Προς το περιεχόμενο

Ετσι παίζονται οι Nirvana!


philippos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και όλων των μεταλλάδων του σιναφιού σου

 

αμα μου βρεις εστω ΚΑΙ ΕΝΑ ποστ μου που να δειχνει οτι ειμαι μεταλας (αφου ΔΕΝ ειμαι) κερδιζεις ενα λουκουμι. Ξερεις υπηρχε και μουσικη ΠΡΙΝ απο αυτα που ακους. ΑΚΟΥ ΤΗΝ. Τις χαζες παρατηρησεις δεν τις δεχομαι απο στενομυαλους που τα βαζουν ολα κατω απο μια ταμπελα βλ. metallas

 

Kαι δεν βριζω κανενος το γουστο. Ο καθενας μπορει να ακουει οτι θελει αλλα και δικαιωμα μου ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ. Μπορεις ελευθερα να μου πεις οτι δεν σ αρεσει ο..... Frank Marino ας πουμε ΑΝ ξερεις ποιος ειναι αυτος

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαχα ;D

 

Eνταξει δηλαδη ο Hendrix δεν εχει μουσικη αξια που δεν ξερει την Α# superlocrian.Απλα ηταν θεμα συγκυριων.Οπως και το smells like teen spirit ηταν καθαρα θεμα τυχης και promotion οτι αρεσει σε εκατονταδες εκατομμυρια κοσμο.

 

Απο την αλλη ο impelliteri που παιζει 700 νοτες το δευτερολεπτο,ειναι τερας μουσικης γνωσης και αισθητικης.O Ηoldsworth επισης,με την ατελειωτη "αρμονικη χαλαροτητα" που οποιος μη κιθαριστας τον εχει ακουσει δεν αντεξε πανω απο 1 λεπτο.Επισης συγκυρια ειναι που ο πρωτος ειναι ελαχιστα γνωστος,ενω ο δευτερος λιγο περισσοτερο λογω του-κακα τα ψεμματα-καινοτομου στυλ παιξιματος,και μονο σε κιθαριστες.

 

Τεσπα νομιζω εγινα κατανοητος.Θεωρω οτι η μουσικη εχει ελαχιστη σχεση με την τεχνικη.Oι beatles,οι floyd και πολλοι αλλοι,μπορουν να θεωρηθουν κουλαδια απο αποιονδοποτε ανεβοκατεβαινει μια ματζορε 3 οκταβες σε 2 δευτερολεπτα.Η ουσια ειναι τελικα,οτι καποιοι μεγαλουργουν,και καποιοι αλλοι ειναι μονιμως απο κατω ετοιμοι να θαψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες Jimmy δεν πειραζει. Δεν μιλαγα για virtuosity ...... τελος παντων το αφηνω γιατι καποιοι με γαλονια ενοχλουνται. Απλα δεν παμε ετσι μπροστα, κι ουτε εκφραζονται αποψεις ελευθερα ετσι. "Εκφραστε οτι θελετε αρκει να μην ενοχλουμαστε". Αιντεεεεε

 

Α, και να σαι σιγουρος οτι δεν θαβω. Επισης αληθεια σου λεω οτι προτιμω να ΜΗΝ "μεγαλουργω" παρα να το κανω σαν τον Kobain (και κατι αλλους)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε playloud, να σε ρωτήσω κάτι κι εγώ που δεν έχω μιλήσει σε όλο το thread;

 

Δε μιλάς για virtuosity όπως λες, προφανώς μιλάς για απλές-βασικές γνώσεις.

Έστω λοιπόν ότι ο Cobain ήταν κουλάδι και γενικώς πλήρως άσχετος με το "σωστό" κιθαρίζειν.

Είδες να τον σταματάει αυτό από το να γίνει παγκόσμιος σταρ; Όχι και υπάρχουν και άλλα παραδείγματα ανθρώπων που -χωρίς να έχουν υπόβαθρο γνώσεων- έγιναν τρανοί, π.χ. ο Ζαμπέτας για να μιλήσουμε για την Ελλάδα.

 

Επίσης, αν υποθέσουμε ότι απλά ήταν ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση και τον κατάλληλο χρόνο. Τι το ιδιαίτερο είχε λοιπόν αυτός ο αμπαλίδης και γιατί θεωρήθηκε κατάλληλος στην συγκεκριμένη συγκυρία; Μην αναλωθείς στο image, βοήθησε κι αυτό αλλά ξέρεις καλά ότι δεν αρκεί να σε κάνει θρύλο της ροκ (όπως καλώς ή κακώς είναι οι Nirvana)...

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

 

EDIT: Είσαι πολύ σίγουρος ότι μπορείς να μεγαλουργήσεις με τον τρόπο που το έκανε ο Cobain και κάτι άλλοι; Δηλώσεις του τύπου "αν ήθελα, θα γινόμουν πρωθυπουργός" είναι εύκολο να καταρριφθούν και καλύτερα να μην τις πετάμε αλόγιστα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα μου βρεις εστω ΚΑΙ ΕΝΑ ποστ μου που να δειχνει οτι ειμαι μεταλας (αφου ΔΕΝ ειμαι) κερδιζεις ενα λουκουμι. Ξερεις υπηρχε και μουσικη ΠΡΙΝ απο αυτα που ακους. ΑΚΟΥ ΤΗΝ. Τις χαζες παρατηρησεις δεν τις δεχομαι απο στενομυαλους που τα βαζουν ολα κατω απο μια ταμπελα βλ. metallas

 

Kαι δεν βριζω κανενος το γουστο. Ο καθενας μπορει να ακουει οτι θελει αλλα και δικαιωμα μου ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ. Μπορεις ελευθερα να μου πεις οτι δεν σ αρεσει ο..... Frank Marino ας πουμε ΑΝ ξερεις ποιος ειναι αυτος

 

Άλλα λέει η γιαγιά μου, άλλα ακούν τ' αυτιά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

EDIT: Είσαι πολύ σίγουρος ότι μπορείς να μεγαλουργήσεις με τον τρόπο που το έκανε ο Cobain και κάτι άλλοι; Δηλώσεις του τύπου "αν ήθελα, θα γινόμουν πρωθυπουργός" είναι εύκολο να καταρριφθούν και καλύτερα να μην τις πετάμε αλόγιστα...

 

Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια.Η καλυτερη απαντηση σε ολους οσους κατακρινουν ετσι ευκολα ειναι "αμα μπορεις ρε μαγκα,καντο κι εσυ"!

 

Τελος παντων,φιλε playloud για να απαλυνω την αντιπαραθεση,οφειλω να πω οτι εισαι ωραιος παιχτης.Ωραιο slide και ωραιος ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σαι καλα Jimmy, ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω κι εγω να παιξω μεγαλουργηματα τυπου Kobain, Frusciante (τρελλο γελιο). Πλακα κανω ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσικη με το image πάνε μαζί.και πλασάρονται πακέτο.καθορίζουν το είδος,την εικόνα με τον ήχο και όλο αυτό που θα αντιληφθούμε με τις αισθήσεις μας.είναι ολόκληρη επιστήμη έξω.το ύφος και το στυλ αυτό τον nirvana,δηλ το πως θα παίξουν και το πως θα παρουσιαστούν μελετήθηκε την συγκεκριμένη περίοδο γιατί είχε ρεύμα,έπιασε και φυσικά άρχισαν μετά να βγαίνουν και ένα σωρό κλώνοι.διαφορετικά θα έπαιζαν ακόμα στα υπόγεια.το ζήτημα για τις εταιρίες ήταν να πιάσουν το κοινό,δηλ να τα αρπάξουν.αν αντιληφθεί η εταιρία ότι θα σκίσεις κοπανοντας 3 ακκόρντα με ύφος τελιομένου ναρκωμανή,αυτό θα υποστηρίξει ακόμα κι αν εσύ μπορείς να παίξεις αριστουργήματα.ποιές μουσικές αξίες και κουραφέξαλα(για τις εταιρίες παντα).αργότερα δεν θεοποιήθηκαν οι dj's και μάζευαν ΤΟΝ κοσμο,ενώ οι περισσότεροι δεν έχουν πιάσει όργανο στα χέρια τους?κυριαρχούν λοιπόν οι τάσεις σε συνδυασμό με την επιτυχία για το χρήμα.αν μπορεί λοιπόν κάποιος να δημιουργήσει τις συνθήκες ώστε οι μουσικές αξίες του να γίνουν νέο ρεύμα και να ακολουθήσουν κι άλλοι για το καλό την παγκόσμιας μουσικής κοινότητας και να μην ακούμε κουλαμάρια όπως λέτε κάποιοι..έδω είμαστε και περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα από πραγματική περιέργεια για το ζήτημα και το μουσικό στάτους των Nirvana:

Θα ήθελα οι φίλοι των Nirvana που γράφουν εδώ να μοιραστούν τη γνώμη τους για τη μουσικότητα, την επιρροή στην παγκόσμια μουσική σκηνή και την εμπορικότητα των Sex Pistols.

 

Αν δεν τους ξέρουν, άκυρη η ερώτηση. Αν θεωρούν την ερώτηση άσχετη, ας την απαντήσουν παρόλαυτα, έτσι για τη συζήτηση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου