Προς το περιεχόμενο

Ομαδική ικανοποίηση


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να κανω import το drum track στο Cubase SX και δεν το κάνει ενω κάποιο άλλο mp3 το κάνει. Τι λετε να φταίει ?

 

Πρόσεξα οτι το sampling rate είναι διαφορετικό μεταξύ των δύο.

 

[edit] Βρηκα ενα πρόγραμμα και το έκανα convert σε wav και όλα καλά τώρα.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

- parathesi - Πραγματικά στεναχωρήθηκα σήμερα. Λόγω φόρτου εργασίας. (Ούτε κοιμόμουν), δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω το topic και ήθελα να "χωθώ" στη φάση. Οχι ρε γαμωτ............

 

Χάρηκα που προχωράτε συντροφοι!!!!!!!!!!!

 

Θα ήθελα να ρίξω μια φράση μου σε κάποιο track πραγματικά να υπάρχει μία memory.

 

Αν προλαβαίνω αναθέστε μου κάτι η μπάσο, ή φράση σε πλήκτρα ή ότι άλλο, ΄δεν έχω ηχεία εδώ στη δουλειά να ακούσω που βρίσκεστε , θα το ακουσω στο σπίτι.

 

Αnyway καλή συνέχεια, παρακολουθώ με συγκίνηση!!!!!!!1 ( siga min klapsis) xixi

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν εκτός έδρας. Θα το βάλω μπροστά το μπασσάκι τώρα και μέχρι την Παρασκευή θα το έχουμε.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το drum track, αν και περίμενα κάτι μεγαλύτερο. ¶ντε να ανέβει και ένα μπασσο, να αρχίσουμε να πειραματιζομαστε.

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Οχι, το drum track δεν είναι σωστό ακόμα.

Περιμένω το bass για να το ξαναγράψω με σωστό ήχο και με κάποια θεματική συνοχή. Αυτό που περιμένω αυτή τη στιγμή είναι ο ¶γγελος να βάλει τα θέματα του bass πάνω σε λούπες απο το drum track. Απο εκεί εγώ θα πάρω το μπάσσο, με την θεματική εναλλαγή (ρεφραίν-κουπλέ κτλ) του ¶γγελου, και θα το συνοδέψω με drums. Αυτή ήταν η ιδέα.

Προς το παρόν, έτσι όπως είναι το drum track, δεν μπορεί να κάνει κανείς κομμάτι, αλλα, ίσως, διαφημιστικό.

Κάντε λίγη υπομονή σύντροφοι, και θα τη βρούμε τη λύση, έτσι ωστε να κάνουμε ενα πολύ καλό κομμάτι.

 

 

Φιλικά,

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γεράσιμος θα βάλει το μπάσσο, εγω θα βάλω κιθάρα.

 

Και μια ιδέα ...

 

Σκεφτόμουνα οτι ίσως θα βόλευε να υπάρχει και κάποιο time track που να έχει κάτι σαν μετρονόμο ή κατι αντίστοιχο και να δηλώνει ποτε αρχίζει το θέμα ή το ρεφραιν και επίσης να σημειώσουμε και τις αλλαγες στα ακόρντα. Εχω ένα drum machine DR-3 της boss που σου δείχνει τα παρακάτω τμήματα του τραγουδιού

Intro/Fill A/Verse A/Fill B/Verse B/Fill C/Verse C/Ending

και αντίστοιχα το κλειδί του μπάσσου για κάθε τμήμα

Δεν ξερω αν κάνει τα πράγματα πολύπλοκα, μια σκέψη είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο εννούσα ουσιαστικά, να γινόταν απο τον άγγελο (γεράσιμο) το μπάσο σαν κάτι το οριοθετικό ώς προς την δομή. Αν υπήρχε κάποιο θέμα, θα μπορούσε ο καθένας μας να προσθέσει ένα μέτρο παραπάνω ή να αφαιρέσει κτλ. κτλ.

 

Οπότε, όταν μπεί το μπάσσο και απο πάνω τα drums, θα μπορέσουμε να κάνουμε το time deployment του κομματιού. Εως τότε, υπομονή.

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο!

 

Μόνο που καλό είναι να μην πειράξετε τίποτα στα τύμπανα από εδώ και στο εξής γιατί έχουν πέσει όλα ακριβώς. Αφήστε τα όπως είναι (αν θέλεις να φτιάξεις ήχο ΟΚ). Να βγεί όσο πιο αυθόρμητα γίνεται. Στο επόμενο τραγούδι θα είμαστε οργανωμένοι. Συμφωνείτε με αυτό; Γιατί αν αλλάξει η δομή, θα αλλάξω και εγώ το μπάσσο και ο καθένας το κομμάτι του και δεν θα καταλήξουμε.

 

Σε ό,τι αφορά τον μετρονόμο, το κομμάτι είναι τελικά στα 76 bpm και όχι στα 73 όπως λέει το drum-track. Ο καθένας λοιπόν μπορεί να βάλει μετρονόμο από το sequencer του.

 

Το μπάσο ανεβαίνει σε 5 λεπτά.

 

Γεράσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου