Προς το περιεχόμενο

Έχει λύση η πειρατεία στα VSTs και τα Plug-ins;


awardwinner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προϊόν αυτό τιμολογήθηκε έτσι και η τιμολογειακή πολιτική του θα παραμείνει έτσι γιατί απευθύνεται σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.

 

Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ είναι ο άνθρωπος ο οποίος εμπορεύεται την εργασία του και το κεφάλαιο το οποίο έχει επενδύσει. Ο ερασιτέχνης καταθέτει προσωπική εργασία για την προσωπική του ικανοποίηση, εκμάθηση και βελτίωση των ικανοτήτων του με σκοπό α. κάποια στιγμή να γίνει επαγγελματίας, ή β. να μην γίνει και να γράφει μουσική που θα ακούει μόνο αυτός και ο περίγυρως του και για την οποία δεν θα υπάρχει ίχνος εμπορικής πράξης.

 

Γι'αυτό υπάρχουν και τα ειδικά πακέτα για home users και φοιτητές.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶ραγε περισσότερη τεχνογνωσία- τεχνολογία- επένδυση- έξοδα- μηχανήματα- μελετη-έρευνα-υλικά χρειάζεται το nuendo (αξίας 2000 ευρω) απο έναν επεξεργαστή pentium 4 (αξίας 150-200 ευρω)?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
...και ας σταματήσει αυτή η "φιλολογία" και ας ασχοληθούμε κάποια στιγμή και με την μουσική αυτή καθαυτή' date=' γιατί αισθάνομαι ότι ειδικά τα τελευταία χρόνια

την καταντήσαμε "παραμελημένη σύζυγο" με όλη μας την προσοχή στραμένη στο καινούργιο κοσκινάκι μας την "ερωμένη" τεχνολογία και τα "κρίματά" της..

Ας αφήσουμε τις εταιρείες και τους hackers να παίζουν το δικό τους παιχνίδι,και ας κρίνουμε ανά ατομική συνείδηση και κατα περίπτωση την στάση μας απεναντί τους..

[/quote']

 

Το "ζειν επικινδύνω" πάντα γοητευει ειδικά τους νεότερους...Λίγη προσοχή όμως δεν θα έβλαπτε..Το 1982 όταν ως 386 διατηρούσα χαλαρά "πειρατικό" σταθμό στα FM "χαιρόμουν " ιδιαίτερα...Όταν όμως μου κατάσχεσαν την δισκοθήκη μου ( 800 περίπου LP απ' τα οποία δεκάδες σπάνια ) συν τον hardware εξοπλισμό μου, έκλαψα κι ακόμα κλαίω στην ανάμνηση τους..Χαίρομαι κι όλας βέβαια που λόγω ηληκίας τότε γλύτωσα την φυλακή..

Σας επισημαίνω ότι η χρήση παράνομου λογισμικού επισύρει πρόστιμα αρκετών χιλιαδων ευρώ...Το ότι τα σημερινά "αντίστοιχα ραδιογωνόμετρα " δεν "δουλευουν" , δεν σημαίνει ότι θα συνεχιστεί εσαεί η χαλαρή αντιμετώπιση της σύγχρονης πειρατείας...( δείγματα επί αυτού έχουμε πάρει ..)

Ας το χουμε υπόψη μας και οι ερασιτέχνες και οι επαγγελματίες...Και για μια ακόμη φορά (θα βγάλω κάλους στο τέλος..) λέω..Δοκίμασε πριν αγοράσεις λένε οι ταλαίπωροι οι χακεράδες..Δεν έχεις ανάγκη τα 200 soft synths ούτε τα 1000 plug ins..δοκιμασέ τα ναι,γιατί τα demos των εταιρειών είναι επι το πλείστων για κλωτσιές, αλλά γι αυτά που τελικά πραγματικά χρησιμοποιείς δώσε και κανά φράγκο..(όσα μπορείς), δεν βλάπτει..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ραγε περισσότερη τεχνογνωσία- τεχνολογία- επένδυση- έξοδα- μηχανήματα- μελετη-έρευνα-υλικά χρειάζεται το nuendo (αξίας 2000 ευρω) απο έναν επεξεργαστή pentium 4 (αξίας 150-200 ευρω)?

Το Nuendo απευθύνεται σε μια μερίδα των επαγγελματιών ηχοληπτών και μουσικών παραγωγών. Τώρα σκέψου εσύ πού απευθύνεται ο Pentium 4 και βγάλε το λόγο του δεύτερου προς το πρώτο. Πίστεψέ με' date=' ο αριθμός που θα έβρισκες αν μπορούσες να έχεις ακριβή νούμερα θα ήταν [b']πολύ[/b] μεγαλύτερος από το λόγο των 2 τιμών που ανέφερες. :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην γελιόμαστε παιδιά, αν δεν υπήρχε η πειρατεία πολλοί απο εμάς δεν θα αγόραζαν καν υπολογιστή.

εγώ πχ αντί να αγόραζα τα προγράμματα μου γνήσια θα έπαιρνα ενα workstation και ενα 16καναλο με σκληρό δίσκο, με λιγότερα χρήματα, χωρίς ιούς και κρασαρισματα και με την σιγουριά, σταθερότητα του hardware..

όποτε δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις οτι κάποια μαγκιά κάνουν οι εταιρίες που κατασκευάζουν hardwares(υπολογιστές)για να πουλάνε σαν τρελοί, όπως και συμβαίνει ...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ραγε περισσότερη τεχνογνωσία- τεχνολογία- επένδυση- έξοδα- μηχανήματα- μελετη-έρευνα-υλικά χρειάζεται το nuendo (αξίας 2000 ευρω) απο έναν επεξεργαστή pentium 4 (αξίας 150-200 ευρω)?

Το Nuendo απευθύνεται σε μια μερίδα των επαγγελματιών ηχοληπτών και μουσικών παραγωγών. Τώρα σκέψου εσύ πού απευθύνεται ο Pentium 4 και βγάλε το λόγο του δεύτερου προς το πρώτο. Πίστεψέ με' date=' ο αριθμός που θα έβρισκες αν μπορούσες να έχεις ακριβή νούμερα θα ήταν [b']πολύ[/b] μεγαλύτερος από το λόγο των 2 τιμών που ανέφερες. :wink:

Δεν με καλύπτει αυτή η λογική.. τα cds με κλασσική μουσική η τζαζ που σίγουρα απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό(λιγοτερο,1 προς 1000 σε σύγκριση με την ποπ μουσική πχ)έχουν την ίδια αξία.. η amd πουλάει σαφώς λιγότερα κομμάτια απτην intel αλλά καταφέρνει να έχει χαμηλότερες τιμές. .ένα επαγγελματικό αυτοκίνητο με ενα συμβατό δεν έχουν διαφορά στην τιμή(ελάχιστη ίσως λόγο διαφορετικής σχεδίασης)παρότι οι πωλήσεις σε αντιστοιχία έχουν τεράστια διαφορά…

Οπότε ίσως και εγώ όταν δεν εχω δουλεία και με φωνάζουν για μια τοποθέτηση βρύσης(είπαμε υδραυλικός)να ζητάω 300 ευρω για να καλύψω της μέρες που κάθομαι????

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πως την αλήθεια... νομίζω πως αξίζουν κάποια χρήματα στα τζιμάνια που έφτιαξαν vst's όπως τα B4, Lounge Lizard, Minimoog... Το τελευταίο το αγόρασα, τα άλλα τα πήρα σπασμένα, αλλά λέω να τα αγοράσω ακριβώς για το "γαμώτο" και το μπράβο σε όσους κόπιασαν τόσο πολύ - δεν είναι δηλαδή μόνο θέμα χρημάτων, αλλά επιβεβαίωσης προγραμματιστών που έστρωσαν κώλο και έκαναν τόσο καλή δουλειά.

Νομίζω πως οι κάπως χαμηλότερες τιμές θα ήταν μία λύση για όλους - εμείς θα αγοράζαμε και οι εταιρείες θα κέρδιζαν, έστω και με μικρότερο περιθώριο κέρδους. :roll: Οι πολύ ψηλές τιμές κάνουν κακό σε όλους, και κατά προέκταση στην αγορά. Πάντως, όπως πολλοί φίλοι, υποστηρίζω πως αν δεν πληθωρίζουμε και αν παίρνουμε ΜΟΝΟ ό,τι μας χρειάζεται, τότε το κόστος των original VST's δεν είναι δυσβάστακτο όσο φαίνεται. Από την άλλη με τόσα free προγράμματα (αναφέρω απλώς το εκπληκτικό rhodes "Mr. Ray" και το ανάλογο Β3 "Organized trio") μπορούμε να φτιάξουμε ένα αξιοπρεπές virual studio χωρίς εκπτώσεις στον ήχο/ποιότητα.

Αυτές είναι απλώς μερικές σκέψεις...

Γιάννης :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου