Προς το περιεχόμενο

Ομαδική ικανοποίηση


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Ενα σολο κιθάρα σε ΛΑ

2. Αρπίσματα σε ΡΕ με (Ρε' date=' Ντο, Σι ύφεση, Λα)

3. Ενα πέρασμα νότες απο Ρε, Λα, Ντο, Ρε, Λα ...

4. Αλλο ενα σόλο κιθάρα σε ΛΑ

 

Ξανακουγοντάς το μερος 2 μοιάζει σαν να είναι λίγο έξω απο τον χρόνο, αλλα δεν είμαι και σίγουρος τι ακριβώς εγινε, ίσως να είναι και έξω απο τον τόνο :) Στην μίξη μου φαινόταν καλό πάντως.

Αυτό το σημείο εννοείς ή το 3 ?

[/quote']

 

Το 2 εννοούσα. Είναι έξω από τον τόνο :) αλλά εγώ την καταβρήκα. Είναι από τα στοιχεία που στην τελική μίξη θα δώσουν άλλη χροιά. Έκανα κάποια πειραματάκια και μου φαίνεται καλό.

 

Η βασική σκέψη ήταν να αφήσω ελεύθερο χώρο και για άλλα όργανα και να μην το μπουκώσω κιθάρες.

 

Η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ καλό. Και ο "αέρας" που άφησες θα βοηθήσει γιατί έχει να γράψει κόσμος ακόμα. Εύγε! Το σημαντικότερο είναι ότι το σύστημα δουλεύει και έχει ενδιαφέρον.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά, ωραίο το project μέχρι στιγμής! Δεν μου είναι εύκολο να γράψω κάτι γιατί έχω ένα πρόβλημα εξοπλισμού, αλλά μπορώ να κάνω καμιά μίξη (ήδη έχω αρχίσει δηλαδή). Angele, μια χαρά οι κιθάρες (όντως πρέπει να είσαι λίγο εκτός στα καθαρά) και αφήνουν περιθώρια για ωραία δουλειά στο μιξάρισμα! Απλά θέλω να πω μπράβο σε όλους και περιμένω και και τους υπόλοιπους γιατί βρίσκω το όλο σκηνικό πολύ ενδιαφέρον! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟK λοιπόν... σειρά μου τώρα... :) .... δώστε μόνο λίγο χρόνο... (4-5 μέρες) γιατί το PC μπορώ να πω ότι έχει αποκτήσει δική του βούληση και χρειάζεται επιγόντως ένα Format και ξαναστήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Οφείλω να ομολογήσω οτι ο Γερασι και ο Αγγελος έχουν δώσει ωραίο κορμό και οντως δίνεται μεγάλο περιθώριο στο τελικό μιξάρισμα.

 

Εγώ χρησιμοποιώντας 4 μέτρα του drum track και 4 μέτρα του bass track ενώνόντας τα και μετρώντας τα στο sequencer τα βρήκα στα 75 bmp κάτι που επιβεβαίωσα μετρώντας και όλα τα μέτρα σε loopa και του drum και του bass. Πιστεύω οτι το γρατζούνισμα του μπάσου σε ορισμένα σημεία πρέπει να μείνει ανέπαφο γιατί προσθέτει χαρακτήρα. Και η ελάχιστη ασυμμετρία και χροια της κιθάρας πετυχαίνουν το ίδιο κάνοντας και εμένα στο organ και στο ψηλό επεξεργασμένο μπασάκι του δεύτερου μέρους μου στην πρώτη προσπάθεια που τα έγραψα να αφήσω την ασυμμετρία για να δώσουμε περιθώρια σε γεμίσματα άλλων. Οταν τα ένωσα όλα και πρόσθεσα λίγο ακόμα reverb και ελάxιστο ροταρυ speaker τουλάχιστον άρεσε σε ένα φιλαράκο μου που είχε έρθει σπίτι ...................

 

(και μου λέει : Τι ωραία που μπήκανε οι άλλοι και τι μ.........α τους έβαλες και χαλάει το κομμάτι. Πάραυτα εγώ έβαλα το track γιατί μου άρεσε) :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το mp3 για το όργανο, το κάνω import στο cubase αλλα κάτι δεν πάει καλά. Εμφανίζεται στην μισή διάρκεια του χρόνου και μοιάζει σαν να είναι συμπιεσμένο. Δεν μπορώ να πω τι φταίει ακριβώς.

 

Μήπως τα mp3 πρέπει να είναι sampled σε 44.1 που είναι και το τυπικό cd format ? (οχι οτι έχω και ιδιαίτερη εμπειρία στο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr

Έλαβα το track αλλά προσωπικά θα περιμένω τους υπόλοιπους πρώτα προκειμένου να το ενσωματώσω στο sequencer μου και στη μίξη. Είπαμε να κρατήσουμε μία σειρά ώστε όταν, ας πούμε, ετοιμάζει κάτι ο skatemporas, να σκέφτεται με βάση αυτά που ξέρει ότι υπάρχουν μέχρι τη στιγμή που αρχίζει να γράφει. Η παρέμβαση αλλάζει τα πλάνα του καθενός και μπερδεύει. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που είπα να τηρηθεί μία σειρά.

 

Ωστόσο, ο καθένας από εμάς θα κάνει αυτό που νομίζει. Δεν επιβάλλω κάτι σε κάποιον. Αν όμως ο skatemporas θεωρήσει ότι αυτό που γράφει έχει σαν βάση και το δικό σου track, τότε θα τον ακολουθήσω και εγώ.

 

Θεωρώ καταπληκτικό το γεγονός ότι δουλεύει το σκηνικό, και χαζομάρα το να δημιουργηθεί αντιπαλότητα ή ό,τι άλλο. Μη παρεξηγηθούμε κι'όλας! Εδώ κλείνει και η παρέμβαση μου.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το mp3 για το όργανο' date=' το κάνω import στο cubase αλλα κάτι δεν πάει καλά. Εμφανίζεται στην μισή διάρκεια του χρόνου και μοιάζει σαν να είναι συμπιεσμένο. Δεν μπορώ να πω τι φταίει ακριβώς.

 

Μήπως τα mp3 πρέπει να είναι sampled σε 44.1 που είναι και το τυπικό cd format ? (οχι οτι έχω και ιδιαίτερη εμπειρία στο θέμα)[/quote']

 

Το track έχει κωδικοποιηθεί στα 22Κ και γι'αυτό φαίνεται μισό. Κάνε την μετατροπή πρώτα σε 22Κ wav, μετά resample το wav στα 44 και βάλτο μέσα στο project. Πιο εύκολα, μπορείς να κάνεις time stretch στο διπλάσιο και θα έρθει στα ίσα του.

 

Όπως είπε και ο ¶γγελος, καλό είναι τα tracks να είναι στα 44.1Κ.

 

Και για να μην δημιουργείται σύγχιση με τα bpm: εγώ ακολούθησα τα 76 του Terumi (το μπάσσο και η κιθάρα είναι στα 76) και ακούγεται σωστό. Γιατί πιστεύεις cos_dr ότι είναι 75 τα bpm? Μπορεί να έχω κάνει και λάθος, αλλά ας ξεκαθαριστεί.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά...... συγγνώμη, αλλά θα βασιστώ στα tracks των terumi, gerasimos και angelos για να φτιάξω... τα έχω κατεβάσει ήδη, κι έχω σχεδόν ετοιμάσει το θεματάκι μου... σόρρυ, αλλάαααααααα............. μετά από μένα βάλτε ότι θέλετε... πάντως, έγινε λίγο χάος.... έχουν ανέβει πολλά tracks που δε θα έπρεπε...

 

τα λέμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το track έχει κωδικοποιηθεί στα 22Κ και γι'αυτό φαίνεται μισό. Κάνε την μετατροπή πρώτα σε 22Κ wav' date=' μετά resample το wav στα 44 και βάλτο μέσα στο project. Πιο εύκολα, μπορείς να κάνεις time stretch στο διπλάσιο και θα έρθει στα ίσα του.[/quote']

 

Και με τι εργαλείο τα κάνει κανείς όλα αυτά ?

Δοκιμασα με το dbpoweramp (το οποίο κατέβασα μετα απο τυχαία επιλογή) και οτι και αν έκανα το track εβγαινε μισό. Πάντως θα προτιμούσα να έρχονται έτοιμα σε 44.1Κ τα κομμάτια έτσι ώστε να έχουμε και μια ομοιογένεια στον ήχο. Ισως όταν ερθει η επίσημη :wink: σειρα του cos_dr να το ξαναανεβάσει σωστά.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου