Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν έχει καμία σχέση με το "έντεχνο" για το οποίο συζητάμε. (εκτός κι αν βαφτίζεται έτσι με την είσοδο του στο playlist του Μελωδία).

Αν είναι "αριστούργημα", αυτό οφείλεται στην ενορχηστρωτική ματιά του Παπαδόπουλου, ο οποίος κάθε άλλο παρά του "έντεχνου" είναι.

 

Εξάλλου, οι "έντεχνοι" κάτι δίσκους σαν κι αυτόν ή τις "ανάσες των λύκων" του Αγγελάκα, τους θεωρούν avant garde.

 

+1000

 

Kαι κατα τη ταπεινη μου αποψη ΔΕΝ ειναι αριστουργημα .

 

Απλα ειναι ΚΑΛΟ (και οντως το απλως καλο ευκολα στην εποχη μας το ονομαζουμε "αριστουργημα" ,σε αυτο φταιει και η μεγαλοστομια και η υπερβολη στην οποια μας εχουν συνηθισει οι "εντεχνοι"...  )

 

Παντως σιγουρα "εντεχνο" ΔΕΝ ειναι με τιποτα.

 

η οποία είναι??

 

ο νοων νοειτω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000

 

Kαι κατα τη ταπεινη μου αποψη ΔΕΝ ειναι αριστουργημα .

 

Απλα ειναι ΚΑΛΟ (και οντως το απλως καλο ευκολα στην εποχη μας το ονομαζουμε "αριστουργημα" )

 

Παντως σιγουρα "εντεχνο" ΔΕΝ ειναι με τιποτα.

 

ο νοων νοειτω...

 

Δηλαδή ρε παιδιά έντεχνο για εσάς=παραλία+2 ακκόρντα σε ηλεκτροακουστική+μπύρες amstell τενεκεδάκια+ριζοσπάστης και πασατέμπος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν υπαρχει καμμια ελπιδα συνεννοησης τοσο λογω της διαφορας ηλικιας οσο και της διαφορας βιωματων...

 

Η δικη μου γενια ειναι "χαροκαμενη" απο την αγρια παπαρολογια των "ποιοτικων", προσπαθωντας να καταλαβει γιατι  μετριοτητες οπως η "Μελινα" μας  και ολο το μετα Χατζηδακικο συνναφι που καπηλευεται χρονια τωρα την "ποιοτητα" ως αποκλειστικο της αγαθο εχουν "ψησει" τους Ελληνες οτι ειναι "θεοι της τεχνης" εκμεταλευομενοι την αμαθεια του και την επιφανειακη του σχεση με τις "τεχνες".

 

Ε,δεν ειναι θεοι,ενα ματσο ΠΑΠΑΡΕΣ ειναι μετα συγχωρησεως...

 

Ασε που 50 χρονια τα ΙΔΙΑ & τα ΙΔΙΑ μας τσαμπουνανε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ninja μαυρη μουσικη με γκέτο κ βιωμα ειναι.Ακους τζάζ κ ενδεχομένως κ μπλουζ κ απορρίπτεις την χιπχοπ κουλτούρα?

 

Ασε τη ροδα κ το γκομενακι στο κλαμπ.Αυτα τα χουμε κ μεις εδω.Ειναι τα ευκολα,γρήγορα,απλα, ψεκαστε σκουπιστε τα πιασαμε τα λεφτα μας κτλ.

 

 

 

εννοείται πώς απορρίπτουμε την hip hop κουλτούρα,τουλάχιστον όπως είναι σήμερα

εδώ οι ίδιοι οι μαύροι έχουν ξεχάσει τα μπλουζ και την τζαζ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν υπαρχει καμμια ελπιδα συνεννοησης τοσο λογω της διαφορας ηλικιας οσο και της διαφορας βιωματων...

 

Η δικη μου γενια "χαροκαμενη" απο την αγρια παπαρολογια των "ποιοτικων", προσπαθωντας να καταλαβει γιατι  μετριοτητες οπως η "Μελινα" μας  και ολο το μετα Χατζηδακικο συνναφι που καπηλευεται χρονια τωρα την "ποιοτητα" ως αποκλειστικο της αγαθο εχουν "ψησει" τους Ελληνες οτι ειναι "θεοι της τεχνης" εκμεταλευομενοι την αμαθεια του και την επιφανειακη του σχεση με τις "τεχνες".

 

Ε,δεν ειναι θεοι,ενα ματσο ΠΑΠΑΡΕΣ ειναι μετα συγχωρησεως...

 

Ασε που 50 χρονια τα ΙΔΙΑ & τα ΙΔΙΑ μας τσαμπουνανε....

 

Bρε SF φυσικά και σε πιάνω ;)...και εμένα μου τι δίνουν αυτοί που το παίζουν "ποιοτικοί",περισσότερο από αυτούς που ξημεροβραδιάζονται στα σκυλάδικα!το θέμα είναι όμως ότι δεν είναι όλοι σάπιοι (Περίδης,Μάλαμας,Παπακωνσταντίνου,Θαλασσινός,Μικρούτσικος) και άλλοι τόσοι γνωστοί και άγνωστοι  καλλιτέχνες που προσπαθούν να προσεγγίσουν με λυρικό τρόπο τον Ελληνικό στίχο και να αγγίξουν και άλλα συναισθήματα από το σ'αγαπώ-μ'αγαπας...κάποιοι το καταφέρνουν,άλλοι όχι!!εμένα απλά δε μου αρέσουν οι γενικόλογες κρίσεις "στην Ελλάδα δε βγαίνει καλή μουσική", "οι έντεχνοι είναι δήθεν" και κυρίως στην "Ευρώπη πλένουν με σαπούνι μασαλίας,ενώ εμείς με μοσχοσάπουνο" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bluesbreaker

από τη μιά μου λες ότι υπαρχουν ένα σωρό αξιόλογα πράγματα στο χώρο του "έντεχνου" καί οτι : "αξιόλογη ελληνική μουσική υπάρχει..το θέμα είναι κατά πόσον εμείς την βλέπουμε...και περισσότερο την ακούμε;" καί από την άλλη οτι σου βάζω δύσκολα οταν σου ζητάω να μου αναφέρεις εναν νέο "εντεχνο" δημιουργό...(που μόνο ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ σου ζήτησα από '' έντεχνο " δημιουργό κάτω από 30,αλλά καί σε αυτο ζορίζεσαι)

Οπότε...Απλά θα προσυπογράψω την απάντηση που σου έδωσε ο Superfunk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bluesbreaker

από τη μιά μου λες ότι υπαρχουν ένα σωρό αξιόλογα πράγματα στο χώρο του "έντεχνου" καί οτι : "αξιόλογη ελληνική μουσική υπάρχει..το θέμα είναι κατά πόσον εμείς την βλέπουμε...και περισσότερο την ακούμε;" καί από την άλλη οτι σου βάζω δύσκολα οταν σου ζητάω να μου αναφέρεις εναν νέο "εντεχνο" δημιουργό...(που μόνο ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ σου ζήτησα από '' έντεχνο " δημιουργό κάτω από 30,αλλά καί σε αυτο ζορίζεσαι)

Οπότε...Απλά θα προσυπογράψω την απάντηση που σου έδωσε ο Superfunk

 

 

απο τον μαραβέγια , <που να βρω μια να σου μοιάζει> που είναι επηρεασμένο απο γνωστό ρεμπέτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bluesbreaker

(που μόνο ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ σου ζήτησα από '' έντεχνο " δημιουργό κάτω από 30,αλλά καί σε αυτο ζορίζεσαι)

Οπότε...Απλά θα προσυπογράψω την απάντηση που σου έδωσε ο Superfunk

 

Σου είπα τον Αντύπα!ωραία για να μη ζορίζομαι εγώ δώσε μου και εσύ ένα κομμάτι από Ελληνικό ροκ η ξένο που να έχει καλλιτέχνη κάτω των 30....

 

EDIT:καλό αλλά θα πούνε αμέσως ότι ο maraveyas ΔΕΝ είναι έντεχνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bluesbreaker

το thread μας είναι "Ελληνική Έντεχνη Μουσική" καί όχι Ελληνικό ροκ η ξένο,χιπ χοπ η μέταλ....

Αλλά αν επιμένεις,ρίξε μιά ματιά στα λίνκ του Lost_Highway και του Superfunk...                                              Και αν θυμιθείς καί κάτι (αύριο,μεθαύριο,με την ησυχία σου),εδώ είμαστε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό αλλά θα πούνε αμέσως ότι ο maraveyas ΔΕΝ είναι έντεχνος

 

ποτε δεν εχει ΔΗΛΩΣΕΙ κατι τετοιο και φυσικα δεν ειναι.

 

αν καταλαβες καλα αναφερομαστε σε "καλλιτεχνες" που δηλωνουν οι ΙΔΙΟΙ οτι ειναι "ποιοτικοι" και 'εντεχνοι" (η πλακα ειναι οτι ΚΑΝΕΙΣ απο αυτους που εχεις αναφερει εσυ δεν εχει αυτοχρησθει ,η δηλωσει ΠΟΤΕ εντεχνος ;) ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου