Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση και Linux..


manos_evh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως να εχουν περασει 10 χρονάκια απο την πρωτη προσπαθεια να εγκαταστήσω linux. Για καποιον λόγο κάηκε ο σκληρός μου κατα το install τότε, και εγκατέλειψα την ιδέα. Απο εκεινη την εποχή έκανα πειραματάκια σε τακτα χρονικά διαστήματα με απογοητευτικά αποτελέσματα επιστρέφοντας πάντα στα πιστα xp. Τον τελευταίο μήνα το έπιασα θερμοτατα το ζήτημα και με πείσμα,επιμονη και μια κωλοφαρδία, τα καταφερα. Ως ενα σημείο βέβαια. Ειλικρινά, η πάλη με το θεμα linux, με εκανε να καταλάβω ποσο πολύ αξίζουν τα windows τα ευρώ τους μονο και μονο για την φιλικοτητα τους. Να'μαι πάντως, τώρα εδώ με ενα αρκετα λειτουργικό ubuntu, κατα τα φαινόμενα αξιοπιστο και με τα προγραμματάκια του U.Studio.

Προσοχή. Ακολουθεί πρόβλημα που ζητάει λύση:

Ελα όμως που μετα απο τα δεκάδες προβληματα που έλυσα για να φτασω σε αυτο το σημειο, τις εκατοντάδες ιστοσελίδες που ξεκοκκάλισα για να βρω βοήθεια, μου έχει μείνει αγκάθι το πιο βλακώδες θέμα. Δεν μπορώ να έχω επικοινωνία με το midi controler μου. Οσο κι αν το εψαξα στο net, όλα έδειχναν οτι το να λειτουργει το midi c. απο μόνο του ειναι κατι το αυτονόητο. Κι όμως δεν. Το jack control connections δεν βγαζει τιποτα στο midi tab ενω στο alsa tab έχει ενα midi through αλλα δεν μπορω να το συνδεσω κάπου με επιτυχία. Καμια ιδέα για το που θα πρεπει να ψαξω να βρω μια λυσούλα; (εχω μια ταπεινή sb Audigy2 platinum eX, και ολα λειτουργουν αψογα στα XP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια διαβασα με προσοχη τα παραπανω ποστς, δηλωνω οτι εδω και 8 χρονια εχω διαγραψει τα windows απο τη ζωη μου και χρησιμοποιωντας Linux (ubuntu studio & OpenSuse) ζω καλυτερα... Τωρα οσον αφορα εξειδικευμενες καρτες ηχου οπως  Terratec M-Audio κλπ η αληθεια ειναι πως σιγουρα δουλευουν αρκει να εχεις το χρονο και το κεφι να το ψαξεις (forums) Τα δε προγραμματα που τρεχουν και επεξεργαζονται ηχο, εικονα και video ειναι απαιχτα και με απιστευτες δυνατοτητες η διαχειριση μνημης απο το συστημα δεν αφηνει περιθωρια για τα γνωστα (μακρυα απο μας) κρασαρισματα των windows και τις μη εξαιρεταιες blue screens of death...Οποτε στηριζω ανεπιφυλακτα τα ελευθερο λογισμικο αν και πολλες φορες πρεπει να το ψαξω και να διαβασω αν χρειαστει ή να ανοιξω κονσολα και να χρησιμοποιησω πληκτρολογιο...

Ας μην ξεχναμε το moto του Tux:

"REAL MEN DO IT ON THE KEYBOARD"

What Fuckin' Reasonable Grounds: Piss Off!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πάλι τα xp ποτε δε κρασαραν. Το ubuntu το περασα απο πείσμα και χάριν ελευθερου χρόνου. Ήταν μια μικρή οδύσσεια και τώρα όλα λειτουργουν αψογα και το χαίρομαι. Αυτο το θεμα με το midi να μην είχα... :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου