Προς το περιεχόμενο

Tonelab LE vs GT 10 και πολυεφφέ προβληματισμοί


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας ρε παιδια,

επειδη και γω αυτο το διαστημα κοντα στους 3 μηνες βασανιζομαι με ποια απο τις δυο να παρω δεν ανοιξα καινουιο θεμα αφου τελικα υπηρχε...

Τις δοκιμασα και τις δυο (αν και οπως αναφερθηκε δεν βγαζεις συμπερασματα παιζοντας ενα 10λεπτο),καλες μου φανηκαν αλλα δεν μπορω να πω οτι ειχαν και την τεραστια διαφορα.Απο ψαξιμο σε σελιδες συγκριτικα τεστ κλπ εφτασα στο συμπερασμα οτι η αναλογικοτητα του ηχου εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια απο την πολυπλοκοτητα.Δεν νομιζω να χρειαστω ποτε ουτε τα μισα απο οσα εχει η gt-10 ,απο την αλλη η tonelab προσφερει πιο ζεστο και ποιοτικο ηχο.Αρα νομιζω οτι κεταληξα...αλλα ακομα το ψαχνω μεχρι την τελευταια στιγμη.

Καποιος που να ειχε και τις δυο δεν υπαρχει ρε παιδια?

Εχω μια ακρη να τις παρω σε καλυτερη καπως τιμη οποτε πραγματικα δεν ξερω αν θα εχω κανει τη σωστη επιλογη.(δεν εχουμε λεφτα για πειραματισμους-αν ειχαμε θα κοιταγαμε εναν καλο ενισχυτη και ξεχωριστα πεταλια).Επισης παιζω σε αν μαγαζακι καρφι απο κονσολα με το korg οποτε καταλαβενετε οτι ο ηχος μου ειναι @#$%κατα..και η πεταλιερα ευελπιστω να τον βελτιωσει αρκετα.Οποιαδηποτε αποψη η συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.

 

 

Υ.Γ ξεχασα να αναφερω πως ο εξοπλισμος μου ειναι για κλαματα[ibaneztoneblaster25r ,kithara:ibanez g10αριστερη,korgAX3G πολυεφε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nakis,

(χωρίς παρεξήγηση) πως το ξέρεις ότι η tonelab έχει πιο ζεστό και ποιοτικό ήχο ? Επειδή το είπαν δύο άνθρωποι στο noiz ? και κανένας δεν είπε τίποτα για την gt10 που έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα.  ;D

 

quintiplet,

θα παίξει με midi, διάβασε το manual σελίδα 7.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H tonelab βγάζει τόσο καλό ήχο όσο καλό ήχο μπορεί να βγάλει ένας VOX AD ή VT. Πρόκειται ακριβώς για το ίδιο κύκλωμα, σε μορφή πεταλιέρας.

That's all

(όχι, δεν λέω ότι δεν είναι καλός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λαθος,βγαζει τοσο καλο ηχο οσο ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ που χρησιμοποιεις αν τη χρησιμοποιεις σαν εφεδιερα (ας πουμε με τον Mesa Boogie μου βγαζει ΤΡΑΓΙΚΑ καλυτερο ηχο απο τον...VOX AD50 ;D ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση,απλα λεω οτι εχω διαβασει και ακουσει αυτους τους 3 μηνες ψαχνοντας στο net και μεταφεροντας αυτα που μου ειπαν τα ατομα στα μαγαζια που τις δοκιμασα.Ισα ισα που στην αρχη ψαχνoμουνα για καμια gt-8 μεταχειρησμενη αλλα τοτε σκασαν οι καινουριες και η gt-10 μου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα αλλα τα πολλα μπλιμπλικια δεν μου ακουγονται τοσο ευχαριστα...για αυτο ρωταω.Λογο της λαμπας λοιπον που κουβαλαει η vox λογικα και ο ηχος της θα ειναι πιο αναλογικος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τη χρησιμοποιείς ως εφεδιέρα, ναι, δεν βγάζει τον ίδιο ήχο με έναν Vox AD. Αν όμως παίζεις καρφί σε κονσόλα, όπως λέει ο nakis87, πάνω κάτω τον ήχο ενός αντίστοιχου valvetronix ενισχυτή πρέπει να περιμένεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση,απλα λεω οτι εχω διαβασει και ακουσει αυτους τους 3 μηνες ψαχνοντας στο net και μεταφεροντας αυτα που μου ειπαν τα ατομα στα μαγαζια που τις δοκιμασα.Ισα ισα που στην αρχη ψαχνoμουνα για καμια gt-8 μεταχειρησμενη αλλα τοτε σκασαν οι καινουριες και η gt-10 μου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα αλλα τα πολλα μπλιμπλικια δεν μου ακουγονται τοσο ευχαριστα...για αυτο ρωταω.Λογο της λαμπας λοιπον που κουβαλαει η vox λογικα και ο ηχος της θα ειναι πιο αναλογικος .

 

Είχα μία gt8 και επίσης διάφορες άλλες digitech, roland vg88, guitar synth κλπ κλπ και τα έχω χρησιμοποιήσει κατευθείαν σε κονσόλα live και σε ενισχυτή.

 

Αυτό που κατάλαβα μετά από πολλά χρόνια είναι ότι

 

- θέλουν να αφιερώσει κανείς μπόλικο χρόνο

- να έχει μια αρκετά ξεκάθαρη ιδέα του τι ήχο αναζητάει

- να μη ψάχνει τον 100% σουπερ ήχο

- να ξεχάσει τα έτοιμα preset και να προσπαθήσει να καταλάβει το μηχάνημα σε μηδενική βάση

- να μη κολλάει στα ονόματα των διάφορων "μοντέλων" και να δει αν του κάνει ο ήχος που ακούει με τα αυτιά του, πχ είχα βρεί ένα high gain ενισχυτή στην gt8 που είχε ένα όνομα "δεν θυμάμαι" και αν χαμήλωνες το gain και ανέβαζες το master ήταν όνειρο για καθαρά(για μένα πάντα)

- να τις χρησιμοποιήσει (τις πεταλιέρες) σαν να είχε τα αντίστοιχα μηχανήματα, δλδ βρίσκω ΕΝΑ ενισχυτή που μου αρέσει τον ρυθμίζω καλά και τον χρησιμοποιώ σε πολλά patch (τουλάχιστον στην αρχή), προσθέτω ένα ένα τα εφέ και με φειδώ, ρυθμίζω όπως θα έκανα με πεταλάκια κλπ

 

Πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά μηχανήματα και τα δύο, αλλά μη δίνεις και τόσο βάρος στην λάμπα (κατά την ταπεινή μου γνώμη). Επίσης η gt10 είναι πολύ πιο εύχρηστη απο την gt8 από ότι είδα στο manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα φιλε Αγγελε να υποθεσω πως μου λες με κλειστα σχεδον ματια να παρω την gt-10. ??? Μπερδευτικα παλι...Αυτο ειναι το καλο και το κακο των forum εχω ακουσει τα παντα για αυτες τις πεταλιερες με σοβαρες και αιτιολογημενες απαντησεις οπως αυτη αλλα πιο πολυ για να πω την αληθεια μπερδευομαι παρα τα ξεκαθαριζω...Επειδη θα ξεκινισουμε να παιζουμε στο μαγαζακι απο την αλλη βδομαδα ειχα πεισει τον εαυτο μου να παρω την vox μεχρι το τελος αυτης.

Ανεφερες και το vg-88... ξερω τι κανει και τι ειναι ..αλλα εσυ ως κατοχος του θα το προτεινες στη θεση των gt kai vox?σαν ποιοτητα ηχου μιλαμε παντα.

Ελπιζω να δω καποια απο τις δυο σε οραμα και να παω να την παρω για να τελιωνουμε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς περιγράφω την εμπειρία μου μήπως και βοηθήσει σε κάτι, δεν προτείνω τίποτα.

(τουλάχιστον όχι μια τόσο σύντομη συζήτηση όπως αυτή)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου