Προς το περιεχόμενο

Fender vs. Gibson vs. everybody else (πάμε πάλι!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

o fenderiaris εχει καποια points, αλλα δικιο εχει ο kultura.

δεν πιστευω οτι η les paul ειναι για πρωταρηδες και η strat για ωριμους (το ξερω οτι δεν ειπε αυτο, απλα ηθελα να το επισημανω).  συμφωνω ομως οτι μια les paul φαινεται ελκυστικοτερη σ'εναν πρωταρη.

εγω παντως, πρωτα απεκτησα strat, και περασαν αρκετα χρονια μεχρι να ακουμπησω διπλους και gibson. σημερα παιζω με κιθαρες και των δυο σχολων και τις ευχαριστιεμαι εξισου, με μονη παραφωνια τη σκαλα της gibson στην οποια μοιραια δεν ημουν συνηθισμενος και δεν εχω συνηθισει παρ'ολο που την εχω πανω απο χρονο....

 

τελικα κραταω αυτο:

 

 

κάθε σύγκριση πέφτει στο κενό, γιατί πολύ απλά δεν γίνεται να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια... Αν ήταν συγκρίσιμες, θα είχαμε ήδη καταλήξει όλοι μαζί στην καλύτερη, και η άλλη εταιρία θα είχε ήδη κλείσει...

 

Κάθε κιθάρα εξυπηρετεί διαφορετικούς σκοπούς, τέλος...

 

;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί να'χω και άδικο, αλλά δεν θα'ναι καλύτερα αυτή τη φορά να μην καταλήξει πόλεμος μεταξύ gibson και fender, και λοιπών άλλων (όπως υποδηλώνει ο τίτλος), αλλά να συζητηθεί μια γενική προτίμηση? Γιατί μέχρι τώρα βλέπω πως εξελίσσεται μόνο σε fender vs gibson. Πιστεύω θα'ταν εποικοδομητικότερο απ'το να μαλλώνουμε για το ποιά είναι η καλύτερη, πόσο μάλλον όταν δεν τέθηκε τέτοιο θέμα εξ'αρχής.

 

Και θ'αρχίσω εγώ, δειλά δειλά, προτείνοντας στη λίστα και κιθάρες όπως οι cort, burny, greco, tokai, G&L, B.C. Rich κλπ. κλπ. κλπ. ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taq, εκανα καθαρα χιουμορ, ποτε δεν με ενδιαφερει που φτιαχτηκε και απο ποιον η καθε κιθαρα, αν μου αρεσει την περνω, αν οχι παμε παρακατω... οι περισοτερες κιθαρες μου ειναι Κορεατικες π.χ. και τις λατρευω  :)

Καθαρα πλακα εκανα, δεν ηθελα να πω κατι με αυτο... προσπαθουσα να ελαφρυνω το κλιμα γιατι αυτες τις αψιμαχιες τις εχουμε δει πολλες φορες...  :)

Ενοειτε πως η κιθαρα ειναι αποτελεσμα πολλων παραμετρων αν θα σου αρεσει ή οχι, και σιγουρα δεν εχει να κανει με την εθνικοτητα του εργατη, αλλα με το ποσο καλος ειναι στην δουλεια του εχει μια διαφορα. Και ενοειτε οτι τα καλα υλικα σε μια αμερικανικη κανουν τη διαφορα σε σχεση με τη μεξικανικη, αλλα η διαφορα στην τιμη των υλικων πραγματικα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο η διαφορα στα εργατικα και στα ποσοστα κερδους, που αυτα πιστευω κανουν τη τελικη διαφορα στην τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοειται πως ουτε μαλωνουμε και (το ξανατονισα αυτο) δεν συζηταμε για το ποια ειναι καλυτερη

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και θ'αρχίσω εγώ, δειλά δειλά, προτείνοντας στη λίστα και κιθάρες όπως οι cort, burny, greco, tokai, G&L, B.C. Rich κλπ. κλπ. κλπ. ...  :)

 

συγγνωμη αρχηγε αλλα οι περισσοτερες απ'αυτες ουσιαστικα (και αλλες εξ'ολοκληρου) αντιγραφα fender strat/tele και gibson les paul ειναι...  ;)

 

περισσοτερο θα ελεγα οτι αξιζει να μπουν στη λιστα των εναλλακτικων η parker, η jazzmaster (και ας ειναι fender), η rickenbacker, η mosrite, gretsch............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taq, εκανα καθαρα χιουμορ, ποτε δεν με ενδιαφερει που φτιαχτηκε και απο ποιον η καθε κιθαρα, αν μου αρεσει την περνω, αν οχι παμε παρακατω... οι περισοτερες κιθαρες μου ειναι Κορεατικες π.χ. και τις λατρευω  :)

Καθαρα πλακα εκανα, δεν ηθελα να πω κατι με αυτο... προσπαθουσα να ελαφρυνω το κλιμα γιατι αυτες τις αψιμαχιες τις εχουμε δει πολλες φορες...  :)

Ενοειτε πως η κιθαρα ειναι αποτελεσμα πολλων παραμετρων αν θα σου αρεσει ή οχι, και σιγουρα δεν εχει να κανει με την εθνικοτητα του εργατη, αλλα με το ποσο καλος ειναι στην δουλεια του εχει μια διαφορα. Και ενοειτε οτι τα καλα υλικα σε μια αμερικανικη κανουν τη διαφορα σε σχεση με τη μεξικανικη, αλλα η διαφορα στην τιμη των υλικων πραγματικα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο η διαφορα στα εργατικα και στα ποσοστα κερδους, που αυτα πιστευω κανουν τη τελικη διαφορα στην τιμη.

 

 

+ 1 τρισεκατομμύριο!!!

 

Προς Θεού ρε συ τρόμαξα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σωστός ο orbital..... υπάρχει το ορίτζιναλ και οι εξαιρετικές αντιγραφές.... διαλέγεις δηλαδή το ίδιο αλλά..... αλλιώς....

όντως π.χ ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι υπόλοιπες όπως και οι PRS να προσθέσω..

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 μάλλον (μάκη και μαντάρα)  θα πρέπει να αρχίσετε να παίζετε!! Μάκη μου τίποτα δεν είναι σκουπίδι που γράφει πάνω Fender ή Gibson... ακόμα και τα φτηνά τους έχουν το vibe της εταιρείας τους.... στα χρήματα που προσφέτεται το κάθε μοντέλο δεν κοροιδεύει κανέναν...

 

 

Καλα οτι πληρωσεις παιρνεις.

Αυτος ειναι και ο λογος που η Gibson studio εχει 700-1000 ευρω.

Τα τελευταια 3 χρονια εψαχνα να βρω μια καλη Gibson,και το τι εχω ακουσει απο κιθαρες, δεν περιγραφεται με λογια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οτι πληρωσεις παιρνεις.

 

 

το ο,τι πληρωσεις παιρνεις ειναι σχετικο...... δηλαδη πριν 15-20 χρονια που επαιρνες vintage jazzmaster/jaguar με 200 δολλαρια επειδη ηταν στα αζητητα ηταν χαλια μαυρα και σημερα εγιναν ξαφνικα τοσο κορυφαιες;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όσον αφορά την τιμή προσθέτω, ο αρχάριος που θα έπαιρνε squire, μπορεί να πάρει epiphone... είναι πάλι η ίδια σύγκριση, αν και στη πραγματικότητα, οι epiphone δεν είναι πολύ κατώτερες ποιοτικά από τις Gibson. marketing trick είναι και αυτό.

 

πάντως εμένα οι προτιμήσεις μου είναι Epiphone, ESP, από Ibanez, Jackson οι Superstrats, οι Dean κάτι λένε, CORT (κυρίως EVL) και Schecter θα ήθελα να δοκιμάσω...

 

επίσης λατρεύω κάτι μάλλον όχι διαδεδομένες κιθάρες, που όμως κυριαρχούν στο χώρο της Death/Doom metal, τις Mayones... και μιας και τα' πιασα όλα, μου αρέσουν και οι partguitars της Warmoth...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου