Προς το περιεχόμενο

Ξαναμαθαινοντας την ταστιερα


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να "ξεχασουμε" που ειναι οι νοτες. Η λυση στο να μην πηγαινουν τα χερια πριν το μυαλο ειναι να σκεφτομαστε πριν παιξουμε και να ξερουμε που ειναι αυτο που σκεφτηκαμε. Ισως κανω λαθος βεβαια...

 

Μα πανω σε αυτο ουσιαστικα παταω. Θα επρεπε οπως πολυ σωστα ειπες καθως παιζουμε να σκεφτομαστε που ειμαστε, που θελουμε να παμε μετακαι πως θελουμε να παμε εκει. Το θεμα ειναι οτι μερικες φορες πιανω τον εαυτο μου ασυναισθητα να σκεφτεται μεσα στα "κουτακια" γιατι απλα εχει συνηθισει να το κανει αυτο. Παω για παραδειγμα σε κατι γνωστο και ετσι χανω κατι περιεργο που θα μπορουσα να ανακαλυψω. Αυτο συμβαινει συνηθως οταν παιζω πχ σε ενα backing track που εχω ψιλοβαρεθει, οταν δεν εχω ορεξη γενικα και δεν δινω 100% στο παιξιμο μου.

Διαλεγοντας λοιπον ενα αλλο κουρδισμα, χωρις να μαθω την αλφαβητα του (οπως ειπε και ο play) ξερω οτι οποια σχηματα γνωριζω εχουν πλεον καταργηθει και ετσι αναγκαζω το μυαλο μου να σκεφτεται καθε νοτα και να μην επαναπαυεται.

 

 

Τελος, δεν ειμαι υπερμαχος ουτε του να ξερεις ολες τις νοτες της ταστιερας ουτε του να απομνημονευεις σχηματα. Ειμαι υπερ και των δυο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άμα ακούσεις πως παίζει κιθάρα ο Sf, θα αρχίσεις τη φυσαρμόνικα... ;D ;D

 

φυσικα μια και θα νομισεις οτι το οργανο αυτο ειναι ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ... ;D οποτε καλυτερα να ξεκινησω ενα καλυτερο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένας καλός τρόπος να ξεκολλήσεις από ένα τρόπο παιξίματος, είναι να αρχίσεις να δουλεύεις σε μουσική που δεν παίζεις συνήθως.

Αν δηλαδή το έχεις λιώσει σε μπλουζ, τράβα παίξε ρέγκε ;D

Άκου πολλά στον αντίστοιχο ήχο, δοκίμασε κλασσικά ριφάκια εκεί (λιώνωντας τα σε πολλές πολλές επαναλήψεις) και θα εμπλουτιστεί το παίξιμο οπωσδήποτε.

 

Επίσης πιστεύω βοηθάει να δοκιμάζεις κλίμακες με άλλο πιάσιμο, έτσι αναγκάζεις το χέρι να το δει αλλιώς, και αλλάζει πάντα και η προσέγγιση που δίνεις. Ή να δοκιμάζεις ασκήσεις επάνω σε κλίμακες, παίζοντάς τες σε τρίτες, με οκτάβες, με πέμπτες, με άλλα ρυθμικά.

 

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι, επανάληψη, επανάληψη, επανάληψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένας καλός τρόπος να ξεκολλήσεις από ένα τρόπο παιξίματος, είναι να αρχίσεις να δουλεύεις σε μουσική που δεν παίζεις συνήθως.

 

+1

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθε μερικα modes (dorian,lydian mixolydian....)

και αρχισε να μιλας μαζι τους παιζοντας οπως κανει ο ΜΕΓΑΣ Benson

στην διασκευη του on brodway απο το 2.10 και μετα.

www.myspace.com/kouroubela

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως εχεις πολυ δικιο,μαλιστα οι ΔΥΟ σωστοι δασκαλοι στους οποιους απευθυνθηκα (τερατα μουσικης παιδειας και τεχνικης και οι 2) μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ να μαθω "κανονικη" κιθαρα... ;D ;D γιατι μετα δεν θα μπορουσα να παιξω αυτα που παιζω..τωρα... ;D ;D

 

Πιστεύεις ότι η μοναδικότητα και η αυθεντικότητα του καθενός είναι κάτι που χάνεται μέσα απο μια μεθοδολογία μελέτης? Δηλαδή τι σε εμποδίζει απο ένα σημείο και ύστερα να αναπτύξεις τον εαυτό σου όταν οι ιδέες δεν χάνονται και η προσωπικότητά σου είναι ίδια?

 

Αν κατάλαβα λάθος συγνώμη.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι η μοναδικότητα και η αυθεντικότητα του καθενός είναι κάτι που χάνεται μέσα απο μια μεθοδολογία μελέτης? Δηλαδή τι σε εμποδίζει απο ένα σημείο και ύστερα να αναπτύξεις τον εαυτό σου όταν οι ιδέες δεν χάνονται και η προσωπικότητά σου είναι ίδια?

 

+1

 

Ξέχασα να το σχολιάσω αυτό. Πραγματικά δεν πιστεύω πως κάτι που κάποιος μπορεί να εκφράσει, θα τον περιορίσει το να διδαχθεί κάποια πράγματα. Αντιθέτως θα βοηθήσει ώστε να το εκφράσει ακόμα καλύτερα και πιο ξεκάθαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι σε εμποδίζει απο ένα σημείο και ύστερα να αναπτύξεις τον εαυτό σου όταν οι ιδέες δεν χάνονται και η προσωπικότητά σου είναι ίδια?

 

μα νομιζω οτι το ειπα παραπανω: η ΤΕΜΠΕΛΙΑ μου.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αλλαξει κουρδισμα στην κιθαρα μου μονο 2-3 φορες για ισαριθμα τραγουδια που το απαιτουσαν (dire straits-romeo and juliet, radiohead-jigsaw falling into place κλπ).

 

Ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να "ξεχασουμε" που ειναι οι νοτες. Η λυση στο να μην πηγαινουν τα χερια πριν το μυαλο ειναι να σκεφτομαστε πριν παιξουμε και να ξερουμε που ειναι αυτο που σκεφτηκαμε. Ισως κανω λαθος βεβαια...

Παραθετω στο ποιο για μενα αξιο μελος του Noiz λεγοντας Ναι εχεις δικιο, ακομα και εκει που λες μπορει να κανω λαθος. Μεχρι και πριν το μπορει.... φυσικα θα αναφερεσαι σε καποιο καλο επιπεδο μουσικου(δε λεω κιθαριστα). Απο κει και περα διαφωνω και συμφωνω οτι μπορει να εχω λαθος.

 

Τελος παντων διαβαζοντας γενικα και με ιδιαιτερη προσοχη τα οσα γραφτικαν, συμπερενω πως(αν και το εγραψα) πως χωρις συστηματικη καταρτιση(δασκαλο0 οχι δε πας πουθενα, αλλα πας ΠΟΛΥ αργα(αν εισαι ανοικτομυαλος) ή εισαι παπαγαλος ειτε των ACDC Καζαντζιδη Birelli(τι να πεις για ταστιερες τωρα :-X Εκει να δειτε ξεκουρδισματα real time και αλλα ακροβατικα) ειτε του εαυτου σου.

Τελος, θα συφωνησω με τα περι βαρεμαρας του κου SF συμπληρωνωτας με την ατακα του δασκαλου μου(και να με συγχωρητε)

ΜΕ ΚΛΑΝΙΕΣ ΑΥΓΑ ΔΕ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΕ

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου