Προς το περιεχόμενο

ο ..ελληνας thomann;;;;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον δεν παρακολουθεις ΚΑΘΟΛΟΥ το real estate φιλε μου :wink:

Απλα θα σου αναφερω τα ποσοστα που εχουν μειωθει (αποπληθωρισμενες τιμες) οι τιμες των ακινητων απο το 1990

 

ΙΑΠΩΝΙΑ : 40% (!)

ΓΑΛΛΙΑ: 29% (!)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 33% (!)

 

Οι μειωσεις ειναι ΑΚΟΜΑ μεγαλυτερες στα εμπορικα ακινητα...

 

 

Ισως δεν επρεπε να πω ο "κατωτερος" αλλα ο μεσος μισθος,π.χ. ο μισθος του οδηγου λεωφορειου στο Λονδινο ειναι 600 λιρες την εβδομαδα (μιλαω για ΝΟΜΙΜΕΣ δουλειες τυπου δημοσιου & οχι για flipping burgers δουλειες...)

 

http://money.guardian.co.uk/pay/story/0,13871,1415864,00.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον δεν παρακολουθεις ΚΑΘΟΛΟΥ το real estate φιλε μου :wink:

Απλα θα σου αναφερω τα ποσοστα που εχουν μειωθει (αποπληθωρισμενες τιμες) οι τιμες των ακινητων απο το 1990

 

ΙΑΠΩΝΙΑ : 40% (!)

ΓΑΛΛΙΑ: 29% (!)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 33% (!)

 

Οι μειωσεις ειναι ΑΚΟΜΑ μεγαλυτερες στα εμπορικα ακινητα...

 

 

Ισως δεν επρεπε να πω ο "κατωτερος" αλλα ο μεσος μισθος' date='π.χ. ο μισθος του οδηγου λεωφορειου στο Λονδινο ειναι 600 λιρες την εβδομαδα (μιλαω για ΝΟΜΙΜΕΣ δουλειες τυπου δημοσιου & οχι για flipping burgers δουλειες...)

 

http://money.guardian.co.uk/pay/story/0,13871,1415864,00.html[/quote']

 

Να πω την αλήθεια,στα hobby μου δεν περιλαμβάνεται η παρακολούθηση των διεθνών τιμών real estate... :D

Απλά τα πορτοκαλί-οικονομικά ένθετα των κυριακάτικων εφημερίδων διαβάζω.Εκεί είχα δει άρθρο περί αύξησης των τιμών των σπιτιών στο Λονδίνο.

 

Κατώτερος από μέσος μισθός έχει τεράστια διαφορά...Πάντως το εντυπωσιακό είναι αυτό:

"Londoners take home 40% more than employees outside the capital - an average of £30,984 - their living costs are only 9.7% higher"

 

 

Έχω και μια αμυδρή εντύπωση ότι δεν είμαστε ακριβώς εντός θέματος,αλλά who cares? :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζει ενδιαφεροντα πραγματα συζητουμε!

παντως επειδη παρακολουθω πολυ το real estate για επενδυτικους λογους (οχι για αγορες) οι τιμες στο Λονδινο εχουν πεσει πολυ τον τελευταιο χρονο (περιπου 10%) & πολλοι δανειοληπτες αντιμετωπιζουν ΤΡΟΜΕΡΑ προβληματα μια & οταν δεν μπορουν να πληρωσουν τις δοσεις τους οι τραπεζες οχι μονο τους παιρνουν το σπιτι αλλα (& αυτο θα γινει ΣΙΓΟΥΡΑ και στην Ελλαδα) τους ζητανε και την ΔΙΑΦΟΡΑ της αξιας του σπιτιου (το οποιο το αγορασαν σε τιμη φουσκας) απο την τωρινη πραγματικη τιμη του :cry: ασε κλαιει ο κοσμακης (& θα κλαψει ΠΙΚΡΑ & εδω..)

 

παντως οι περισσοτεροι μου φιλοι που ζουν στην Αγγλια & κανουν κανονικες υπαλληλικες δουλεις (μη φανταστεις στελεχη και τετοια) καθαριζουν γυρω στις 4000 λιρες το μηνα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζει ενδιαφεροντα πραγματα συζητουμε!

 

Αυτό είναι αλήθεια!

 

Και δε με λες,στην Ελλάδα πότε αναμένεται να πέσουν οι τιμές;Λένε ότι τώρα με τις νέες αντικειμενικές αξίες θα ανέβουν κι άλλο!Που διάολο θα πάνε,δεν ξέρω... :( Στη Θεσ/νίκη πχ για ένα διαμέρισμα 50τμ σε μη χάλια περιοχή θες 150 χιλιάρικα.Στους κήπους φυτρώνουν ρε γαμωτο;;;

 

Με βλέπω να ανοίγω σουβλατζίδικο στο Λονδίνο! :D

Κάθομαι και τρώω τα χρόνια μου σε σπουδές...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου γνωμη οποιος αγοραζει σπιτι τωρα ΑΥΤΟΚΤΟΝΕΙ (ειδικα αν το παρει με δανειο..) υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι να επενδυσει καποιος τα λεφτα του :wink:

 

Σε 5 χρονακια τα ..ξαναλεμε :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας συνάδελφοι λογιστές. :) Λοιπόν, αυτά που λέει ο Superfunk είναι σωστά. Αλλά επιτρέψτε μου να σας το κάνω λίγο πιο λαϊκό (ισχύει για ακίνητα, κιθάρες, καφέδες, εσώρουχα κλπ).

 

Η τιμή ενός προϊόντος που έχει συγκεκριμένη προσφορά (π.χ. έχω 100 κιθάρες και θέλω να τις πουλήσω, ούτε 99, ούτε 101) καθορίζεται από τη ζήτηση. Η ζήτηση καθορίζεται από εμάς τους καταναλωτές (δηλ. ναι μεν έχω 100 κιθάρες για πούλημα, αλλά πόσοι είναι αυτοί που θέλουν κιθάρες και πόσα λεφτά θα μου δώσουν;). Αν η ζήτηση υπερβαίνει την προσφορά, τότε η τιμή ανεβαίνει (δηλ. έμαθα ότι υπάρχουν 200 άτομα που θέλουν κιθάρα, αλλά εγώ έχω μόνο 100, άρα θα την πληρώσουν χρυσή).

 

Τώρα, το ερώτημα που εύλογα εγείρεται είναι: πως γίνεται στην Ελλάδα όπου όλοι γκρινιάζουν ότι δεν έχουν λεφτά, οι τιμές να είναι υψηλές; Πιθανές απαντήσεις: α) λένε ψέματα, στην πραγματικότητα έχουν λεφτά, β) έχουν κάποια λεφτά, αλλά προτιμούν να τα δίνουν για άλλα πράγματα, γ) δεν έχουν λεφτά αλλά δανείζονται (εσείς πόσες διαφημίσεις για δάνεια και κάρτες είδατε/ακούσατε σήμερα;), δ) στερούνται και το ψωμί για να πάρουν κιθάρα (κάτι που μάλλον δεν ισχύει κάθότι είμαστε ο πιο παχύσαρκος λαός στην Ευρώπη).

 

Παρηγορηθείτε όμως, σύντομα δεν θα έχει κανείς μας λεφτά :) :) - Αυτό εννοεί ο Superfunk που λέει για πικρά κλάματα και για αυτοκτονίες. Οι τιμές θα πέσουν, αλλά πάλι δεν θα έχει κανείς να αγοράσει. Την ίδια περίοδο, ο Τόμαν και οι φίλοι του θα έρχονται το καλοκαίρι για διακοπές στην Ελλάδα (αφού θα είναι τόσο φθηνή, που αλλού να πάνε;).

 

Από που λέγαμε ότι θα πάρουμε την επόμενη κιθάρα; :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το Λονδινο τα πραγματα δεν ειναι τοσο ροδινα οσο τα παρουσιαζετε......ναι μεν οι μισθοι ειναι πολλαπλασιοι των Ελληνικων αλλα και το κοστος της ζωης στο Λονδινο ειναι υπερπολλαπλασιο οποιασδηποτε Ελληνικης πολης και πολλαπλασιο απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλη ευρωπαικη πολη. Ναι οντως οι μισθοι ειναι 1,000,000 απ τις παλιες δραχμες.......αλλα τι να το κανεις οταν μενεις σε σπιτι με νοικι 600.000δρχ και ΜΕ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ !!!!!!!!!!!(τα νουμερα δεν ειναι αποκυηματα της φαντασιας μου..ειναι πραγματικες καταστασεις....... :) :)

Για τα ακινητα στην Ελλαδα οντως μιλαμε για φουσκα(οχι παντου.....κυριως σε περιοχες που θεωρουνται φιλετα) αλλα δε τη βλεπω να ξεφουσκωνει τοσο γρηγορα οσο λετε......και ο λογοι ειναι 2......... αφ ενος ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ το οποιο εχει αυτη τη στιγμη η Ελληνικη οικονομια.

Αφ ετερου η επενδυση σε ακινητα ειναι τοσο πολυ εδραιωμενη στο υποσυνειδητο του ελληνα που πολυ μα πολυ δυσκολα βλεπω να πεφτει η ζητηση (και αρα οι τιμες)...........δεν ειναι τυχαιο οτι τα στεγαστικα δανεια περνουν τις καλυτερες μερες........ουτε ειναι τυχαια η οικιστικη επεκταση της Αθηνας.................στην Ελλαδα ακινητο=χρυσος...................................

 

Και επειδη κοντευω να ξεχασω σε ποιο forum μπηκα............τα ξυλα επηρεαζουν τον ηχο της κιθαρας οτι και να λετε..... :) :) :) :) :) :) :) :) :)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου