Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αλήθεια η αγγελία μου φαίνεται κομπλέ, είναι μια μπάντα που προσπαθεί να κάνει το επόμενο βήμα.

 

Σίγουρα έχουν δώσει χρήματα και τώρα έχουν πρόβλημα με τον μπασίστα.

 

Δεν μπορούν να πάρουν κάποιον session (πιθανότατα λόγω χρημάτων) και βάζουν μια τίμια αγγελία ότι δεν παίζουν φράγκα.

 

Μπορούμε να φτιάξουμε ένα κάρο υποθετικά σενάρια για το τι συμβαίνει αλλά στο δικό μου μυαλό η φάση είναι ότι "ο μπασίστας που θα έρθει πρέπει να κάνει συγκεκριμένα πράγματα, θα πρέπει να έχει χρόνο και χρημαχαχαχα και μετά βλέπουμε"

 

Όλες οι απορίες λύνονται με ένα τηλεφώνημα.

 

Για τη μπάντα μια περιοδεία έχει ένα οικονομικό ρίσκο που δεν μπορούν να το σηκώσουν αυτή τη στιγμή, εκτιμώ όμως ότι αν όλα πάνε καλά θα υπάρξει μια σωστή διανομή των χρημάτων.

 

Τέλος δεν βρίσκω καθόλου παράλογο το "να παίξει συγκεκριμένα πράγματα" διότι η μπάντα έχει μάθει συγκεκριμένες μπασογραμμες, αν αλλαχτούν θα πρέπει πάλι να προβαρουν ώρες για να συνηθίσουν τις αλλαγές.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το άτομο που έγραψε την αγγελία αν και θα μπορούσε να τη συντάξει πιο πιασαρικα για να τραβήξει κόσμο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, manosx said:

 

 

  Πάντως και οι Metallica, αν δεν έγραφαν στα καραμπαλίκια τους το thrash και τους στίχους για το Μακαρθισμό και το σύνδρομο του θερμοκηπίου, και αν δεν έριχναν τα BPM και να μιλάνε για μπαμπούλες και με μπαλαντίτσες να χορεύουν στα πάρτι τα 13χρονα, τους έβλεπα να βάζουν και αυτοί αγγελία για επαγγελματία μπασίστα με δικά του χρήματα.

κοινως ...πηραν παραγωγο

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Miltos23 said:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το άτομο που έγραψε την αγγελία αν και θα μπορούσε να τη συντάξει πιο πιασαρικα για να τραβήξει κόσμο.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα έχουν ειπωθεί, για μένα τα πράγματα είναι πολύ απλά. 

Είμαστε οι *όνομα μπάντας* και ψάχνουμε *αυτό*. Ζητάμε αυτά τα χαρακτηριστικά και προσφέρουμε αυτά. 

Το δεύτερο μέρος της εξίσωσης δεν ήταν πολύ ξεκάθαρο, αλλά όπως αναφέρθηκε ένα τηλέφωνο τα λύνει όλα. Προωπικά διαβάζοντας την αγγελία κατάλαβα οτι ψάχνουν κάποιον να γίνει προσωρινό μέλος μέχρι να γίνουν τα live και μετά βλέπουμε. Επίσης θα πρέπει να συμμετέχει στα έξοδα, οπότε ουσιαστικά να το κάνει για την κ@βλα του να συμμετέχεις σε περιοδεία. 

Με άλλα λόγια "έλα να μας πληρώσεις για να κάνουμε τον σκοπό μας πραγματικότητα". Προσωπικά δεν θα πήγαινα, αλλά ίσως κάποιος άλλος θέλει. Τουλάχιστον ήταν ξεκάθαρο - ή θα μπορούσε να γίνει πολύ εύκολα.

 

Αυτό που με πειράζει είναι ο τρόπος σύνταξης της αγγελίας που εμένα μου βγάζει οτι προεξοφλεί οτι το 95% δεν κάνουν, οπότε μην μας τα πρήζετε.

Ειδικά σε περιπτώσεις που ψάχνεις κάποιον για να συμμετέχει σε αυτό που θέλεις, και ειδικά αν πρόκειτα να περάσεις κάποιο Χ διάστημα με πολύ στενή επαφή, θέλεις να υπάρχει καλό κλίμα και εμένα η αγγελία δεν μου το έβγαλε. Δεν είμαι μπασίστας, αλλά αν ήμουν λογικά δεν θα ασχολιόμουν λόγω αυτού.

 

  • Like 2

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μας πει τώρα ο Νέστορας αν τον βάλανε να πληρώσει τα έξοδα οι Νορβηγοί...:classic_rolleyes:

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 8/16/2019 at 8:30 AM, Rebel_Of_South said:

Εγώ που διάβασα την αγγελία αμέσως σκέφτηκα ότι η μπάντα θέλει έναν μπασίστα να βάλει λεφτά απ' την τσέπη του για τα ταξίδια που έχουν προγραμματιστεί για συναυλίες......Άρα θέλει έναν εθελοντή 

Eτσι ακριβως. Εμεις ειμαστε φιρμες, εσυ για να παρεις λιγο απο αυτο το φιρμιλικι και να 'χεις να λες "επαιξα κι εγω με τους ταδε", πρεπει να πλερωσεις.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 8/16/2019 at 10:46 AM, Alter said:

Μέταλ παίζουνε

Οι μεγάλες μπάντες των 80s που γέμιζαν γήπεδο και με albums στα charts,

για χρόνια δε βγάζανε φράγκο γιατί τους έτρωγαν άσχημα, managers κλπ καλοθελητές!

Σε σημερινά λεφτά μιλάμε για μύρια μέσα🤣 

Αν διαβάσετε συνεντεύξεις μιλάμε για τραγικές καταστάσεις.

Ο Harris ζήταγε λεφτά από τον manager ΤΟΥ για να κεράσει μπύρες μετά από live σε γήπεδο και το Number of the beast no.1 !!!

Οι τύποι στην αγγελία εύκολα παίζει να πληρώνουν για να "κλείσουν" τα live στο εξωτερικό.

Γενικά ακόμα και μικρομεσαίες μπάντες στην καλύτερη μια η άλλη έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αντιμετωπισα 2 τετοιες περιπτωσεις!!Απο αγγελια που ειχα βαλει ζητωντας ετοιμη μπαντα ''επαγγελματικη ''

προεκυψε τηλεφωνο απο τον band leader που με ''εψησε' οτι υπαρχουν προοπτικες ,συναυλιες κλπ.Η audition /προβα πηγε καλα 

και το πρωτο καμπανακι κτυπησε οταν τραβηχτηκε φωτογραφια σε ανυποπτο χρονο με ολα τα υποτιθεμενα μελη της μπαντας.

Ειχα παρει μαζι μου και εναν φιλο μου μπασιστα που κολλησε και αυτος.Το πρωτο live ηταν ξαφνικο και ειμαστε απροετοιμαστοι αλλα παρολα αυτα βγηκε καλα.Οι απολαβες μετριες!!!Το Δευτερο live και αυτο τραβηγμενο απο τα μαλλια (οσον αφορα τον χρονο που κλειστηκε) οπου εκει καταλαβα οτι οι 2 ιδρυτες του group ενδιαφεροντουσαν μονο για την προβολη τους και οχι για την οικονομικη ικανοποιηση των αλλων 2 μελων (που συγκεκριμενα δεν ειχαμε και καμια εμπλοκη στην συνθεση των κομματιων) .

Εκει κτυπησε η ΚΑΜΠΑΝΑ !!οταν εμαθα οτι οι απολαβες μας ηταν μονο 3,5 ευρω εκαστος!!Για παιξιμο 3 ωρων.Τα πηρα και τα εχωσα στον ''ηγετη'' .Το θρασος του ηταν οταν την επομενη εβδομαδα μου εστειλε mail που ελεγε.:αυριο γραφουμε εγω και ο πληκτρας σε στουντιο .Εσενα θα σε παρουμε και θα σε παμε να γραψης απο πανω μας την ταδε ημερα.Εκει λοιπον επεσαν οι μασκες.

Στο τηλεφωνο που ακολουθησε σχεδον εξαλλος του ζητησα ''χαρτια '' (συμβολαιο ) η αμοιβη ανα κομματι !!!Πραγμα απολυτα φυσικο.Φυσικα δεν το εκανε και ειπα χαιρετε !!Ο καθε λοιπον πικραμενος ζηταει να δωσεις τον καλυτερο σου εαυτο ,να πληρωνεσαι τριχες και να κανεις και μουγκα στα θελω του.Οχι σε παλιοσειρες αυτες οι παπαριες καντε τα σε τιποτα ''ψωνια''

η ηλιθιους.Η δευτερη περιπτωση ηταν πριν 15 ημερες οπου μπαντα με προσφατο δισκο ετοιμο εψαχνε ντραμερ και μπασιστα 

''παιχτουρες '' με εμπειρια σε προηχογραφημενα κλπ,κλπ.

Στην ερωτηση μου αν θα πληρωθω για τα live ηταν φυσικα ''οχι'' δεν ψαχνουμε σεσσιον αλλα ''κοροιδο τυπου σεσσιον'' που να γουσταρει τα κομματια (που ειχανε και κακο ρεμιξ ) και αργοτερα βλεπουμε κλπ,κλπ.Αν θελαμε σεσσιον εχουμε 2 !!Καγκελο εγω !!

Χαιρετε αγαπητε μου !!

Επεξεργασμένο από pericles
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά θεωρώ το Α & Ω να θέλουν όλοι τα ίδια πράγματα να ξεκαθαριστουν τα σημαντικά από νωρίς ώστε να υπάρχει σύμπνοια 

 

Γιατι πχ δεν βρίσκω λογική να κυνηγάς ένα όνειρο ή την δόξα θέλοντας να εκμεταλλευτείς τον κόπο κάποιου που ζητάει απολαβές όπως το παράδειγμα αποπανω ούτε προφανώς το αντίθετο, να σε προσεγγίσουν άτομα που θέλουν απολαβές ενώ εσύ ζητάς συντρόφους σε ένα "ρομαντικό" ταξίδι

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

 

Προσωπικά θεωρώ το Α & Ω να θέλουν όλοι τα ίδια πράγματα να ξεκαθαριστουν τα σημαντικά από νωρίς ώστε να υπάρχει σύμπνοια 

 

Γιατι πχ δεν βρίσκω λογική να κυνηγάς ένα όνειρο ή την δόξα θέλοντας να εκμεταλλευτείς τον κόπο κάποιου που ζητάει απολαβές όπως το παράδειγμα αποπανω ούτε προφανώς το αντίθετο, να σε προσεγγίσουν άτομα που θέλουν απολαβές ενώ εσύ ζητάς συντρόφους σε ένα "ρομαντικό" ταξίδι

Θα συμφωνησω και θα προσθέσω ότι κι εγώ όπως και οι περισσότεροι εδω μέσα έχουν αντιμετωπίσει τετοιες συμπεριφορές με την ανεύρεση μελών για τη μπαντα τους, ΑΛΛΑ
Το κακό με τους ντραμερ(ειδικά) και μπασίστες(λιγότερο) εκμεταλευόμενοι την ανυπαρξία πληθώρας παικτών, περιμένουν να βγαλουν χρήματα ή κανουν τους καουμποηδες με τη συμπεριφορά τους γνωρίζοντας οτι αυριο θα παιζουν καπου αλλου, απο μία σκήνη(Rock-Metal)που εχει καθιζηση τα τελευταια 20 χρονια(μαγαζιά κλείνουν, οι οπαδοι γερνάμε, μου ακούγεται επιεικώς απαράδεκτο....κιθάρες, φωνές και πλήκτρα(πιο σπάνια) βρίσκεις....τυμπανα και μπασο(λιγότερο αυτοί) έχουν φαει σαντουιτς με αλεπού...
Τσεκάρετε και υφος στις αγγελίες...
Ντράμερ εμπειρος ψαχνει μπαντα επαγγελματική για λαιβ(φραγκακια εκμεταλευομενος τη δουλεια σας μεχρι τωρα).....
Κιθαρίστας εμπειρος ψαχνει μπάντα ...επιρροες κτλ κτλ....οποιος θελει στελνει μνμ


Η ταπεινη μου άποψη.....σεσσιον μονο σε ανάγκη

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Satanas είπε

Θα συμφωνησω και θα προσθέσω ότι κι εγώ όπως και οι περισσότεροι εδω μέσα έχουν αντιμετωπίσει τετοιες συμπεριφορές με την ανεύρεση μελών για τη μπαντα τους, ΑΛΛΑ
Το κακό με τους ντραμερ(ειδικά) και μπασίστες(λιγότερο) εκμεταλευόμενοι την ανυπαρξία πληθώρας παικτών, περιμένουν να βγαλουν χρήματα ή κανουν τους καουμποηδες με τη συμπεριφορά τους γνωρίζοντας οτι αυριο θα παιζουν καπου αλλου, απο μία σκήνη(Rock-Metal)που εχει καθιζηση τα τελευταια 20 χρονια(μαγαζιά κλείνουν, οι οπαδοι γερνάμε, μου ακούγεται επιεικώς απαράδεκτο....κιθάρες, φωνές και πλήκτρα(πιο σπάνια) βρίσκεις....τυμπανα και μπασο(λιγότερο αυτοί) έχουν φαει σαντουιτς με αλεπού...
Τσεκάρετε και υφος στις αγγελίες...
Ντράμερ εμπειρος ψαχνει μπαντα επαγγελματική για λαιβ(φραγκακια εκμεταλευομενος τη δουλεια σας μεχρι τωρα).....
Κιθαρίστας εμπειρος ψαχνει μπάντα ...επιρροες κτλ κτλ....οποιος θελει στελνει μνμ


Η ταπεινη μου άποψη.....σεσσιον μονο σε ανάγκη

Θα διαφωνήσω φίλε.

Ντράμερ είμαστε ήδη πάρα πολλοί. Σε κάθε  level. Αλλά όσοι κ αν γίνουμε ,ποτέ δεν θα φτάσουμε τους κιθαρίστες.

Τώρα, όταν ένας μουσικός έχει πείρα κ level, λογικό είναι να μην παίζει ούτε οπου κ όπου ούτε με οποιονδήποτε. Αν αυτό σου μοιάζει με καβαλημα καλαμιού..

Υπάρχουν αρκετοί σεσσιοναδες που ψάχνουν μεροκάματο στο νοιζ, και αυτό δεν είναι καθόλου μεμπτό. Δεν ψάχνουν να γίνουν μέλος της μπάντας ,αλλα θα εξυπηρετήσουν στη δύσκολη με το αζημειωτο φυσικά. Κ αυτό το βρισκω πολύ έντιμο. Πιο έντιμο από το να αναζητάει κάποιος κορόιδα/υποστηρικτες του ονείρου του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου