Προς το περιεχόμενο

Έχει λύση η πειρατεία στα VSTs και τα Plug-ins;


awardwinner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ Simboy' date='

 

απ'όσο θυμάμαι, χρησιμοποιείς Nuendo. Το πρόγραμμα αυτό κοστίζει 2000 ευρώ. Επειδή θυμάμαι και τις απορίες που είχες για τη χρήση των διαφόρων προγραμμάτων, σου λέω ότι με το Tracktion που κάνει 60 ευρώ θα έκανες εξίσου καλά τη δουλειά σου, αν όχι καλύτερα, καθώς το interface του είναι ιδιαίτερα προσεγμένο ώστε οι βασικές λειτουργίες, και όχι μόνο, να είναι εύκολα προσβάσιμες και πραγματοποιήσιμες από τον μη έμπειρο χρήστη. Το Nuendo που χρησιμοποιείς έχει λειτουργίες που εσύ δε θα τις χρησιμοποιήσεις ποτέ στη ζωή σου, όχι γιατί είσαι "ζώο"(:?), αλλά γιατί δε χρειάζονται για μουσική παραγωγή. Επομένως, δε σου φταίει η Steinberg που χρεώνει το Nuendo 2000 ευρώ, αλλά εσύ που δε γνωρίζεις ότι με 60 ευρώ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα.

 

Φιλικά και με εκτίμηση,

 

¶κης :)[/quote']

 

Δηλαδή εσύ αν σου δώσουν ένα cd με δωρεάν το nuendo

και ένα cd να δώσεις 60 ευρώ για ένα πρόγραμμα απλό

Τι θα κάνεις ? ....................

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει άνθρωπος εδώ που να μην έχει ΟΥΤΕ ένα πειρατικό cd

Τότε τι τα κάνει τα άγραφτα ?

Ακόμα και το cd που γράφουμε τα τραγούδια που μας αρέσουν πειρατικό είναι στην ουσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για δώστε και κάποιο link για αυτά τα freeware' date=' παρακαλώ.[/quote']

Ευχαρίστως! :D Στο www.soundfonts.it θα βρεις τα ηλεκτρικά πιάνα (όχι, δεν είναι soundfonts, physical modelling χρησιμοποιούν :wink: ).

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ αν σου δώσουν ένα cd με δωρεάν το nuendo

και ένα cd να δώσεις 60 ευρώ για ένα πρόγραμμα απλό

Τι θα κάνεις ? ....................

Υπάρχει κι η ηθική.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κοστίζει ένα ηλεκτρονικό λεξικό; 30 Ευρώ. Είναι είδος πρώτης ανάγκης (για τους περισσότερους). Πόσοι το έχουν αγοράσει; Γιατί; Ιστόρικα αποδεικνύεται ότι και 1 Ευρώ να έκανε θα προτιμούσαμε το σπασμένο αν ο διπλανός μας το έχει τσάμπα. Αυτό αρκεί για να κλείσει η κουβέντα.

 

Η Microsoft έχει άλλες πηγές εσόδων (υπηρεσίες) και επίσης ένα καλά οργανωμένο δίκτυο που της επιτρέπει να έχει μία σεβαστή συνδρομή από το Δημόσιο και τις Ιδιωτικές εταιρείες. Χέστηκε αν θα πουλήσει Windows στους Home users. Δεν είναι όμως όλες οι εταιρείες Microsoft, μην παραπλανάτε τον κόσμο.

 

Καμία εταιρεία λογισμικού δεν προμοτάρει τα πειρατικά για προσωπικό της όφελος, πέραν ίσως των "μεγάλων". Σε λίγο θα διαβάσω ότι θα βλάψουμε τις εταιρείες αυτές αν αγοράσουμε το λογισμικό τους αντί να το κλέψουμε. Έρχομαι καθημερινά σε επαφή με εταιρείες λογισμικού και ανάθεμα την ώρα που θα δουν το λογισμικό τους σπασμένο στο Kazaa. Αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό να μας ενημερώσει.

 

Το λογισμικό όταν είναι εξειδικευμένο έχει κόστος ανάπτυξης. Τι θα πει "αν δεν είναι καλό εγώ το παίρνω σπασμένο;" Τι αρλούμπα είναι αυτή; Αν δεν είναι καλό, δεν το χρησιμοποιείς.

 

Αν φτιάξω εγώ ένα λογισμικό, απαιτώ να πληρωθώ για τον κόπο μου, άσχετα αν αρέσει ή δεν αρέσει το αποτέλεσμα. Αν δεν αρέσει μπορείς απλά να μην το πάρεις. Το άλλο δεν το καταλαβαίνω. Τι είναι; τιμωρία;

 

Νομίζω ότι ο akisd28 έχει πει τα πιο σημαντικά και κανένας δεν του απαντάει. Απαντήστε λοιπόν για να βρω και εγώ έναν λόγο να υποστηρίξω τα σπασμένα. Θέλω να διαβάσω πραγματικά κάτι που θα με εξιτάρει.

 

Επίσης, οι τιμές πέφτουν από τον ανταγωνισμό και όχι από την πειρατεία. Η πειρατεία το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει είναι μία νέα αγορά από εθισμένους π.χ. στο Cubase. Σωστό το παράδειγμα του ραδιοφωνικού σταθμού. Αν υπήρχε μόνο η Steinberg, τότε μαγκιά της να πουλάει και 10000. Αφού υπάρχουν άλλοι 20 είναι φυσικό να είναι φτηνά. Και πράγματι, το SE έχει 120 Ευρώ! Τι πρόβλημα υπάρχει με το SE; Αυτό δεν έχει απαντηθεί.

 

Οι τιμές επίσης πέφτουν με τη στήριξη του ελεύθερου λογισμικού. Τόσα freewares έχουν αναφερθεί στο Noiz. Μήπως είμαστε άπληστοι τελικά; Τα θέλουμε όλα στα απαίδευτα χέρια μας;

 

Επίσης, με έχει προβληματίσει η λέξη "πειραματισμός". ¶λλη καραμέλα. Οι επαγγελματίες δηλαδή δεν "πειραματίζονται";

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι Τρίτη βράδυ και τα βραδυνά δελτία ειδήσεων περιγράφουν μία ελληνική πραγματικότητα που είναι τραγική. Για άλλη μία φορά είμαι αναγκασμένος να αισθανθώ διαφορετικός. Οι συμπατριώτες μου ασχολούνται με την πολιτική της κλειδαρότρυπας: εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να τους παρακολουθήσω. Οι συμπατριώτες μου ακούνε Βανδή: εγώ ας ακούω κάτι άλλο. Οι συμπατριώτες μου αδιαφορούν για την τέχνη: εγώ θα την υποστηρίξω όσο μπορώ. Οι συμπατριώτες μου αρέσκονται στο να διαχέεται η προσωπική τους ευθύνη σε κάποιο είδος συλλογικού "ασυνείδητου" όπου όλοι κάνουν ότι κάνουν όλοι οι άλλοι. Σε τέτοιο βαθμό, ώστε να είναι αδύνατον να βρεις ποιος ξεκίνησε αυτή την αθλιότητα, ποιος είναι υπεύθυνος για αυτό το χάλι.

 

Στην προσπάθεια να διατηρήσω την διαφορετικότητά μου αναζητώ μονίμως συμμάχους.Η πείρα έχει δείξει ότι είναι ευκολότερο να τους βρεις ανάμεσα σε ανθρώπους που έχουν αναπτύξει καλλιτεχνική συνείδηση, ειδικά αν είσαι κάπως χαλαρός στον ορισμό του "καλλιτεχνικού". Ο επαγγελματισμός είναι μία μορφή τέχνης, ειδικά όταν μεγάλωσες και ζεις σε μία χώρα από θλιβερούς ερασιτέχνες και τεμπέληδες δημοσίους υπαλλήλους. Ο "ερασιτέχνης" ή είναι ένας soon-to-be επαγγελματίας (έστω σε επίπεδο νοοτροπίας) ή δεν είναι τίποτε.

 

Αυτός ο τύπος ανθρώπου (αν έχει κάποιο σεβασμό στην ίδια του τη φύση) προσπαθεί συνειδητά να μην κάνει αυτά που κάνει η άμορφη και απρόσωπη μάζα. Δεν εμπνέεται από τις ενέργειες της μάζας, δεν την θεωρεί πρότυπό του. Αν κάποιες φορές κάνει αυτά που κάνει η μάζα, το κάνει σε μία προσπάθεια εξασφάλισης μίας ελάχιστης κοινωνικής συμβατότητας, ή λόγω πραγματικής ανάγκης. Ακόμη και τότε, ψάχνει να βρει διαρκώς καλύτερες λύσεις.

 

Τι κάνει λοιπόν η μάζα; Βλέπει κομπρεσαρισμένες κόπιες του άρχοντα των δακτυλιδιών; Ε, τότε εμείς θα βλέπουμε τα original dvd, από σεβασμό στη δουλειά των σκηνογραφών, των ηχοληπτών, των μουσικών. Κλέβει όλα τα DAW και plug-ins που φτιάχνονται στην υδρόγειο; Ε, τότε εμείς θα χρησιμοποιούμε μόνο αυτά που πραγματικά μας ενδιαφέρουν και θα προσπαθήσουμε (αργότερα ή νωρίτερα) να τα αποκτήσουμε νόμιμα, από σεβασμό στα παιδιά που ξενύχτησαν για να τα φτιάξουν.

 

Οπωσδήποτε, δεν θα προσποιηθούμε ότι καταλαβαίνουμε την νοοτροπία της μάζας. Δεν θα την κολακέψουμε. Δεν θα της πούμε μπράβο. Θα διατηρήσουμε τη διαφορετικότητά μας γιατί θέλουμε να ειμαστε καλύτεροι από τη μάζα. Με τους συμμάχους μας μπορεί να τσακωθούμε σε κάποια φάση (στη ροή του λόγου, ή ένεκα οργής), αλλά δεν θα ξεχάσουμε την ταυτότητά μας ποτέ. Αν αύριο ο not_guilty βγάλει ένα δίσκο, δεν θα κλέψω το δίσκο του.

 

Ελπίζω ότι η θέση μου είναι ξεκάθαρη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ αν σου δώσουν ένα cd με δωρεάν το nuendo

και ένα cd να δώσεις 60 ευρώ για ένα πρόγραμμα απλό

Τι θα κάνεις ? ....................

Υπάρχει κι η ηθική.

 

Επίσης υπάρχει και η Υποκρισία !!!!!! και σε παρακαλώ να κοιτάξεις παντού τα συρτάρια σου και όπου μπορεί να έχεις τραγούδια μουσική προγράμματα παιχνίδια ότιδήποτε

Αν δεν είχες ποτέ σου ούτε για δείγμα πειρατικό cd τότε να μιλάς με αυτό το τρόπο

Αλλά το να ονομάζεις ανήθικους όσους έχουν το θάρρος να λένε ότι έχουν στην κατοχή τους και το λέω ΚΑΙ πειρατικό cd είναι πολύ άσχημο.

Διότι εγώ δεν μιλάω προσβλητικά απλά θέτω παραδείγματα

Επίσης το ίδιο ισχύει για τον Wow! που είπε "Ο "ερασιτέχνης" ή είναι ένας soon-to-be επαγγελματίας (έστω σε επίπεδο νοοτροπίας) ή δεν είναι τίποτε. "

 

Το "ή δεν είναι τίποτε" είναι προσβολή επίσης

Ισως δεν ξέρεις πως η λέξη "Ερασιτέχνης" σημαίνει ΕΡΑΣΤΗΣ της τέχνης

Δεν σημαίνει ο επαγγελματίας που βγάζει τα εκατομμύρια στις πίστες και στα στούντιο ή όπου αλλού.

Αν μπορείς και τα δύο ακόμα καλύτερα.

Αλλά το να λες πως ο ερασιτέχνης που δεν έχει σκοπό να κάνει καριέρα είναι ένα τίποτα αποτελεί προσβολή

Αν θέλω να κάνω χιούμορ μπορώ να πω πως Ερασιτέχνης σημαίνει Εραστής της τέχνης .

Εχεις δει κάνα Εραστή νόμιμο ? :p Ολοι οι εραστές παράνομοι είναι

Επίσης καμμιά φορά λειτουργούν διαφημιστικά κάποια πράγματα

Πχ ....... δουλεύεις από κόπια ένα VST να δεις αν σου κάνει και αν σου κάνει και το θεωρείς κορυφαίο , και βέβαια θα το αγοράσεις μετά

Αλλά το να έχω στο κομπιούτερ μου VST και Plugins που ΠΟΤΕ δεν θα αγόραζα για να έχω όχι λόγω τιμής αλλά λόγω γούστου , τότε δεν στερώ από καμμιά εταιρία κάτι.

Πχ το NUENDO δεν θα το έπαιρνα ποτέ ούτε θα έκανα οικονομία να το πάρω.Εκτός κιαν είχα μεγάλη οικονομική άνεση και ήμουν επαγγελματίας.

Αρα δεν στερώ κάτι από την Nuendo

Απεναντίας αν έκανα copy πχ το simcity ( που θα το έπαιρνα έτσι κι αλλιώς ) εκεί ναι , θα έβαζα στην άκρη την αγορά για την κόπια.

Οτι μου αρέσει λοιπόν και ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο και το αντέχει η τσέπη μου το αγοράζω

Ναι και μια αγαπημένη ταινία θα την αγοράσω

Αλλά δεν θα αγοράσω μια που δεν πρόλαβα να τη δω και θα ξαναπληρώσω το videoclub αλλά θα την περάσω στον υπολογιστή και θα τη δω μετά.

Αν αυτά πια είναι τα εγκλήματά μου τότε τι να πω !!!!!!

Συγχωρέστε με που κατέστρεψα το εμπόριο στην Ελλάδα ......

( Το ότι μιλάω σε πρώτο πρόσωπο δεν είναι για να ανοίξουμε κουβέντα στο τι κάνω εγώ , αλλά γενικά πως αντιλαμβάνομαι και εγώ και αμέτρητοι άλλοι εδώ το θέμα αυτό )

Αλλά προσοβλές πλάγιες δεν θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητό Simboy, με κίνδυνο να με πετάξουν έξω από το site, θα σου την πω πολύ σκληρά φίλε. Λοιπόν, μάθε ότι κανείς δεν σε προσβάλει, αλλά εσύ προσβάλεις τον εαυτό σου με το ότι υιοθετείς την πιο κακή εκδοχή του σύγχρονου ράδιο-αρβύλα προσπαθώντας να απαντήσεις σε ανθρώπους από τους οποίους θα έπρεπε να μαθαίνεις (και δεν εννοώ εμένα, εννοώ τον akisd28 και τον gerasimos). Η λέξη ερασιτέχνης έχει το νόημα που της δίνουν οι εκάστοτε ομιλούντες την ελληνική. Μπορεί κάποτε να είχε το κολακευτικό νόημα του "εραστή της τέχνης" αλλά σήμερα σημαίνει αυτά που δυστυχώς γράφεις σε αυτά τα ανεκδιήγητα post σου. Θέλεις να δηλώνεις ερασιτέχνης; Τότε φρόντισε σε παρακαλώ να δώσεις στη λέξη το νόημα που κάποτε είχε, όχι το νόημα του ελληνάρα τρακαδόρου που νομίζει ότι απέκτησε γούστο στην γαλλική κουζίνα επειδή κάποτε αυνανίστηκε με μία φωτογραφία της Ιζαμπέλ Υπέρ. Δεν θέλεις να σε λένε ανήθικο; Δεν θέλεις να σε λένε κλεπταποδόχο; ΟΚ. Τουλάχιστον άσχετο να σε λέμε; Ειδικά αφού δεν θα βλάψεις τη Nuendo; (τι τό 'θελες αυτό ρε μπαγάσα;).

 

Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι ενώ φανερά είσαι νέος, η σκέψη σου δεν έχει κανένα στοιχείο αγνότητας. Ποιος σε έπεισε ρε φίλε ότι η κοινωνία σου χρωστάει οτιδήποτε; Νομίζεις ότι δίνει η κοινωνία μία δεκάρα για το αν θα κάνεις μουσική ή αν θα καταλήξεις γκαρσόνι σε κρουαζιερόπλοιο; Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να τα καταφέρεις και πρέπει να προσπαθήσεις με νόμιμα μέσα, όχι σκοτώνοντας κόσμο, όχι κλέβοντας τράπεζες, όχι κλέβοντας προγράμματα. Μιλάς λες και όλα σου ανήκουν τριγύρω, αλλά περιέργως κάποιος έχει καθυστερήσει τους τιτλους ιδιοκτησίας. Ε, δεν είναι έτσι. Αυτοί που έχουν γίνει μουσικοί έχουν ξεπατωθεί για να γίνουν. Αυτοί που αγοράσαν νόμιμο το Nuendo μπορεί να δουλέψαν οικοδομή για να το πάρουν (ή να κόντεψαν να πάθουν καρκίνο των πνευμόνων από τα τσιγάρα στα σκυλάδικα). Δεν είναι βολεμένοι και αραχτοί όπως θες να λες. Εσύ είσαι ο βολεμένος και ο αραχτός στην υπόθεση που περιμένει να του πουν και μπράβο. Εδώ ρε, παραδέχεσαι ότι κάνεις κόπια και το simcity (τι να κάνουμε, ο καλλιτέχνης πρέπει που και που να αναπαύεται και να ψυχαγωγείται) το οποίο δεν κάνει τα 2000 του Nuendo. Ποια είναι η δικαιολογία σου για αυτό; Ότι ήθελες με αυτά τα λεφτά να πάρεις γαριδάκια; (δρακουλίνια, αν υπάρχουν ακόμη).

 

Ποιος είναι ο υποκριτής λοιπόν; ¶κου τι λες: "Αλλά το να έχω στο κομπιούτερ μου VST και Plugins που ΠΟΤΕ δεν θα αγόραζα για να έχω όχι λόγω τιμής αλλά λόγω γούστου , τότε δεν στερώ από καμμιά εταιρία κάτι." Δηλαδή, χάρη τους κάνεις; Και γιατί τους την κάνεις, σου την ζητήσανε; Παρακάτω λές "Οτι μου αρέσει λοιπόν και ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο και το αντέχει η τσέπη μου το αγοράζω " Οι δύο από τις τρεις παραμέτρους που θέτεις είναι απόλυτα υποκειμενικές. Και ποιος σε ρώτησε τι σου αρέσει; ¶ρθρα γράφεις σε περιοδικό για τον ήχο; Μήπως προσφέρεις την εμπειρία σου σε επίπεδο γνωμοδότησης για άλλους; ¶σε ρε φίλε την πλάκα, μόνο για τον εαυτούλη σου ενδιαφέρεσαι. Τι εννοείς αξίζει τον κόπο; Ποιανού τον κόπο; Τον κόπο που κάνεις για να πας μέχρι τον πειρατή σου; Μην κοψομεσιάζεσαι ρε μάστορα. Και συνεχίζεις "Το ότι μιλάω σε πρώτο πρόσωπο δεν είναι για να ανοίξουμε κουβέντα στο τι κάνω εγώ , αλλά γενικά πως αντιλαμβάνομαι και εγώ και αμέτρητοι άλλοι εδώ το θέμα αυτό "... Νάτη και η υπεκφυγή. Πρώτον ποιος σε όρισε εκπρόσωπο αμέτρητων άλλων; Δεύτερον, πως είσαι τόσο σίγουρος ότι το αντιλαμβάνονται με τον ίδιο τρόπο; Σε όλο το post σου μας λες τι κάνεις εσύ (και απαιτείς και την κατανόηση του αναγνώστη). Τώρα, μία γραμμή πριν το τέλος ζητάς να μην εκληφθεί σαν προσωπική δήλωση;

 

Simboy, μίσησέ με όσο θέλεις, αλλά με τον καιρό θα καταλάβεις ότι σου λέω την αλήθεια. Η ζωή δεν είναι φτιαγμένη για λουφαδόρους, ρώτα και παλαιότερους να στο πούνε ακόμη πιο καθαρά. ¶φησες στην άκρη την ομορφιά της σκέψης που θα έπρεπε να έχει η ηλικία σου, και την αντικατάστησες με την ωμή αναισθησία του νεοέλληνα, ο οποίος καλύτερα να μη σου πω ποια θέση έχει στο παγκόσμιο καλλιτεχνικό γίγνεσθαι. Πάντως αν θες μπορώ να σου πω ότι η φετεινή του θέση στον παγκόσμιο χάρτη για την διείσδυση νέων τεχνολογιών είναι η 44η ενώ μόλις πέρυσι ήταν στην θέση 32. ¶ρα μάλλον δεν βοηθά και πολύ η πειρατεία λογισμικού, τι λες και εσύ.

 

Με πραγματική εκτίμηση (αν και σίγουρα δεν το πιστεύεις).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Πολλά τα επιχειρήματα και ομολογώ πως με προβληματίζει λίγο η μεταξύ τους σύνδεσή τους.

Όπως πολύ καλά κάποιος είπε δεν θεωρώ ότι ο ένας μπορεί να κρίνει τον άλλο.

Όμως, θέλω να επαναλάβω ότι σε κάθε περίπτωση όποια συμφέροντα και να εξυπηρετεί η πειρατεία δεν οφελούνται οι χρήστες.

 

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι πόσο ωραία θα ήταν να μην υπήρχαν διαρρήκτες και να κλείναμε τις πόρτες μόνο επειδή κυκλοφορούμε με το σόβρακο ή σκαλίζουμε τη μύτη μας. Δεν θα πληρώναμε και τις ασφάλειες............διαπραγματευόμαστε κάτι;

Εάν κάποιος θέλει να είναι παράνομος μαγκιά του αλλά δε μπορεί να κάνει τη φωνή του δικαίου.

 

Το ότι φταίμε όλοι είναι σίγουρο αλλά τι είναι καλύτερο;

Να δίνουμε ο ένας τον άλλο και να γίνουμε σαν τους Αμερικάνους που σου κάνει μήνυση ο γείτονας γιατί έκλασες στα σύνορα του back yard του ή να το 'πολεμήσουμε'. Μακροπρόθεσμα, για τον ένα ή τον άλλο λόγο, δεν θα υπάρχει η σημερινή ανοχή γύρω από αυτά τα θέματα και καλό θα είναι να αποφύγουμε τα ακραία μέτρα.

Πέραν της θέσης μου, για να υποστηρίξει κάποιος το δίκιο του και να έχει απαιτήσεις χρειάζεται διαφάνεια. Εάν δεν υπάρχει διαφάνεια υποχρεωνόμαστε να τρώμε αδιαμαρτύρητα ότι μας πασάρουν.

 

User-friendly,

Awardwinner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πραγματική εκτίμηση (αν και σίγουρα δεν το πιστεύεις).

 

Ευτυχώς που με εκτιμάς κι όλας .....

Δεν πειράζει ας νευρίασες

Δεν με απασχολεί

Εγώ ξέρω τι συμβαίνει στα pm , στα πριβέ μηνύματα για τις κόπιες , αντιγραφές δηλαδή κτλπ

Απλά εγώ βρήκα το θάρρος να πω δημόσια ότι έχω κάποια πράγματα από κόπια και αυτό γιατί η τσέπη μου δεν αντέχει να τα πάρω

Δεν βγαίνω να "ηθικολογώ"

Και είναι ανεπίτρεπτο να χαρακτηρίζεις ανθρώπους ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ

Γιατί μπορεί ήδη να δουλεύω πχ στα μπουζούκια και να μην μου φτάνουν να το πάρω

Δεν μπορείς λοιπόν να με λες βολεμένο

Δεν είπα ότι είναι σωστή η πειρατεία

Είναι όσο σωστό είναι όταν η ΑΕΠΙ ζητά χρήματα από μια κρεπερί επειδή έπαιζε μουσική από CD στο κατάστημα ................

Είναι όσο σωστό είναι όταν η ΑΕΠΙ βρήκε ένα φίλο μου που είχε site στο ίντερνετ και έγραφε στίχους από ένα καλιτέχνη και του ζήτησε χρήματα για να συνεχίσει να το κάνει !!!!!!

Ούτε είμαι της άποψης επειδή "κλέβουν" όλοι άρα παύει να είναι κλεψιά.

Απλά δεν θεωρώ ότι είναι κλεψιά

Θα το πω και διαγράψτε με από μέλος δεν με νοιάζει

Στο pc μου το nuendo είναι πειρατικό

Και στο χαρακτήρα μου το γνήσιο είναι που το παραδέχομαι και δεν το παίζω ηθικολόγος την ώρα που στο pc μου έχω έστω και 1mp3

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η ανάγκη ΤΟΝ καθορίζει τον άνθρωπο, δεν ΤΗΝ καθορίζει...Μέχρι την στιγμή που θα συμβεί το αντίθετο...κάντε και λίγη "μουσική" γιατί εγώ γέρασα..ψάχνοντας τον "ήχο" της και όχι την ίδια..

κατ΄τα άλλα θλίβομαι στα διάφορα post να διαβάζω "οπαδικές" λογικές περί ηθικής (και από τις δυο πλευρές), ενώ η αλήθεια είναι κάπου στην "μέση" όπως πάντα..-αναγνωρίζοντας πάντα (ρομαντικά τρομάρα μου) καλές προθέσεις και στους μεν και στους δε..-

 

ΥΓ.Οι πραγματικοί "εραστές" έχουν σαν στόχο τον "οργασμό" του συντρόφου, κι όταν είναι ικανοί να τον προσφέρουν, δεν "κρύβονται" ,δεν "ντρέπονται" και όποιος τους χαρακτηρίσει "παράνομους", πρέπει να ξαναψάξει "που πάει κι από που έρχεται" ..(και η μουσική είναι πολύ "δύσκολη" γκόμενα φίλε sim..)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου