Προς το περιεχόμενο

Παμε Τουμπάι (δεν φτάνουν για Χαβάη) Νέο κομμάτι


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χιούμορ στο κομμάτι μου φάνηκε απελπιστικά κρύο, αλλά δεν το σχολίασα. Σχολιάζω τις μπούρδες που γράφονται γενικότερα. Δεν έχουν να κάνουν με το κομμάτι. Άλλωστε στα δικά σου κομμάτια νομίζω είχα δώσει στίγμα ότι παίρνω στα σοβαρά τα σχόλια που γράφω ;) Εδώ όμως δεν είναι θέμα κομματιού, είναι θέμα παρανοϊκών δηλώσεων του Τζιτζιλάμπρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο Καζατζίδης δηλαδή ή ο Μπιθικώτσης που τραγουδούσαν κομμάτια που είχαν γράψει άλλοι δεν έπρεπε να πληρώνονται; Ναι, για αυτά τα 4 takes.

 

αλλο να τραγουδας τραγουδι αλλου και αλλο να το κυκλορεις?

Κυκλοφορισε κανα τραγουδι ο Καζατζίδης και μετα απο 2-3 μηνες εβγαλε  δισκο ο Μπιθικώτσης με το ιδιο τραγουδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η 'ανεση' και 'ειρωνια' που επικρατει εδω μεσα απο λοχαγους και πανω...

anyway, δε θελω να αναψω παλι τα αιματα...

απλα λιγη λιγοτερη ειρωνια και περισοοτερος σεβασμος προς τα υπολοιπα μελοι δε βλαπτει

 

φιλικα

w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου αναφέρω το Chega de Saudade. Το έχουν πει 300 καλλιτέχνες, η "κλασσική" έκδοση είναι του Joao Gilberto, αλλά δεν είναι η πρώτη! Η πρώτη είχε γραφτεί κάποιους μήνες νωρίτερα, από κάποιον άλλον τραγουδιστή του οποίου το όνομα μου διαφεύγεο. Επίσης κλασσική εκτέλεση είναι της Gal Costa. Όλοι αυτοί είναι κατά τη γνώμη σου "κλέφτες"; (από ελληνική δισκογραφία δεν ξέρω πολλά, οπότε δε μπορώ να σου φέρω συγκεκριμένο παράδειγμα ;))

 

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ παντελώς ανούσιες τέτοιου είδους διασκευές, αλλά αυτό δεν τις κάνει παράνομες. Άλλο επανεκτέλεση, άλλο κλεψιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τελικα να φρικαρει καποιος.

Σε μια συζητηση-αντιπαραθεση που ειχα πριν λιγο καιρο με καποιον mod (με πολυ καλη αισθηση του χιουμορ) μου ειπε με αφορμη καποια κριτικη σε ενα τραγουδι μου, οτι οταν θελεις σοβαρη κριτικη θα

την εχεις και οταν μου βαλεις το αμπεμπαπλομ σε διασκευη, θα σε παρουμε αναλαφρα, θα σε πειραξουμε, θα σε γιουχαρουμε με διαθεση χαβαλε  κ.λ.π.Χοντρικα ολα αυτα.

Και ερχεται τωρα ο Λαμπρος με ενα χαβαλε κομματι και τον ξεσχισατε.Ειπε και μια κουβεντα με κοινονικοπολιτικα προεκτασιμες διαθεσεις και εγινε το ελα να δεις.

Κοπηκαν τα αστεια, γιναν κριτικες με πολυ σοβαρο υφος πανω σε γελια βαση και το θεμα πηρε διαστασεις.....εξωγηινες.

Ποιος εκλεψε ποιον, αν ειναι διαφημηση στη μεση, αποχωρω, χωριζω,

εσυ τον ειπες κλεφτη, οχι εγω, πολλες προσωπικες αντιπαραθεσεις,αλλα δεν ειδα πουθενα...χαστουκια και μπατσες.

Ουτε βεβαια ειδα να εξαφανιζονται post αλλα Κοπενφιλντ.

Δηλαδη μονο εγω μπαινω στην  ....επιθεση και εχω προσωπικες αντιπαραθεσεις;

Τωρα τι γινεται;Φιλικες ειναι οι κουβεντες;

Εχουν βγαλει τα ξυραφακια και σφαζουν μαζι με οινο....πνευμα.

Η μονο εγω το βλεπω;

Δωθηκε τοσο μεγαλη εκταση σε ενα τοσο μικρο θεμα, που ειναι να απορει κανεις, γιατι εγινε.

 

Ορθά μίλησες φίλε Vartani γι αυτό και εγώ αποχωρώ απο το ίδιο μου το θέμα και σας αφήνω το αγαπημένο μου smilie:xmou.jpg

 

Ένα τραγούδι να χαβαλεδιάσουμε είπα να βάλω και το σκίσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις την παλεύετε?Λίγο έλειψα και μου λερώσατε το πάτωμα αίματα.....

 

Υ.Γ.Μάνα κοίτα τι έχασα για να πλύνω το χαλί σου το ψεύτικο των 50 ευρώ απ τη λαϊκή.Και να πώ οτι καθάρισε πάει στο διάλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Ξαναρωτάω. Πώς μπορείς να ξέρεις τέτοιες λεπτομέριες για τις συνεργασίες που κάνει η Πρωτοψάλτη με την Millenium?

Εγώ ξέρω ό,τι ξέρει όλος ο κόσμος: Το τραγούδι είναι στον ίδιο δίσκο με το κομμάτι που ακούγεται στο σποτ της διαφήμισης, το οποίο κυκλοφόρησε μετά που βγήκε η διαφήμιση.

 

Επειδή λοιπόν ξέρεις ότι ξέρει όλος ο κόσμος... κράτα τα μάτια και τ' αυτιά σου ανοιχτά, μπας και μάθεις κάτι παραπάνω.

 

Γιατί μιλάς αστήρικτα με αφελή ημιμάθεια και σε διαβάζουν αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι υβριστικά και άλλοι τόσοι που μπορεί και να 'ναι δάσκαλοι σου.

Αν ήμουν στη θέση σου θα παρακάλαγα να μάθω πως έγινε η παραγωγή.

 

Το ξέρω γιατί αφιέρωσα 6 μήνες από την ζωή μου στην παραγωγή ενός μέρους αυτού του δίσκου, έχω ενορχηστρώσει κάποια κομμάτια(όχι τη Χαβάη) και έχω γράψει το τραγούδι, στο οποίο κανονικά έπρεπε να επιτίθεσαι (με τόση μανία), το "Μια μέρα χαρά"

οι συμβουλές μου περί της μη αλόγιστης και τελείως παρορμητικής έκθεσής σου,

αναφέρονται μόνο και μόνο επειδή ξέρω ότι υπάρχουν πολλά άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με την δισκογραφία και διαβάζουν τα threads αυτού του forum.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά είμαι κατά,σχεδόν σε όλες τις επανεκτελέσεις και σχεδόν σε όλες τις διασκευές, θεωρώ πως το 90% δεν έχουν λόγο ύπαρξης και γίνονται καθαρά για να γεμίσουν τα κενά έμπνευσης,

αλλά βρε lambrogg, δεν είναι και τόσο ανέντιμο όταν κάποιος  επανεκτελει ένα κομμάτι καλός η κακός εφόσον δηλώνει το πως, το γιατί και το ποιανού......

η κλοπή είναι να πάρεις μια γνωστή πετυχημένη μελωδία η μια ιδέα ενορχήστρωσης και αλλάζοντας της 2-3 σημεία να την προβάλεις ως δική σου.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βεβαια η επιτυχια ειναι δεδομενη ,λογω της πλυσης εγκεφαλου που επιβαλεται απο τα media ,γιατι να κουραζεσαι να συνθετεις και να στιβεις το μυαλουδακι σου?

αγοραζεις μερικα ετοιμα απο κανα ταλαιπωρο και εισαι ετοιμος..

Η επανεκτελεση -διασκευη θα ειχε νοημα οταν καποιος επεμβαινει δημιουργικα αν οχι ανατρεπτικα σε καποιο κομματι και οχι απλως να αναλαβει να το βγαλει στο φως της δημοσιοτητας.

οσο για τη σατυρα νομιζω οτι ειναι ελευθερια του καθενα ,χωρις ομως να ξεπερνα ορια και να δημιουργει προβληματα με χαρακτηρισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου