Προς το περιεχόμενο

Ομαδική ικανοποίηση


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακό είναι οτι είμαι και εγώ πληκτρίστας σαν και τον skatempora ( ή σιτ-τραϊντερ ελληνιστή). Βέβαια μπορώ να γράψω ένα drum track ή κάποιο ηλεκτρονικό bass line.

 

Δεν υπάρχει κάτι κακό στο να γραφτούνε με ηλεκτρονικό τρόπο ακόμα και τα φυσικά όργανα. Όπως είπα' date=' ο καθένας βάζει ένα stereo audio track. Αν το έχει γράψει με midi ή με audio είναι δικό του θέμα. Και πάνω στον ήχο και την άποψη του προηγούμενου θα δουλεύει ο επόμενος.

 

Ας συμφωνίσουμε το τί θα κάνουμε ο καθένας.

 

Όταν μετρηθούμε και δούμε πόσοι είμαστε και τι θέλει να γράψει ο καθένας, θα κάνουμε μία μικρή οργάνωση. Όμως, σίγουρα στην πορεία ο καθένας μπορεί να αλλάξει γνώμη για το τι θα γράψει. Γι'αυτό προτείνω το εξής:

 

Δεν γνωριζόμαστε και δεν ξέρουμε τα γούστα του καθενός και τις δυνατότητες του, δεν ξέρουμε τι μπορεί να έχει στο μυαλό του ο καθένας. Οπότε, για π.χ. κάποιος θα γράψει με όποιο τρόπο θέλει ένα drum track. Το υποβάλλει, το σχολιάζουμε (χωρίς να επεμβαίνουμε!) και την σκυτάλη παίρνει ο επόμενος που θα βάλει πχ ένα bass track. Μπορεί όμως να γουστάρει να προσθέσει κουδουνάκια και αέρηδες αντί για το bass. Δεν θα του πούμε όχι.

 

Σας αρέσει αυτό; Αν πούμε από τώρα "ο χ drums" " o ψ bass" "o z hammond" κλπ, θα είμαστε πολύ πιο συγκεκριμένοι, σίγουρα, αλλά μπορεί να μην στέκει γιατί όπως είπα δεν γνωριζόμαστε. Και βέβαια, μία τέτοια οργάνωση δεν αποκλείεται με αυτό που προτείνω. Ξεκινάμε κάπως και βλέπουμε. Αλλά, ας ακούσουμε όλες τις προτάσεις. Και να μην καθυστερήσουμε με τις προτάσεις :) Την άλλη εβδομάδα να αρχίσουμε.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και έτσι κι αλλιώς, αφού λέμε ότι στο τέλος θα στείλει όποιος θέλει τη δικιά του εκδοχή για την τελική μίξη, γιατί να μην μπορούμε να στείλουμε και διαφορετικές εκδοχές για κάποια tracks?

Δηλαδή αν κάποιος γράψει drum track, θα μπορούσε κάποιος ενδεχομένος να στείλει ένα άλλο drum track ως εναλακτικό.

Θα σχολιαστεί και αυτό και στο τέλος όποιοι ασχοληθούν με τη μίξη θα διαλέξουν.

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι κι αλλιώς' date=' αφού λέμε ότι στο τέλος θα στείλει όποιος θέλει τη δικιά του εκδοχή για την τελική μίξη, γιατί να μην μπορούμε να στείλουμε και διαφορετικές εκδοχές για κάποια tracks?

Δηλαδή αν κάποιος γράψει drum track, θα μπορούσε κάποιος ενδεχομένος να στείλει ένα άλλο drum track ως εναλακτικό.[/quote']

 

Νομίζω ότι είναι καλό να γράψουμε 1 τραγούδι με πολλές μίξεις παρά πολλά τραγούδια με πολλές μίξεις.

 

Ας ξεκινήσουμε με την 1 εκδοχή ανά track και βλέπουμε. Παιδιά, χαλαρά.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

Ενδιαφέρονται οι

 

mrpc

skatemporas - "σύνθια, leads, effects, πανικός"

yameth

Angelos

Terumi - drum track ή κάποιο ηλεκτρονικό bass line

 

Καθόλου άσχημα. Ενδιαφέρεται κάποιος για κάτι συγκεκριμένο;

 

Εγώ θα διαλέξω κιθάρα ή μπάσσo.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα.... :lol: ..... άκρως κατατοπιστική η επεξήγηση δίπλα από το όνομά μου..... πάντως, επειδή είναι κι ο terumi "συνθάς" θα μπορούσαμε να γράψουμε αυτός κάποια leads κι εγώ κάποια pads/noises κτλ ή και το αντίθετο, ή εγώ να γράψω κανένα πιανάκι.... χμμμμ.... καλά.... θα δείξει... ας ξεκινήσουν τα drums/bass και θα πατήσουμε εκεί πάνω... (πήρα και το διαολεμένο το V-Synth επιτέλους!! οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές... θα περιμένω να περάσει λίγος καιρός πριν γράψω review όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για κιθάρα το βλέπω. Θα μπορούσα να παιξω μπάσσο ή κρουστά αν στην πορεία δείξει οτι χρειάζεται κατι-τις.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, καλά τα καταφέραμε...

 

Θα αρχίσω να γράφω εγώ πρώτος....

Αλλα τι να γράψω; Μπάσσο; Drums;

Και πόσα μέτρα; Θα γράψω μια λούπα για refrain, couple, bridge;

Πείτε μου να αρχίσω!

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ξεκινάμε!

 

Θα αρχίσω να γράφω εγώ πρώτος....

Αλλα τι να γράψω; Μπάσσο; Drums;

Και πόσα μέτρα; Θα γράψω μια λούπα για refrain' date=' couple, bridge;

[/quote']

 

1. Φίλε Terumi! Είσαι ο διαλεχτός! Ξεκινάς. Γράψε drums όπως θες και όπως νομίζεις. Μόλις τελειώσεις θα μας κάνεις και μία περιγραφή: tempo, μέτρα και δομή.

 

2. Μετά θα γράψω εγώ μπάσσο.

 

3. Προτείνω να συνεχίσει ο Angelos με κιθάρα

 

4. Μετά ο skatemporas με τον "πανικό"

 

5. Δεν έχουν εκφράσει ακόμα γνώμη ο mrpc και ο yameth, αλλά υπάρχει πολύς χώρος ακόμα.

 

Φωνητικά κανείς;;;

 

Αν και τα audio track που θα ανεβάζετε θα είναι mp3, μην πετάτε (όχι ότι θα το κάνατε ποτέ) τα αυθεντικά wav, γιατί άμα έχουμε φτιαχτεί με την όλη φάση, μαζευόμαστε με τα αυθεντικά wav και ξαναμιξάρουμε με καλύτερο ήχο.

 

Για να δούμε...

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

Ουσιαστικά, θα γράψω κάποιες λούπες, χωρις να μιξάρω ιδιέταιρα.

Το theme θα είναι ροκ, xωρίς όμως να είναι αυτό περιοριστικό.

Θα βάλω κάποια breaks, οχι οτι είμαι και πολύ ικανός σε κάτι τέτοιο, αλλα κάτι γίνεται...

 

'Οταν γραφθεί κάποιο bassline, θα πρέπει να κάνουμε ενα revision στο όλο θέμα ώστε να υπάρξει κάποια συνοχή.

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου