Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμο εχετε στα στερεοφωνικα σας???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου ανωνυμε m.......

Σημερα ημασταν 3 ατομα και τους ρωτησα την γνωμη τους για αυτα τα ηχεια!Οι δυο που τα ηχαν ακουσει τους δωσανε τον χαρακτηρισμο σκουπιδια!

Ο τριτος, οταν τα ειδε σε φωτογραφια, τα χαρακτηρισε σκουπιδια!

Διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα τους τον πιασανε τα γελια!

Αναρωτιοταν πως ειναι δυνατον να τα δινουν οτι πανε στους 16 κυκλους κατω, οταν τα δικα του πηγαινουνε ακριβως στους 16 κυκλους και ειναι 5,5 μετρα μπασοκορνα(ες), δυο εχει!Το αλλο που του εκανε εντυπωση ηταν ποσο λαθος κατασκευασμενα ηταν!Δηλαδη, το πρωτο που βλεπει ενας που ξερει στοιχειωδως φυσικη, ειναι οτι τα διαφορα μεγαφωνα ΔΕΝ ειναι σε μηχανικη φαση!Το οτι τα μεγαφωνα ειναι διασκορπισμενα σε ολο σχεδον το υψος της προσοψεως δεν καλυτερευουν τα πραγματα απο αποψη χρονικης ακριβειας!

Η κουτα του μπασου ειναι παρα πολυ μικρη σε χωρητικοτητα για να πηγαινει τοσο χαμηλα!Φυσικα γινεται, αλλα τοτε πρεπει να εχεις μεγαφωνο μεγαλης διαδρομης και τοτε αρχιζουν οι συμβιβασμοι!

Για παραδειγμα σου λεω οτι η δικη μου κουτα των sub πηγαινει στους 19 κυκλους (0dB) και ειναι 19 κυβικα μετρα, bass-reflex!Αλλα, εκει υπαρχει απολυτο κοντρολ!

Η ευαισθησια τους ειναι πολυ μικρη! 92dB, αν θυμαμαι καλα, ειναι αστεια για αυτην την τιμη που κανουν!Εκει χρειαζεσαι πολλα βαττ για να ακουσεις κατι!(μηπως η ιδια εταιρια πουλαει και τεραστιους ενισχυτες?)

Σε γενικες γραμμες, ακομα δεν εχω ακουσει ΕΝΑ συμβατικο ηχειο που να ακουγεται αξιοπρεπες!Οσο και να κανει!

Σπιρος

ΥΓ:Ακουω κλασσικη μουσικη,(90%), συνηθιζω να πηγαινω σε κονσερτα και σε εκκλησιες!

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νοιώθω την ανάγκη να επέμβω εδώ για να προστατέψω την πορεία της συζήτησης και να σας εξηγήσω μερικά πράγματα για το φίλο μου το Σπύρο. Ο φίλος mechmg93 με εξέπληξε ευχάριστα, γιατί συνήθως πολλοί παρεξηγούνται με τον τρόπο που εκφράζεται ο Σπύρος (θυμηθείτε επίσης ότι μένει στη Σουηδία και τα Ελληνικά δεν είναι η γλώσσα που μιλάει καθημερινά).

 

Όταν λέει ότι έχει δίκιο, μπορεί να ακούγεται δογματικό, αλλά σας συμβουλεύω να τον πιστεύετε, όταν αφορά σε ηχεία και διάφορα vintage μηχανήματα κυρίως! Μερικοί αυτοαποκαλούμενοι χαϊεντάδες δεν τον πιστέψανε, μέχρι που ακούσανε αυτά που προτείνει και μετά δεν είχανε που να κρυφτούνε για τα εκατομμύρια που είχαν δώσει για σπέσιαλ... καλώδια...

 

Επίσης ο Σπύρος είναι ο μόνος άνθρωπος που ξέρω που κρίνει ένα ηχοσύνολο με γνώμονα την "πραγματική εμπειρία". Δηλαδή θα κρίνει μια ακρόαση συμφωνικής μουσικής με βάση την εμπειρία του, το να ακούει αρκετές φορές το μήνα δηλαδή τέτοια μουσική σε συμφωνική αίθουσα. Μια απόδοση εκκλησιαστικού οργάνου, με βάση το πραγματικό όργανο.

 

Δεν θέλω να παίξω το δικηγόρο του Σπύρου, μεγάλο παιδί είναι, απλώς θα ήθελα να γεφυρώσω την "απόσταση" και να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.

 

Τέλος θα θυμηθώ την πλάκα που έπαθα ακούγοντας με λιγώτερο από ένα βατ στον τελικό, το σύστημα του στη Σουηδία, με τους Leak και τα (παλιά του) ηχεία, τα καινούργια δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλύτερα θα είναι... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί αυτοαποκαλούμενοι χαϊεντάδες δεν τον πιστέψανε' date=' μέχρι που ακούσανε αυτά που προτείνει και μετά δεν είχανε που να κρυφτούνε για τα εκατομμύρια που είχαν δώσει για σπέσιαλ... καλώδια...

:[/quote']

στο θεμα καλωδιο εχεις και εχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. πιστεψε με εχω γελασει απιστευτα οταν συγγενης μου εδωσε για 80cm interconnect γυρω στα 200 χιλιαρικα(δραχμες)...

αρχικα δεν υπηρχε λογος να παρεξηγησω κατι απο αυτα που λεει. αλλωστε καινουριος ειναι στο noiz και εχουμε ολο τον καιρο μπροστα μας για να τσακωθουμε :P :lol:

οσο για τα ηχεια που αναφερθηκα, απλα ειναι το ονειρο του καθε hienda,και για την ιστορια, τα ανεφερα επειδη ειναι μεγαλα και οχι επειδη ειναι καλα,κανοντας πλακα στον superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα καλωδιο εχεις και εχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. πιστεψε με εχω γελασει απιστευτα οταν συγγενης μου εδωσε για 80cm interconnect γυρω στα 200 χιλιαρικα(δραχμες)...

αρχικα δεν υπηρχε λογος να παρεξηγησω κατι απο αυτα που λεει. αλλωστε καινουριος ειναι στο noiz και εχουμε ολο τον καιρο μπροστα μας για να τσακωθουμε :P :lol:

οσο για τα ηχεια που αναφερθηκα' date=' απλα ειναι το ονειρο του καθε hienda,και για την ιστορια, τα ανεφερα επειδη ειναι μεγαλα και οχι επειδη ειναι καλα,κανοντας πλακα στον superfunk.[/quote']

 

Φίλε mech νομίζω σε έχω καταλάβει ότι δεν ανήκεις σ'αυτή την κατηγορία (που δείγματα της ευδοκιμούν και εδώ), που παρεξηγούνται με το παραμικρό. :wink:

 

Οι χαιντάδες γενικά είναι περίεργη φάρα, απ'όσο τους έχω ζήσει, και οι Έλληνες ειδικά δεν δέχονται κουβέντα. :roll:

 

Αν δεις τι ετοιμάζει ο Σπύρος αυτό τον καιρό, θα καραφλιάσεις. Περιμένω να τα ακούσω βέβαια κιόλας, αλλά και μόνο σαν ιδέα είναι τελείως hardcore. :wink:

 

Αν θέλει ο Σπύρος μπορεί να μας εξηγήσει... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ανωνυμε και διενεκες!

Ολα καλα μεχρι στιγμης!

Θα ηθελα να βαλω μερικες φωτογραφιες, αλλα δεν ξερω πως μπαινουν!

Κανενας εξπερτ στους υπολογιστες εδω μεσα?

Καποιος φιλος, οταν τον ρωτησα ποια ειναι η γνωμη του για τα ουτοπια, σκεφτηκε λιγο και μου ειπε χαμογελοντας, ....ουτοπικα!Ειναι και αυτος με το μικροβιο τρακτριξ!

Αυτο που ετοιμαζουμε τωρα, μαλιστα ηρθα πριν μερικες ωρες απο το χωριο που κατασκευαζονται και βοηθουσα τον φιλο που τα εχει σχεδιασει/κατασκευαζει, ειναι τρακτριξ κορνες απο μπετον, απο 100 κυκλους μεχρι 600 περιπου!300 κιλα ζυγιζει μονο η κορνα χωρις το driver/μεγαφωνο!Εγω θα χρησιμοποιησω τα Αλτεκ απο το 1948! 15" φυσικα!

Τωρα αποτελειωνω και τις υψηλες μεσαιες, παλι τρακτριξ κορνα αλλα με driver Αλτεκ 1,4"!Αυτα τα μεγαφωνα και drivers, ειναι απο Αλνικο και ζυγιζουν παρα πολλα κιλα!Οπως θα πρεπει να ειναι δηλαδη!

Και φυσικα για τα μπασα υπαρχουν παντα 2 30" Electrovoice, ετοιμα να αποδωσουν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συχνοτητα πανω απο 1 κυκλο!

Αυτα, πιστευω να μην σας κουρασα!

Χαιρετησματα

Σπιρος

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ανωνυμε και διενεκες!

Ολα καλα μεχρι στιγμης!

Θα ηθελα να βαλω μερικες φωτογραφιες' date=' αλλα δεν ξερω πως μπαινουν!

Κανενας εξπερτ στους υπολογιστες εδω μεσα?

Καποιος φιλος, οταν τον ρωτησα ποια ειναι η γνωμη του για τα ουτοπια, σκεφτηκε λιγο και μου ειπε χαμογελοντας, ....ουτοπικα!Ειναι και αυτος με το μικροβιο τρακτριξ!

Αυτο που ετοιμαζουμε τωρα, μαλιστα ηρθα πριν μερικες ωρες απο το χωριο που κατασκευαζονται και βοηθουσα τον φιλο που τα εχει σχεδιασει/κατασκευαζει, ειναι τρακτριξ κορνες απο μπετον, απο 100 κυκλους μεχρι 600 περιπου!300 κιλα ζυγιζει μονο η κορνα χωρις το driver/μεγαφωνο!Εγω θα χρησιμοποιησω τα Αλτεκ απο το 1948! 15" φυσικα!

Τωρα αποτελειωνω και τις υψηλες μεσαιες, παλι τρακτριξ κορνα αλλα με driver Αλτεκ 1,4"!Αυτα τα μεγαφωνα και drivers, ειναι απο Αλνικο και ζυγιζουν παρα πολλα κιλα!Οπως θα πρεπει να ειναι δηλαδη!

Και φυσικα για τα μπασα υπαρχουν παντα 2 30" Electrovoice, ετοιμα να αποδωσουν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συχνοτητα πανω απο 1 κυκλο!

Αυτα, πιστευω να μην σας κουρασα!

Χαιρετησματα

Σπιρος[/quote']

 

speechless-smiley-040.gif

smilie_pop_eyes.gif

60.gif

 

Είμαι πολύ περίεργος πως ακούγονται αυτά τα κατασκευάσματα!

 

Αν και δε νομίζω ότι κατάλαβα τι ακριβώς είναι...

 

Εγώ τα μόνα "μη συμβατικά" ηχεία που έχω ακούσει είναι τα ηλεκτροστατικά της...φτου! μου διαφεύγει (τα πρώτα, τα ορίτζιναλ) και μου φάνηκαν πολύ ωραία και πολύ διαφορετικά από τα συμβατικα...

 

 

¶σχετο: Διενεκές και Σπύρος γνωρίζεστε από το avforum ή μου φαίνεται;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου συμμοριτη

Τα ηλεκτροστατικα εχουν μερικα καλα στοιχεια, αλλα μιλαμε παντα για τον κατασκευασμενο και μαρκεταρισμενο HI-FI ηχο που πουλανε μερικοι εξυπνοι σε αρκετους χαζους που δεν εχουν ακουσει ποτε στην ζωη τους πως ακουγεται ενα Στραντιβαρι, ενα τυμπανο 2 μετρων η ενα μεγαλο εκκλησιαστικο οργανο!Και δεν αναφερω πως (δεν) μπορουν να αποδωσουν μια ολοκληρη πτερυγα πνευστων μια μετριας συμφωνικης ορχηστρας ας πουμε 80 μουσικων, σαν του χωριου μου!Απλα, δεν εχουν την δυναμικη που χρειαζεται και αν τους βαλεις λιιιγο παραπανω ισχυ απο αυτο που αντεχουν, τοτε θα πρεπει να τρως βρωμη για αρκετο καιρο για να εξοικονομισεις χρηματα προς επισκευην!Και στο επομενο λαθος, ξανα βρωμη.....!

Και σαν κερασακι στην τουρτα, σε ρωτανε οι εξυπνακιδες, αφου εχεις παρει δανειο για να τα αγορασεις, ποιο σουπερ subwoofer θα αγορασεις αν θελεις να ακουσεις ΚΑΙ μπασο?

Αυτα τα αποριπτουμε εμεις στην συμμορια μου εδω πανω και παμε παρακατω προς στην σωστη διευθυνση, δηλαδη τα surplus και τον σωστο παλιατζη!

Πως ειναι αυτα τα πραγματα?Υπαρχουν σιγουρα φωτογραφιες στο ιντερνετ, αν ψαξεις αυτα τα μοντελα που ανεφερα τοτε βρισκεις και φωτογραφιες, αλλοιως δεν ξερω πως μπορω να βαλω εικονες σε αυτο το φορουμ!

Η ελα να τα δεις και να τα ακουσεις στο σπιτι μου!

Χαιρετησματα

Σπιρος

ΥΓ:Τον διενεκες τον γνωριζω δια μεσου του Rundolf Hruska.

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω συνδεσει ενα technics (sa-eh500 καπως ετσι τελως παντων) στον υπολογιστη παλιο ταπεινο αλλα αρκετα καλο!

 

φιλε alfasud ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος πριν κατι χρονια ελιωνα ενα mirafiori!!! :lol: :lol: :lol: μεγαλος ερωτας με τα ιταλικα αυτοκινητα!!!

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου