Προς το περιεχόμενο

Νεκραναστασεις παλιων θεματων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Και έλεγα που την βρήκα την ιδέα...  :P Προφανώς εμείς που δεν την έχουμε δει, δε πιάνουμε να κάνουμε reply σε θέμα 2 χρόνων... ;)

 

Άρα έχουμε να κάνουμε με... "αγράμματους" (κόκκινα γράμματα, που δε τα διαβάζουν... εεε τι άλλο είναι...)  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν η Διοίκησις δεν θέλει να ανασύρονται παλιά θέματα, να κόψει τα "Σχετικά θέματα" από κάτω από τα θρεντς. Αυτός είναι, πιστεύω, ο κύριος λόγος για τις νεκραναστάσεις. Αλλά εγώ πάλι νόμιζα ότι τα "Σχετικά θέματα" είναι εκεί ακριβώς για να ΜΗΝ ανοίγονται νέα θρεντς για ίδια θέματα, καθώς δεν είναι επιθυμητά.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Τα "σχετικά θέματα" έχουν αξία μόνο αν:

 

α) Επρόκειτο για άρθρα, δηλαδή για οριστικές τοποθετήσεις επί του εξεταζομένου ζητήματος (κάτι που δε συμβαίνει).

 

β) Ήτο βέβαιο ότι ο τίτλος του θέματος έχει ευοδώσει στην ανάπτυξη του θέματος (κάτι που επίσης δε συμβαίνει, τις περισσότερες φορές).

 

Μία εναλλακτική λύση θα ήταν: να εμφανίζονται τα "σχετικά θέματα" μόνο αν ανήκουν στην κατηγορία "απαντημένα", και αν τα "απαντημένα" ήταν "κλειδωμένα".

 

Έτσι όπως είναι τώρα, θα πήξουμε στη νεκρανάσταση και την ηλιθιότητα.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, αν και βλέπω την χρησιμότητα του κλειδώματος παλιών θεμάτων, δεν επιθυμώ να γίνεται αυτό. Το κλείδωμα είναι παρέμβαση προς εκτόνωση των πνευμάτων και όχι προς αποφυγή ξεθαψίματος... σε κανένα φόρουμ του κόσμου δεν το έχω δει να συμβαίνει. Απλά, γίνεται μια προσπάθεια τώρα να τακτοποιηθούν μερικά αξιόλογα θέματα σε FAQ και άρθρα, τα οποία όντως θα είναι κλειδωμένα.

 

Θα μου "καθόταν" πολύ περίεργα να διαβάζω παλιά θέματα και να βλέπω "λουκετάκια" παντού - τα μη τροποποιήσιμα/"επεκτάσιμα" κείμενα πρέπει να είναι μόνο τα άρθρα. Σε σοβαρά ξένα φόρουμ συνήθως οι παρεκτροπές είναι τόσο σπάνιες που αναρωτιέσαι κιόλας αν συνέβησαν στην πραγματικότητα... όλα πεντακάθαρα, σίγουρα πιο "αποστειρωμένα" από το Noiz αλλά ήρεμα. Τα λουκετάκια χρησιμοποιούνται με φειδώ, είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο και ιδιαίτερα αυστηρό (εδώ γίνεται πιο συχνά γιατί ως Έλληνες είμαστε πιο θερμόαιμοι -ή απλά επειδή σκάνε μύτη διάφορα φρούτα που νομίζουν ότι βρίσκονται στο φόρουμ του Μad ή σε chat του IRC). Νομίζω ότι αν όλες οι σελίδες του Noiz γέμιζαν από αυτά θα είχαμε την... παγκόσμια πρώτη (και μια όχι ιδιαίτερα "τιμητική" πρώτη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "σχετικά θέματα" έχουν αξία καθώς ο σκοπός τους είναι να παραπέμπουν σε threads με περισσότερες πληροφορίες για αυτό που διαβάζει κάποιος. Τώρα αν κάποιος είναι στόκος και ανασύρει θέμα του 2005 για να γράψει "+1" ή "χαχαχαχαχαχ", αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν. Μάλλον τα posts αυτού του είδους πρέπει να "καταργηθούν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ενα φόρουμ είναι μια κοινότητα. Σαν τέτοια μπορεί να είναι ακαδημαική ή μουσικοτεχνολογική όπως η δική μας με μέλη διαφόρων ηλικιών και γνώσεων.

 

Το να εγγυηθείς την ορθότητα των απόψεων που γράφονται σε ένα ανοιχτό φόρουμ είναι ουτοπία.

 

Δεν υφίσταται λοιπόν ότι κάποιο θέμα πρέπει να είναι "απόλυτο σημείο αναφοράς", αφού οι συμμετοχές έρχονται πανταχώθεν. Μια συζήτηση γίνεται. Δεν γράφεται μελέτη.

 

Με αυτή την λογική υπάρχουν τα "Σχετικά θέματα" για να ανατρέξουν οι ενδιαφερόμενοι στις απόψεις που έχουν ήδη εκφραστεί. Σωστές ή λάθος. Δεν είναι ακαδημαική κοινότητα και ως εκ τούτου δεν ξεφυλλίζουν εγκυκλοπαίδεια.

 

Γίνεται όμως προσπάθεια όπως είπε ο bloody_sunday, για ένα FAQ όπου οι πιό κοινές ερωτήσεις θα έχουν σωστές απαντήσεις που έχουν ήδη δοθεί.

 

Η ανάσταση θεμάτων καλό είναι να μη γίνεται. Θεωρώ ότι είναι πιό σημαντική η συμβολή στην αναζήτηση από τα Σχετικά Θάματα, παρά η "ζημιά" που γίνεται με την "αναμόχλευση" τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου... για αυτό τον λόγο μπήκαν τα "Σχετικά Θέματα", κάτι που πιστεύω ότι ήταν μια εξαιρετικά εύστοχη κίνηση, και που βγάζει πολλούς από τον "κόπο" του ψαξίματος. Εν τέλει, για μένα δεν υπήρχε θέμα, και έχω γράψει για αυτό επανειλημμένα. Το θρεντ ξεκίνησε από έναν συνφορουμίτη που εκτιμώ ιδιαίτερα, αν και δεν έχω πρόβλημα με τέτοια περιστατικά - εγώ προσωπικά έχω ξεθάψει θέματα γιατί βρήκα μια εξέλιξη που αξίζει να σημειωθεί, και που κάνει το θέμα πληρέστερο. Αυτό που λέει ο Evris όμως είναι ότι το ξεθάψιμο γίνεται πολύ πιο επιπόλαια και άστοχα.

 

Επίσης, το "Διοίκησις" είχε μια ισχυρή νότα ειρωνίας που δεν πήγε απαρατήρητη.

 

Η απάντηση μου ήταν σχόλιο (μεταξύ άλλων και) σε αυτό:

[...]Aν κάποιος θέλει να συζητήσει το θέμα, ας το κάνει με ένα καινούργιο θρεντ. Τζάμπα είναι...[...]

 

Όσο για το "Διοίκησις" ήταν αστεϊσμός και όχι ειρωνεία. Να φανταστείς ότι είχα γράψει "Κομαντατούρ", και πάλι αστειευόμενος, αλλά το έσβησα επειδή γνωρίζω ότι πολύς κόσμος εδώ μέσα δεν έχει χιούμορ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εγγυηθείς την ορθότητα των απόψεων που γράφονται σε ένα ανοιχτό φόρουμ είναι ουτοπία.

 

Δεν υφίσταται λοιπόν ότι κάποιο θέμα πρέπει να είναι "απόλυτο σημείο αναφοράς", αφού οι συμμετοχές έρχονται πανταχώθεν. Μια συζήτηση γίνεται. Δεν γράφεται μελέτη.

 

-Σιγουρα!

Επισης δεν μπορει κανεις να εγγυηθει την εγκυροτητα επωνυμων δημοσιογραφικων αρθρων,

με ελεγχο και κωδικα δεοντολογιας.Εδω να δεις ουτοπια...

 

Γιατι το αναφερω?

Γραφοντας σε ενα φορουμ,σιγουρα δημοσιοποιουμε αν δεν δημοσιογραφουμε...

και ο μονος "κωδικας" ειναι οι κανονες του φορουμ,αυτο εχω καταλαβει.

 

Καποιος μπορει παντα να επιρρεαστει θετικα η αρνητικα,και καλο ειναι να εχει διαφορες αποψεις

για να κρινει καλυτερα.

Νομιζω οτι τα σχετικα θεματα ειναι απαραιτητα!

 

Εμαθα οτι το πρωτο που πρεπει να κοιταζω σε ενα θεμα,ειναι η ημ/νια της τελευταιας απαντησης!

 

:)

 

 

Όσο για το "Διοίκησις" ήταν αστεϊσμός και όχι ειρωνεία. Να φανταστείς ότι είχα γράψει "Κομαντατούρ", και πάλι αστειευόμενος, αλλά το έσβησα επειδή γνωρίζω ότι πολύς κόσμος εδώ μέσα δεν έχει χιούμορ...

 

Και εγω (στα πλαισια ευγενους χιουμορ) λεω τον yameth "Στρατηγο",

αλλα για τα 5 "αδαμαντινα"...!! ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το "Διοίκησις" ήταν αστεϊσμός και όχι ειρωνεία. Να φανταστείς ότι είχα γράψει "Κομαντατούρ", και πάλι αστειευόμενος, αλλά το έσβησα επειδή γνωρίζω ότι πολύς κόσμος εδώ μέσα δεν έχει χιούμορ...

 

Η άποψή μου είναι:

 

Το να γράψεις "Κομαντατούρ" δεν είναι αστεϊσμός. Παραπέμπει αλλού. Γκεστάπο, γιαβόλ, Χέλγκα ιχ κόμε. Το αντικατέστησες με το "Διοίκησις". Αρκετά πιο ελαφρύ αλλά όπως είδες η διάθεση των γραπτών σε παρέμεινε. Ο "πολύς" κόσμος που δεν έχει χιούμορ κατά την άποψή σου δε μπορεί να είναι άλλος από την "Διοίκηση", αφού μονάχα αυτοί θα μπορούσαν να ενοχληθούν. Το να κλείνεις μια διάψευση ειρωνικής διάθεσης με ειρωνία σαν να αναιρεί τη διάψευση.

 

Bottom line: η άποψή σου είναι άποψή σου και δεν με ενοχλεί (no reason for it άλλωστε), απλά ο τρόπος που την εκφράζεις μου δημιουργεί άλλη εντύπωση από την άποψη που εκφράζεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διαχωρίσουμε κάτι;

Είναι ΑΛΛΟ πράγμα η νεκρανάσταση σε ένα θέμα, όταν όμως έχει λόγο που γίνεται, όπως πχ μια νέα κριτική σε ένα προϊόν, κάποια κάρτα που αρχίζει να εμφανίζει πρόβλημα ή δεν υποστηρίζεται πλέον, κάποιο soft που δεν είναι τόσο σταθερό, μια κιθάρα που τελικά αποδείχθηκε πολύ κακό για το τίποτα, μια διαφορετική άποψη σε κάτι που έχει ειπωθεί και μπορεί να βοηθήσει κάποιον τρίτο

και ΑΛΛΟ πράγμα ανάσταση θέματος για να σκάσει ένα lol, ένα ;D, ένα ;), ένα  ::). Πιστεύω ότι είναι λίγο κατανοητό αυτό, αλλά και το πνεύμα του evris, μιας και τον τελευταίο καιρό ψιλοξεχείλωσε το όλο σκηνικό.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου