Προς το περιεχόμενο

Fender vs. Gibson vs. everybody else (πάμε πάλι!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπός του φίλου Madara φαντάζομαι ήταν να δώσει κάποια έμφαση στο ότι υπάρχουν και άλλες κιθάρες πέραν των fender και gibson. Και κακά τα ψέμματα, το noiz απαρτίζεται από άτομα "βαμμένα" fender-ικά (gibson-οτρελαμένους δεν ενθυμούμαι πολλούς). Δεν είναι απαραίτητα και κακό, απλά όπως προανέφερε ο Madara, σε κάποιο ερώτημα που θα αναπηδήσει για το "ποιά κιθάρα ν'αγοράσω", θα προταθεί χωρίς δεύτερη σκέψη, και μάλλιστα από πάρα πολλούς μια strat. Το ίδιο συμβαίνει και στα μπάσσα. Είτε θα'ναι jazz ή precision. Έως εκεί.

 

Σαφέστατα θα συμφωνήσω με το επιχείρημα πως είναι οι παλιότερες, και είναι αρκετά πολύπλευρες κιθάρες (και μπάσσα), και άκρως παραμετροποιήσιμες (με την έννοια του ότι υπάρχει μια για όλα τα γούστα), ΑΛΛΑ δεν υπάρχουν μόνον αυτές, και προσωπική μου άποψη είναι πως είναι ΥΠΕΡτιμημένες μέχρι αηδίας. ΣΙΓΟΥΡΑ όχι όλες (ακόμα κι εγώ, που δεν είμαι σε καμία περίπτωση fan της fender, βρήκα ορισμένα jazz, p καθώς και ορισμένες strat ανέλπιστα καλές), αλλά οι περισσότερες.

 

Τέλος πάντων, πιστεύω το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, και πάντα καταλήγει στο συμπέρασμα πως είναι καθαρά θέμα προτιμήσεων, παρά κάτι καθαρά αντικειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζει να αγοράσει κανείς Gibson ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ... Οι Gibson είναι κιθάρες γνωστές για τον rock, metal και blues ήχο τους, μόνο που σήμερα υπάρχουν κιθάρες με ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ playability από μια Gibson, καθώς και ήχο... Τι να την κάνεις τη gibson για μέταλ όταν μπορείς να πάρεις jackson, esp, ibanez, schecter, godin, musicman κλπ... Που έχουν και καλύτερο value for money βεβαίως βεβαίως...

Επίσης, και για rock υπάρχουν ΠΟΛΥ καλύτερα κιθαρόνια από τη les paul ή το ταυράκι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 μάλλον (μάκη και μαντάρα)  θα πρέπει να αρχίσετε να παίζετε!! Μάκη μου τίποτα δεν είναι σκουπίδι που γράφει πάνω Fender ή Gibson... ακόμα και τα φτηνά τους έχουν το vibe της εταιρείας τους.... στα χρήματα που προσφέτεται το κάθε μοντέλο δεν κοροιδεύει κανέναν... η CP σειρά της Fender είναι αξιοπρεπέστατη, αλλά φυσικά δεν φτάνει το επίπεδο μιάς custom shop 57, και 62 φτιαγμένη π.χ από τον Yuri Shiskov λέμε τώρα στο CS της Fender, τώρα αν μπορείς να εκτιμήσεις το όργανο που είναι φτιαγμένο από το CS, έχεις βρεί τον ήχο σου και δεν θαμπώνεσαι μόνο από την τιμή του για να το συγκρίνεις, το χρησιμοποιείς σαν βασικό όργανο έχοντας απορρίψει για 20 παικτικούς και ακουστικούς λόγους τότε ναι η CP Mexico είναι σκουπίδι...

 

Madara μου τα έκανες μαντάρα κοινώς ..... όλα μα όλα σου τα επιχειρήματα με κάθε σεβασμό παραπέμπουν σε συζητήσεις δημοτικού " ο μπαμπάς μου δέρνει 10 λιοντάρια, και μασάει ατσάλι για να φτιάξει καρφιά". Συγκρίνεις ανόμια πράγματα με διαφορετική χρηστικότα σε διαφορετικό επίπεδο.

 

Στο άρθρο του SF για την Baja παρουσιάζεται μιά πολύ καλή tele για τα χρηματά της και όποιος θέλει να την βρεί να πάει να αγοράσει με κλειστά μάτια μία την ίδια και να την πάει στον SF... 1000/100 θα παίζει και θα ακούγεται 99% το ίδιο όμορφα!!! Αν ακούσει το 1% της διαφοράς κερδίζει μαντολάτο!!  ;D

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός του φίλου Madara φαντάζομαι ήταν να δώσει κάποια έμφαση στο ότι υπάρχουν και άλλες κιθάρες πέραν των fender και gibson. Και κακά τα ψέμματα, το noiz απαρτίζεται από άτομα "βαμμένα" fender-ικά (gibson-οτρελαμένους δεν ενθυμούμαι πολλούς). Δεν είναι απαραίτητα και κακό, απλά όπως προανέφερε ο Madara, σε κάποιο ερώτημα που θα αναπηδήσει για το "ποιά κιθάρα ν'αγοράσω", θα προταθεί χωρίς δεύτερη σκέψη, και μάλλιστα από πάρα πολλούς μια strat. Το ίδιο συμβαίνει και στα μπάσσα. Είτε θα'ναι jazz ή precision. Έως εκεί.

 

Σαφέστατα θα συμφωνήσω με το επιχείρημα πως είναι οι παλιότερες, και είναι αρκετά πολύπλευρες κιθάρες (και μπάσσα), και άκρως παραμετροποιήσιμες (με την έννοια του ότι υπάρχει μια για όλα τα γούστα), ΑΛΛΑ δεν υπάρχουν μόνον αυτές, και προσωπική μου άποψη είναι πως είναι ΥΠΕΡτιμημένες μέχρι αηδίας. ΣΙΓΟΥΡΑ όχι όλες (ακόμα κι εγώ, που δεν είμαι σε καμία περίπτωση fan της fender, βρήκα ορισμένα jazz, p καθώς και ορισμένες strat ανέλπιστα καλές), αλλά οι περισσότερες.

 

Τέλος πάντων, πιστεύω το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, και πάντα καταλήγει στο συμπέρασμα πως είναι καθαρά θέμα προτιμήσεων, παρά κάτι καθαρά αντικειμενικό.

 

 

ακριβώςςςς!!!!!! το θέμα μου δεν είναι ποιές είναι καλύτερες, επιτέλους κάποιος το πήρε χαμπάρι!!!!

 

 

 

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζει να αγοράσει κανείς Gibson ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ... Οι Gibson είναι κιθάρες γνωστές για τον rock, metal και blues ήχο τους, μόνο που σήμερα υπάρχουν κιθάρες με ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ playability από μια Gibson, καθώς και ήχο... Τι να την κάνεις τη gibson για μέταλ όταν μπορείς να πάρεις jackson, esp, ibanez, schecter, godin, musicman κλπ... Που έχουν και καλύτερο value for money βεβαίως βεβαίως...

Επίσης, και για rock υπάρχουν ΠΟΛΥ καλύτερα κιθαρόνια από τη les paul ή το ταυράκι...

 

 

 

το ίδιο ισχύει και για τις φέντερ βέβαια... αλλά βεβαίως έχεις δίκιο, γι αυτό άλλωστε και προτιμώ κι εγώ άλλες εταιρείες...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω που νομιζω οτι βασιζεται αυτη η (διαδεδομενη) αποψη...

 

Αυτος που δεν εχει ασχοληθει πολυ, η βρισκεται στα πρωτα σταδια της ενασχολησης με την ηλεκτρικη κιθαρα εντυπωσιαζεται απο συγκεκριμενα πραγματα τα οποια συνηθως ειναι χαρακτηριστικα της Gibson. Aναφερω συγκεκριμενα :(και βαλτε τον εαυτο σας στη θεση ενος νεοου στο χωρο που ζηταει συμβουλες και λαμβανει τις ακολουθες απαντησεις)

 

Η Gibson εχει μεγαλυτερο ογκο (ηδη εδω ως πρωταρης θα την ειχα αγορασει)

Η Gibson εχει μεγαλυτερο sustain (αυτο απο μονο του ειναι αρκετο για να κερδισει την οποιαδηποτε συγκριση)

Η Gibson εχει μεγαλυτερη εξοδο στους μαγνητες

H Gibson ειναι πιο μπιχλιμπιδε και ποζερατη (φιλετα, ασημενια καπακια στους μαγνητες και ολα τα συναφη που κανουν τον πρωταρη να τη βλεπει σα λουκουμι)...

 

Απο την αλλη ειναι αρκετα δυσκολο να περιγραψεις τα δυνατα σημεια της fender και σαν να μην εφτανε αυτο ειναι και ελαχιστα εντυπωσιακα στο χαρτι.....

-φοβερη ατακα

-φοβερη ευελιξια

-ηχος "κρυσταλλο"

-ελαφρια και βολικη (ποσο λιγο rnr ειναι αυτο)

-thin ηχος (α αυτο μειονεκτημα θα ειναι σιγουρα...)

κ.λ.π

 

Και για να μην παρεξηγηθω επ ουδενι δεν κανω συγκριση μεταξυ δυο πολυ καλων κιθαρων, απλα λεω τι πιστευω πως ειναι αυτο που κανει ελκυστικοτερη την μια εκ των δυο στα αυτια (και κυριως στα ματια) καποιου που τωρα μπαινει στο χωρο.

 

και τωρα σκοτωστε με.......παντα πιστευα οτι οι πιο ψαγμενοι και "εγκεφαλικοι" κιθαριστες (εξαιρουνται καποια συγκεκριμενα ειδη μουσικης που απαιτουν οπωσδηποτε αλλα χαρακτηριστικα στον ηχο) παιζουν με fenderoειδη, χωρις βεβαια αυτο να αποκλειει και το αντιπαλο δεος η οτιδηποτε αλλο  :P :P :P :P :P :P

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... η CP σειρά της Fender είναι αξιοπρεπέστατη, αλλά φυσικά δεν φτάνει το επίπεδο μιάς custom shop 57, και 62 φτιαγμένη π.χ από τον Yuri Shiskov λέμε τώρα στο CS της Fender...

 

 

Ωστε στο καστομ σοπ δεν εχουν μεξικανους αλλα ρωσους, ανεβηκαν λεβελ  ;D

Περα απο την πλακα τωρα, ξανατσεκαρα σχετικα με την στρατ που ελεγα πριν οτι με βολευε στο χερι, και ειδα οτι ειχε wide-thin neck, αυτο εξηγει πολλα, χαχα!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τείνω να συμφωνήσω με Φεντεριάρη, για τα περί πρωτάρηδων...

 

Όμως πιστεύω ότι οι μεν δεν έχουν καμία σχέση με τις δε, και κάθε σύγκριση πέφτει στο κενό, γιατί πολύ απλά δεν γίνεται να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια... Γι' αυτό και οι εκτεταμένες συχητήσεις στα φόρα... Αν ήταν συγκρίσιμες, θα είχαμε ήδη καταλήξει όλοι μαζί στην καλύτερη, και η άλλη εταιρία θα είχε ήδη κλείσει...

 

Κάθε κιθάρα εξυπηρετεί διαφορετικούς σκοπούς, τέλος...

 

Ουφ, τα είπα... Πάω, τώρα να παίξω με την Tokai μου... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οσους πρωταρηδες γνωριζω πηραν στρατ γιατι τετοια κρατουσαν οι κιθαρο-ηρωες τους στις αφισες που εχουν στο δωματιο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οσους πρωταρηδες γνωριζω πηραν στρατ γιατι τετοια κρατουσαν οι κιθαρο-ηρωες τους στις αφισες που εχουν στο δωματιο τους...

 

Μαλλον επειδη η Gibson ειναι πολυ μακρια απο τις οικονομικες δυνατοτητες τους.....Ενας ακομη λογος που τις κανει περισσοτερο επιθυμητες...σαν τα ακριβα αυτοκινητα...οσο πιο δυσκολο να αποκτηθει κατι τοσο αυξανεται το prestige του (κλασσικο κολπο του μαρκετινγκ)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Kultura, είναι το "ζουμί" της υπόθεσης, αλλά ας ξεκαθαρίσουμε και 1-2 πράγματα τα οποία έχουν ξαναγραφτεί (και τα έχω ξαναπεί πριν χρόνια στο νόιζ) για να σταματήσει η καραμέλα με τους εργάτες.

 

Φίλε μου τζίζας, δεν με ενδιαφέρει αν την φτιάχνει και πυγμαίος στο κάστομ σόπ την κιθάρα... πάντα θα έχει άλλα στάνταρντ παραγωγής που την διαχωρίζουν από το made in Mexico.... και πάλι μεταξύ τους θα υπάρχει για όποιον μπορεί να το ακούσει μέγα χάσμα..

 

Το θέμα δεν είναι ποιός την φτιάχνει αλλά τι materials χρησιμοποιεί και κάτω από ποιές προδιαγραφές... ελπίζω να κάνεις λοιπόν πλάκα γράφοντας για Μεξικανούς εργάτες στην Αμερική και ότι και καλά πληρώνεις μόνο το made in USA στο headstock ............... είναι το λιγότερο τραγική τέτοια άποψη...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου