Προς το περιεχόμενο

έλληνες μπασίστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλεκος Αραπης=Απροσαρμοστοι,Κριστυ Στασινοπουλου,Νικος Πορτοκαλογλου...Δισκογραφικα εχει παιξει με πολλους αλλους απλα με τους πρωτους επαιζε και στα live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολλούς που είχα στο μυαλό μου τους... πρόλαβαν! :)

Θα πρόσθετα τον Πέτρο Βαρθακούρη, τον οποίο δεν έχω παρακολουθήσει δισκογραφικά, αλλά σε αρκετά live που τον έχω δει έχω πάθει πολλά εγκεφαλικά!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας σπουδαίος μπασίστας είναι και ο Χρήστος Τσαπράζης (τον έμαθα μέσα από τα ξύλινα σπαθιά). Από τους ουσιαστικότερους μουσικούς με ήχο ...

 

Συμφωνώ ιδιαίτερα. Ο Τσαπράζης ήταν για την τότε ροκ ελληνική σκηνή ένας μπασίστας που ξεχώριζε και για τις basslines που έβαζε στα κομμάτια αλλά και για τον ήχο του. Δεν έχω να πω τα ίδια και για τον Γ.Καρρα από τις τρύπες. Για εμένα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα με την έκθεση σου μέχρι στιγμής με το ποστ μου bassoter αλλά έχω σκοπό να το κάνω τώρα. Ένας μπασίστας με ιδιαίτερο στυλ και αρκετά καλές συνθέσεις είναι και ο Αντώνης Μαράτος (Mode Plagal) και επειδή αναφέρθηκε πριν ο Μπασλαμ και επειδή ο Μπασλάμ είναι και μεγάλος κόντρα-μπασίστας έχω να αναφέρω έναν από τους μεγαλύτερους κοντρα-μπασίστες (αν όχι ο μεγαλύτερος) ο Κώστας Θεοδώρου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα με την έκθεση σου μέχρι στιγμής με το ποστ μου bassoter αλλά έχω σκοπό να το κάνω τώρα. Ένας μπασίστας με ιδιαίτερο στυλ και αρκετά καλές συνθέσεις είναι και ο Αντώνης Μαράτος (Mode Plagal) και επειδή αναφέρθηκε πριν ο Μπασλαμ και επειδή ο Μπασλάμ είναι και μεγάλος κόντρα-μπασίστας έχω να αναφέρω έναν από τους μεγαλύτερους κοντρα-μπασίστες (αν όχι ο μεγαλύτερος) ο Κώστας Θεοδώρου.

 

  Σαφώς και με έχεις βοηθήσει όπως και όλοι που έχουν εκφέρει τη δική τους άποψη. Μερικά απο τα ονόματα δεν τα ξέρω αλλά θα ψάξω και θα τους βρω. Ο Αντώνης Μαράτος είναι πάρα πολύ καλός μπασίστας και τον έχω φωτογραφίσει στο Κύτταρο φέτος τον χειμώνα. Αυτό που με χαροποιεί είναι ότι κάποιοι από αυτούς δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τους ξένους μπασίστες που παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Πολύ θετικό αυτό.

THE WORLD IS A VAMPIRE....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για εμένα και δεν είμαι υπερβολικός ο Κιουρτσόγλου είναι ένας από τους καλύτερους μπασίστες παγκοσμίως όσον αφορά τον ήχο, τη σύνθεση κομματιών μπάσου και μπασογραμμών αλλά και από θέματος τεχνικής, αν ορίζεται διάταξη σε αυτό το θέμα.

 

Πάντως bassoter, keep walking με την έρευνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ο μπασιστας που αναφερω δεν ειναι Ελληνας ειναι Κουβανος

αλλα βρισκεται Αθηνα τα τελευταια νομιζω 2-3 χρονια

και δουλευει ενεργα ως μπασιστας

Το ονομα του ειναι Manuel  Orza και εναι γνωστος ως Manolito.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφηβικοί ήρωες ήταν Δασκαλοθανάσης, Αράπης κι ο Ζηκογιάννης με εκείνον τον chorusάτο άταστο ήχο.

Ο Φακανάς ήταν status αλλά δεν μ' άρεσαν αυτά που έπαιζε.

 

 

Ο Johnny είναι τόσο μπασίστας όσο είμαι κι εγώ.  ;D

Αλλά είναι φιγούρα cult οπότε όλα τα υπόλοιπα στη πίσω θέση.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Johnny είναι τόσο μπασίστας όσο είμαι κι εγώ.  ;D

Αλλά είναι φιγούρα cult οπότε όλα τα υπόλοιπα στη πίσω θέση.

Και εσύ cult είσαι...και λάμπεις Κώστα μου!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου