Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση και Linux..


manos_evh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

Αναρωτιομουνα, επειδη τελευταια εχω αρχισει να χρησιμοποιω linux (ubuntu 9.10), ξερει κανενας κατα ποσο εχει δυνατοτητες για ηχογραφηση? κυκλοφορει το audacity απ οσο ξερω, αλλα απο εκει και περα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπάρχει και το ardour που είναι πολύ πιο εξελιγμένο αλλά θέλει ψάξιμο για να το μάθεις.

 

αν χρειαστείς κάτι σαν fruity loops για ντραμς, κοίτα και το hydrogen

 

όλα αυτα στο synaptic package manager τα βρισκεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια m-audio fast track usb, αλλά ελάχιστες φορές ηχογράφησα στο Ubuntu (αν κ μπορώ)

Τελευταία πάντως έχει αρχίσει να μου παρουσιάζει άκυρα παράσιτα κατά την αναπαραγωγή μουσικής που στα xp για παράδειγμα δεν αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia egw exw kanei duo patition sto upologisth mou... ena me ta linux kai ena me ta window.... ta linux den exoun kai toses poles dinatotites se polhmesikes efarmoges(epe3ergasia video, hxou ,eikonas) einai ka8ara gia hucking kai gia fishing kai genika gia piramatismous me logismiko.... ta windows exoun efarmoges pou 8a einai gia xrhstes opws eseis... gi auto... back to xp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia egw exw kanei duo patition sto upologisth mou... ena me ta linux kai ena me ta window.... ta linux den exoun kai toses poles dinatotites se polhmesikes efarmoges(epe3ergasia video, hxou ,eikonas) einai ka8ara gia hucking kai gia fishing kai genika gia piramatismous me logismiko.... ta windows exoun efarmoges pou 8a einai gia xrhstes opws eseis... gi auto... back to xp...

μη γενικεύουμε πάντως γράφοντας επιπλέον και ασάφειες, Lazlo. ::)

 

το linux μια χαρά έχει πάρα πολλές και ισχυρές πολυμεσικες εφαρμογές, θα σου συνιστούσα μάλιστα να τσεκάρεις και το σχετικό ubuntu studio.

http://ubuntustudio.org/

 

υπάρχουν πολλά εργαλεία για επεξεργασία πολυμέσων, αρκεί βέβαια να είσαι διατεθειμένος να τα ψάξεις λιγάκι. ::)

 

και μάλιστα εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερο να χρησιμοποιήσω το gimp παρά να πληρώσω για ένα photoshop ή να βρώ ένα "σπασμένο"

 

τέλοσπάντων εν κατακλείδει να πω πως το λίνουξ πλέον έχει ωριμάσει σα λειτουργικό και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο άλλα λειτουργικά της εποχής μας, πόσο μάλλον απο τα πανάρχαια XP.

Ας μην ξεχνάμε και το τεράστιο -για μενα- ατου μιας πραγματικα απίστευτα ενθουσιώδους και βοηθητικής κοινότητας των χρηστών που το στηρίζει.

Πιστεύω πως σιγά σιγα ο κόσμος θα πρεπει να βάλει στην μπάντα τις προκαταληψεις του παρελθόντος, αντί να καταδικάζει τον εαυτό του στη χρήση αρχαίων λειτουργικών όπως τα ...xp

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το σιγά σιγά  το ακούω 10 χρόνια και πάω στοίχημα οτι θα το ακούω και άλλα 20!

όσο για το xp μην βιάζεσαι να το κάνεις αρχαίο γιατί είναι οτι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει και θα το έχεις μπροστά σου για αρκετά χρόνια ακόμα (τουλάχιστον 5)

 

δεν βλέπω να ασχολείται κανείς με το linux σοβαρά

έχει guitar rig και cubase? κανένα παιχνίδι για διάλυμα?

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε και το τεράστιο -για μενα- ατου μιας πραγματικα απίστευτα ενθουσιώδους και βοηθητικής κοινότητας των χρηστών που το στηρίζει.

 

Κατά περιπτώσεις, θα ήταν περισσότερο αποτελεσματική η συλλογική προσπάθεια παρά με τον κατακερματισμένο τρόπο που εργάζονται οι περισσότεροι linux developers. Στον κόσμο των hackintosh για παράδειγμα διακρίνω περισσότερη ομαδικότητα, ίσως γιατί ο σκοπός είναι κοινός, δεν μπαίνει στην μέση ο ανταγωνισμός και η προοπτική των achievements σε opensource πλαίσιο ως πιθανό bullet σε CV. ***

 

Λαμπρό παράδειγμα που αντικρούει τα παραπάνω το Ubuntu (Canonical όμως από πίσω ως συντονιστής και PR) και παλαιότερα το Red Hat distro.

 

Η άρνηση των εταιριών να αποκαλύψουν τα μυστικά του Hardware τους παίζει μεγάλο ρόλο στην δυσαρέσκεια των <<απλών>> χρηστών, γιατί περιμένουν ενα (ανώριμο ακόμη κατ'εμέ) desktop OS να παίζει τα πάντα καλύτερα από τα Windows, όπως αρέσκονται να διαδίδουν οι φημο-λόγιοι.

 

 

EDIT:

*** Ακροβατική η δήλωση, αλλά παίρνω το ρίσκο, πιστεύω ότι σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει η ανάγκη για apple desktop hardware, πέραν από την ομορφιά που προσφέρει σε αντίθεση με τα PC κουτιά. Έτσι δεν βλέπω και τον netkas να δουλεύει για την Apple.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κ ωραίο το Ubuntu και αλήθεια, αν δεν ήθελα μια δυο εφαρμογές τύπου Band in a Box θα τα βόλευα και με το audacity.

 

Αλλά σε γενική υποστήριξη hardware είναι αυτό που λέει ο ghen δεν υποστηρίζει πολλά πράγματα, πχ τον εκτυπωτή μου. Επίσης σε κάποια πράγματα ακόμα υστερεί. Η νέα έκδοση (9.10) βελτίωσε πάρα πολύ την αναπαραγωγή βίντεο που μικροκολληματάκια τα είχε, αλλά τώρα βλέπω στην αναπαραγωγή ήχου.

Τα xp παραμένουν το πιο σταθερό OS που έχω δοκιμάσει και γενικά πιο συμβατό με οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου