Προς το περιεχόμενο

Αλκίνοος Ιωαννίδης


danah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε την επόμενη φορά λοιπόν θα σκάσω εγώ δίπλα σου και θα φωνάζω για τη μελιτζανοσαλάτα που έφαγα το μεσημέρι! Τότε θα φταίει ο Roth; Θα πεις "αφού πλήρωσες κι εσύ εισιτήριο δε μπορώ να σου πω να μη μιλάς";

 

Επίσης όταν πας έξω για φαγητό, φρόντισε να με πάρεις ένα τηλέφωνο να έρθω να τις αμολάω δίπλα σου. Θα έχω πληρώσει οπότε δεν παίζει πρόβλημα.

 

Σε κανένα ΚΤΕΛ ή αεροπλάνο, θύμισέ μου να βάλω να δω καμιά ταινία στο laptop όταν εσύ κοιμάσαι 4 το πρωί, άλλωστε έχω κ εγώ εισιτήριο - όλα καλά.

 

κλπ κλπ κλπ

 

Έλεος με αυτές τις εξυπνακίστικες στανταρισμένες ατάκες. Δηλαδή άμα εγώ είμαι ηλίθιος και δε μπορώ να σεβαστώ τον κόσμο γύρω μου μου φταίει ο κάθε Αλκίνοος; ΕΛΕΟΣ!! Και στην τελικά άσε τον "ευαισθητούλη" τον Αλκίνοο. Τους άλλους που έχουν σκάσει ένα κάρο λεφτά για να τον ακούσουν και αντ'αυτού ακούνε κάφρους να συζητάνε φωναχτά δεν τους βάζεις στην εικόνα;;; Γιατί έστω ότι ο Αλκίνοος έχει το "κοινό που του αξίζει" (τι εύκολη ατάκα όταν δεν αναφέρεσαι σε πρόβλημα που προξενεί κάποιος σε ΕΣΕΝΑ ::) ::)), εγώ που απλά πήγα να τον ακούσω γιατί να ανεχτώ τον κάθε ΜΑΛΑΚΑ;;;;

 

 

Έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις όλες αυτές τις γελοίες γραφικότητες που αναφέρεις φίλε menelae αλλά σου εφιστώ την προσοχή στα εξής : το έχει πληρώσει και ο Καραγκιόζης το ανέφερα επειδή μου προεβλήθη ως επιχείρημα το "πλήρωσα για να δω κάτι οπότε απαιτώ όλα να είναι όπως γουστάρω"...

Πέρα από αυτό αν έχεις φάει σκόρδο και είσαι δίπλα μου θα φύγω από δίπλα σου. Επίσης αν κλάνεις μέσα στο εστιατόριο θα αλλάξω τραπέζι ή θα ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη να σου δείξει που είναι η τουαλέτα. Ακόμη στο αεροπλάνο δε σε παίρνει να κάνεις τέτοιες βλακείες κι αν έχεις ταξιδέψει αεροπορικώς θα έπρεπε να το ξέρεις και να μη μπουρδολογείς.

Επίσης κανένας δε σε υποχρεώνει να ανεχτείς οποιονδήποτε επομένως την επόμενη φορά πήγαινε να του ζητήσεις τα ρέστα ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ! Φαντάζεσαι πινακίδα στα λαιβάδικα και λοιπά μαγαζιά "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΚΑΦΡΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΝΑΚΛΑΔΕΣ!!!"...

Τέλος εγώ δεν έχω δει κανένα να χαζολογάει στις συναυλίες τύπου Uli Jon Roth και παρομοίων rock και metal σχημάτων άρα φταίει ΚΑΙ ο "καλλιτέχνης" και ακόμη - το ξαναείπα - η καφρίλα υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει και δεν υπάρχει τρόπος να της απαγορεύουμε την είσοδο, προσπάθησε λοιπόν να προβείς προσωπικά σε κάποιες ενέργειες ρίξε καμιά μπούφλα ρε αδερφέ αντί να γράφεις για σκόρδα και κλανιές... Σε παραπέμπω και στη συζήτησή μου με τον φίλο Alejandro και στις απαντήσεις του φίλου playloud για το χωνέψεις καλύτερα...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..για να επιστρέψουμε ον-τόπικ, έχω να δηλώσω ότι αν ο αλκίνοος χρησιμοποιούσε ένα γκαζωμένο ds-1 στα τραγούδια του, δεν θα άκουγε τα μουρμουρητά του κόσμου, ούτε το κοινό θα χαλιόταν από κάποιους κάφρους αφού πάλι δεν θα τους άκουγε δυνατά σε σχέση με την μουσική..  :P

..άντε, μπας και δούμε καμιά θείτσα να επιδίδεται σε stage diving.. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..για να επιστρέψουμε ον-τόπικ, έχω να δηλώσω ότι αν ο αλκίνοος χρησιμοποιούσε ένα γκαζωμένο ds-1 στα τραγούδια του, δεν θα άκουγε τα μουρμουρητά του κόσμου, ούτε το κοινό θα χαλιόταν από κάποιους κάφρους αφού πάλι δεν θα τους άκουγε δυνατά σε σχέση με την μουσική..  :P

..άντε, μπας και δούμε καμιά θείτσα να επιδίδεται σε stage diving.. ;D ;D

 

Βασικά πρέπει να κάνει επιτέλους grindcore διασκευή την αγορά του Αλ χαλίλι, εκεί θα ικανοποιηθούν όλοι πιστεύω.

 

Εγώ έχω να πω πάντως πως ο σεβασμός σε όποιο χώρο και να είσαι είναι μια νοοτροπία που η Ελληνική κοινωνία χρειάζεται εκπαίδευση, ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ οι καλλιτέχνες, και η λύση ΔΕΝ είναι μπούφλες (άμεσα).

 

Σε συναυλία τύπου Αλκίνοου (ή σε θεατρικές παραστάσεις κτλ κτλ), μια παρατήρηση πιθανόν κάνει τι δουλειά της. Αν το ΖΩΟ δίπλα σου δε τσιμπήσει ένα καλό βρίσιμο θα βοηθήσει, δυστυχώς το αποτέλεσμα παραμένει αμφίβολο. Έχει κάφρους που δε νιώθουν με τίποτα.

Και νομίζω πως δεν είναι εφικτό σε κάθε χώρο να αλλάζεις θέση αν δε σ αρέσει ο δίπλα σου. Οπότε άκυρο το εν λόγω επιχείρημα.

 

Σε συναυλία μέταλ, συνίσταται άμεσα σπρώξιμο αγκωνιές κτλ. Προσοχή, συνήθως αυτό ενθουσιάζει τους οπαδούς που ανταποδίδουν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις συναυλίες ΠΑΝΤΑ είναι δυνατόν να αλλάξεις θέση δεν είμαστε στη Σουηδία όπου όλα είναι αριθμημένα. Επίσης στις metal συναυλίες δεν υπάρχει ποτέ το πρόβλημα που υπήρξε με τον ΑλκινοουΛΑΚΗ!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα την προηγούμενη βδομάδα σε ένα ωραίο τριήμερο ροκ μουσικής στην λάρισα, με ελληνικές και ξένες μπάντες..λοιπόν, ο κόσμος άκουγε, έκανε και κανα καλαμπούρι με τον διπλανό του, έπιανε κουβέντα αν βαριόταν κτλ..δηλαδή το κοινό μπορούσε να φερθεί κανονικά χωρίς να καταπιέζεται και χωρίς να ενοχλείται κάποιος..

πριν από ένα μήνα, με την πανσέληνο, πήγα σε μιά συναυλία κλασσικής μουσικής με κουαρτέτο εγχόρδων, σε κάποιο βυζαντινό κάστρο και ο κόσμος καθόταν ως επί το πλείστον σιωπηλός και απολάμβανε την μουσική..

ε λοιπόν, ο αλκίνοος δεν παίζει δυνατά ώστε να καλύπτει την όποια βαβούρα που προκαλείται επειδή κάποιοι βαρέθηκαν ή ήρθαν στο κέφι, ούτε παίζει τόσο ατμοσφαιρικά ώστε ο κόσμος να ακούει σιωπηλός..επομένως, είναι μάλλον αδύνατο να μην συμβαίνουν τέτοια στις συναυλίες του και πάντα κάποιος θα καταπιέζεται..ή αυτός που βαρέθηκε και δεν μπορεί πει μια μαλακία με τον διπλανό του, ή αυτός που που θέλει να ακούσει και ενοχλείται..

επίσης θέλω να σημειώσω, ότι τα ίδια δεν συμβαίνουν με τον μάλαμα και τον θ. παπακ/νου, όπου ο θόρυβος του κόσμου ενσωματώνεται στην μουσική τους και όλοι περνούν καλά.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις όλες αυτές τις γελοίες γραφικότητες που αναφέρεις φίλε menelae αλλά σου εφιστώ την προσοχή στα εξής : το έχει πληρώσει και ο Καραγκιόζης το ανέφερα επειδή μου προεβλήθη ως επιχείρημα το "πλήρωσα για να δω κάτι οπότε απαιτώ όλα να είναι όπως γουστάρω"...

Πέρα από αυτό αν έχεις φάει σκόρδο και είσαι δίπλα μου θα φύγω από δίπλα σου. Επίσης αν κλάνεις μέσα στο εστιατόριο θα αλλάξω τραπέζι ή θα ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη να σου δείξει που είναι η τουαλέτα. Ακόμη στο αεροπλάνο δε σε παίρνει να κάνεις τέτοιες βλακείες κι αν έχεις ταξιδέψει αεροπορικώς θα έπρεπε να το ξέρεις και να μη μπουρδολογείς.

Επίσης κανένας δε σε υποχρεώνει να ανεχτείς οποιονδήποτε επομένως την επόμενη φορά πήγαινε να του ζητήσεις τα ρέστα ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ! Φαντάζεσαι πινακίδα στα λαιβάδικα και λοιπά μαγαζιά "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΚΑΦΡΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΝΑΚΛΑΔΕΣ!!!"...

Τέλος εγώ δεν έχω δει κανένα να χαζολογάει στις συναυλίες τύπου Uli Jon Roth και παρομοίων rock και metal σχημάτων άρα φταίει ΚΑΙ ο "καλλιτέχνης" και ακόμη - το ξαναείπα - η καφρίλα υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει και δεν υπάρχει τρόπος να της απαγορεύουμε την είσοδο, προσπάθησε λοιπόν να προβείς προσωπικά σε κάποιες ενέργειες ρίξε καμιά μπούφλα ρε αδερφέ αντί να γράφεις για σκόρδα και κλανιές... Σε παραπέμπω και στη συζήτησή μου με τον φίλο Alejandro και στις απαντήσεις του φίλου playloud για το χωνέψεις καλύτερα...

 

Μπουρδολογώ ακριβώς για να σου εξηγήσω ότι το "πλήρωσα" δε συνεπάγεται ότι "άρα κάνω ό,τι θέλω". Όπως αυτά που σου έγραψα λοιπόν ΔΕΝ έχω δικαίωμα να τα κάνω, αντιστοίχως και το να γκαρίζεις τα προσωπικά σου σε μια συναυλία επίσης δεν έχεις δικαίωμα να το κάνεις. Δεν είπαμε να μη μιλάει κανείς, είπαμε να μη γίνεται σε επίπεδο που ενοχλεί. Άσε που δε μίλησα για απαγορεύσεις εισόδου, πού το βρήκες αυτό; Δεν είμαι αυτής της λογικής. Αλλά όταν μπαίνεις κάπου οφείλεις να συμπεριφέρεσαι σύμφωνα με κάποιους κανόνες ώστε να μην ενοχλείς τους υπόλοιπους (όπως και στα εστιατόρια και τα αεροπλάνα). Τώρα αν αυτό αδυνατείς να το καταλάβεις ή η προσωπική σου λογική είναι πως αντί να μπουρδολογώ πρέπει να βαράω μπούφλες σε όποιον με ενοχλεί.... ::)

 

Και ΕΛΕΟΣ με τη μιζέρια! Ναι καφρίλα υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει! Και θα συνεχίσει να υπάρχει επειδή αντί να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους καθόμαστε και λέμε χαζομάρες περί καλλιτεχνών κλπ. Γιατί και στο σινεμά φταίει η ταινία και στη βιβλιοθήκη φταίει το βιβλίο και στο μέγαρο φταίει η ορχήστρα. Ξέρεις όμως ποιος ΔΕ φταίει;;; Αυτός που έδωσε ένα κάρο λεφτά για να έρθει, έτυχε να είναι δίπλα μας και εμείς του το χαλάμε!!!

 

Άσε τις largιές λοιπόν και τις εύκολες ατάκες περί του κοινού που αξίζει ο κάθε καλλιτέχνης και άλλων συναφών λογικών Paulo Coelho. Δηλαδή όταν παίζει ο Bregovic έξω και τα πράγματα είναι μια χαρά και μετά έρχεται εδώ και του την πέφτουν οι σκατόκαφροι; Τελικά εκεί ποιο κοινό αξίζει; Αφού έχει "το κοινό που του αξίζει" και άρα πρόκειται για καθαρά δικό του πρόβλημα.... πώς εξηγείς τη διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το καταλαβαίνω πάντως το πέρι του καλλιτέχνη και του θέματος ότι φταίει ώστε αρχίζει ο κόσμος και μιλάει.

Δηλαδή στην τελική όποιος πάει να δει Αλκίνοο ξέρει τι θα ακούσει, όποιος πάει να ακούσει κλασσική ξέρει τι να περιμένει, κ όποιος πάει να δει Slayer επίσης.

Αυτοί που πάνε στον Αλκίνοο ή στην κλασσική και βαριούνται, είναι αυτοί που πάνε για να κάνουν την ποζερία τους, ότι πήγαν και για να λένε στους φίλους τους ότι πήγαν.

Άρα είναι ζώα, και δεν έχουν δικαίωμα να το χαλάνε σε αυτούς που το ευχαριστιούνται και πήγαν εκεί κατ' επιλογήν τους και εν γνώσει του τι θα ακούσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουρδολογώ ακριβώς για να σου εξηγήσω ότι το "πλήρωσα" δε συνεπάγεται ότι "άρα κάνω ό,τι θέλω". Όπως αυτά που σου έγραψα λοιπόν ΔΕΝ έχω δικαίωμα να τα κάνω, αντιστοίχως και το να γκαρίζεις τα προσωπικά σου σε μια συναυλία επίσης δεν έχεις δικαίωμα να το κάνεις. Δεν είπαμε να μη μιλάει κανείς, είπαμε να μη γίνεται σε επίπεδο που ενοχλεί. Άσε που δε μίλησα για απαγορεύσεις εισόδου, πού το βρήκες αυτό; Δεν είμαι αυτής της λογικής. Αλλά όταν μπαίνεις κάπου οφείλεις να συμπεριφέρεσαι σύμφωνα με κάποιους κανόνες ώστε να μην ενοχλείς τους υπόλοιπους (όπως και στα εστιατόρια και τα αεροπλάνα). Τώρα αν αυτό αδυνατείς να το καταλάβεις ή η προσωπική σου λογική είναι πως αντί να μπουρδολογώ πρέπει να βαράω μπούφλες σε όποιον με ενοχλεί.... ::)

 

Και ΕΛΕΟΣ με τη μιζέρια! Ναι καφρίλα υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει! Και θα συνεχίσει να υπάρχει επειδή αντί να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους καθόμαστε και λέμε χαζομάρες περί καλλιτεχνών κλπ. Γιατί και στο σινεμά φταίει η ταινία και στη βιβλιοθήκη φταίει το βιβλίο και στο μέγαρο φταίει η ορχήστρα. Ξέρεις όμως ποιος ΔΕ φταίει;;; Αυτός που έδωσε ένα κάρο λεφτά για να έρθει, έτυχε να είναι δίπλα μας και εμείς του το χαλάμε!!!

 

Άσε τις largιές λοιπόν και τις εύκολες ατάκες περί του κοινού που αξίζει ο κάθε καλλιτέχνης και άλλων συναφών λογικών Paulo Coelho. Δηλαδή όταν παίζει ο Bregovic έξω και τα πράγματα είναι μια χαρά και μετά έρχεται εδώ και του την πέφτουν οι σκατόκαφροι; Τελικά εκεί ποιο κοινό αξίζει; Αφού έχει "το κοινό που του αξίζει" και άρα πρόκειται για καθαρά δικό του πρόβλημα.... πώς εξηγείς τη διαφορά;

 

 

Επίσης το ότι πλήρωσα δε σημαίνει αυτομάτως ότι η κατάσταση θα είναι όπως ΕΓΩ την περιμένω...

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι συμβαίνει και για αυτό είπα ότι μάλλον φταίει ΚΑΙ ο καλλιτέχνης ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ και είπα και άλλα που μάλλον δε τα διάβασες για αυτό καλύτερα εσύ να αφήσεις τα "υπεράνω" σχόλια περί εύκολης ατάκας... Και φυσικά λέω τα πράγματα με το όνομά τους επειδή αποδεδειγμένα η καφρίλα δε σταματάει με τα αφελή σου ευχολόγια τύπου Αλκυόνης Παπαδάκη : "θα έπρεπε όλοι να σέβονται το χώρο και τους συνανθρώπους τους" καλύτερα να αρχίσεις να βαράς και θα δεις άμεσο αποτέλεσμα!!!

Όσο για τον Bregovich δεν ξέρω "ποιοι σκατοκάφροι του την έπεσαν" αλλά φαίνεται ότι μάλλον δεν υπήρχε κανένας "καλλιεργημένος" να τους βάλει στη θέση τους, μάλλον όλοι γουστάρουν να γκρινιάζουν μετά στα διάφορα topics...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το καταλαβαίνω πάντως το πέρι του καλλιτέχνη και του θέματος ότι φταίει ώστε αρχίζει ο κόσμος και μιλάει.

Δηλαδή στην τελική όποιος πάει να δει Αλκίνοο ξέρει τι θα ακούσει, όποιος πάει να ακούσει κλασσική ξέρει τι να περιμένει, κ όποιος πάει να δει Slayer επίσης.

Αυτοί που πάνε στον Αλκίνοο ή στην κλασσική και βαριούνται, είναι αυτοί που πάνε για να κάνουν την ποζερία τους, ότι πήγαν και για να λένε στους φίλους τους ότι πήγαν.

Άρα είναι ζώα, και δεν έχουν δικαίωμα να το χαλάνε σε αυτούς που το ευχαριστιούνται και πήγαν εκεί κατ' επιλογήν τους και εν γνώσει του τι θα ακούσουν.

 

 

Μπορεί να υπάρχουν και αυτοί που πήγαν στον Αλκίνοο επειδή κάποιοι φίλοι τους είπαν ότι είναι καταπληκτικός ή επειδή τον είδαν στην τηλεόραση και τον άκουσαν στο ραδιόφωνο και πίστεψαν ότι αξίζει "μία αυτιά" αλλά όταν τον είδαν live να νύσταξαν και για να μην τους πάρει ο ύπνος να άρχισαν την κουβέντα... Βέβαια οι περισσότεροι "κάφροι" πήγαν μάλλον για τους λόγους που περιγράφεις οπότε όπως προείπα μάλλον είναι βιτσιόζοι και γουστάρουν να χαλάνε τη διασκέδαση των άλλων...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου