Προς το περιεχόμενο

Τι δουλειά κάνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ααααχχχχ.....αν περιμέναμε να ζήσουμε απο αυτό.....

Με 20 χρόνια μπασου στην πλάτη, σε δύο "επαγγελματικά" σχήματα (εννοώντας δισκογραφία, live κτλ)...είμαστε σε λάθος χώρο και σε λάθος χώρα (για να ευθυμήσουμε και λίγο). Τεχνικός H/Y, μηχανογράφηση-IT support σε γνωστή εταιρεία. "Φοβερίζω" Διαόλους και "κυνηγάω" Μάγισες... Τουλάχιστον έχω χρήματα να χρηματοδοτώ το μεράκι μου.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Προγραμματιστής, αλλά κυρίως babysitter για βλαμμένα στελέχη υπουργείων και τραπεζών ( δε στα λέει αυτά κανείς στη σχολή γαμώτο ... ) ... Καλα λεφτά, πολύ καλά, αλλά ... ψυχασθένεια μάγκες !

 

Τώρα στα 33, θυμάμαι όταν ήμουν στα μισά χρόνια που έλεγα "όταν μεγαλώσω, θα γίνω γιάπης το πρωί και rocker το βράδυ !", λιώνοντας το βυνίλιο του Passion and Warfare .

 

... λίγο καιρό μετά, μπήκα μαλλιάς με κολλητό μαύρο τζήν στο Νάκα με το Μπαλταζάνη, για να βγώ λίγους μηνες μετά με φορμίτσα adidas, κουρεμένο μηχανή μαλλάκι, ακούγωντας jamiroquai :D

 

Την επόμενη 10-ετία μάλλον ξέχασα την κιθάρα μου, αλλά δε σταμάτησα ποτέ να ακούω .. τα πάντα. Μέχρι πριν 2 χρόνια που κάτι εξεράγη μέσα μου βλέποντας κάτι πιτσιρίκια στο "Αν" να τα σπάνε.

 

Απο τότε η μια Fender έγινε 7 ηλεκτρικές, ο Hughes & Ketner 40W έγινε full rack, και η μοναξιά του "παίζω με το CD" έγινε 2.5 μπάντες, αρκετά live για νιούπηδες, ξαναγράφτηκα στο Νακα με το Μπαρμπέρη πλέον, 3 η 4 πρόβες τη 'βδομάδα, και σε λίγο καιρό έρχεται κι ένα ντεμάκι που αν και ... Πυξ-Λαξ-ίζει ... δεν είναι Πυξ Λαξ, και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. 

 

Τον τελευταίο χρόνο, νομίζω ότι αναπληρώνω την ανάγκη μου για έκφραση μέσω .. κώδικα ... με πραγματική έκφραση μέσω ιδρωμένων live, εκεί που έχεις κλείσει πλέον μάτια κι απλώς ακούς τι παίζουν τα χέρια σου απο μόνα τους.

 

Το γιάπης το πρωί, ρόκερ το βράδυ έχει τα καλά του. Τα λεφτά κανείς ποτέ δε μίσησε πραγματικά. Αλλά το σχέδιο είναι ένα μαγαζάκι με αυστηρά physical, non-digital presence, όπου θα μπορείτε να βρείτε κιθάρες που δεν κυκλοφορούν πιά, με μια τάση - απ'ότι βλέπω - σε signature models & superstrats, κάποια επένδυση σε ένα προβάδικο, κάποιο website σχετικό ( services για μπάντες και studios ) ή ότι άλλο μουσικό paraphernalio μπορέσω να φτιάξω  ;D

 

Και η ατάκα του μήνα ... "Φίλε Κώστα, αν κάποτε βρεθεί κάποιος να με πληρώσει για να κλειστώ σε ένα studio και να ηχογραφήσω αυτά τα τραγούδια, την τρίτη μέρα, στις 12 το μεσημέρι, θα τ* βγάλω έξω και θα τ*ν π**ξω καταμεσίς του studio"

 

Ευχαριστώ ... για την υπομονή σας  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 31 παρα κατι και ασχολουμαι με την κιθαρα απο το 1982.εκανα κλασσικη 5 χρονια στο νησι  και μετα , καθε σαββατο ταξιδακι στην αθηνα μεχρι το 1997 που πηγα φανταρος εχοντας πτυχιο αρμονιας αντιστιξης φυγης και κλασσικης κιθαρας απο το ωδειο νακας.

απο την προτωχρονια του 99 που απολυθηκα εργαζομαι σαν καθηγητης στο μουσικο σχολειο στο νησι και τα παρασκευοσαβατα παιζω ηλεκτρικη στα μπουζουκια.εδω θελω να τονισω οτι ---ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ--- αλλα το κανω μονο και μονο επειδη ειναι ενας μισθος νεοδιοριστου εκπαιδευτικου!!!επισης παιζω πληκτρα λιγο μπασσο  και μπουζουκι.

κατα τ αλλα , χτιζω ενα σπιτακι με την αρραβωνιαστικια μου.

 

παντως,προσπαθω να ασχολουμαι με την κιθαρα οσο μπορω περισσοτερο αν και δεν τα καταφερνω πολυ λογω φορτου εργασιας και κοινωνικων,προσωπικων,επαγγελματικων υποχρεωσεων.

 

αυτο που θα με εκανε πιο ευτυχισμενο εκτος απο ενα σπιτακι, κανα δυο παιδακια και την γυναικα μου , ειναι να εχω απερισπαστος 3 ωρες την ημερα στην διαθεση μου για να ασχολουμαι με τζαζ αυτοσχεδιασμο στην κιθαρα , και πειραματισμο σε ενορχηστρωσεις για τις μουσικες μου ιδεες.

 

αυτα..

ποιος σου εκανε στο νακα?

ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω με τη σειρα μου, δηλωνω φοιτητης Δασολογιας και φυσικου περιβαλλοντος στο ΑΠΘ, στα τελειωματα θελω να πιστευω. Παραλληλα ευκαιριακα δουλευω σαν σερβιτορος καλοκαιρια, σε κανα νετ καφε το χειμωνα, ισα ισα για να βγαλω τα απαιτουμενα φραγκα για καποιο συγκεκριμενο οργανο που μου χει καρφωθει στο μυαλο.

Με τη μουσικη το παλευω καμποσα χρονακια,αυτοδιδακτος αλλα απο το 2005 το χω δει πιο σοβαρα, χομπιστας μεν αλλα σε μπαντα με καμποσες κυκλοφοριες, αρκετα λαιβ εσωτερικο και εξωτερικο και απο Νοεμβρη βγαινω για την πρωτη μου μινι περιοδια στη Γερμανια.

Ποτε δεν πληρωθηκα γιαυτο που κανω, μονο σε αλκοολ και τις περισσοτερες φορες οχι αρκετο... Φαντασου οτι γενικα δεν πινω...

Οσο παει προσπαθω να το τραβηξω γιατι τελικα το κλασικο παραδοσιακο heavy metal δεν ειναι και τοσο νεκρο οσο μερικοι νομιζουν, αλλα παραλληλα θελω πολυ να ασχοληθω με αυτο που σπουδαζω.

Θα δειξει το μελλον...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια δουλευω σαν διοικητικος υπαλληλος στο Ελληνικο Ανοικτο πανεπιστημιο στην Πατρα.Ευτυχως που ειναι πενθυμερο και ωραριο 7:30 - 15:00 οποτε εχω αρκετο χρονο για να ασχολουμε με το οργανο.Οσο χρονο μπορεις να εχεις βεβαια με δυο παιδια 8 μηνων!Αυτα γενικα.

 

φίλε ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ. εχω ακουσει οτι η επιλογη γινεται με κληρωση...ισχυει? γενικα αξίζει τον κοπο?

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ είμαι φοιτητής Πληροφορικής στο Α.Π.Θ. και μαθαίνω ηλ.μπάσσο εδώ και 6 χρόνια. Ότι λεφτά έχω δουλέψει είναι από κάποια live σε bars...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Security Lead Officer - Υπεύθυνος ασφάλειας τηλεπικοινωνιακών προιόντων σε μεγάλη πολυεθνική εταιρία, κατασκευαστή τηλεπικοινωνιακών υποδομών (γνωστή σε όλους).

 

...δυστυχώς φοβήθηκα να συνεχίσω με τη μουσική αλλά δεν πειράζει...ασχολούμαι με κάτι που αγαπώ πολύ επίσης...

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπ! Τί βλέπω επάνω??? savvas-kinetic??? Χαίρομαι που είμαστε συνάδελφοι (IT) Σάββα. Καταπληκτικό το Random's Manifest. Εκεί έχω μείνει... χαχα...έχω και το CD υπογεγραμμένο στο Live που δώσατε στο Ηράκλειο το 2000.

 

Keep up man!

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τα δικα μου...

 

Φοιτητης κοινωνικης εργασιας (aka κοινωνικος λειτουργος)

Προς το παρων στηριζω ολες τις ελληνικες οικογενειες διανεμοντας τους πιτσες... μα καλα κανεις δεν μαγειρευει σπιτι του πλεον ολοι απεξω τρωνε???

Παιζω μπασσο 5 χρονια και  το βλεπω καθαρα και μονο ερασιτεχνικα (αυτοδιδακτος γαρ)αντε και κανα live  για εμας και τους φιλους μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου