Προς το περιεχόμενο

Fender vs. Gibson vs. everybody else (πάμε πάλι!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο ποστ του taq - ή μάλλον κάποια παραλλαγή του που δεν θα αναφέρεται προσωπικά σε κάποιον - ίσως θα έπρεπε να γίνει sticky κάπου μέσα στο Guitars, Bass & Amps. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαίρομαι πραγματικά madara που καταλαβαίνεις στο μεγαλύτερο βαθμό την ουσία.

 

Δεν εννοώ την αποψή μου, αλλά την δυνατότητα να διαβάζεις και να γίνεται διάλογος χωρίς φωνές και εγωισμούς... πραγματικά για μένα το μεγαλύτερο όφελος είναι αυτό...

 

Άποψη θα σχηματήσεις δική σου. Η δική μου σε βάζει στο δρόμο της αναζήτησης, απλά ο τρόπος που έγραψες παραπάνω ήταν "απόλυτος" και "επαναστατικός" άνευ αιτίας, σε πράγματα που διάβαζες και διαστάυρωνες όπως λές μέσα από διάφορες απόψεις.

 

Η κιθάρα και οι γνώσεις που την περικλύουν ώς αντικείμενο, δεν είναι αποτέλεσμα στατιστικής απόψεων. Είναι καθαρά αποτέλεσμα προσωπικής εμπειρίας και ενασχόλησης.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο ποστ του taq - ή μάλλον κάποια παραλλαγή του που δεν θα αναφέρεται προσωπικά σε κάποιον - ίσως θα έπρεπε να γίνει sticky κάπου μέσα στο Guitars, Bass & Amps. :)

 

Όπως και η υπογραφή του! ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει!Αφου τελειώσαμε με τους "καυγαδες" να π'ω και γω την άποψη μου.Προσωπικα θεωρώ ότι είναι κρίμα που πολλοί κιθαρίστες ΑΚΟΜΑ σνομπάρουν άλλες εταιρίες και μένουν κολλημένοι σε gibson και fender...Δεν αμφιβάλλω ότι τα πιο πολλά μοντέλα τους είναι απο πολύ καλά έως άριστα(Έπιασα στα χέρια πριν κάποιες μέρες μία Ηighway one strat h-s-s και το στομα μου κρεμάστηκε σαν πολυελεαιος ;D-και είναι απο τις φτηνές fender...).Επίσης δεν θεωρώ πως οι gibson les paul studio ειναι μάπα όπως ειπώθηκε και παραπάνω(μακάρι να είχα μία σε alpine-white ala randy rhoads :D).ΠΡΕΠΕΙ να σκεφτούμε οτι υπάρχουν και άλλες αξιολογότατες ίσως και ισάξιες εταρίες οι οποίες κάνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ κιθάρες(έχει παίξει κανεις με jackson soloist sls 3 pro?):ibanez , jackson , bc rich, ...Nα μην εμμενουμε σε παγιωμένες απόψεις του στυλ " η τάδε εταιρία μαμεί και δέρνει ενώ η δείνα είναι για τα μπάζα",Πρέπει να υπάρχει δυνατότητα επιλογής αλλά πως κάποιος θα την αποκτήσει κανείς ενώ επιμένει να παίζει μόνο με την τάδε εταιρία(πολλές φορές που έχω ρωτήσει γιατι δεν δοκιμάζουν με μία αλλη δεν μπορούν να επιχειρηματολογήσουν καν,ούτε το απλό "εμένα αυτ'η με βολεύει και καμία άλλη"!). Και φίλε madara εννοείται πως αν πας σε μαγαζί να κοιτάξεις για κιθαρα μπορείς να δεις ΟΠΟΙΑ θες με ΟΠΟΙΟΝ ενισχυτή θες(αρκει να υπάρχει στο στοκ έτσι?).Αν ο υπάλληλος αρνηθεί τοτε κακό του κεφαλιού του γιατί σε έχασε από πιθανό πελάτη.ΑΥΤΑ!

 

ΥΣ:Και εγώ άπειρος είμαι και πίστεψέ με έχω κάνει αρκετές λάθος επιλογές(επειδή πιστευα ότι οι Marhall είναι κορυφαίοι πήρα τον mg30dfx και αγνόησα τον απίστευτα καλό line6 spider 3!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει παίξει κανεις με jackson soloist sls 3 pro?

 

το "προβλημα" σας ειναι οτι παιζετε ΜΟΝΟ metal.

 

οταν καποια στιγμη ασχοληθειτε και με ΑΛΛΑ μουσικα ειδη θα καταλαβετε τον λογο που οι περισσοτεροι κιθαριστες στον πλανητη επιμενουν σε κλασσικες κιθαρες (και οχι κλασσικες κιθαρες ΔΕΝ ειναι μονο οι Fender & οι Gibson,υπαρχουν και αλλες πολλες)

 

οι κιθαρες του τυπου Jackson κανουν ΜΙΑ δουλεια (και την κανουν καλα) δηλ. παιζουν  METAL,λογω ηλικιας ειστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογημενοι να σας αρεσουν αλλα απο καποια στιγμη και μετα αν "ηρεμησουν" τα γουστα σας (κατι που μοιραια ερχεται με το περας του χρονου) θα μας θυμηθειτε... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλατε και πιαστε να παιξετε καμια νοτα...

Εχετε φτασει σε σημειο να διυλιζετε το κονωπα εδω μεσα...

Απο το αν τα ξυλα της κιθαρας παιζουν ρολο...

Για το αν το scalloped βοηθαει στα bend 15% η 20%...

Για ποιους λογους οι μπουτικ ενισχυτες ειναι καλυτεροι απο της παραγωγης...

 

Αν το μισο χρονο που σπαταλουσατε για να γραφετε και να τσακωνεστε εδω μεσα,πιανατε τη ριμαδα τη κιθαρα(οποια και να ειναι αυτη)θα ειχαμε πολυ ωραιοτερα πραγματα ν'ασχοληθουμε...

 

Αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "προβλημα" σας ειναι οτι παιζετε ΜΟΝΟ metal.

 

οταν καποια στιγμη ασχοληθειτε και με ΑΛΛΑ μουσικα ειδη θα καταλαβετε τον λογο που οι περισσοτεροι κιθαριστες στον πλανητη επιμενουν σε κλασσικες κιθαρες (και οχι κλασσικες κιθαρες ΔΕΝ ειναι μονο οι Fender & οι Gibson,υπαρχουν και αλλες πολλες)

 

οι κιθαρες του τυπου Jackson κανουν ΜΙΑ δουλεια (και την κανουν καλα) δηλ. παιζουν  METAL,λογω ηλικιας ειστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογημενοι να σας αρεσουν αλλα απο καποια στιγμη και μετα αν "ηρεμησουν" τα γουστα σας (κατι που μοιραια ερχεται με το περας του χρονου) θα μας θυμηθειτε... ;)

 

ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΛ!!!Αν και συμφωνώ εν μέρει μαζι σου η jackson που ανεφερα τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά κανει ακόμα και για blues-ακια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακομα καλυτερες αν παιζεις ΠΟΛΥ γρηγορα! ;D

σωστός...η ταχύτητα έχει να παίξει μεγάλο ρόλο στο πως ακουγεται και τι feel έχει μια κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου