Προς το περιεχόμενο

Fender 60th Anniversary Strat & B. Lawrence


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μας είπες όμως τελικά πώς ηχογράφησες...

 

Direct από τον ενισχυτή στην κάρτα ήχου;

Από την έξοδο που δίνει ο ενισχυτής, καρφί στην Tascam FW-1804.

Οι στάθμες εισόδου ρυθμίστηκαν με ακρίβεια για την βέλτιστη εγγραφή.

Το μόνο πράγμα που παρατήρησα, τώρα που το συζητάμε, οπτικά η κυματομορφή των Tex- Mex είχε μεγαλύτερο εύρος στις δυναμικές, ενώ οι άλλοι ήταν πιό "στενοί" σαν να είχαν υποστεί συμπίεση...

 

 

Μμμμμμ... αυτό ακριβώς συμβαίνει... οπότε και το ανάλογο αποτέλεσμα.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το παιξιμο θα σε συγχαρω, αλλα επετρεψε μου να αστειευτω με το background track.

 

...απο τσοντα το πηρες?  ;D  ;D  ;D

 

Νομιζω οτι ενα overdub με φωνες και βογγητα θα κολλουσε γαντι!  ;D  ;D  ;D

 

Μπα, μια χαρά cool μου φάνηκε, καθόλου δεν δημιούργησε συνειρμούς. Α, και πολύ χαίρομαι που γέρνει η πλάστιγγα προς τους Tex Mex, πολύ τους συμπάθησα από αυτό που άκουσα - κάπου πρέπει να τους έχω παίξει κι εγώ αλλά αυτά τα data πρέπει να έχουν διαγραφεί.

 

Τώρα, τα συχνοτικά "μαζέματα" δεν νομίζω ότι συμβαίνουν σε πεταλιέρες - αυτές είναι "εργοστάσια" παραγωγής ήχου... τώρα ίσως συμβαίνει σε καλά μεμονωμένα πεταλάκια, αν και η φιλοσοφία μου είναι να του δίνεις έναν πλούσιο ήχο ήπιου output και να παίζεις με tone - gain - vol κιθάρας - tone κιθάρας - settings ενισχυτή. Πιο χρονοβόρος διαδικασία αλλά σίγουρα πιο απολαυστική στο τέλος.

 

Η συμπίεση των Lawrence ίσως να σημαίνει ότι οι απλοί Tex Mex θα δώσουν ευκολότερα και καλύτερα τις subtle αλλαγές στις δυναμικές του παιξίματος... βέβαια, σε ρεζίληδες όπως εγώ δεν έχει σημασία αλλά στο παίξιμο του Μπος θα έχει διαφορά.  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth μπράβο για την αγορά! +1 κάρμα στον κύριο!  ;D

 

Μου φαίνεται όμως ότι πήρες ένα "αλήτικο" έπιπλο και το έκανες με το ζόρι να γίνει καθωσπρέπει (ναιειναιμιαλέξη). IMHO την στρατ την παράτησες τώρα γιατί την έφερες πιο κοντά σ'αυτό που ξέρεις απ'την PRS, η οποία στο δίνει πολύ καλύτερα.

 

Γι'αυτό βάλε τα Tεχ-μεχ πίσω και let loose  ;) 8)

 

 

p.s. για όσους δεν το κατάλαβαν προτίμησα μακράν τους original μαγνήτες  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)οι μαγνήτες αυτοί καθ'αυτοι δεν έχουν ήχο ούτε συμβάλουν σε αυτόν,

απλά διαμορφώνουν το μαγνητικό πεδίο και δίνουν ήχο  συνεργαζόμενοι με τον κύριο υπαίτιο του ηχητικού αποτελέσματος, το πηνίο!!!!!(οπότε ειδικά όταν μιλάμε για single coils ξεχάστε τις κατηγορίες.alnico 5-2-3 ceramic κλπ)

 

2)οι noiseless των deluxe είναι άλλη κατηγορία single coils,hot output,οπότε είναι εντελώς άστοχο να συγκρίνονται ηχητικα με low output single’s!!!!

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι low output οι Tex Mex. Είναι overwound και hot.

δεν μιλαω για τους συγκεκριμενους.

ειναι γεγονος πως αυτη η λανθασμενη συγκριση γινετε συχνα.

να ρωτησω κατι,με το υψος τον μαγνητων πειραματιστικες καθολου?

πχ εγω με τους SCN αλλαξα το υψος τουλαχιστον 3-4 φορες μεχρι να πετυχω το ηχοχρωμα που θελω(το ιδιο ειχα κανει και με τους suhr v60's)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε ειδικά όταν μιλάμε για single coils ξεχάστε τις κατηγορίες.alnico 5-2-3 ceramic κλπ

 

sorry αλλα εδω δεν εχεις δικιο το καθε υλικο δινει εντελως διαφορετικο ηχο (και ειδικα το "κεραμικο"),ξερω οτι ειναι λογια του Bill αυτα που λες (και οι Bill Lawerence & oi Joe Barden ειναι κεραμικοι μαγνητες) αλλα εχει μεγαλες διαφορες ενας Alnico 2 απο εναν 3 ή απο εναν 5 και βεβαια απο εναν κεραμικο ;) (Εξαλλου και οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ μονοι μαγνητες που φτιαχνει ο Bill οι Keystone ειναι ΑΛΝΙΚΟ και οχι κεραμικοι)

 

η αληθεια ειναι οτι ειναι αδυνατον να φτιαξεις εναν ΜΟΝΟ μαγνητη (οποιονδηποτε οχι μονο εναν Fender style) με γλυκο και vintage ηχο με "κεραμικα" υλικα.Τουλαχιστον εγω δεν ξερω ουτε ΕΝΑΝ (της προκοπης βεβαια).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε ειδικά όταν μιλάμε για single coils ξεχάστε τις κατηγορίες.alnico 5-2-3 ceramic κλπ

 

sorry αλλα εδω δεν εχεις δικιο το καθε υλικο δινει εντελως διαφορετικο ηχο (και ειδικα το "κεραμικο"),ξερω οτι ειναι λογια του Bill αυτα που λες (και οι Bill Lawerence & oi Joe Barden ειναι κεραμικοι μαγνητες) αλλα εχει μεγαλες διαφορες ενας Alnico 2 απο εναν 3 ή απο εναν 5 και βεβαια απο εναν κεραμικο ;)

 

η αληθεια ειναι οτι ειναι αδυνατον να φτιαξεις εναν ΜΟΝΟ μαγνητη (οποιονδηποτε οχι μονο εναν Fender style) με γλυκο και vintage ηχο με "κεραμικα" υλικα.Τουλαχιστον εγω δεν ξερω ουτε ΕΝΑΝ.

SCN!!! 8)

ειδικα απο το 0:50 που μπαινει ο neck

αν δεν αρκει αυτη η λαμψη και το 'περασμα' των δαχτυλων στον ηχο τοτε τι να πω ::)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ειναι μονος μαγνητης ο SCN.hum canceling , με ΔΥΟ πηνια ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)οι μαγνήτες αυτοί καθ'αυτοι δεν έχουν ήχο ούτε συμβάλουν σε αυτόν,

απλά διαμορφώνουν το μαγνητικό πεδίο και δίνουν ήχο  συνεργαζόμενοι με τον κύριο υπαίτιο του ηχητικού αποτελέσματος, το πηνίο!!!!!(οπότε ειδικά όταν μιλάμε για single coils ξεχάστε τις κατηγορίες.alnico 5-2-3 ceramic κλπ)

 

Σόρι whitenoise, διαφωνώ κάθετα... και συν τοις άλλοις, είναι σαν να λες "δεν είναι κύριος υπεύθυνος η μηχανή του εκάστοτε αυτοκινήτου για την ταχύτητα και την επιτάχυνσή του, αλλά μόνο η ροπή που δίνει στους τροχούς". Είναι κάπως οξύμωρο, methinks...  :(

 

2)οι noiseless των deluxe είναι άλλη κατηγορία single coils,hot output,οπότε είναι εντελώς άστοχο να συγκρίνονται ηχητικα με low output single’s!!!!

 

Kαι πάλι διαφωνώ... λες δλδ ότι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια; Aφού και τα δυο είναι απολύτως ομοειδή μεγέθη...  ??? ???

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου