Προς το περιεχόμενο

Ομαδική ικανοποίηση


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεράσιμε,

 

Παρατήρησα οτι, προκειμένου να ανεβεί το track, χρειάστηκε να συμπληρώσω όλα τα πεδία της upload φόρμας. Το πρώτο track το ανέβασα 2 φορές (το πρώτο, εννοώ) και εμφανίστηκε μία.

 

Οπότε, try again.

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην τελευταία προσπάθεια μου έγραψε ότι το upload ήταν επιτυχές αλλά δεν το βλέπω πουθενά το bass track. Τι ακριβώς γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδια sorry για την καθυστέρηση. Εγώ φταίω!

 

1.Τα βασικά στοιχεία (όνομα, mail κλπ) πρέπει να τα εισάγετε όλα.

2.Το upload μια φορά αρκεί.

3.Πρέπει να ελεγχθεί, και γι αυτό δεν είναι άμεσα downloadable. (Ποτέ δεν ξέρεις τι ανεβαίνει καμμια φορά... :wink: )

4.Αν τύχει και κατεβάσετε το αρχείο και είναι πχ "bass.mpga" κάντε το rename σε "bass.mp3" και όλα θάναι καλά.

5.Μπράβο terumi και gerasimos! Εγώ την βρήκα κιόλας παίζοντας πάνω στο θέμα!

6.Θα πρότεινα να βάλει ο καθείς ότι προαιρείται... για να ανοίξει ο κύκλος, και μετά διαλέγει πάλι ο καθείς τι θα κρατήσει για την προσωπική του εκδοχή. Βέβαια έπεται το song no.2 κλπ κλπ.

7.Επίσης θα ήταν ακόμα καλύτερο αν αναφέρατε και τα όργανα που χρησιμοποιήσατε (πχ. Fender Jazzbass through Sansamp psa-1 στο Sonar 3.0...)

 

Η συνέχεια αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα πάντως!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε Angelo ήρθε η σειρά σου! Να ετοιμάζεται ο "πανικός" του skatempora :)

 

Τι γίνεται παρακάτω; Ποιός άλλος ενδιαφέρεται;

 

Σχετικά με το drum track, μπορεί να μην είχε κάποια κλασσική δομή αλλά μου άρεσε. Και κράτησε στην αρχή και στο τέλος μία κοινή περίπου φόρμα που μπορείς να πεις ότι είναι το θέμα του κομματιού. Πολύ ωραίο. Για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι πιο κλασσικό, αλλά γουστάρω περισσότερο την μίξη διαφορετικών απόψεων. Ανυπομονώ να ακούσω την άγνωστη συνέχεια...

 

Οι πληροφορίες για το μπάσο είναι: Fender jazz -> Sansamp classic -> ProTools. Δεν έχω κάνει editing ενώ δεν έχει φάει επεξεργασία ακόμα (compressor, eq κλπ), θα γίνουν φυσιολογικά στο remix αυτά.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) .... άκρως ενδιαφέροντα πράγματα λαμβάνουν χώρα στο forum....

 

λοιπόν... το κομμάτι με "κάλεσε" αρχικά να παίξω κάτι από πάνω με hammondοειδές... και μετέπειτα σε rhodesοειδές (που φάνηκε να κολλάει περισσότερο και στα πιο χαλαρά σημεία λόγω του μεγαλύτερου έυρους δυναμικών).... οπότε προς το παρόν έχω αφήσει τον "πανικό" στην άκρη... αναμένουμε την επέμβαση του άγγελου ο οποίος από ότι φαίνεται αναλαμβάνει να "στερεοποιήσει" την αρμονία του κομματιού... (γιατί παίρνει πολλές παραλλαγές ως έχει... ένας δωρικός τρόπος στο πρώτο θέμα θα έδινε αυτό το 70s... έχεις αφήσει χώρο για Ρε μείζον ακκορντάκι κύριε γεράσιμε... :) .... γενικότερα έχεις αφήσει χώρο για αρκετά πράγματάκια... όοοομορφα...)

 

αναμένω... και θα πράξω αναλόγως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήλθες φίλε tskrg!

 

Μπορείς να κάνεις το upload από το "Downloads" επάνω (υπάρχει σχετικό link). Ωστόσο, θα πρότεινα να περιμένουμε τον Angelo και τον skatempora ώστε να υπάρχει μία συνέχεια σε αυτά που ανεβάζουμε. Αν ανεβάσουμε όλοι μαζί από ένα track χωρίς να έχουμε ακούσει τα προηγούμενα θα γίνει μπάχαλο και ήδη οι δύο παραπάνω περιμένουν υπομονετικά τη σειρά τους. Καλό είναι να τα κάνουμε με την σειρά, ένας-ένας.

 

Συγνώμη που επεμβαίνω έτσι "δραστικά" στην "οργάνωση" του όλου θέματος. Και εφόσον συμφωνείτε, ας κρατήσουμε μία σειρά για να μπορεί το κομμάτι να εξελίσσεται και να μην αποτελέσει το όλο σκηνικό μία μαζική δημιουργία βάσης με tracks ασύνδετα μεταξύ τους.

 

¶ρα, ας γράψει ο Angelos, ο skatemporas και σειρά πήρε ο tskrg. Μετά;

 

Στο επόμενο τραγούδι, ας δουλέψουμε αλλιώς (θα έχουμε και την σχετική εμπειρία).

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου