Προς το περιεχόμενο

Ετσι παίζονται οι Nirvana!


philippos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτημα από πραγματική περιέργεια για το ζήτημα και το μουσικό στάτους των Nirvana:

Θα ήθελα οι φίλοι των Nirvana που γράφουν εδώ να μοιραστούν τη γνώμη τους για τη μουσικότητα, την επιρροή στην παγκόσμια μουσική σκηνή και την εμπορικότητα των Sex Pistols.

 

Αν δεν τους ξέρουν, άκυρη η ερώτηση. Αν θεωρούν την ερώτηση άσχετη, ας την απαντήσουν παρόλαυτα, έτσι για τη συζήτηση.

 

:D  ;)  :D  ;)

Ειδες η παλια λουτανα? Πονηρος... Αλλα εγω ειμαι ευγενικο παιδι και δεν τα κανω αυτα. mscmkr πρεπει να κανουμε μπαντα μαζι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα... εσύ... είσαι... μεταλλάς... ::emoticonπουξερνάει::

 

(κι εγώ μια πονηρή και φτηνή λουτάνα...)

 

Σοβαρά όμως. Η απορία μου για τους Pistols ισχύει. Και δεν είναι πονηρή ερώτηση. Απλά θέλω να δω γνώμες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα από πραγματική περιέργεια για το ζήτημα και το μουσικό στάτους των Nirvana:

Θα ήθελα οι φίλοι των Nirvana που γράφουν εδώ να μοιραστούν τη γνώμη τους για τη μουσικότητα, την επιρροή στην παγκόσμια μουσική σκηνή και την εμπορικότητα των Sex Pistols.

 

Αν δεν τους ξέρουν, άκυρη η ερώτηση. Αν θεωρούν την ερώτηση άσχετη, ας την απαντήσουν παρόλαυτα, έτσι για τη συζήτηση.

 

Άθλιοι, ούτε μια ρε ματζόρε δε μπορούσαν να στρώσουν. Κι αυτός ο sid vicious δεν ήξερε ούτε ότι το μπάσο έχει 4 χορδές. Τι να μας πουν τώρα οι sex pistols, μέχρι και η γιαγιά μου θα μπορούσε να γράψει το god save the queen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθλιοι, ούτε μια ρε ματζόρε δε μπορούσαν να στρώσουν. Κι αυτός ο sid vicious δεν ήξερε ούτε ότι το μπάσο έχει 4 χορδές. Τι να μας πουν τώρα οι sex pistols, μέχρι και η γιαγιά μου θα μπορούσε να γράψει το god save the queen

 

:) Και στα σοβαρά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σταμάτα. Θέλω πραγματικά να δω τι γίνεται. Τουλάχιστον από τον Fleamail που έχει αποδείξει εδώ μέσα ότι ξέρει μουσική.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Και στα σοβαρά;

 

Οκ οκ πέρα από την πλάκα ;)

 

Απλά αν δεν υπήρχαν οι Sex Pistols δεν θα υπήρχαν οι Nirvana.

 

Και αν δεν υπήρχαν οι Nirvana δεν θα υπήρχαν..... και πάει λέγοντας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυουν τα ιδια.Αλλωστε,οποιος θεωρει εαυτον καλυτερο μουσικο,ας κανει την ιδια επιτυχια.Απλο κι ευκολο ειναι υποθετω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέτω το ερώτημα για αυτό τον λόγο.

 

Για να μιλήσω λοιπόν πρώτος εγώ, και να αποδυθώ της πονηριάς που μου προσάπτει το καθίκι ο Playloud :p , για μένα οι Pistols και οι Nirvana είχαν μια παραλληλία. Υπό την έννοια ότι κάλυψαν μια """επαναστατική""" (με πολλά εισαγωγικά) ανάγκη των δισκογραφικών εταιρειών τη στιγμή που όλα είχαν ξεθυμάνει στη μουσική, με σκοπό τη δημιουργία ενός ρεύματος φυσικά πάντα με σκοπό το κέρδος. Με λίγα λόγια, ακόμα και αν δεν υπήρχαν, έπρεπε να τους εφεύρουμε.

 

Τους Pistols τους εφηύραν (Malcolm McLaren). Πιστεύετε ότι οι Nirvana θα αναδεικνύονταν το ίδιο αν έβγαιναν δύο χρόνια πριν ή δύο χρόνια μετά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως οι Pistols ,ετσι και οι Nirvana δεν θεωρουνται ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ καλοι μουσικοι με την ακαδημαικη εννοια του ορου...σαν συνολα (συγκροτηματα) ομως αν και δεν μου αρεσουν ιδιαοτερα οφειλουμε να παραδεχτουμε πως παιζαν πολυ καλη μουσικη...δεμενα παιξιματα,φρεσκες ιδεες σε στιχο και συνθεση,επικαιρα για την εποχη τους πραγματα που ελεγαν τα τραγουδια τους...Για αυτο και η επιτυχια...δεν χρειαζεται να γινεις Satriani για να σε μαθει ο κοσμος τελικα...τα πραγματα μεσα απο μια μπαντα που εχει χημεια και λειτουργει καλα ισως ειναι πιο ευκολα...Μακαρι στις περισσοτερες Ελληνικες μπαντες που γνωριζω,να παιζαν η "μουσικοι" για την μπαντα και οχι για την παρτη τους...Αν νομιζεται οτι δεν σας εκφραζει αυτο μπορειτε να γινεται sessionαδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου