Προς το περιεχόμενο

Έχει λύση η πειρατεία στα VSTs και τα Plug-ins;


awardwinner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

eye' date=' ακόμα και το παράδειγμά σου προέβλεψε η NI κι έβγαλε τα Xpress Keyboards. :wink:[/quote'] Λοιπόν άκου φάση: μήνες πριν τα xpress keyboards εμφανιστούν, είχα όντως πάρει τηλέφωνο στην NI για να... τους την πω για τις τιμές των προϊόντων, ειδικότερα για τα (ελάχιστα) χρήματα που μας είχαν χρεώσει για να αγοράσουμε το update από το Kontakt 1 στο Kontakt 1.5. Μου λέει λοιπόν ο Γερμανός από την άλλη άκρη της γραμμής "και τι να κάνουμε;", " το development για την έκδοση 1.5 πήρε περισσότερο χρόνο από όσον υπολογίζαμε", "ναι, το ξέρουμε ότι είναι άκομψη αυτή η φάση" κλπ.κλπ. Εκεί λοιπόν που δικαιολογιότανε, μου λέει, "πως θα σας φαινόταν η ιδέα να υπάρχει ένα cut-down προϊόν που να είναι σε καλύτερη τιμή κλπ κλπ". Δηλαδή, μέσα στην κλάψα, κάνει ο τύπος και το survey του, οπότε λίγο καιρό μετά... τσουπ νάτα τα xpress keyboards. Αυτό εννοώ ότι μπορεί να έχει κανείς επαφή με την εταιρεία όταν είναι νόμιμος κάτοχος. Αν εκείνη την ώρα εγώ (και άλλοι βέβαια) του λέγαμε, "άστα, η ιδέα δεν παίζει", οι άνθρωποι θα είχαν διοχετεύσει την προσοχή τους σε κάτι άλλο...

 

Επί τη ευκαιρία, γνωρίζω (από παρόμοιες πηγές) ότι η ΝΙ έχει σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης. Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη overall εταιρεία κατασκευής soft instruments και προσπαθώ να αγοράζω κάτι (έστω από τα φθηνά τους) κάθε χρόνο γιατί άμα πουληθούν οι άνθρωποι (και αυτοί) δεν θα είναι καλό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητοί φίλοι,

 

το ότι οι εταιρείες αυτές οι μικρές εξαγοράζονται από μεγαλύτερες, εγώ δεν το θεωρώ οπωσδήποτε κακό για αυτές. Και οπωσδήποτε δε θεωρώ ότι φταίει η πειρατεία για αυτό.

 

Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Οι εξαγορές γίνονται για διάφορους λόγους όπως:

 

1)Κατοχύρωση μονοπωλίου από την εξαγοράζουσα και εξαναγκασμός της μικρότερης σε πώληση με θεμιτά και αθέμιτα μέσα. (Επιθετική εξαγορά) Δε νομίζω όμως ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο στην περίπτωσή μας.

2) Συνένωση δύο μεγάλων εταιρειών με σκοπό την οικονομία στις κοινές δαπάνες. (Συνεργία) Βλέπε περίπτωση Hewlett Packard - Quest

3)Μη επάρκεια πόρων στην προς εξαγορά, η οποία μη επάρκεια έχει ως συνέπεια την αδυναμία της στη συνέχιση των δραστηριοτήτων της, και μεγέθυνση του όγκου της, ώστε να γίνει πιο ανταγωνιστική. Πόροι θεωρούνται τα κεφάλαια, η εργασία, και το management. Μπορεί δηλαδή μια εταιρεία να έχει εξαντλήσει τις δεδομένες δυνατότητες της αλλά να μη μπορεί να περάσει σε μεγαλύτερο στάδιο επειδή δεν έχει τα χρήματα ώστε να κάνει τις επενδύσεις που χρειάζονται για να ανταγωνιστεί τους μεγαλύτερους με συνέπεια να προδιαγράφεται το κλείσιμό της. Μπορεί το ανθρώπινο δυναμικό που έχει να μην είναι τόσο qualified ώστε να οδηγήσει την εταιρεία μπροστά, και ακόμα μπορεί και οι διευθυντές της έως ένα σημείο να είναι καλοί και άξιοι, αλλά όταν είναι να παίξουν σε μεγάλο γήπεδο να χάνουν τη μπάλα. (Πολλοί δε, όπως ο Χατζηϊωάννου, επίτηδες φτιάχνουν μικρές ευέλικτες και κερδοφόρες επιχειρήσεις, ώστε να τις πουλήσουν κάποια στιγμή και να τσεπώσουν τα φράγκα)

 

Κατά τη γνώμη μου η μη επάρκεια πόρων έχει να κάνει με την περίπτωσή μας..

 

¶ρα λοιπόν πρέπει να εξετάσουμε αν η πειρατεία οδηγεί σε αυτήν την κατάσταση. Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως όχι. Κι αυτό γιατί θεωρώ πως πολύ μικρό ποσοστό όσων χρησιμοποιούν clopyright, αν υποθέσουμε πως η πλήρης καταστολή του δια μαγείας ήταν άμεσα δυνατή, θα αγόραζαν αυτό που τώρα χρησιμοποιούν σπασμένο. Αυτό δυστυχώς δεν είναι δυνατό να το επιβεβαιώσω γιατί στην οικονομία ότι συμβαίνει, συμβαίνει μια φορά και στη στιγμή του. Δεν είναι δυνατόν να τα βάλουμε σε ένα δοκιμαστικό σωλήνα και να προσθαφαιρούμε παραμέτρους. Μόνο η Ιστορία ίσως το επιβεβαιώσει στο μέλλον.

Πιστεύω εν τέλει πως η προσπάθεια πάταξης του clopyright είναι μια προσπάθεια ώστε οι εταιρείες παραγωγής άυλων προϊόντων να προστατέψουν σε κάποιο ποσοστό διαφυγόντα κέρδη (εξήγησα πιο πάνω γιατί κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να θεωρηθεί το μεγαλύτερο ποσοστό του πλασματικού τζίρου της παράνομης διακίνησης ως διαφυγόν κέρδος), μη θέλοντας όμως να μεταβάλουν τα ευρύτερα πλαίσια της αγοράς γιατί στην ουσία τους εξυπηρετούν.

 

Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να υποκινήσω κάποιον να προβεί σε τέτοιου είδους παράνομες ενέργειες. Ας μην ξεχνάμε όμως τι είναι οι νόμοι και πως δημιουργούνται. Στην ουσία τους αντανακλώνται σε κοινωνικές καταστάσεις, και συμφέροντα όσων έχουν καρπούζι και μαχαίρι. Μπορεί επίσης αν υπάρχει η ανάλογη κοινωνική πίεση να αποδειχθούν ξεπερασμένοι και να καταργηθούν.

 

Και τέλος κάτι για τον Wow!. Συμφωνώ σε κάποια από τα σημεία που αναφέρεις. Όχι σε όλα αλλά δεν πειράζει. Γι αυτό και εγώ μαζί σου. Αν θέλετε να έχετε και αυτά τα πλεονεκτήματα αγοράστε νόμιμα. Εξήγησέ μου όμως: Ποιοί είναι αυτοί που σκοπίμως τα αποκρύπτουν; Ελπίζω όχι από τις σελίδες αυτού του φόρουμ, ε;

 

Φιλικά

 

Δημήτρης

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό γιατί θεωρώ πως πολύ μικρό ποσοστό όσων χρησιμοποιούν clopyright' date=' αν υποθέσουμε πως η πλήρης καταστολή του δια μαγείας ήταν άμεσα δυνατή, θα αγόραζαν αυτό που τώρα χρησιμοποιούν σπασμένο. [/quote']

 

Αυτό το έγραψαν πολλοί. Δεν ισχύει απόλυτα γιατί σαφώς και θα αγόραζαν τις κατάλληλες HOME εκδόσεις που έχουν οι εταιρείες αντί για τις επαγγελματικές.

 

Αυτό που εξακολουθεί να μην απαντιέται είναι γιατί δεν μας καλύπτει το φτηνό ή το δωρεάν λογισμικό.

 

Εγώ, π.χ. μπορεί να έχω μία εταιρεία που φτιάχνει plug-ins αλλά τα έχω κοστολογήσει φτηνά γιατί απευθύνομαι σε HOME χρήστες και θέλω να πουλήσω πολλά. Με ποιά κριτήρια κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι "αυτό το λογισμικό ούτως ή άλλως δεν θα το αγόραζα"; Εγώ (κατασκευαστής) τι πρέπει να κάνω που σε εσένα απευθυνόμουνα εξ'αρχής;

 

Νομίζω ότι η λύση είναι στο ελεύθερο λογισμικό (ή έστω στο φθηνό) και όχι στο πειρατικό.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστεύω στον διαχωρισμό του επαγγελματία και του ερασιτέχνη μουσικού...

 

Γιατί η steinberg δεν φτιάχνει ένα προϊόν όπου ο καθένας μας θα μπορούσε να το αγοράσει έναντι μιας τιμής €80, ενδεικτική και όταν θα θέλει να το χρησιμοποιήσει για επαγγελματική χρήση, να πρέπει να κάνει register σε έναν οργανισμό στην ελλάδα και να πληρώνει για αυτό το register €500......

 

Αυτό δεν θα ήταν καλύτερο.... ;

 

είναι υπερβολικά υπερτιμημένα τα software..... υπερβολικότατα,

 

Ακόμα και τα ERP, είναι υπερβολικά κοστολογημένα....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η steinberg δεν φτιάχνει ένα προϊόν όπου ο καθένας μας θα μπορούσε να το αγοράσει έναντι μιας τιμής ¤80' date=' [/quote']

 

Μα αυτό λέμε: το SE κοστίζει κάτι παραπάνω (~130 Ευρώ) από 80 αλλά εν πάση περιπτώσει είναι φτηνότερο από 700. Εγώ ακόμα περιμένω να ακούσω γιατί το SE δεν κάνει για τον ερασιτέχνη αλλά κάνει το SX.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.H πειρατεία ειναι ενας πειρασμός στον οποίο οι περισσότεροι

έχουμε υποκύψει,ειδικά αν δεν εχουμε βγάλει λεφτά απο τη μουσική

κι ας μην ειμαστε ερασιτέχνες.

 

2.Η πειρατεία ειναι κλεψιά και βλάπτει δημιουργικές εταιρείες

οπως η Native Instruments,Ableton,Steinberg(ναι) κλπ

και μακροπρόθεσμα και τους χρήστες τους.

Η μεγαλυτερη αποδειξη ειναι το Logic.

 

3.Απο την αλλη ,προγράμματα που κυκλοφόρησαν ευρέως σπασμένα(Windows,Cubase,κλπ) εγιναν ευκολοτερα αποδεκτά

και πηραν μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.(οχι οτι αυτο νομιμοποιεί

την ''πειρατική''χρηση τους-ειναι ομως γεγονός)

 

3.Εχουν δίκιο όσοι λενε οτι μπορείς να κανεις αψογα τη δουλειά σου

με light εκδοσεις των προιόντων. Συνηθως δεν χρησιμοποιούμε

ουτε το 50% ενος προγράμματος.

 

4.Η τεχνολογία των computers και software μας εδωσε

μια τρομερή ελευθερία να εξερευνήσουμε τον ηχο και τη μουσική.

Νομίζω οτι πρεπει να διαχειριστούμε αυτη την ελευθερία με σύνεση.

¶λλωστε ειμαστε ακομα στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα περιμένω να ακούσω γιατί το SE δεν κάνει για τον ερασιτέχνη αλλά κάνει το SX.

 

Δηλαδή εσύ αν σου δώσουν ένα cd με δωρεάν το nuendo

και ένα cd να δώσεις 60 ευρώ για ένα πρόγραμμα απλό

Τι θα κάνεις ? ....................

 

Μην επαναλαμβανόμαστε... :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνοντας το "καλό παράδειγμα" :lol: επέστρεψα από το μαγαζί με το Korg Legacy ανά χείρας - 450 ευρώ μαζί με το controller του MS 20. Η Korg έξυπνα πράττοντας δίνει τον controller που πραγματικά σκοτώνει. Ξέρει μεν οτι όσοι είναι να το πάρουν σπασμένο θα το πάρουν, οπότε επενδύει εκεί που δεν χωράει σπάσιμο, στο hard controller. Εγώ τουλάχισοτν εκεί "τσίμπησα" :wink: και το αγόρασα - αφενός για τα upgrade των classic συνθεσάιζερ που έχει η συυλογή και αφετέρου για το πληκτράκι που είναι σούπερ, μοιάζει ολόιδιο με το παλιό, αναλογικό MS 20 και είναι και ωραίο στο μάτι. Φαντάζομαι πως και αν άλλες εταιρείες έκαναν παρόμοιες προσφορές (δωρεάν cotrolerράκια για τα drawbars του B4- δύο-σε-ένα, φίλτρα, πεταλάκια μαζί κτλ κτλ κτλ) η πειρατεία θα ήταν πολύ πιο περιορισμένη μιας και όλοι θα δίναμε τα 100-200-300 ευρώ για ένα τόσο ολοκληρωμένο πακέτο, όπως αυτό το Legacy, αντί να ψάχνουμε τα σπασμένα. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε, μία απλή σκέψη καταθέτω

Αυτά και χαιρετώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια μικρή παρατήρηση..Εντάξει "μαλώσαμε" τους clopyright users - και τον εαυτό μας για τις φορές που παραστρατήσαμε-, αλλά μην περάσουμε και στην άλλη τελείως όχθη και καταντήσουμε να μιλάμε για "κακόμοιρες εταιρείες"..

 

ΥΓ.Μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί καλώς εχόντως των πραγμάτων το φθινόπωρο θα είμαι ιδιοκτήτης εταιρείας παραγωγής soft..Λοιπόν φίλοι μου τα "οικονομικά τζιμάνια" που με συμβουλευουν -δεν θα ιδρύσω και την microsoft- ήδη στο plan, μου έχουν ενσωματώσει σεναριο μεταπώλησης σε καλό "σημείο" κερδοφορίας..Και με γοήτευσε το "πάρτα και φύγε και κάνε κάτι άλλο"..δεν λεω ότι θα το ακολουθήσω αλλά υποψιαζομαι ότι το επιτελείο της steinberg η της logic πχ δεν είναι απαραίτητα "λουστράκι Καίλας" που του κλέψαν το "κασελάκι".. οι κακοί ..

ΥΓ2 Απλά για το "παν μέτρον άριστον" στις κρίσεις μας γράφτηκε το post ..

:?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου