Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για τα best value for money κιθαριστικά


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

fender usa telecaster standard

 

καλο ανεκδοτο αυτη η κιθαρα

τι παιρνουμε αντι να τα σκασουμε χοντρα γι αυτην?

 

1.rockinger telecaster

 

ω θεε!!τι κουκλι!! καταρχην μιλαμε με την μια για double binding!! ξερετε οτι θελουμε μια περιουσια για αμερικανα με binding? ω ναι ειναι μια πραγματικοτητα...μαγνητες?καταπληκτικοι...το ιδιο και το μανικι...με 600 ευρο εχεις μια πανεμορφη και πολυ πολυ καλη τελε

 

2.baja telecaster

 

γνωστη σε ολους και κορυφαια απ οσο λενε ,δεν την εχω δοκιμασει ακομα...

 

 

Aνοιχτή πρόσκληση για Α/Β/Γ τεστ με την american standard μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά, μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν και άνθρωποι που όντως έχουν λεφτά για "πέταμα".

Ε, να μην υπάρχουν και γι' αυτούς τα κατάλληλα προιόντα?

;D

 

(in other words, the luxury/upper market is not only about quality, but also about owning something you and others desire)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδια...ανοιγω ενα θεμα που ηθελα πολυ καιρο αλλα δεν ειχα τον χρονο να το γραψω...

 

εχει σαν βαση το να ποσταρει ο καθενας απο δικη του σκοπια τι αξιζει και τι δεν αξιζει τα λεφτα του με βαση τα γουστα και την δικη του εμπειρια...

 

Eαν αυτο ειναι ερωτημα, τοτε η απαντηση ειναι πως εχει τοση βαση οση εχει και η αποψη του καθενος. Κατα συνεπεια εξαρταται απο την βαρυτητα της αποψης του καθενος που την εκφραζει και λαμβανοντας υποψη την εμπειρια του, το γουστο του και τις απαιτησεις του.

 

επισης πως μπορουμε να γλιτωσουμε λεφτα με λυσεις after market προιοντων με ιδιο η και καλυτερο αποτελεσμα απο γνωστα επωνυμα...

 

και τελος θελω να σβησω αυτην την φημη που υπαρχει μεταξυ αμερικανικων και μεξικανικων,γιαπωνεζικων ακομα και κινεζικων προιοντων γιατι πιστευω πως σημερα η εχει πεσει η ποιοτητα των αμερικανικων η εχει ανεβει η ποιοτητα των αλλων...

 

 

να σταματησουμε επιτελους να αγοραζουμε με βαση το τι γραφει το headstock...ειναι πολυ πιθανο ενα στανταρντ αμερικανικο μοντελο να εινα κατωτερο ενος hi-end απο ιαπωνια η μεξικο κλπ...

 

 

Κατα τη γνωμη μου η μεγαλη πλειοψηφια των "επωνυμων" προσφερει οντως αυτα τα οποια υποσχεται το ονομα στο headstock. Aπλα οι κονεζοι, μεξικανοι κ.λ.π εχουν προχωρησει παρα πολυ τα τελευταια χρονια μειωνοντας η και καλυπτοντας τις παλιοτερες χαωδεις διαφορες γεγονος που κανει ορισμενους να ισχυριζονται οτι τα established ονοματα εχουν πεσει. Δεν εχουν πεσει, απλα οι διαφορες ειναι πολυ μικροτερες (η και αμελητεες) η εν πασει περιπτωσει οι πιθανοτητες του να πεσεις σε "κακο" οργανο εχουν μειωθει δραματικα και αυτο δημιουργει το κλασσικο ψυχολογικο effect "δεν τις φτιαχνουν οπως παλια".

 

Με βαση αυτα και την εμπειρια μου οι ευκαιριες αυτη τη στιγμη και με γνωμονα το value for money ειναι οι :

 

Classic players/baja (αν δεν υπηρχαν αυτες θα εβαζα της rockinger)

Fender EJ (ναι κανει 1600€) αλλα για εμενα με βαση αυτα που προσφερει ειναι πολυ καλο v.f.m

Gibson les paul Classic (εξαιρω τους μαγνητες της)

Οποιοδηποτε μοντελλο της Hamer, oποιασδηποτε περιοδου της ιστοριας της.

Οποιοδηποτε συνοθυλευμα διαφορων ποιοτικων parts.

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με νοιαζει η μεταπωλητικη αξια οταν αγοραζω κατι που μου κανει...εγω επικεντρωνομαι απο θεμα ηχου και οχι εμποριου....

 

 

ειναι απλο γραφτηκε για να ΠΟΝΗΡΕΨΕΙ  τον αγοραστη να δοκιμασει και αλλα οργανα που μπορει να μην τα ειχε στο μυαλο του λογω αλλης κατασκευαστικης χωρας η λογω τιμης κατωτερης αυτου που θελει εχοντας στο μυαλο του οτι αφου μπορει να ειναι φθηνοτερο ειναι και χειροτερο ετσι ωστε να εχει και καλυτερο αποτελεσμα και οικονομια στην τσεπη του...

 

 

ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ...μου χαλατε το ποστ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ,ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ...δεν μπορω να σκεφτω με βαση την μεταπωληση...

 

και φυσικα μπορεις να φτιαξεις την καλυτερη φεντερ του κοσμου και να μην παρεις φεντερ...το αναφερω και για τις ροκινγκερ...

 

ηταν τοσο απλο να το προτεινεις παρα να γραψεις ολ αυτα που λες τοση ωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνοιχτή πρόσκληση για Α/Β/Γ τεστ με την american standard μου.

Και εγώ πληρώνω το studio...για να γίνει μπροστά σε θεατές η σύγκριση και να μάθουμε και εμείς

 

Ρε blue, μήπως είναι ανέκδοτο η κιθάρα σου και γίνουμε ρεζίλι? ;D ;D ;D

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με νοιαζει η μεταπωλητικη αξια οταν αγοραζω κατι που μου κανει...εγω επικεντρωνομαι απο θεμα ηχου και οχι εμποριου...

Πάλι λάθος κάνεις...τον ήχο σε μεγάλο βαθμό σε ένα ηλεκτρικό όργανο το κάνει ο ενισχυτής...συνέχισε

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλο γραφτηκε για να ΠΟΝΗΡΕΨΕΙ  τον αγοραστη να δοκιμασει και αλλα οργανα που μπορει να μην τα ειχε στο μυαλο του λογω αλλης κατασκευαστικης χωρας η λογω τιμης κατωτερης αυτου που θελει εχοντας στο μυαλο του οτι αφου μπορει να ειναι φθηνοτερο ειναι και χειροτερο ετσι ωστε να εχει και καλυτερο αποτελεσμα και οικονομια στην τσεπη του...

Παραθετω ενα post του bloody_sunday απο ενα αντιστοιχο και σχετικα προσφατο θεμα, το οποιο ταιριαζει απολυτα και εδω

Aυτό που λέει ο Γιάσε είναι ότι ουσιαστικά βρέθηκες σε ένα φόρουμ που το 90% των μελών του ασχολούνται εδώ και πάρα πολλά χρόνια (πιθανότατα πολλαπλάσια από τα δικά σου) ακριβώς με αυτά που γράφεις, τα έχουν ζήσει, συζητήσει, ξανασυζητήσει, σχηματίσει ορισμένες απόψεις, βαρεθεί, ξανασυζητήσει, ξαναζήσει κ.ο.κ. ... Οπωσδήποτε επιθυμητό να γράφουν όλοι την άποψή τους και να βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να την συζητούν, αλλά όταν υπάρχει κάποια διάθεση κατήχησης για θέματα που σε ένα τόσο εξειδικευμένο φόρουμ είναι καθημερινό ψωμοτύρι, ε, επόμενο είναι να σκέφτονται όλοι αμέσως αυτό ακριβώς το εικονίδιο:  ::)

 

Σαν να πήγαινα πχ. εγώ στο φόρουμ κάποιου μεγάλου PC magazine και θέλοντας να κάνω τον Ευαγγελάτο να τους έλεγα "παιδιά, δεν ξέρω αν σας το'πε κανείς αλλά με τα Vista η Microsoft σας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες"...  ;D

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, εγω ανηκω στο 10%  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα το να μιλας για value for money και να μη λαμβανεις υποψην την μεταπωλητικη αξια ειναι οξυμορο.

Αν θες να μιλησουμς για ήχο for money, οκ. Αλλα αυτο απεχει αρκετα απο αυτο που λεμε value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω χριστε μου....κανεις δεν ειπε οτι δεν τον κανει ο ενισχυτης μιλαω και για ενισχυτη και για κιθαρα και για πεταλια και για χορδες..ελεος...

 

κατσε διαβασε το 1ο ποστ που εγραψα και τα λεει ολα...διαβαζουμε καλα πριν απαντησουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου