Προς το περιεχόμενο

Ετσι παίζονται οι Nirvana!


philippos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αλήθεια βρίσκεται στους ΣΕΞ ΠΙΣΤΟΛΣ.

 

λολ ;D

 

Εχω κι εγω μια ερωτηση: Πιστευει καποιος εδω μεσα οτι γραφει καλυτερη μουσικη απο τους nirvana ή τους pistols?

Αν ναι για ποιο λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέτω το ερώτημα για αυτό τον λόγο.

 

Για να μιλήσω λοιπόν πρώτος εγώ, και να αποδυθώ της πονηριάς που μου προσάπτει το καθίκι ο Playloud :p , για μένα οι Pistols και οι Nirvana είχαν μια παραλληλία. Υπό την έννοια ότι κάλυψαν μια """επαναστατική""" (με πολλά εισαγωγικά) ανάγκη των δισκογραφικών εταιρειών τη στιγμή που όλα είχαν ξεθυμάνει στη μουσική, με σκοπό τη δημιουργία ενός ρεύματος φυσικά πάντα με σκοπό το κέρδος. Με λίγα λόγια, ακόμα και αν δεν υπήρχαν, έπρεπε να τους εφεύρουμε.

 

Τους Pistols τους εφηύραν (Malcolm McLaren). Πιστεύετε ότι οι Nirvana θα αναδεικνύονταν το ίδιο αν έβγαιναν δύο χρόνια πριν ή δύο χρόνια μετά;

 

Eν μέρη συμφωνώ μαζί σου.

 

Αλλά όταν βγήκε το Nevermind των Nirvana η Geffen περίμενε να πουλήσει 50.000 κομμάτια. Δεν τους τοποθέτησαν αυτοί εκεί, απλά έκαναν τόσο τεράστια επιτυχία γιατί ήταν κάτι πρωτοποριακό τη στιγμή που το ροκ δεν είχε τίποτα πια να προσφέρει. Το αν θα είχε επιτυχία 2 χρόνια +- δε μπορούμε να το ξέρουμε γιατι στην ιστορία της μουσικής παίζουν τόσο πολλά πράγματα ρόλο που τέτοιες υποθέσεις κατα τη γνώμη μου δε στέκουν γιατί πολύ απλά αν αλλάξει το παραμικρό δε μπορείς να ξέρεις πια η συνέπεια σε όλα τ άλλα.

 

Ωραία όμως, αυτά για εκείνη την εποχή. Τώρα? Τώρα υπάρχουν άλλες "επαναστάσεις". Ο κόσμος συνεχίζει όμως να ακούει Nirvana και Sex Pistols, και Clash, και Ramones και Pixies και Ιggy Pop και Joy Division και όλα αυτά τα "ατάλαντα" συγκροτήματα για τη μουσική τους και μόνο! Αυτό σημαίνει πάρα μα πάρα πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος συνεχίζει όμως να ακούει Nirvana και Sex Pistols, και Clash, και Ramones και Pixies και Ιggy Pop και Joy Division και όλα αυτά τα "ατάλαντα" συγκροτήματα για τη μουσική τους και μόνο! Αυτό σημαίνει πάρα μα πάρα πολλά!

Είμαστε σίγουροι γιαυτό; Ακούς Sex Pistols για τη μουσική τους; Ή γιαυτό που σου μεταφέρει η μουσική τους - από αναμνήσεις και την πατίνα του punk ως την επιθετικότητα και το boost της πεποίθησης "άντε γαμηθείτε όλοι" που κάθε άνθρωπος χρειάζεται από καιρό εις καιρόν; (Δεν ισχύει αυτό για όλα τα συγκροτήματα που αναφέρεις βέβαια.)

 

Τέλος πάντων. Μακρά συζήτηση. Νομίζω καταλαβαινόμαστε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο κακό στο να ακούει κάποιος ένα συγκρότημα για αυτό που έχει να του πει και όχι για την ακαδημιακή ανάλυση της θεωρίας πίσω από την ενορχήστρωσή του; Δεν κατάλαβα καθόλου τι θες να πεις mscmkr. Αν κάποιον δεν τον ακούς για αυτό που σου μεταφέρει, είτε αυτό είναι κάποιο μήνυμα, είτε κάποιες αναμνήσεις, τότε γιατί τον ακούς;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι γιαυτό; Ακούς Sex Pistols για τη μουσική τους; Ή γιαυτό που σου μεταφέρει η μουσική τους - από αναμνήσεις και την πατίνα του punk ως την επιθετικότητα και το boost της πεποίθησης "άντε γαμηθείτε όλοι" που κάθε άνθρωπος χρειάζεται από καιρό εις καιρόν; (Δεν ισχύει αυτό για όλα τα συγκροτήματα που αναφέρεις βέβαια.)

 

Τέλος πάντων. Μακρά συζήτηση. Νομίζω καταλαβαινόμαστε.

 

Εγώ προσωπικά μετά τα 14-15 δεν άκουγα ποτέ κάτι για την ιδεολογία ή την "αμπελοφιλοσοφία' του κάθε μουσικού είδους! Ότι ακούω το ακούω για τη μουσική που μου προσφέρει, από black metal μέχρι funk και fusion. Γιατί ένας σωστός μουσικός πρέπει να έχει ανοιχτά τα αυτιά του για όλα και από εκεί και πέρα βάση γούστου αυτόματα κάποια πράγματα φιλτράρονται.

 

Συμφωνώ όμως πως υπάρχει πολύς κόσμος που ακούει κάποιο είδος για όλα αυτά που λες παραπάνω και τα αντίστοιχα του κάθε είδους: Ακούω punk για να είμαι αναρχικός, gothic για να είμαι emo, metal για να είμαι άπλυτος, ροκ για να φοράω πέτσινα, jazz για να τρώω αστακομακαρονάδα και να συζητάω για τον Μολιέρο, dance για να χαπακώνομαι και να πηγαίνω σε πάρτι, και άλλες τέτοιες χαζομάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο κακό στο να ακούει κάποιος ένα συγκρότημα για αυτό που έχει να του πει και όχι για την ακαδημιακή ανάλυση της θεωρίας πίσω από την ενορχήστρωσή του; Δεν κατάλαβα καθόλου τι θες να πεις mscmkr. Αν κάποιον δεν τον ακούς για αυτό που σου μεταφέρει, είτε αυτό είναι κάποιο μήνυμα, είτε κάποιες αναμνήσεις, τότε γιατί τον ακούς;

 

Για τη μουσική του;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι γιαυτό; Ακούς Sex Pistols για τη μουσική τους; Ή γιαυτό που σου μεταφέρει η μουσική τους - από αναμνήσεις και την πατίνα του punk ως την επιθετικότητα και το boost της πεποίθησης "άντε γαμηθείτε όλοι" που κάθε άνθρωπος χρειάζεται από καιρό εις καιρόν; (Δεν ισχύει αυτό για όλα τα συγκροτήματα που αναφέρεις βέβαια.)

 

Τέλος πάντων. Μακρά συζήτηση. Νομίζω καταλαβαινόμαστε.

 

Μα αυτο το "αντε γαμηθειτε ολοι" ειναι το ροκ,οχι ειδικα το πανκ.Η τουλαχιστον,ετσι ξεκινησε το ροκ.Αμα θελω να ακουσω κλαμα,ακουω ενα βιολι.Αμα θελω να ακουσω γλυκα,ακουω αρπα.Αμα θελω να ακουσω ηρεμια,ακουω ενα φλαουτο.Αμα θελω να ακουσω ουρλιαχτα,ενταση και γρυλλισμα ακουω ηλεκτρικη κιθαρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fleamail

Δεν μίλησα σε καμία περίπτωση για ιδεολογίες ή "ιδεολογίες / αμπελοφιλοσοφίες". Μακριά από μένα. Read again.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μουσική του;

 

Μα η μουσικη ειναι συναισθημα(και δεν εννοω μονο κλαψα,εννοω ολα τα συναισθηματα).Και αυτα τα συναισθηματα προκυπτουν απο τη χροια,την ενταση και τη χρηση του καθε οργανου(και της φωνης).

 

Αν το θεμα ηταν μονο η μουσικη,τοτε πχ τα ουρλιαχτα του gillan στο child in time,αν ηταν δυο οκταβες πιο χαμηλα,το κομματι θα ειχε την ιδια ενταση και θα εβγαζε το ιδιο συναισθημα και την ιδια δυναμικη,εφοσον οι νοτες θα ηταν οι ιδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου