Προς το περιεχόμενο

Fender vs. Gibson vs. everybody else (πάμε πάλι!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

καθε κιθαρα εχει την ομορφια της για αυτο και τις χρειαζομαστε ΟΛΕΣ. ;)

 

 

Χαχα, αυτο πιστευω και εγω και σε λιγο δεν θα χωραω μεσα στο σπιτι μου  ;D

Αγοραστε τους ενισχυτες καλε να χτισω το στουντιακι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βέβαια... και sorry που θα το πώ έτσι, αλλά και ο taq είπε πως κανείς δεν τα ξέρει όλα... οπότε πως ορίζεται ο ημιμαθείς? γιατί κι εγώ πιστεύω πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια... και με το συμπάθειο, δεν σκοπεύω να αφήσω κανέναν εδω μέσα να με πείσει πως ξέρει περισσότερα απο μένα επειδή απλά το πιστέυει... και αφού μου το αποδείξει, συγχαρητήρια, είστε ανώτερος από ένα 16χρονο που παίζει κιθάρα 1.5 χρόνο... εγώ θα ντρεπόμουν και να το πώ...

 

για να κλείσω με αυτό, σχεδόν πάντα από φώτο και χαρακτηριστικά έκρινα, γιατί δυστυχώς το οικονομικό δεν μου επέτρεπε αλλιώς... και δεν νομίζω πως μέχρι τώρα έχω πέσει πολύ έξω ποτέ... και όντως αναφερόμουν στην εξωτερική ομορφιά, αλλά και σε κλιπάκια που έχουν πέσει στα χέρια μου... ασχέτως του οτι είμαι αρχάριος με τα μέτρα σας, φίλοι που παίζουν πολλά χρόνια πρώτα με συμβουλεύονται επειδή έχω διαβάσει και έχω μάθει πολλά... ξέρω πάνω κάτω τι χρειάζεται ο καθένας στο παίξιμο ανάλογα με το τι τον βολεύει και τα χαρακτηριστικά του ιδίου... έτσι κρίνω κιθάρες... και το θεωρώ αρκετά ψαγμένο. δεν είναι το ίδιο με τα χρόνια εμπειρίας, αλλά είναι το καλύτερο που έχω, και δουλεύει...

 

εγώ τις Epiphone δεν τις θεωρώ κατώτερες όσο η τιμή τους, όχι επειδή είναι φτηνές, αλλά επειδή οι Gibson είναι υπερεκτιμημένες... εντάξει όμως taq, σέβομαι την άποψή σου, και δεν την ξεσκαρτάρω κιόλας, θα διαπιστώσω ο ίδιος αν έχει κάποια βάση...

 

Συγνώμη που είμαι και ημιμαθείς... βλέπω από τις απαντήσεις σας πως είμαι τελικά ανάξιος να λάβω τα... φώτα σας... δηλαδή την ειρωνεία που έχω εισπράξει από όλους τους... βιρτουόζους και... θρύλους της κιθάρας... που προσπαθούν τόση ώρα να με βοηθήσουν να καταλάβω αλλά εγώ είμαι ανίκανος να το κάνω...

 

Βέβαια, ίσως να βρίσκονται και σε λάθος θέμα, μιας και εγώ αυτό που έθιξα είναι το πόσο υπερόπτες, μιας και δεν το καταλάβατε με τον ευγενικό τρόπο, είναι μερικοί εδώ μέσα... και τώρα που θίγω τον εγωισμό σας, ας εισπράξω και την απαραίτητη ποινή, έτσι για να επιβληθείτε και να αποδείξετε πως είστε ανίκανοι να κατανοήσετε την κατάσταση και το θέμα, το οποίο ΔΕΝ ήταν ποια κιθάρα είναι καλύτερη (Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως) μπας και σταματήσετε να επιδυκνύετε τα εξίσου μωρουδίστικα επειχηρήματά σας που προσπαθούν ταυτόχρονα να επιβάλλουν την άποψή σας και να υποβάλλουν τις υποτιθέμενες γνώσεις...

 

λοιπόν? ποινή?

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια... και sorry που θα το πώ έτσι, αλλά και ο taq είπε πως κανείς δεν τα ξέρει όλα... οπότε πως ορίζεται ο ημιμαθείς?

Ημιμαθής ονομάζεται αυτός που έχει επιφανειακή γνώση γύρω από ένα θέμα και προσπαθεί να την περάσει για κάτι παραπάνω. Όπου επιφανειακή γνώση στην περίπτωσή μας είναι η γνώση που αποκτάται μέσα από κωλοβάρεμα π.χ. στο Wikipedia, το YouTube και το site του Thomann και όχι μέσα από πείρα, άμεση επαφή με τα όργανα, προσεκτική ακρόαση της μουσικής, μελέτη της ιστορίας της κλπ.

 

Προφανώς το να μη γνωρίζει κάποιος κιθαρίστας τα πάντα για τις διάφορες κιθάρες δεν είναι ντροπή, γι' αυτό και o taq δεν έχει πρόβλημα να το πει. Ο ημιμαθής όμως νομίζει πως είναι σα να λες ότι δεν έχεις πάει με γυναίκα, οπότε θα προτιμήσει να αραδιάσει ένα κάρο ανοησίες αντί να πει απλά ότι δε γνωρίζει.

 

Εννοείται ότι τα παραπάνω δεν αναφέρονται σε σένα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που ασχοληστε με το θεμα ακομα... ;D

 

Οποιος σοβαρα ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ τοσο διαφορετικες κιθαρες μεταξυ τους εμπιπτει απλα σε μια απο τις παρακατω κατηγοριες ανθρωπων

 

1.ειναι παντελως ΑΣΧΕΤΟΣ

2.ειναι κατω απο 6 ετων και παιζει ακομα καλους "καμποϊδες" & κακους "ινδιανους" ;D

3.δεν εχει ιδεα απο ιστορια της κιθαρας

4.ειναι παντελως ΑΣΧΕΤΟΣ.

5.ειναι παντελως ΑΣΧΕΤΟΣ

 

καθε κιθαρα εχει την ομορφια της για αυτο και τις χρειαζομαστε ΟΛΕΣ. ;)

 

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000!!!

Και κάτι ακόμη! Ήθελα και εγώ να το πω αλλά πραγματικά η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ μερικών και η ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ είναι σημείο αναφοράς εδώ μέσα!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε συ Madara, δεν γίνεται να μιλάς σοβαρά. Μιλάμε τόση ώρα για χαρακτηριστικά και εικονίτσες; Τι μπορείς να ξέρεις για την κάθε κιθάρα μέσα από samples, εικόνες και μόνο; :o

Ούτε εγώ έχω παίξει με τις άπειρες κιθάρες στη ζωή μου αλλά δεν πάω να το παίξω γνώστης!

 

Όπως είπε και ο spy, δεν είναι κακό να μην ξέρεις, όπως δεν είναι κακό και να το παραδέχεσαι. Ας έλεγες από την αρχή ότι είσαι νέος και άπειρος, μην προσπαθείς να κάνεις υποδείξεις σε ανθρώπους που έχουν παίξει με εκατοντάδες κιθάρες στη ζωή τους (και δεν αναφέρομαι σε μένα προφανώς).

 

Για να τελειώνουμε, ποινή δεν έχει. Απλά κάτσε και σκέψου λίγο μπας και δεις τι έγινε μόλις.

 

EDIT: Για να τα λέμε και όλα, πότε έφαγες εσύ ποινή εδώ μέσα ρε φιλαράκι και το κοπανάς τόσο επίμονα;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα. ευχαριστώ πολύ. πραγματικά, χωρίς ειρωνείες. Δεν είμαι τόσο παιδί πια. απλά έκανα τη "ρητορική" αυτή ερώτηση διότι δεν πιστεύω πως προσπάθησα να περάσω τη γνώση μου για κάτι παραπάνω, αναφέρθηκα σε πράγματα τα οποία δοκίμασα ο ίδιος. απλά απ' ότι φαίνεται η δική μου εμπειρία δεν μετράει όσο των άλλων... οπότε δεν έχω το δικαίωμα να την υποστηρίξω? πραγματικά δεν θέλω να το τραβήξω... αλλά κανείς δεν έχει καταλάβει το ΘΕΜΑ ακόμα... ΔΕΝ έχει να κάνει με κιθάρες και τέτοια πλεον, στο θέμα αυτό έγινε η ανταλλαγή των απόψεων και ομολογώ πως κράτησα κάποια πράγματα τα οποία θέλω να δοκιμάσω ο ίδιος, διότι ναι, ακόμα μαθαίνω... απλά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί δεν αντιμετωπίζετε το γεγονός πως κάποιοι εδω μέσα προσπαθούν με το έτσι θέλω να επιβάλλουν τις απόψεις τους...

 

Ούτε εγώ θέλω να το παίξω γνώστης, την άποψή μου δίνω... και θέλω να ακούσω απόψεις, αλλιώς δεν θα το έκανα... το νόημα ενός forum? ίσως βέβαια να είμαι λίγο απόλυτος όταν το κάνω, προσπαθώ καιρό τώρα να το διορθώσω... απλά δεν είναι όλοι έτσι, αυτό ειναι το point...

 

Ελπίζω να τελειώνει εδώ το θέμα... δεν μου αρέσει όταν καταλήγω να τσακώνωμαι από μία απλή συζήτηση... απλά αρπάζω άμα με προσβάλλουν...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή, δεν θεωρώ ότι είμαι άξιος να υποτιμήσω ή να ειρωνευτώ με την πλήρη έννοια του όρου κανέναν....όμως το να αστειευτώ όπως κάποιοι άλλοι δεν μας κάνει ούτε ξερόλες ούτε τίποτα παρα μόνο ανθρώπους μέλη μιάς μουσικής κοινότητας στην οποία και ανήκεις και εσύ φυσικά με την παρουσία σου.  Θα πω μόνο το εξής...

 

Οδηγός νταλίκας δεν γίνεσαι με το εγχειρίδιο χρήσης... (δηλαδή διάβαζε όσο θές για τις κιθάρες, όλες στην οθόνη το ίδιο παίζουν... σχήματα αλλάζουν)  

 

αν όμως ξέρεις να οδηγείς επιβατηγό και ημιφορτηγό... σχηματίζεις άποψη πως περίπου οδηγείται και μιά νταλίκα, και ακόμα και όταν ανέβεις πάλι θα καταλάβεις ότι ήσουν κατά φαντασία πολύ μακριά και από την πραγματικότητα την οποία φανταζόσουν ότι θα είναι...

 

Η γνώση για το ο,τιδήποτε είναι δομημένη έχει κάποιες αποδεκτές από το σύνολο βάσεις και συνεχώς εμπλουτίζεται με νέα δεδομένα. Το να απομονώνεις διάσπαρτα ψήγματα γνώσης χωρίς μια σειρά και χωρίς καν την δυνατότητα να μπορείς πρακτικά να τα εφαρμόσεις... τότε ναι μία μπορεί να δουλέψει και 100 να κάνει κακό.. δεν σκότωσε βέβαια ποτέ κανέναν καμία κιθάρα ή ενισχύτής (εκτός αν του τα κοπάνησαν στο κεφάλι)

 

Όμως διαβάζοντας τις όπως ισχυρίζεσαι απίστευτα τέλειες απόψεις σου που δουλέυουν και μιά χαρά ένας κατά τα άλλα συμπαθητικός και περάστικός αναγνώστης του προηγούμενου πόστ που μπορεί και να μην είναι μέλος,  να πληρώσει αύριο λεωφορείο - ταξί ή βενζίνη να κατέβει στο κεντρο π.χ της Αθήνας να μπει σε ένα μουσικό κατάστημα και να πει... μου δείχνετε λίγες warmoth??? Διάβασα κάπου ότι είναι πολύ καλές....

 

Κατάλαβες λοιπόν ότι η ναι μέν κανείς δεν γνωρίζει τα πάντα, αλλά ότι γνωρίζεις καλό είναι να το ψάχνεις όσο μπορείς καλύτερα. Επίσης δεν χρειάζεται να πληρώσεις ενοίκιο ή να αγοράσεις μιά Fender tele για να αποκτήσεις άποψη....

 

Λίγη ώρα καλή διάθεση θέλει σε ένα μουσικό κατάστημα, για να καταλάβεις πόσο η ιντερνετική πληροφωρία άλλων περνάει μέσα από την ίδια διαπίστωση μέσω της πραγματικής δοκιμής...

 

Επίσης αν σε ειρωνευόντουσαν τόση ώρα στην κυριολεξία όλοι αυτοί δεν θα απάνταγε κανείς σε αυτά που λές, αλλά θα σε είχαν πάρει στο ψιλό.... και επειδή είναι πολύ εύκολο να σε παρεξηγήσουν μέσω γραπτού λόγου βλέπεις ότι ενώ θα μπορούσα να σε αγνοήσω.... κάθομαι και σου απαντάω με την καλύτερη διάθεση...

 

Σκέψου όμως πόσα νέα μέλη έχω δει και γω και οι admins που μόλις πετάξουν την μπαρούφα τους και ενώ τους εξηγείται ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από αυτούς και τις προ ολίγου και καλά κρυσταλλωμένες απόψεις τους.................αυτοί εξακολουθούν να πιστεύουν ότι αντιμετωπίζουν ξερόλες που απλά δίπλα στο nickname το κοντέρ γράφει 10000000 πόστ και τυχαία βρίσκονται εδώ και γράφουν μόνο και μόνο για να σπάνε πλάκα..... προσπάθησε να αποδεχθείς ότι δεν το λέω επειδή είσαι 16,5 ετών αν είναι έτσι όπως τα λές ..... και γώ είμαι 34. Είναι ότι είναι κρίμα που εγώ στα 16 είχα μόνο 2 τύπους κιθάρας να διαλέξω ή στρατ ή LP style και μάλιστα όχι τις ορίντζιναλ αλλά την Melody ή την Aria της βιτρίνας γιατί 1-2 πούλαγαν Fender & Gibson, και δεν υπήρχε ίντερνετ, και δεν υπήρχε τρόπος πληροφώρησης εκτός από τις διαφημήσεις των μουσικών περιοδικών.... Δεν σου ζητάω να σεβαστείς όποια γνώση κατέκτησα σκληρά και πληρώνοντας... εγώ και τόσοι άλλοι .... σου ζητώ να φιλτράρεις τον απίστευτο όγκο γνώσης που σου προσφέρεται σήμερα τόσο μα τόσο απλόχερα και δωρεάν από τόσα μέσα πληροφώρησης, και να προσπαθήσεις να τον διαχειριστείς με τον καλύτερο τρόπο για τον εαυτό σου, και όχι για να με πείσεις ότι είμαι ξερόλας και συ πανέξυπνος.

 

Φιλικότατα Τάκης.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... για το θέμα (το θέμα μας δηλαδή) της σύγκρισης πιστεύω οτι ...

 

...πραγματική σύγκριση μεταξύ δυο ή περισσοτέρων ΚΙΘΑΡΩΝ και όχι εταιρειών μπορεί να κάνει μόνο αυτός που ΠΑΙΖΕΙ ή ακούει κάτι που ΑΥΤΟΣ έχει παίξει με αυτές και κυρίως ως προς το να παίξει αυτό που θέλει και όπως ΑΥΤΟΣ θέλει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για άλλη μια φορά (επίσης αλήθεια, χωρίς ειρωνεία) και ναι, προσπαθώ να το κάνω αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να πάω ένα ωραίο πρωινό και να ζητήσω να μου κατεβάσουν μερικές κιθάρες των 3000 ευρώ, σε ενισχυτές των 5000 ευρώ με αμέτρητες λάμπες για να καταλάβω τη διαφορά... όσο μπορώ το κάνω... χοντρικά έχω παίξει με αρκετά είδη κιθάρας (π.χ. όμως δεν έχω πιάσει πότε V) και ναι, όσα βλέπω και διαβάζω συνήθως τα εφαρμόζω, απλά όχι καθημερινά. Δεν έχω υπ'όψην μου κατάστημα που να με αφήνει να παίζω με ό,τι θελήσω, οπότε δεν διασταυρώνω τα πάντα, τουλάχιστον όχι άμεσα...

άλλωστε, αν υποτιμούσα τις γνώσεις και τις εμπειρίες των μελών, δεν θα παρέμενα μέλος... κάθε μέρα μπαίνω, διαβάζω, μαθαίνω, διασταυρώνω, γενικά προσπαθώ να εκμεταλλευτώ στο μέγιστο τον όγκο γνώσης εδώ μέσα. Ισως προσφέρω και κάτι αν πιστεύω πως θα βοηθήσει κάποιον. Εν πάσει περιπτώσει, δεν είμαι ένας μικρός αλαζόνας, τουλάχιστον όχι πολύ  :P απλά έτυχε σήμερα να δω κάτι το οποίο με ενόχλησε, είπα τη γνώμη μου, και συνέβη όλο αυτό. πραγματικά, δεν ήταν κάτι που το προσπάθησα ή κάτι τέτοιο.

 

Επίσης φιλικά

Σωτήρης

 

Υ.Γ.

Έχω την εντύπωση πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σε πρόσβαλλε>>! :o

 

δεν νοιώθω την ανάγκη να απαντήσω σε αυτό, ίσως μπορείς να βρείς την απάντηση σε προηγούμενα λεγόμενα... και ό,τι κατάλαβες, δεν σκοπεύω να ξαναανάψει η φωτιά.

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου