Προς το περιεχόμενο

Music room impulses!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκίμασε κανείς σας να κατεβάσει κάτι από το site που μας έστειλε ο SF ?

 

 

 

όχι βέβαια...

 

είναι μόνο για registered χρήστες του altiverb.

Εκτός κι αν το έχεις...

 

(πάντως υπάρχουν και sites με free impulses...ένα search και θα τα βρείτε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bouka κοιτα στο www.guitarampmodeling.com για impulses καμπινων!! Εχει πολυ πραμα, αφου ειναι καποιοι τυποι που φτιαχνουν Impulses απο τις καμπινες και εχει μερικες που ειναι ολα τα λεφτα!! (ειδικα καποιες mesa boogie ειναι επος)

 

βασικά μόνο του guitarhack και 3-4 άλλα μεμονομένα μου άρεσαν!   :-\

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι βέβαια...

είναι μόνο για registered χρήστες του altiverb.

Εκτός κι αν το έχεις...

 

A, μάλιστα.. δεν το είχα αντιληφθεί.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν ψυχοακουστικές δοκιμασίες για την -έστω προσεγγιστική- μέτρηση του impulse response (ή εν πάσει περιπτώσει του χρόνου αντήχησης) του χώρου στον οποίο βρίσκεται ο καθένας?

Κάτι σκεφτόμουν σχετικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα με 25 ευρώ το impulse modeler της voxengo και έχω καταφέρει να φτιάξω πάρα πολλά impulses, τα περισσότερα απίστευτα ρεαλιστικά. Βέβαια οι πιο ειδικοί ίσως παρατηρήσετε διαφορά απο το real deal, αλλά εγώ είμαι απίστευτα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ψυχοακουστικές δοκιμασίες για την -έστω προσεγγιστική- μέτρηση του impulse response (ή εν πάσει περιπτώσει του χρόνου αντήχησης) του χώρου στον οποίο βρίσκεται ο καθένας?

Κάτι σκεφτόμουν σχετικά....

 

Γενικα υπαρχουν πολλα ψυχοακουστικα φαινομενα που σχετιζονται με τον χρονο αντιχησης και γενικα με την συμπεριφορα του ηχου σε κλειστους χωρους, αν μας πεις ομως τι σκεφτεσαι ισως μπορεσω να βοηθησω....

 

btw η προσεγγιση ενως impulse ειναι αδυνατη οταν μιλαμε για impulse response... τωρα για το χρονο αντιχησης υπαρχουν κριτιρια τα οποια μπορουν να προσεγγισουν ενα χωρο και να τον "μοντελοποιησουν" με τετοιο τροπο ωστε να φτιαξεις ενα impulse... παρολα αυτα η δημιουργια ενως impulse ενος ενισχυτη κατα προσεγγιση ειναι ανευφικτη...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν με εννόησες.  :)

Εννοώ αν υπάρχουν τεστ, που να σου παίζουν προκαθορισμένους τόνους, εσύ να πατάς κουμπιά ανάλογα με το τι ακούς και στο τέλος να σου βγάζει μια προσεγγιστική τιμή για το χρόνο αντήχησης στη συχνότητα που έγινε το τεστ.

Αν δεν υπάρχει, νομίζω ότι μπορώ να κάτσω να γράψω κάτι....  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου