Προς το περιεχόμενο

Ξαναμαθαινοντας την ταστιερα


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να "ξεχασουμε" που ειναι οι νοτες. Η λυση στο να μην πηγαινουν τα χερια πριν το μυαλο ειναι να σκεφτομαστε πριν παιξουμε και να ξερουμε που ειναι αυτο που σκεφτηκαμε. Ισως κανω λαθος βεβαια...

 

Συμφωνώ κι εγω με τον Πέτρο..

Βέβαια θα μου πεις συνήθως τις ίδιες κλισέ μ@λ@κιούλες παίζω αλλά τί να κάνουμε, that's me... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Βέβαια θα μου πεις συνήθως τις ίδιες κλισέ μ@λ@κιούλες παίζω

 

Έλα τώρα, παραφέρεσαι  ;D

 

Πάντως, πως διάλο μπορεί και αλλάζει τα κουρδίσματα real time ο άλλος ο μπασσίστας...έχω μείνει άναυδος.

 

+1 στον blue και από μένα. Το ζητούμενο σαφώς και δεν είναι να βγαίνουν στην τύχη (αν και υπάρχει η άποψη ότι τα καλύτερα πράματα βγαίνουν κατά τύχη, εγώ θα έλεγα ότι παίξε-παίξε, λιώσε-λιώσε, αυτή η "τύχη" γίνεται pattern  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως παιζω τα ιδια και τα ιδια.........δυστυχως.....καμια εμπνευση καμια εκπληξη..κι δεν ξερω πως να φυγω απο αυτο το αδιεξοδο......δοκιμασα να μαθω καποια modes αλλα παλι δεν ειδα διαφορα.....και ειναι ισως η μοναδικη μου επιθυμια στην εξελιξη μου στην κιθαρα ....δεν θελω να παιζω πιο γρηγορα......ουτε με απασχολει...το μονο που θα ηθελα ειναι να παιζω πιο ωραια,φαντασμενα....και εμπνευσμενα πραγματακια........αλλα δυστυχως δεν ξερω πως θα γινει αυτο.......... :-\

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, πως διάλο μπορεί και αλλάζει τα κουρδίσματα real time ο άλλος ο μπασσίστας...έχω μείνει άναυδος.

 

Έχω δει Miller και Clarke να το κάνουν λαιβ σε ότι παίξιμο επίσης, από αργό ως και πολύ γρήγορο.

Πολύ τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιανου εδω μεσα, οταν παιζει πανω απο ενα backing track πχ, ΔΕΝ πηγαινουν, εστω και για λιγο, εστω και ανεπαισθητα, τα δαχτυλα του στα ιδια και ιδια "σχηματα"?? Με βασιλια αυτων το pentatonic pat.2 με root στην 6η χορδη?

 

σε εμενα γιατι απλα ΔΕΝ ΞΕΡΩ το..pentatonic pat.2 με root στην 6η χορδη ;D ;D

 

επειδη ειμαι αυτοδιδακτος στην κιθαρα...νομιζα οτι επρεπε να την μαθω οπως το πιανο (στο οποιο ειμαι...σπουδαγμενος με διπλωματα & παπλωματα ;D) αλλα με  μια ...διαφορα....βαριομουν να ανεβοκατεβαζω κλιμακες και ετσι δεν τις εμαθα ποτε... ;D ;D οποτε καθισα και εμαθα απ'εξω ολες τις...νοτες στην ταστιερα... ;D και οσο περισσοτρα ακκορντα μπορουσα, ετσι ποτε δεν εμαθα box playing,η πληρης αδιαφορια μου για οτιδηποτε μπλουζιζει αλλα και η μηδενικη επιθυμια μου να μαθω να παιζω  κομματια...αλλων με βοηθησε ιδιαιτερα σε αυτο.. ;D ;D (νομιζω οτι το μονο μη δικο μου κομματι που ξερω να παιζω...σωστα ειναι το Knocking on Heaven's Door ... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ρωτησω το εξης χωρις να σημαινει κατι και παρεξηγηθουμε

 

Ποσοι απο εσας που νιωθεται αυτο το αδιεξοδο ειστε αυτοδιδακτοι κατα κυριο λογο?

Το ρωταω αυτο γιατι ετσι ενιωθα μεχρι που αρχησα τα μαθηματα (εδω και ενα χρονο) και σιγα σιγα ανοιγουν οι οριζοντες..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης νομιζω...ακομα και ο μεγαλυτερος πολεμιος της...

" διδασκαλιας" θα συμφωνησει με τη διαπιστωση οτι αν καποιος ΜΟΝΟΣ του και ΑΦΟΥ προσπαθησει σκληρα ΔΕΝ μπορει να "παει παρακατω" σε οποιονδηποτε τομεα της ζωης θα πρεπει (εφοσον το ΘΕΛΕΙ) να αναζητησει ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ "βοηθεια".

 

Απλα δεν το θελουν ολοι για πολλους και διαφορους λογους (βαριουνται,ειναι τεμπεληδες,δεν τους χρειαζεται σε αυτα που παιζουν κτλ,κτλ...)

 

Προσωπικα αν ειχα χρονο και ....κουραγιο  ;D θα με ενδιεφερε να καθισω με εναν ΣΩΣΤΟ δασκαλο να ΜΑΘΩ κιθαρα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξερεις την ταστιερα (standard) απ εξω κι ανακατωτα για μενα ειναι ισως οχι το Ω αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ το Α. Πανω εκει πιστευω οτι βασιζονται ΟΛΑ.

Αν θα "κλειστεις" στο να παιζεις σε "κουτακια" ειναι δικο σου κακο και δεν εχει καμμια σχεση με το αν ξερεις καλα την ταστιερα.

Αν ΟΝΤΩΣ την ξερεις τοτε αυτο που σε περιοριζει ειναι το κακο σου "γουστο" και η ελλειψη φαντασιας, κι οχι η ταστιερα.

Τωρα, αλλαγη κουρδισματος κι εγω συμφωνω αλλα μονο αν εξυπηρετει κατι, αλλιως, ποιος ο λογος να μαθαινεις μιαν ΑΛΛΗ ΑλφαΒητα?

Θα μπερδεψουμε τις.... γλωσσες μας :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ΟΝΤΩΣ την ξερεις τοτε αυτο που σε περιοριζει ειναι το κακο σου "γουστο" και η ελλειψη φαντασιας, κι οχι η ταστιερα.

 

+1000

 

μιλωντας εκ...μπυρας το μεγαλυτερο εμποδιο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι οχι η μουσικη που ακουμε/παιζουμε αλλα η μουσικη που ΔΕΝ ακουμε (με αλλα λογια αν καποιος ακουει ΜΟΝΟ ενα ειδος μουσικης μοιραια "κλεινει" τους οριζοντες του)

 

απο εκει και περα οντως το 90% ειναι θεμα φαντασιας και αισθητικης την οποια πρωτη η εχεις η δεν εχεις και την οποια δευτερη θελει δουλεια για να την αποκτησεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ι αν καποιος ΜΟΝΟΣ του και ΑΦΟΥ προσπαθησει σκληρα ΔΕΝ μπορει να "παει παρακατω" ...

Προσωπικα αν ειχα χρονο και ....κουραγιο  ;D θα με ενδιεφερε να καθισω με εναν ΣΩΣΤΟ δασκαλο να ΜΑΘΩ κιθαρα... ;D

 

Αν επιτρεπεται να ρωτήσω κάτι. Αν και αυτοδίδακτος, δεν παρατηρείς οτι επαναλαμβανεσαι πανω στην ταστιέρα; Εστω και με τον δικο σου τροπο που πιθανο να εχεις συνηθίσει τόσα χρόνια?

Τώρα για τον δάσκαλο, εχω την εντύπωση οτι ενω ειναι αναγκαια αυτη η συναναστροφη με καποιον εμπειρο, οι πιθανότητες να σε βάλει στον ίσιο δρόμο ειναι μεγαλες αλλα με αποτελεσμα να ξεχασεις τον τροπο που επαιζες. Κάτι τέτοιο θα χτυπήσει μετωπικά την αυθεντικότητα σου. Νομιζω λοιπόν οτι πολυ καλα προσθεσες το 'σωστος' διπλα στο δασκαλος. Εκτος απο το να κανει την δουλεια του καλα, θα πρεπει να την κανει στα δικα σου μετρα. Λιγακι δυσκολο να τον βρεις αυτον τον τυπο βεβαια...

Και Ontopic επιτελους. Τα κουρδίσματα βοηθανε στο να αλλαζουμε τον ήχο μας αλλα οχι το παιξιμο μας? Θα ηταν το ιδιο εαν αλλαζαμε το παιξιμο ωστε να μιμηθουμε αλλαγη κουρδίσματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου