Προς το περιεχόμενο

Έχει λύση η πειρατεία στα VSTs και τα Plug-ins;


awardwinner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά εγώ βρήκα το θάρρος να πω δημόσια ότι έχω κάποια πράγματα από κόπια και αυτό γιατί η τσέπη μου δεν αντέχει να τα πάρω

Είπες πολλές χαζομάρες (με το συμπάθειο) μέχρι τώρα, αλλά συνέχεια αναφέρεσε σε αυτήν την φράση. Πολύ απλά να μην το πάρεις ρε φίλε. Δηλαδή εγώ θέλω αύριο να αγοράσω ένα αυτοκίνητο, μια κιθάρα η οτιδήποτε, αλλά ρε γαμώτο δεν έχω 200.000 ευρώ να πάρω μια prosche. Τι να κάνω? Να την κλέψω επειδή δεν την αντέχει η τσέπη μου, ή να δώ για κάποιο άλλο αυτοκίνητο που είναι στα οικονομικά μου μέτρα? Και επιδή αναφέρεσαι συνέχεια σε υψηλές τιμές, γνωρίζεις πόσα άτομα και πόσες ώρες εργασίας χριάζονται για να γίνει ένα πρόγραμμα όπως το nuendo?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ανάγκη ΤΟΝ καθορίζει τον άνθρωπο' date=' δεν ΤΗΝ καθορίζει...Μέχρι την στιγμή που θα συμβεί το αντίθετο...κάντε και λίγη "μουσική" γιατί εγώ γέρασα..ψάχνοντας τον "ήχο" της και όχι την ίδια..

κατ΄τα άλλα θλίβομαι στα διάφορα post να διαβάζω "οπαδικές" λογικές περί ηθικής (και από τις δυο πλευρές), ενώ η αλήθεια είναι κάπου στην "μέση" όπως πάντα..-αναγνωρίζοντας πάντα (ρομαντικά τρομάρα μου) καλές προθέσεις και στους μεν και στους δε..-

 

ΥΓ.Οι πραγματικοί "εραστές" έχουν σαν στόχο τον "οργασμό" του συντρόφου, κι όταν είναι ικανοί να τον προσφέρουν, δεν "κρύβονται" ,δεν "ντρέπονται" και όποιος τους χαρακτηρίσει "παράνομους", πρέπει να ξαναψάξει "που πάει κι από που έρχεται" ..(και η μουσική είναι πολύ "δύσκολη" γκόμενα φίλε sim..)[/quote']

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις μόνο εμένα ........ αφού το δίκιο το βρίσκεις κάπου στη μέση

Τέλος πάντων ......

Δεν είμαι υπέρ της πειρατείας αλλά αν δεν ήταν η πειρατεία σήμερα δεν θα είχα όσα έχω κάνει με τη μουσική

Ας γράψω κάνα στιχάκι να το κάνω μουσική και τραγούδι και συνεχίστε εσείς να αναλύετε τι είναι πειρατεία και τι αεροπειρατεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά εγώ βρήκα το θάρρος να πω δημόσια ότι έχω κάποια πράγματα από κόπια και αυτό γιατί η τσέπη μου δεν αντέχει να τα πάρω

Είπες πολλές χαζομάρες (με το συμπάθειο) μέχρι τώρα' date=' αλλά συνέχεια αναφέρεσε σε αυτήν την φράση. Πολύ απλά να μην το πάρεις ρε φίλε. Δηλαδή εγώ θέλω αύριο να αγοράσω ένα αυτοκίνητο, μια κιθάρα η οτιδήποτε, αλλά ρε γαμώτο δεν έχω 200.000 ευρώ να πάρω μια prosche. Τι να κάνω? Να την κλέψω επειδή δεν την αντέχει η τσέπη μου, ή να δώ για κάποιο άλλο αυτοκίνητο που είναι στα οικονομικά μου μέτρα? Και επιδή αναφέρεσαι συνέχεια σε υψηλές τιμές, γνωρίζεις πόσα άτομα και πόσες ώρες εργασίας χριάζονται για να γίνει ένα πρόγραμμα όπως το nuendo?[/quote']

 

Και αυτοκίνητο θέλω και σπίτι θέλω και πολλά θέλω αλλά δεν τα κλέβω

Ούτε πήγα σε κάποιο κατάστημα να πάρω κρυφά από κανένα ράφι κάποιο πρόγραμμα

Το θέμα έχει λήξει.

Σβύσε όλα τα mp3 από τον υπολογιστή σου και μετά μίλα

Τέλος η συζήτηση από μεριάς μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το post μου έγινε αφορμή να αφήσεις την αντιπαράθεση ώστε να γράψεις τραγουδάκι, μάλλον πέτυχε τον σκοπό του και χαίρομαι ιδιαίτερα ,πραγματικά..και μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω ν' "αναλύω" γιατί όπως ανέφερα εγώ "γέρασα" και μόνο αυτό μου μένει..

 

ΥΓ.Η προσωπική αναφορά ήταν απλά απάντηση στην δική σου ρήση..περί "εραστών"

ΥΓ2 Η ταλαίπωρη "blue note" μπορεί να βρεθεί κρυμένη και σε μια παραγωγή που έγινε σ'ένα "ταπεινό" σαράβαλο τετρακάναλο κασσέτας...Και σίγουρα δεν είναι πιο ευδιάκριτη σ' ένα σπασμένο ή original nuendo..Πανάκεια είναι η εμπνευση και όχι το μέσο...Το ότι το ανακάλυψα αργά για μένα, δεν νομίζω ότι μου απαγορεύει να το κοινοποιώ..

ΥΓ3 Πάντα φιλικά και όχι "προσωπικά"

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail και εσύ έκτου ασφαλούς και απτήν οθονουλα σου μιλάς ,και μπορούμε άνετα να σε αμφισβητήσουμε .οπότε κόψε τις ειρωνείες και τις αμπελοφιλοσοφίες σου και πρόσεχε πως μιλάς στον κόσμο..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε ".mp3 ripping", εννοούμε το να βάλεις το CD που έχεις π.χ. αγοράσει και να το σώσεις ως .mp3 για να το έχεις στο σκληρό δίσκο σου - κι εγώ έτσι έχω τα CD μου αρχειοθετημένα σε .wma lossless.

 

simboy, μερικές σελίδες πριν είχες πει τη Steinberg κλέφτρα και μετά από λίγο παραδέχτηκες ότι προτιμάς να κλέψεις ένα ακριβό πρόγραμμα που δε σου χρειάζεται από το να δώσεις ένα μικρό ποσό και να πάρεις ένα απλούστερο, φιλικότερο προς το χρήστη πρόγραμμα, για το οποίο θα είχες και την υποστήριξη του κατασκευαστή.

 

Παραθέτω:

Κανείς δεν αμφισβητεί οτι είναι κλεψιά η χρήση πειρατικών προγραμμάτωνπειρατεία

 

Διαφωνώ

Κλεψιά είναι οι τιμές που βάζουν και πουλάνε

Κλεψιά που ? σε τι ? στο κράτος ? στην εφορία ? που πάει 15 του μήνα και σκέφτομαι πως θα πληρώσω τόσους λογαριασμούς ?

που πληρώνω την Ερτ στη Δεή ?

Ευτυχώς που υπάρχει η πειρατεία αλλιώς ακόμα για να έχω REVERB θα τραγουδούσα με τη πόρτα της πολυκατοικίας ανοιχτή

 

Αγαπητέ Simboy' date='

 

απ'όσο θυμάμαι, χρησιμοποιείς Nuendo. Το πρόγραμμα αυτό κοστίζει 2000 ευρώ. Επειδή θυμάμαι και τις απορίες που είχες για τη χρήση των διαφόρων προγραμμάτων, σου λέω ότι με το Tracktion που κάνει 60 ευρώ θα έκανες εξίσου καλά τη δουλειά σου, αν όχι καλύτερα, καθώς το interface του είναι ιδιαίτερα προσεγμένο ώστε οι βασικές λειτουργίες, και όχι μόνο, να είναι εύκολα προσβάσιμες και πραγματοποιήσιμες από τον μη έμπειρο χρήστη. Το Nuendo που χρησιμοποιείς έχει λειτουργίες που εσύ δε θα τις χρησιμοποιήσεις ποτέ στη ζωή σου, όχι γιατί είσαι "ζώο"(), αλλά γιατί δε χρειάζονται για μουσική παραγωγή. Επομένως, δε σου φταίει η Steinberg που χρεώνει το Nuendo 2000 ευρώ, αλλά εσύ που δε γνωρίζεις ότι με 60 ευρώ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα.

 

Φιλικά και με εκτίμηση,

 

¶κης :)[/quote']

 

 

Δηλαδή εσύ αν σου δώσουν ένα cd με δωρεάν το nuendo

και ένα cd να δώσεις 60 ευρώ για ένα πρόγραμμα απλό

Τι θα κάνεις ? ....................

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει άνθρωπος εδώ που να μην έχει ΟΥΤΕ ένα πειρατικό cd

Τότε τι τα κάνει τα άγραφτα ?

Ακόμα και το cd που γράφουμε τα τραγούδια που μας αρέσουν πειρατικό είναι στην ουσία

 

Θαυμάζω το "θάρρος" σου να παραδέχεσαι κιόλας ότι έχεις πειρατικό το Nuendo. Σαφώς, είναι πολύ βαριά δήλωση για ένα ανώνυμο μέλος internet forum... Μήπως ν'αρχίσω κι εγώ να λέω ότι είμαι διάσημος;

 

Η συζήτηση έχει καταντήσει για γέλια και για κλάμματα. Γεράσιμε, νομίζω πως θα πεθάνεις περιμένοντας το επιχείρημα υπέρ της πειρατείας που θα σε εξιτάρει...

 

Τελειώνοντας, δε νομίζω πως σε αυτή τη συζήτηση συμμετέχουμε για να δικάσουμε τους "κλέφτες" και μετά να τους λιθοβολίσουμε. Αν κάποιοι νιώθετε έτσι, μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Όποιος έχει τη μύγα... ;)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακη ο fleamail προσπαθεί να κάνει κάποιους να νιώσουν ετσι,και πολύ κακός.. κανείς δεν κάνει βαρυσήμαντες δηλώσεις,την γνώμη μας λέμε και αν κάποιος μας αμφισβητεί μπορεί να μην μας μιλάει.. είναι απλό.. όλοι μπορούμε να αμφισβητηθούμε όμως...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μη μαλώνετε αφού πάνω κάτω όλοι χρησιμοποιούμε ή έχουμε

χρησιμοποιήσει παράνομο λογισμικό.

 

Θα το θέσω λίγο φιλοσοφικά το ζήτημα. Η ζωή είναι μικρή και δεν μπορείς

να τα κάνεις όλα. Μπορεί να έχεις πρόσβαση σε ένα server με 1.000.000.000 τραγούδια mp3 αλλά αυτό δε σημαίνει θα τα ακούσεις και ποτέ. Ετσι και με τα πλαγκίνς. Μπορεί να σου έδωσε ένας φίλος

σου 10 DVD με όλα τα πλαγκίνς του κόσμου αλλά εσύ δε θα μπορέσεις

ποτέ να τα μάθεις όλα και να τα χρησιμοποιήσεις όλα.

 

Εχω πιάσει τον εαυτό μου να ακούει πιο συχνά τους δίσκους που έχω αγοράσει παρά τα τραγούδια που έχω κάνει download. Και είναι φυσικό -

αυτό που πραγματικά θέλω να ακούσω και μου αρέσει πάω και το αγοράζω

και όπως βρίσκω τα λεφτά για να το αποκτήσω έτσι βρίσκω και το χρόνο για να το απολαύσω. Ούτε άπειρα λεφτά έχω για να αγοράζω τα πάντα ούτε άπειρο χρόνο για να τα ακούω όλα.

 

Το ίδιο και με το software. Βρες τα 5 προγραμματάκια που σε βοηθούν

να κάνεις τη δουλειά σου μάθε τα καλά και αγόρασέ τα - έτσι θα έχεις και upgrades και δε θα κολλάνε κιόλας. Μην ασχολείσαι με άλλα - απλά χάνεις την ώρα σου. Και οπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν χρειάζεσαι το

Nuendo για να γράψεις ένα τραγούδι.

 

Αν γινόντουσαν κόπιες στα αυτοκίνητα όλοι θα κυκλοφορούσαν με ferrari

 

απλά τα δυό μου λεπτά (που λένε και έξω... 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έπιανα τη κιθαρίτσα μου και τραγουδούσα και τραγουδούσα βάζοντας το κεφάλι στη σόμπα για να κάνει αντίλαλο

Αρα ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι αναγκαίο το Χ πρόγραμμα για να γράψεις τραγούδια

Είναι όμως αναγκαίο για Χ άλλους λόγους

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έπιανα τη κιθαρίτσα μου και τραγουδούσα και τραγουδούσα βάζοντας το κεφάλι στη σόμπα για να κάνει αντίλαλο

 

 

Χεχε καλό. Ρε συ αν έβγαινε ένα πλαγκιν Soba-Delay με προσωμοίωση

αντίλαλου σόμπας θα το αγόραζες; Σου υπενθυμίζω ότι τη σόμπα την έχεις

αγοράσει. :lol:

Είναι όμως αναγκαίο για Χ άλλους λόγους

 

 

Τι λόγους;;; Είναι μ***παγίδα;;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου