Προς το περιεχόμενο

Αλκίνοος Ιωαννίδης


danah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό θα είναι να διορθώσω το σχόλιο που εγώ ξεκίνησα μιας και επιβεβαίωσα και το χώρο που έγινε η συναυλία.

Ήταν τελικά σε μια μουσική σκηνή η οποία προσέφερε μόνο ποτό, οπότε και καλώς έκανε ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και διαμαρτυρήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως δίκιο είχε ο Αλκίνοος. Φτάνει πια με τους κάφρους. Την τελευταία φορά που πήγα θέατρο στην Ελλάδα (και μάλιστα σε σχετικά δύσκολο έργο, όχι καμια επιθεώρηση) , είχα πίσω μου μια οικογένεια κάφρων - μαμα καφρίνα, μπαμπας κάφρος και παιδάκια καφράκια - οι οποίοι πραγματικά έτρωγαν πατατάκια από τις κλασσικές θορυβώδεις συσκευασίες και σχολίαζαν... Ε αει σιχτήρ...

Χάθηκε ο Ψάλτης να πάτε ρε παιδιά;;;

 

Όσο για τον καλλιτέχνη η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για τον πλέον αληθινο "έντεχνο" - καμία σχέση με τζιτζιμιτζι-Κότσιρες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις εσυ να δινεις την ψυχη σου -ξερω πως ακουγεται καπως μελο, αλλα κακα τα πραγματα ετσι ειναι, αν πραγματικα πιστευεις αυτο που κανεις(και δεν ξερω αν το πιστευει ο ιωαννιδης, απλα βαζω τον εαυτο μου στην θεση του)- και ο αλλος απο κατω να γκαριζει στο κινητο η να κανει χαβαλε με τους φιλους του.

 

Επειδή έχω βρεθεί πραγματικά πολλές φορές στη θέση που περιγράφεις, έχω να σου πω πως όσο κι αν δίνεις ένα κομμάτι της ψυχής σου και περιμένεις να το σεβαστούν (ακόμη κι αν δεν τους αρέσει), αν δεν το πάρεις απόφαση ότι θα υπάρχει πάντα μια δόση καφρίλας (από μικρή έως - κλασσικά - μεγάλη) και ότι θα πρέπει να ζήσεις με αυτό, στο 95% των περιπτώσεων θα μείνεις χωρίς... κοινό.  ;)

 

Αν και πρέπει να ομολογήσω πως σπανίως, αν κάποιος έχει πράγματι την ικανότητα να αφήνει το κοινό σύξυλο, υπάρχουν και στιγμές που δεν πέφτει καρφίτσα. Και το έχω διαπιστώσει πολλάκις, εντός κι εκτός Ελλάδας!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω -και μιλαω μονο για μενα που δεν χρειαζεται να ζησω απο αυτο- μπορω να ζησω και χωρις το ηλιθιο κοινο...

και οπως ειπε και καποιος φιλος πιο πανω...

 

 

Αν τυχόν δε σου κάνει, μην έρχεσαι καν. Ή αν θες να έρθεις, ραφ' το (που λέει και ο πατερας μου)...

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίκρα να παίζεις σε εντάσεις τόσο χαμηλές που να μπορεί το κοινό να κάνει small talk...

 

Η λύση σε όλα τα προβλήματα:

MarshallStacks.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειναι εξαιρεση η κανονας.

ξερω πως αυτα τα τσιτατα τυπου '' ο καθενας εχει αυτο που του αξιζει'' ειναι μπαρουφες.

και μπορω να σου πω τουλαχιστον δεκα παραδειγματα που δεν θα στεκει η φραση σου!

 

 

ακομα δεν ξερω αν παρεξηγούνται με το παραμικρό οι ''καλλιτεχνες'' γιατι δεν το χω κουβεντιασει με πολλους.

ξερω ομως πως εγω 9 στις δεκα φορες που βγαινω για να παρακολουθησω κατι υποφερω.

και υποφερω γιατι προσβαλουν την αισθητικη μου ατομα που κανονικα θα επρεπε να ηταν στο σπιτι τους και να βλεπανε αναστασιαδη, η λαζοπουλο  η δεν ξερω και γω τι αλλο αντι να με ενοχλουν.

ισως να μαι ομως εγω ο παραχαηδεμενος, δεν ξερω.

 

και κατι ακομα

 

αυτο συμπτωματικα ηταν το επιχειρημα μιας βλαμμενης σε μια συναυλια για το οτι δεν επρεπε να με ενοχλει που μιλουσε στο κινητο της για μια ωρα διπλα μου.

μου ειπε αυτα ακριβως τα λογια...

''αν θες ησυχια να πηγαινεις σε εκκλησια και οχι σε συναυλια''

 

p.s.ζητω συγνωμη και απο την ευη και απο τον relayer αν φαινομαι επιθετικος.

αληθεια δεν ειμαι.

απλα εχω μεγαλη ευαισθησια με το θεμα.

 

 

8)Γεια σου ρε Alejandro ευαίσθητε και παραχαιδεμένε! Μπαρούφα το ότι όλοι έχουν το κοινό που τους αξίζει είναι μόνο για σένα, ειδικά όταν κάποιοι σαν τον Α.Ι. έχουν καταντήσει mainstream καλλιτέχνες που τους στηρίζει όλο το σύστημα και τους ακούει η κάθε κυρά Κατίνα... Ίσως για όλους εσάς τους ελιτιστές και τους "καλλιεργημένους" θα έπρεπε να διοργανώνονται συναυλίες a la carte ώστε να μη σαν ενοχλούν οι κατώτεροι... Συμφωνώ βέβαια ότι κάποιοι "κάφροι" πάντα θα υπάρχουν αλλά γίνεται να τους απαγορεύσουμε την είσοδο ή να τους κλείσουμε σε κανένα γκέτο??? Όχι διότι δε ζούμε στο Μεσαίωνα... Θα επιμείνω λοιπόν στο ότι όταν κοιμίζεις τον κόσμο θα πρέπει να περιμένεις και τις συνέπειες και θα συμφωνήσω με τον Jasermeister, εξάλλου στις περισσότερες συναυλίες που πηγαίνω εγώ, αυτός είναι ο εξοπλισμός... Από μένα δεν υπάρχει καμιά επιθετικότητα πάντως... ;D

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να τον γλυτώσω εγώ τον Αλκίνοο, σήμερα έφτασα Χανιά, και το ξενοδοχείο που μένω, φάτσα στο θέατρο που κάνει συναυλία ο Αλκίνοος  (νευρικό μ έπιασε όταν το είδα).

Ωραία συναυλία πάντως (βέβαια, και τώρα που γράφω ακόμα παίζει, αλλά βαρέθηκα και είπα να βρω το Internet :P) Πολύ καλοί παίκτες, ατμοσφαιρική φάση.

(και τζάμπα για μένα χαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι φιλε relayer!

 

θα ειχα μεγαλη ορεξη να σου αποδειξω πως αυτο που λες ειναι λαθος!

απλα εχω βαρεθει σε αυτο το τσιρκο που ζουμε να χαλαω το σαλιο μου και να κουραζω το μυαλο μου καθε μερα για να καταφερω να πεισω τον καθενα για τα αυτονοητα, ειτε αυτο ειναι το που στην ευχη θα πεταξει τα σκουπιδια του, ειτε ειναι που στην ευχη θα παρκαρει το κωλαμαξο του, ειτε ειναι το οτι πρεπει να κανει ησυχια οταν εγω εχω πληρωσει για να δω κατι και αυτος κανει τον καραγκιοζη.(ισως και να ναι κιολας, δεν ξερω...!)

 

προτιμω δεκα χιλιαδες φορες να ειμαι ευαίσθητος, παραχαιδεμένος,ελιτιστης και καλλιεργημένος οπως με αποκαλεις, παρα να ειμαι καφρος και κρετινος!

(και εγω δεν τα εβαλα σε εισαγωγικα οπως εσυ!)

 

αν νομιζεις εσυ και ο καθε εσυ πως ειναι Μεσαίωνας το να μαθεις να φερεσαι με διαφορετικο τροπο και με σεβασμο στους ανθρωπους που ειναι γυρω σου, τοτε μπορεις να επιστρεψεις στο χωριο η να κατσεις στο σπιτι σου και να βιωσεις την δικη σου Αναγεννηση και τον δικο σου Διαφωτισμο!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον BigAlejandro...

 

Επίσης, θα ήθελα να αναφέρω ότι ο Αλκίνοος πάντα έβρισκε έναν ιδιαίτερο και έξυπνο

τρόπο για να ηρεμήσει τους... ατίθασους. Ποτέ δεν θυμάμαι να έχει μιλήσει άσχημα ή να έχει προσβάλλει κάποιον και πάντα μου έκανε εντύπωση η ψυχραιμία του.

Όλα αυτά σε αρκετά χρόνια συνεργασίας μας και σε πάρα μα πάρα πολλές συναυλίες που δώσαμε (με την προηγούμενη από την τελευταία μπάντα του).

Θεωρώ λοιπόν πως αν "ξέφυγε" κάποια στιγμή, θα ήταν απόλυτα δικαιολογημένος- σίγουρα κάποιοι δεν θα τον άφησαν να κάνει τη δουλειά του.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι φιλε relayer!

 

θα ειχα μεγαλη ορεξη να σου αποδειξω πως αυτο που λες ειναι λαθος!

απλα εχω βαρεθει σε αυτο το τσιρκο που ζουμε να χαλαω το σαλιο μου και να κουραζω το μυαλο μου καθε μερα για να καταφερω να πεισω τον καθενα για τα αυτονοητα, ειτε αυτο ειναι το που στην ευχη θα πεταξει τα σκουπιδια του, ειτε ειναι που στην ευχη θα παρκαρει το κωλαμαξο του, ειτε ειναι το οτι πρεπει να κανει ησυχια οταν εγω εχω πληρωσει για να δω κατι και αυτος κανει τον καραγκιοζη.(ισως και να ναι κιολας, δεν ξερω...!)

 

προτιμω δεκα χιλιαδες φορες να ειμαι ευαίσθητος, παραχαιδεμένος,ελιτιστης και καλλιεργημένος οπως με αποκαλεις, παρα να ειμαι καφρος και κρετινος!

(και εγω δεν τα εβαλα σε εισαγωγικα οπως εσυ!)

 

αν νομιζεις εσυ και ο καθε εσυ πως ειναι Μεσαίωνας το να μαθεις να φερεσαι με διαφορετικο τροπο και με σεβασμο στους ανθρωπους που ειναι γυρω σου, τοτε μπορεις να επιστρεψεις στο χωριο η να κατσεις στο σπιτι σου και να βιωσεις την δικη σου Αναγεννηση και τον δικο σου Διαφωτισμο!

 

 

Το πήγες αλλού τώρα φίλε Alejandro μάλλον η ζωή στην πόλη σου την έχει δώσει στα νεύρα και παρεκτρέπεσαι... Δεν έχεις πληρώσει μόνο εσύ έχει πληρώσει και ο "Καραγκιόζης"! Εγώ μίλησα για το ότι έχουμε Δημοκρατία και ο καθένας μπορεί να εισέρχεται στις συναυλίες και εσύ το μετέτρεψες σε κήρυγμα αγωγής του πολίτη με ολίγη από ειρωνικά και προσβλητικά σχόλια που τελικά δείχνουν ότι δε μπορείς να κρατήσεις την ψυχραιμία σου καταντώντας χειρότερος από τους κάφρους των οποίων είσαι μέγας πολέμιος.... Μάλλον εσύ είσαι αυτός που πρέπει να πάει σε κάποιο ορεινό χωριό και μάλιστα με ΚΑΘΟΛΟΥ κατοίκους για να ηρεμήσεις λίγο διότι για Μισάνθρωπο σε κόβω... Και κάτι ακόμη... Σε καμία συναυλία ξένου rock και metal (ακόμη και σε ακουστικά Live όπου η ένταση είναι χαμηλή) δε συμβαίνουν τα έκτροπα που αναφέρεις οπότε μάλλον φταίει ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης και όλο το σκυλοέντεχνο συνάφι που για ακόμη μια φορά ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου