Προς το περιεχόμενο

Fender vs. Gibson vs. everybody else (πάμε πάλι!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι οι epiphone έχουν μιά μικρή διαφορά από τις Gibson μερικών χιλιάδων ευρώ για χάρη του μάρκετινγκ, διότι ποιοτικώς είναι ακριβώς  ή σχεδόν ίδιες......(έτσι για να κάνω και γω λίγο πλάκα)

 

Αυτό με τις warmoth ακόμα δεν το κατάλαβα... σε ποιό κατάστημα είδες κάποιες κρεμασμένες? (για να ξαναστειευτούμε)  ;)

 

Μη με παρεξηγήσεις φίλε μου madara... απλά σίγουρα δεν έχεις ψάξει (και είναι λογικό) κάτι που δεν σου αρέσει.... και επειδή πάντοτε μιλάμε με υποκειμενικά κρητήρια είναι αδύνατον να σου εξηγήσω ότι υπάρχει διαφορά στην Epiphone και στην Gibson...

 

Το ποιό απλό δεν έχουν το ίδιο όνομα.....  ;D ;D ;D ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εεε σίγουρα δεν είναι το ίδιο, κατ' αρχάς μιλάμε για άλλες χώρες, άλλες συνθήκες, άλλο τρόπο κατασκευής... παρ'όλα αυτά μια epiphone είναι μια ιδιαιτέρως αξιόλογη κιθάρα, και δεν νομίζω να μπορείτε να το αρνηθείτε αυτό.

 

Μην υποθέτετε πως οι άλλοι είναι άσχετοι και εσείς τα ξέρετε όλα, λέω εγώ τώρα. συγνώμη που παρεξηγώ κιόλας

 

Αυτό με τις warmoth ακόμα δεν το κατάλαβα... σε ποιό κατάστημα είδες κάποιες κρεμασμένες? (για να ξαναστειευτούμε)  ;)

 

Μη με παρεξηγήσεις φίλε μου madara... απλά σίγουρα δεν έχεις ψάξει (και είναι λογικό) κάτι που δεν σου αρέσει....

 

όσο για τις Warmoth, έχει ένα ιδιαιτέρως ωραίο Gallery στη σελίδα τους... απλά σίγουρα δεν έχεις ψάξει κάτι που δεν σου αρέσει, έτσι???  :-X :-X :-X

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν θεωρώ ότι ξέρω κάτι πέρα από αυτά που έχω δοκιμάσει και γνωρίζω από πρώτο χέρι αν μου κάνει ή όχι.... και πιστεψέ με θα μιλήσω μόνο σε κάτι που γνωρίζω αρκετά καλά αλλά και πάλι θα είναι η γνώμη μου και τίποτα παραπάνω... απλά την καταθέτω μέσα από την όποια εμπειρία μου .. νά ξερες πόσα πράγματα ρωτάω και εγώ.... κανείς δεν τα ξέρει όλα.... προσπάθησε όμως να τους ακούς και όλους.

 

όμως αντικειμενικά οι φωτογραφίες από το gallery της warmoth δεν ...... παίζουν... ε?? Παίζουν?? Φωτογραφίες είναι... οπότε αν ενοείς ότι είναι πανέμορφες πάω πάσο.. αν ενοείς ότι παίζουν εξαιρετικά μάλλον είναι λίγο... δύσκολο να διαπιστωθεί, και επειδή ξέρω καλά τι έιναι οι warmoth, γι αυτό σε ρώτησα που τις είδες και έπαιξες..

 

Δεν απαξιώνω τις Epiphone, αλλά πέρα από το οπτικό μιλάμε για άλλες κιθάρες παραπλήσιες των Gibson, όταν λες ότι δεν είναι πολύ κατώτερες δεν καταλαβαίνω πως το τοποθετείς. Αλλο αξιοπρεπείς κιθάρες και άλλο δεν είναι και πολύ κατώτερες ... γιατί εγώ π.χ τις θεωρώ κατώτερες, πόσο??? Θα σου απαντήσω πολύ χοντρά όσο και η τιμή τους... αν νομίζεις ότι έχουν μεγάλη διαφορά τιμής τότε και γω πιστέυω ότι έχουν και μεγάλη διαφορά και στον ήχο τους και στο παίξιμο και αντιπροσωπεύεται από αυτή τη διαφορά, το να στο εξηγήσω όμως δεν μπορώ.. και δεν χρειάζεται άλλωστε μιάς και θα είναι απόλυτα σεβαστή η άποψή σου.. και δεν θέλω να στην αλλάξω.... θέλω όμως αντίθετα να ψαχτείς, αντί να βλέπεις τις φωτό και τα χαρακτηριστηκά από το ίντερνετ.

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πίστευα ότι ένας ημιμαθής είναι χειρότερος από κάθε άποψη σε σχέση με έναν άσχετο... ::)

 

Δεν πρέπει και τους ημιμαθείς όμως να τους δίνεται μια παραπάνω πληροφορία αντί της ειρωνείας? Και δεν το λέω ειρωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει και τους ημιμαθείς όμως να τους δίνεται μια παραπάνω πληροφορία αντί της ειρωνείας? Και δεν το λέω ειρωνικά.

Φίλε μου, ούτε εγώ το λέω ειρωνικά. Ειδικά στο Noiz όμως, μπορείς να βρεις αμέτρητα θέματα όπου υπάρχει ένας ημιμαθής και όλοι οι υπόλοιποι προσπαθούν να του δείξουν ότι δεν ξέρει τίποτα το ουσιώδες ενώ αυτός θεωρεί ότι το μόνο που του μένει να μάθει είναι ποίηση του ρομαντισμού ή κάτι παρόμοιο.

 

Το ίδιο συμβαίνει και εδώ, εκτός αν δεν θέλεις να το δεις. Sorry κιόλας αλλά ευτυχώς για τους ημιμαθείς, ποτέ δεν έχει υπάρξει ειρωνία αν ο άλλος θέλει πραγματικά να καταλάβει πέντε βασικά πράγματα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που ασχοληστε με το θεμα ακομα... ;D

 

Οποιος σοβαρα ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ τοσο διαφορετικες κιθαρες μεταξυ τους εμπιπτει απλα σε μια απο τις παρακατω κατηγοριες ανθρωπων

 

1.ειναι παντελως ΑΣΧΕΤΟΣ

2.ειναι κατω απο 6 ετων και παιζει ακομα καλους "καμποϊδες" & κακους "ινδιανους" ;D

3.δεν εχει ιδεα απο ιστορια της κιθαρας

4.ειναι παντελως ΑΣΧΕΤΟΣ.

5.ειναι παντελως ΑΣΧΕΤΟΣ

 

καθε κιθαρα εχει την ομορφια της για αυτο και τις χρειαζομαστε ΟΛΕΣ. ;)

 

Επισης καλο ειναι πριν κρινουμε μια κιθαρα να εχουμε ...μαθει...να ...την παιζουμε.... ;D ;D,να εχουμε μαθει να βγαζουμε ηχο και να εχουμε καταληξει στο ΠΟΙΑ κιθαρα ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ περισσοτερο στη ΜΟΥΣΙΚΗ που ΕΜΕΙΣ παιζουμε.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ούτε εγώ το λέω ειρωνικά. Ειδικά στο Noiz όμως, μπορείς να βρεις αμέτρητα θέματα όπου υπάρχει ένας ημιμαθής και όλοι οι υπόλοιποι προσπαθούν να του δείξουν ότι δεν ξέρει τίποτα το ουσιώδες ενώ αυτός θεωρεί ότι το μόνο που του μένει να μάθει είναι ποίηση του ρομαντισμού ή κάτι παρόμοιο.

 

Το ίδιο συμβαίνει και εδώ, εκτός αν δεν θέλεις να το δεις. Sorry κιόλας αλλά ευτυχώς για τους ημιμαθείς, ποτέ δεν έχει υπάρξει ειρωνία αν ο άλλος θέλει πραγματικά να καταλάβει πέντε βασικά πράγματα.

 

Μαζί σου 100%, απλά δεν θεώρησα πως εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι τέτοιο. Ίσως κάνω λάθος...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου 100%, απλά δεν θεώρησα πως εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι τέτοιο. Ίσως κάνω λάθος...  :-X

Εντάξει, ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. It's OK to feel otherwise... :)

 

καθε κιθαρα εχει την ομορφια της για αυτο και τις χρειαζομαστε ΟΛΕΣ. ;)

Νομίζω ότι όλοι πρέπει να ακολουθήσουμε το παραπάνω! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσο για τα 5 σημεία που λές Αλχημιστή... θα μείνω στα 5 σημεία της θεικότατης απάντησης του πόστ του Νίκου.... ιδιαίτερα το υστερογραφό του είναι χρυσός!!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου