Προς το περιεχόμενο

Έχει λύση η πειρατεία στα VSTs και τα Plug-ins;


awardwinner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα συμμετείχα σε ένα thread στο K-v-R, όπου ένας από τους developers της reFX ανακοίνωνε ότι σταματούσε το development του καινούριου του plug-in και το διέθετε freeware "as-is", χωρίς καν GUI, γιατί πολύ απλά δεν τον συνέφερε να το υποστηρίξει, συμπέρασμα που έβγαλε από το ότι το άλλο του commercial plug-in πουλάει 1 (!) άδεια το μήνα.

 

Υπάρχει ένα μεγάλο λάθος στο επιχείρημα "αν βγάζω λεφτά από αυτό, τότε το αγοράζω": πόσοι χρήστες playstation βγάζουν λεφτά από τη χρήση του; Σίγουρα όχι οι home χρήστες. Αυτό τους δίνει το ηθικό δικαίωμα να το κλέψουν από το πολυκατάστημα; Οι παράνομοι χρήστες π.χ. του Sonar δεν ευχαριστιούνται τη χρήση του; Γιατί να δικαιούνται να το κλέψουν επειδή δεν κυκλοφορούν δίσκους ή δεν είναι ιδιοκτήτες επαγγελματικού, κερδοσκοπικού studio;

 

Το όλο πράγμα με την πειρατεία καταντάει γελοίο όταν τελικά σκεφτεί κανείς ότι υπάρχουν free hosts ή το πόσο φτηνό είναι σε σχέση με το τι προσφέρει το Tracktion, το οποίο παρεπιμπτόντως διετίθετο δωρεάν στο τέλος της περασμένης χρονιάς(!), ή ότι το Synth 1, το Crystal και όλη η σειρά Classic της Kjaerhus, τα Blockfish και τόσα άλλα καταπληκτικά plug-ins είναι επίσης δωρεάν!

 

Μια επίσκεψη στο www.kvraudio.com δείχνει πόσο μάταιη είναι τελικά η πειρατεία μουσικού software...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πειρατεία και λογισμικό = Πρόοδος.

 

1. Δεν χάνουν οι εταιρείες...

 

Όσο και να είναι το κόστος κατασκευής μιας έκδοσης CUBASE, όσες εργατοώρες και να απαιτήθηκαν, η εταιρία δεν χάνει....

 

Απόδειξη πρώτη Μicrosoft, έχετε την εντύπωση ότι δεν ξέρει πως να κλειδώσει καλύτερα τα προϊόντα της. Φαντάζεστε ότι δεν είναι επικερδής εταιρία;

 

Απόδειξη δεύτερη Steinberg. Πιστεύτε ότι η steinberg θα ήταν σε αυτην την θέση της καταξίωσης αν δεν υπήρχε πειρατεία;

 

Όταν μια επιχείρηση βγάζει ένα καινούργιο προϊόν σε λογισμικό αυτό που κοστίζει περισσότερο για να το αναπαράγεις είναι η συσκευασία, (κουτιά - cd - manuals) μετά η διανομή (πως και μέσω ποιού θα το διανείμεις) και η προβολή του....

 

Με την Πειρατεία απαξιώνεις όλα τα άνωθεν, για αυτό και δεν μπορείς να την καταργήσεις. Το μόνο θετικό που προσδίδει στις επιχειρήσεις είναι διαφήμιση προβολή και ανάγκη - πίεση και κόψιμο να βγάλουν ένα αξιοπρεπέστατο προϊόν (γιατί αν βγάλεις μια αποτυχημένη έκδοση CUBASE τότε ο πειρατο - αγοραστής θα είναι αυτός που θα φιλτράρει την αγορά καλύτερα απο τον καθένα, θα δοκιμάσει θα πειραματιστεί και αν δεν αξίζει τότε το έχασε το παιχνίδι η steinberg και όποια άλλη συναφή εταιρία)

 

Επιπλέον γιατί κοστίζει το cubase sx 3 €646 (περίπου) ;

 

Γιατί η τιμή αυτήν περιλαμβάνει και την Πειρατεία.

 

Η Steinberg και κάθε εταιρία λογισμικού παρέχουν αυτές τις τιμές για να εξασφαλίσουν τα κέρδη τους δίνοντας έτσι αντικίνητρο στο να καταργηθεί η πειρατεία (ένας φαύλος κύκλος)

 

Τέλος πιστεύω ακράδαντα, ότι η πειρατεία προωθείται από τις εταιρίες παραγωγής software σε όλον τον κόσμο.

 

Δεν υπάρχει αμφισβήτηση αυτού, και κινητοποιούνε ποινικές και λοιπές διώξεις και προστύμματα μόνο σε studio και μουσικούς μεγάλου βεληνεκούς οι οποίοι πριν γίνουν μεγάλοι, χρησιμοποιούσανε και αυτοί πειρατικά προγράμματα. Κάποια στιγμή τους απέδωσαν και μετά τα πληρώσανε, και καλά κάνανε, και τα πληρώσανε και για όλους τους υπόλοιπους χρήστες - (χαμένες πωλήσεις από πειρατεία)

 

Αλλά αυτοί έχουν τα φράγκα, και ζούνε από αυτό.. (εγώ δεν ζώ απο αυτό όχι ακόμα τουλάχιστον). Ποια ηθική θα με οδηγήσει στο να αγοράσω το CUBASE sx 3 με το να το βρω πειρατικό. Και μιας και ανέφερα το συγκεκριμένο προϊόν. Το κάθε λογισμικό δημιουργεί απαιτήσεις σε λειτουργικό. Δηλαδή 64bit τώρα το Cubase sx 3, πάρε αναβαθμίσεις της τάξης των €1200 για να κάνεις την δουλειά σου. Να βάλεις και τα €646 (περίπου) του λογισμικού. Και αυτήν η επένδυση πότε θα σου αποδώσει την στιγμή που αποσβέναιτε η επένδυση σου σε λιγότερο απο 2 χρόνια (και πολύ έβαλα)

 

¶ρα να ζήσουν οι πειρατές.....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον γιατί κοστίζει το cubase sx 3 €646 (περίπου) ;

 

Γιατί η τιμή αυτήν περιλαμβάνει και την Πειρατεία.

Σε ευχαριστούμε που παραδέχεσαι ότι είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τόσα πολλά λεφτά επειδή εσύ είσαι κλέφτης. Αφού δεν ντρέπεσαι καημένε... Αυτό που την σπάει είναι ότι κάνετε (μερικοί από εσάς) και τους καλλιτέχνες - αύριο ή μεθαύριο θα έχετε πρόβλημα με την παράνομη διακίνηση του μουσικού σας υλικού.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν αμφισβητεί οτι είναι κλεψιά η χρήση πειρατικών προγραμμάτων...προσωπικά εγώ δεν θα τα αγόραζα γνήσια έτσι και αλλιώς, οπότε δεν χάνουν χρήματα από μένα.

όσο για την μουσική μου, ήδη την μοιράζω δωρεάν και δεν με πειράζει καθόλου να το κάνω αυτό παντα.

πιστεύω πως στην μουσική συγκεκριμένα κάνει πολύ πολύ καλό η πειρατεία, βγαίνουν απτή μέση οι κερδοσκόποι(δισκογραφικές εταιρίες κλπ)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω και εγώ με τον aiolos και τον not_guilti.

εφόσον, είναι για homestudio προσωπικής χρήσης και ψαξίματος χωρίς καμία επαγγελματική βλέψη γιατί να τα χώσεις.

 

Τώρα αυτά τα περι ηθικής θα μπορούνε να τα πούνε οι εταιρίες, οι ανιπρόσωποι και οι ιδιοκτήτες studio που έχουν δύο προγράμματα πληρωμένα και άλλα 10προγράμματα καβάντζα και τους χαλάει ότι ο καθένας μπορεί να έχει ένα homestudio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oφείλω να ξεκαθαρίσω κάτι για να αποφεύγθούν οι παρεξηγήσεις τόσο των υπέρ όσο και των κατά της πειρατείας.

 

Το software πρέπει να το πληρώνεις και η πειρατεία μας πλήττει όλους, άλλους άμεσα και άλλους έμμεσα, άσχετα με το αν αυτή είναι αναγκαίο κακό ή όχι. Αυτό αποτελεί τη βάση της συζήτησης και όχι η δικαιολόγηση της πειρατείας.

 

Δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού μεταξύ επαγγελματιών και μη φίλε Brain.

Αν διαβάσεις τις διάφορες απόψεις πάνω στο θέμα θα δεις ότι δεν εξυπηρετεί τους χρήστες των εν λόγω software πειρατεία.

 

¶σχετα με το θέμα μας, μία ερώτηση προς eye: Καλλιτέχνης και κλέφτης δεν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλιτέχνης που δεν έχει σεβασμό στην πνευματική εργασία άλλων, όχι δεν γίνεται. Ο σεβασμός στο πνευματικό έργο των άλλων είναι ο ακρογωνιαίος λίθος σε αυτή την υπόθεση. Αν δεν υπάρχει....

 

Εδώ ρε παιδιά, αυτά που διαβάζουμε είναι απίστευτα. Ούτε λίγο ούτε πολύ κάποιοι μας λένε ότι έχουμε δικαίωμα να κλέβουμε ότι θέλουμε, αρκεί να το θέλουμε, αρκεί να (είμαστε τόσο ηλίθιοι ώστε) να μην βγάζουμε χρήματα από αυτό που κλέψαμε, αρκεί να το κάνουν οι άλλοι πριν από εμάς.

 

Δηλαδή, αν εγώ δω την κιθάρα του not_guilty και την γουστάρω, απλώς θα την πάρω. Δεν θα τον ρωτήσω, ούτε θα αισθάνομαι τύψεις για το ότι την βούτηξα. Ειδικά αν βγει στη φόρα ότι και κάποιοι άλλοι του έχουν κλέψει κιθάρες στο παρελθόν, τότε θα καταλήξουμε σε τρελά συμπεράσματα όπως:

 

α) ότι είναι ηλίθιος που δεν μπορεί να προστατεύσει τις κιθάρες του

β) ότι αφού δεν βγάζω λεφτά με την κιθάρα που έκλεψα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

γ) ότι ο not_guilty όταν αγοράζει κιθάρες έχει συνυπολογίσει ότι κάποιες θα του τις κλέψουν

 

Ακούω συνέχεια αυτό το ηλίθιο επιχείρημα ότι η steinberg δεν θα πεινάσει, και η microsoft δεν θα πεινάσει κλπ. Βεβαίως δεν θα πεινάσει, απλώς κάποια στιγμή θα απολύσει καμιά δεκαριά προγραμματιστές (επειδή δεν βγαίνουν τα έξοδα) και αυτοί θα πεινάσουν - θα πεινάσουν αρκετά. Αυτοί μπορεί να είναι φίλοι σας, αδέρφια σας, γκόμενές σας κλπ. Μην προσπαθείτε να απαλλαγείτε από τις ευθύνες σας έτσι εύκολα.

 

Έχω γράψει (σε άλλο thread) ότι όλοι κάποτε κλέψαμε κάτι - εγώ ο ίδιος δεν είμαι παρθένα, έχω κάνει και εγώ λάθη. ΟΜΩΣ δεν είμαι και ζώον να προπαθώ τα λάθη μου να τα περάσω για σωστά. Λίγη ειλικρίνεια δεν βλάπτει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε awardwinner για αυτό υπάρχει το forum για συζήτηση και αρκετές φορές και διαφορετική άποψη, ο καθένας έχει τα δικά του δεδομένα,

άλλα αυτά που θεωρείς δεδομένα εσύ, άλλα εγώ και άλλα ο χ,ψ

 

σίγουρα τα φτηνά προϊόντα είναι πιο εύκολα προσβάσιμα σε περισότερο

κοινό, αυτό είναι γνωστό σε όλους τους τομείς της αγοράς.

 

όντως θα προβληματιζόμουνα έντονα αν ήμουνα αντιπρόσωπος, κατασκευαστής, κατάστημα ή studio. :roll:

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον' date=' είναι για homestudio προσωπικής χρήσης και ψαξίματος χωρίς καμία επαγγελματική βλέψη γιατί να τα χώσεις.[/quote']

Φυσικά. Εγώ θα είμαι ακόμα πιο ριζοσπαστικός και θα προτείνω οι χομπίστες κιθαρίστες να κάνουν οργανωμένο ριφιφί στον 1ο όροφο του Διαμαντόπουλου. Έπειτα, όποιος απ'αυτούς βγάλει λεφτά από την κιθάρα, στέλνει την αξία της μέσω Paypal στο κατάστημα. Βέβαια, καλό θα είναι να συνεννοηθεί πρώτα με τον υπεύθυνο του καταστήματος για το τμήμα κιθάρας, ώστε να μην πιαστεί κορόιδο και πληρώσει MSRP, αλλά να του πουν πόση έκπτωση δικαιούται.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου