Προς το περιεχόμενο

Fender vs. Gibson vs. everybody else (πάμε πάλι!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα μωρε νεοπας εισαι ακομα...ξεκουραζεσαι λιγο και μολις...τριανταρησεις ξανα προς τη δοξα τραβας! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Fender vs Gibson

Σε όλα τα κιθαριστικά forum που έχω μπει η ίδια πάντα ιστορία....

Διαβάζοντας και τα 2 thread και σεβόμενος απόλυτα τις προσωπικές απόψεις των υπολοίπων μελών θα ήθελα να προσθέσω και την δικιά μου γνώμη:

 

1. Οι Gibson δεν είναι ιδιαίτερα καλές κιθάρες ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.

Το 30-40% της τιμής τους είναι λόγω της μάρκας και όχι λόγω των παραπάνω χαρακτηριστικών (τεχνολογία, ποιότητα κατασκευής κτλ).

Ας μου εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν ένα όργανο που φτιάχνεται συνεχώς και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο εδώ και 40 περίπου χρόνια να κοστίζει 2500euro τώρα ενώ κάποτε δεν έκανε ούτε τα μισά. Πολύ θα ήθελα πχ να ξέρω ποιό είναι το κόστος παραγωγής μιας LP (δεν υπάρχει περίπτωση να μαθευτεί ποτέ κάτι τέτοιο μια και θα φαινόταν αμέσως το ποσοστό κέρδους).

Το παραπάνω σχόλιο δεν θα ίσχυε αν μια πχ μια SG standard έκανε κάπου 1000eu (όσο την έχει ο Thomann τώρα) ή το 70 κόστιζε 3000.

Η λογική λέει ότι όταν κάτι παράγεται μαζικά και μέ τον ίδιο τρόπο τόσα χρόνια η τιμή του θα πέφτει.Εδώ συμβαίνει το αντίθετο.

2. Η ποιότητα κατασκευής των Gibson είναι κατά καιρούς απαράδεκτη.

Έχω ακούσει παράπονα από αρκετούς κάτοχους και από άτομα στο net.Παρτίδες με χάλια ξύλα(δεκαετία 80 και όχι μόνο), tuners που χάνουν κούρδισμα. Φυσικά εξαιρείται το custom shop αλλά εκεί μιλάμε για τιμές 3500+.

3. Οι Fender είναι (πάντα κατά την γνώμη μου) κάπως πιο "τίμιες" για τα λεφτά που πληρώνει κάποιος.

4. Καμμία προσπάθεια σύγκρισης ήχου και λοιπών χαρακτηριστικών(Strat με LesPaul).Το μόνο κοινό τους ότι είναι και οι 2 ηλεκτρικές κιθάρες με 6 χορδές.Εκεί σταματάνε και οι ομοιότητες οπότε το ποιά έχει καλύτερο ήχο είναι καθαρά υποκειμενικό.

5. Ναι υπάρχουν σαφώς αντίστοιχα καλές κιθάρες (για να μην πώ και καλύτερες) από άλλους κατασκευαστές.Εγώ είμαι Ibanezakias αλλά τρέφω απεριόριστο σεβασμό για τις ESP, Jackson, PRS(επίσης απλησίαστες),Music Man.

6. Βλέποντας τις προηγούμενες διαφωνίες δηλώνω ότι δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος ή ειδήμονας.Το αντίθετο μάλιστα.Είμαι ημιμαθής ώς και άσχετος.Όσο πιο πολλά μαθάινω, τόσο πιο πολύ καταλαβαίνω πόσο άσχετος είμαι.

 

Αλήθεια έχει κανείς παίζει με Cort των 400eu?Ή με Κορεάτικη Kramer?

Μας δουλεύει εντελώς η Gibson?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά πλάκα μας κάνει η Gibson... εμένα προσωπικά με έχει κοροιδέψει 6 φορές που αγόρασα προιόντα της.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

δεν είναι 40 χρόνια.. δεν είναι φουρναραίοι οι άνθρωποι. Από το 1954 νομίζω μέχι σήμερα είναι λίγο παραπάνω. Κάτι μου λέει ότι και ο Les Paul "κώτσος" πιάστηκε, πριν 55 χρόνια και βάλε.  ;D ;D ;D ;D

 

Το σημαντικότερο αν δεν είχε γίνει της "Κορέας" το '50 σήμερα δεν θα έφτιαχνε κιθάρες, άρα δεν θα ακουμπούσαμε τις θεικές Κορεάτικες Kramer που παίζουν και μόνες τους όταν κάνει διάλειμα ο κιθαρίστας, αυτοκουρδίζονται, και αυτοσετάρονται!!  ;D ;D ;D ;D

 

Φυσικά και οι Fender είναι πιό τίμιες κιθάρες, αφού φτιάχνονται από "τίμιο" Alder κατά κόρον και που και που από "άτιμο" swamp ash. Επειδή την δεκαετία του 1970 υπήρχε μάλιστα πολύ ζήτηση, βάζανε και λίγα άτιμα ξύλα από όπου βρίσκανε (ακόμα και από σκουπόξυλα), αλλά δεν το παραδέχονται γιατί θα χαλάσει το prestige τους.. ενώ αντίθετα οι καλοί Κορεάτες που ξεκίνησαν πρίν λίγα χρόνια, είναι πιό τίμιοι γι αυτό άλλωστε φαίνεται με μιά ματιά και η τεράστια διαφορά που κάνουν τα Κορεάτικα προιόντα.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αν υπάρχουν λέει καλύτερες κιθάρες??? Μα φυσικά ... οι δικές μου!!!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Με απόλυτη διάθεση για χιούμορ, χωρίς παρεξήγηση φίλε cbinardo, χρόνια πολλά καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία και με καλές μουσικές.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη φιλε cbinardo, αλλα μαλλον δεν εχεις παιξει με αρκετες ωστε να δεις και τις πραγματικα μη τιμιες fender...

Οπως λεει κ ο taq, υπαρχουν fender 70s με σωμα maple, απλα επειδη ετσι ετυχε...

Επισης strat 80s με 5 κομματια σωμα.

Οποτε πιο τιμιους δε θα τους θεωρουσα, ειδικα αν σκεφτεις οτι μια bolt on κιθαρα ειναι πολυ πιο ευκολη στην κατασκευη της.

Επισης αν σκεφτεις οτι η strat ειναι μια κιθαρα και η fender εχει βγαλει πανω απο 100 απο διαφορετικα μοντελα,με διαφορες στο pickguard, στο tip του tremolo, στα κλειδια, στο χρωμα, στο ονομα κλπ, μαλλον πιο ατιμοι μου κανουν...

 

Από το 1954 νομίζω μέχι σήμερα είναι λίγο παραπάνω.

συγνωμη για τη διορθωση, αλλα ειναι απο το '52, ακομα περισσοτερο..

και αν βαλεις και οργανα τυπου L5, LG-0 κλπ, μετραμε απο 1930 και πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL..  :) Το περίμενα ότι οι κάτοχοι Gibson θα απαντούσαν κάπως έτσι.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους για αρχή.

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου τώρα...

 

Και φυσικά πλάκα μας κάνει η Gibson... εμένα προσωπικά με έχει κοροιδέψει 6 φορές που αγόρασα προιόντα της.

Ας ελπίσουμε η 6η να είναι και η τελευταία. :D

Σοβαρά τώρα 6Gibson = 12000-15000euro. Θα μπορούσες να πας σε ένα καλό μάστορα και να φτιάξεις 3-4 custom κιθάρες έτσι ακριβώς όπως τις θέλεις εσύ με δικής σου επιλογής ξύλα και κατασκευή.

 

......Οπως λεει κ ο taq, υπαρχουν fender 70s με σωμα maple, απλα επειδη ετσι ετυχε...

Επισης strat 80s με 5 κομματια σωμα.......

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν ξέρω πως σχηματίστικε η εντύπωση ότι είμαι λάτρης των fender.Υπάρχουν strat που είναι όντως απαράδεκτες.

 

...δεν θα έφτιαχνε κιθάρες, άρα δεν θα ακουμπούσαμε τις θεικές Κορεάτικες Kramer που παίζουν και μόνες τους όταν κάνει διάλειμα ο κιθαρίστας, αυτοκουρδίζονται, και αυτοσετάρονται!!

 

Gibson Robot Guitar/Dark Fire:

-Πλένει, μαγειρεύει,σφουγκαρίζει και πάει τα παιδιά βόλτα.

-Συνδέεται με ηλεκτρόδια στον εγκέφαλο του μουσικού και παίζει με την σκέψη.

-Με το γύρισμα ενός διακόπτη έχουμε πολλά διαφορετικά κουρδίσματα:

  =standard tuning

  =drop D tuning

  =Jimmy Hendrix tuning

  =Gousgounis tuninng

Πρόσθετος εξοπλισμός:

-Αναπτήρας (προσαρμόζεται στο headstock)

-Θήκη για προφυλακτικά (δέχεται μόνο προφυλακτικά Gibson)

-Φακός ομίχλης (για live)

-Νυχοκόπτης

 

Anyway και για αποφυγή παρανόησης: Δεν ισχυρίστηκα οτι είναι άσχημα όργανα γενικά.Τα λεφτά τους δεν αξίζουν.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η Gibson εδώ και χρόνια εκμεταλεύεται το όνομά της ανεβάζοντας τις τιμές σε απαράδεκτα (πάντα κατά την γνώμη μου) επίπεδα.

 

Και πάλι χρόνια πολλά και καλή χρονιά παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τις προηγούμενες διαφωνίες δηλώνω ότι δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος ή ειδήμονας.Το αντίθετο μάλιστα.Είμαι ημιμαθής ώς και άσχετος.Όσο πιο πολλά μαθάινω, τόσο πιο πολύ καταλαβαίνω πόσο άσχετος είμαι.

 

 

Πρώτη φορά βλέπω έναν ημιμαθή ως και άσχετο να έχει τόσο διαμορφωμένη άποψη επάνω στο θέμα της ημιμάθειας-ασχετοσύνης του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα προφανως ανασυρθηκε για λογους trolling & μαλιστα απο καποιον που ο ομολογει οτι ειναι παντελως ασχετος γυρω απο το θεμα.

 

Κλειδωνεται λοιπον μια και η περιοδος ανοχης λογω των εορτων περασε. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου