Προς το περιεχόμενο

Tracer Studio PRO - προσιτό πυκνωτικό μικρόφωνο.


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 minutes ago, gkourmoul1 said:

Προμηθεύτηκα καλώδιο xlr σε xlr. Δουλεύει κανονικά το μικρόφωνο. Το phantom δεν μπορούσε να ενεργοποιηθεί με καρφί στη μια άκρη του καλωδίου.

Τραγούδα τώρα....

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/13/2020 at 12:09 PM, dimsonic said:

Τραγούδα τώρα....

 

Κλεισμένοι, πλέον, στο σπίτι δεν υπάρχει ησυχία, με τα κοπέλια πάνω κάτω. Ηχογράφηση ούτε καν.

 

Μόλις κοιμηθούν "μπορώ", αλλά με εντάσεις ψιθύρου.

 

Υπό αυτές τις συνθήκες...

 

itan.mp3

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πιο σοϊκή ηχογράφηση, κιθάρα ταυτόχρονα με φωνή.

Είχα 10 εγγυημένα λεπτά στο σαλόνι μόνος και τα εκμεταλλεύτηκα. Ούτε ζέσταμα  πρόλαβα να κάνω, ούτε soundcheck...

 

i can't get no (accoustic version).mp3

 

Μια χαρά γράφει το εργαλείο, τελικά!

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε προσφορά ξανά το tracer studio pro, αλλά αυτή τη φορά στα 40 ευρώ από eshop και όχι στα 30, αλλά οκ, καλή τιμή και πάλι:
https://www.e-shop.gr/tracer-studio-pro-microphone-set-tramic46163-p-PER.580557

Επεξεργασμένο από stratigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
35 minutes ago, Alex Raptakis said:

Έτσι όπως είναι λέω να το πάρω μόνο για τη βάση...

 

Μετά από ένα χρόνο χρήσης θα έλεγα τα εξής:

Όποιος θέλει να το πάρει για ΣΟΒΑΡΗ χρήση θα πρέπει να το ξανασκεφτεί.

Σαν μικρόφωνο είναι πολύ καλό.

Η βαση είναι απλώς ένα μπόνους και γενικά ανάλογα με το τι αράχνη έχει κανεις μεταφέρει θορύβους στο μικρόφωνο.

Επίσης είναι μια εντελώς απλή βάση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μην είναι πχ ένας γερανός συνέχεια στα πόδια σου ή μια επιτραπέζια βάση μπροστά στο πληκτρολόγιο. Θέλει πολύ γερό σφίξιμο στις βίδες για μικρόφωνα λίγο βαρύτερα του δικού της, έχει τζόγο στην υποδοχή της βάσης και στο τραπέζι που θα βάλετε τη βάση του σφιχτήρα θέλει γερό καργάρισμα και αν το τραπέζι είναι πχ ικέα θα υποχωρήσει. Χρησιμοποιείστε κάποιους αποστάτες μεταλλικούς ή ξύλινους για να μεγαλώσετε την επιφάνεια του σφιχτήρα.

Όλα αυτά για ερασιτεχνικη χρήση είναι ουσιαστικά αμελητέα.

Αλλά σίγουρα επαγγελματική βάση δεν θεωρείται.

Φυσικά για 29 ευρώ και άλλα κουσούρια να είχε, για ερασιτέχνη είναι δώρο.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, 29 ευρώ δεν είναι τίποτα για ένα τέτοιο bundle. Εγώ έχω το Rode NT1 combo, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά δυστυχώς δεν είχε βάση και... μη δεί κανείς πώς το έχω... Είχα βάλει στο μάτι την αντίστοιχη βάση-γερανό της Rode αλλά τελευταία φορά που είδα, έκανε γύρω στα 75 ευρώ, και δεν ήξερα καν αν θα μου κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ενα χρονο χρησης, μπορω να πω οτι ειναι αψογο και το εχω χρησιμοποιησει και για επαγγελματικη χρηση (ηχογραφηση ακουστικης κιθαρας) απλα και μονο για να δω αν θα καταλαβουν διαφορά απο το "καλο" μου μικροφωνο, οι ηχοληπτες που τους στελνω τα tracks μου.

Η βαση θελει απλα στο σφιγκτήρα, λιγο ενισχυση απο την κατω μερια που εχει τη ροδελα (στην πανω μερια ειναι αψογο) με καποιο diy "μαξιλαρακι" για να μη κανει σημαδι στο τραπεζι.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έχω το rode, και αυτό είναι πάνω της αυτή τη στιγμή.

Θέλουν απλώς περισσότερο σφίξιμο οι κοχλίες (με την ανάλογη προσοχή).

Είδα και γω τη βάση της rode, αλλά δεν ήθελα να σκάσω τα λεφτά αυτά.

 

Πρόσεξε μόνο, όταν φεύγεις από τον χώρο να κατεβάζεις σχετικά πιό χαμηλά το μικρόφωνο - δεν ξέρεις αν κάποια στιγμή χαλαρώσει κάτι. Συνεπώς ας είναι χαμηλά το μικρόφωνο αν είσαι εσύ εκτός.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου