Προς το περιεχόμενο

Ψήνεστε για online κιθαρο-jam;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχως που ληξαμε πως θα στελνουμε clips dry και χωρις delay κτλ... Αλλα λεει η γιαγια μου..

 

Δηλαδή με αυτή τη λογική κι ο Fenderiarhs (βάσει αυτού που έστειλε) έπρεπε να μας δώσει ένα clip σκέτο και ο Fleamail θα έπρεπε να κάτσει να του βάλει delay ρυθμισμένο σε αξία... 8ου παρεστιγμένου για να ακουστεί σωστά... ::)

 

Θεωρώ ότι το delay, το tremolo όπως και άλλα effects αποτελούν μέρος του ήχου και του παιξίματος του κάθε κιθαρίστα και καλό είναι να ηχογραφείται ταυτόχρονα με το παίξιμο.

Υπο ορισμένες συνθήκες και για το reverb ισχύει το ίδιο βέβαια.

 

Ο λόγος που είπαμε να μη βάλει κανείς reverb, δεν ήταν για να "ξεμπροστιαστούμε" και να δείξουμε πόσο καλά παίζουμε και dry, αλλά για να διευκολύνουμε τον fleamail να φτιάξει μια ομοιόμορφη μίξη.

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 531
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και κάτι ακόμα (για να "χώσω" τον Ηλία).

Μόλις τελειώσει η "μουσική παραγωγή", θα στείλουμε όλοι από 1-3 photos που να αντιστοιχουν στο τμήμα που παίξαμε, και ο elavd θα μας φτιάξει το video clip / slideshow.

Θέλετε?  :)

 

Θέλουμε, με την προϋπόθεση το δικό μου clip να ανέβει 1dB στη μίξη πάνω από τους υπόλοιπους!!! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οποιοδήποτε εφέ συμβάλει στον ήχο και τη σύνθεση του σόλο ηχογραφείται από τον σολίστα.

Το βάθος ή όποιο στερεοφωνικό εφέ προστεθεί μετά στη μείξη, είναι αυτό που θα δώσει τη στερεοφωνική τοποθέτηση και τίποτα παραπάνω.

Εξ άλλου ο "μειξαδόρος" μας δεν έχει σκοπό να ρίξει κανένα.

Για να περάσουμε καλά το κάνουμε, δεν είναι διαγωνισμός.

 

Να πω επίσης ότι μου έχουν πέσει τα... δόντια από αυτά που ακούω.

Η προσέγγιση του όλου θέματος είναι φανταστική!

Και δεν θα ήταν αν δεν ακούγαμε τα σόλο κατα τη διάρκεια της διαδικασίας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OΚ για το delay έχετε δίκιο, όσοι θέλουν ας τα ξαναστήλουν απλά λίγο προσοχή στο χρόνο  ;)

 

Εξ άλλου ο "μειξαδόρος" μας δεν έχει σκοπό να ρίξει κανένα.

 

Αυτό εξαρτάτε!  8) Ας πούμε είχα πρόταση για 3 τρίχες από το θρυλικό μουστάκι, μπορώ να αντισταθώ? ;D ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χρειάζομαι 2 άτομα να γράψουν για το τελείωμα (3:05 - 3:35) για να κλείσουν τα πρώτα 3 κομμάτια.

 

Μέχρι τώρα όλοι έχουν γράψει για τα υπόλοιπα 12μετρα, εκτός από τον playloud που κλέβει και γράφει παραπάνω και θα πρέπει να διαλέξει 1 από τα 2. Κι εγώ θα γράψω για το ένα τελείωμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χρειάζομαι 2 άτομα να γράψουν για το τελείωμα (3:05 - 3:35) για να κλείσουν τα πρώτα 3 κομμάτια.

 

Εννοείς ότι έχεις φτιάξει 3 γρουπ κιθαριστών με 1 κομμάτι το καθένα;

 

Εγώ με ποια ομάδα είμαι;

PLEASE μη με βάλεις με τον blue...Βρωμάνε τα πόδια του!!! ;D

 

ΥΓ: τώρα που το θυμήθηκα...Εκείνος ο Earendil πού χάθηκε; Κοτζάμ ενισχυτή πήρε, δε θα μας παίξει κανένα λαϊκο-rock σολάκι;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χρειάζομαι 2 άτομα να γράψουν για το τελείωμα (3:05 - 3:35) για να κλείσουν τα πρώτα 3 κομμάτια.

 

Εννοείς ότι έχεις φτιάξει 3 γρουπ κιθαριστών με 1 κομμάτι το καθένα;

 

Yeap

 

Εγώ με ποια ομάδα είμαι;

PLEASE μη με βάλεις με τον blue...Βρωμάνε τα πόδια του!!! ;D

 

E ας κρατήσουμε και τίποτα για έκπληξη!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πότε με το καλό υπολογίζεις να ακούσουμε κάτι; ;D

 

 

 

μεχρι τη Κυριακη ειπαμε η προθεσμια. ισχυει ετσι?

γιατι το ενισχυτακι μου ειναι σε κατι διασημα στουντιο κσι εγω μακρια του προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου