Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμο εχετε στα στερεοφωνικα σας???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου συμμοριτη

Οι Ουτοπιες' date=' οπως και τα αλλα συμβατικα ηχεια ειναι κατασκευασματα των μαρκετιστων και μερικων που νομιζουν οτι ξερουν να κανουν ηχεια!Αυτοι οι τυποι δεν εχουν ακουσει, μαλλον, ποτε σωστα ηχεια, δηλαδη σωστες κορνες και η ημιμαθεια ειναι χειρωτερα της αμαθειας οπως λεμε!Το να δινεις την εντολη σε υπολογιστες να σου κανουν ηχεια, ειναι κατακριτεο για μενα!Μην ξεχναμε οτι τα Western Electric(Altec) εκεινης της εποχης, ειχαν εξελιχτει απο τους κορυφαιους τεχνικους εκεινης της εποχης και ειχαν σαν συμβουλους μουσικους που παιζανε σε συμφωνικες ορχηστρες!

[/quote']

 

Δε νομίζω ότι δεν ξέρουν φτιάχνουν ηχεία. Απλά πρέπει να κάνουν συμβιβασμούς. Πόσοι νομίζεις ότι θα μπορούσαν να βάλουν τα δικά σου κατασκευάσματα με τα 16 κυβικά μέτρα και τα 20άρια μεγάφωνα που ζυγίζουν 200 κιλά στο σαλόνι τους;

Εγώ πάντως, δε νομίζω να το έκανα!

 

Από την άλλη, ίσως να έχεις δίκιο λέγοντας ότι μουσικοί θα έπρεπε να εμπέκονται περισσότερο στο σχεδιασμό των ηχείων. Δε γνωρίζω κατά πόσο μόνο η επιστήμη μπορεί να παράγει καλύτερα ηχεία (πραγματικά δε γνωρίζω, μπορεί να λέω και βλακείες...)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

16 κυβικα = 2μετραΧ2μχ4 μηπως δε καταλαβαινω κατι ή εχετε τρελλαθει? υπαρχει τετοιο πραμα? Υπαρχει τετοια πορτα που να το χωραει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hej yameth

Ναι, εχεις δικιο, ανακατεψαμε και αυτοκινητα, αλλα εγω ειμαι που δεν εχω πειθαρχια, γενικα, σε μια συζητηση, ετσι ειμαι!Ελπιζω να εχουν ανοχη και οι υπολοιποι που διαβαζουν, αλλα αυτο το προβλημα υπαρχει σε ολα τα φορουμ, νομιζω, η συζητηση εκτρεπεται σχεδον παντα!Φυσικα, ακολουθω παντα τις παρατηρησεις του διαχειρηστη ομως, ετσι λεγεται στα Ελληνικα?

Αν εχεις κατι συγκεκριμενο για τις ατασθαλειες και ασυνεπειες τοτε μπορω να κοιταξω πως θα τις ξεπερασω!Η αληθεια ειναι οτι εχω ξεχασει το Ελληνικο Συντακτικο η η Ελληνικη Γλωσσα εχει προλαβει να εξελιχτει οσο λοιπω απο την Ελλαδα!

Εχεις δικιο, σε γενικες γραμμες για την κορνα, κανει ενισχυση και ετσι ειναι γνωστη απο αρχαιους χρονους!Εγω παντως εγραψα, αν θυμαμαι καλα, καπου για "σωστες" κορνες!Με αυτην την λεξη εδωσα να νοηθει οτι δεν ειναι ολες οι κορνες που κανουν για πιστη μουσικη αναπαραγωγη!Οι εξπονενσιαλ, που ειναι οι ποιο διαδεδωμενες, εχουν καποιο χρωματισμο, λογω των παραληλλων επιφανειων κυριως!Τυπικος χρωματισμος κορνας!Αυτες χρησιμοποιουσαν και τα Urei!

Τετοιες χρησιμοποιω και εγω, προς το παρων, αλλα εχω τρακτριξ υπο κατασκευην!Και μποασοκορνες, 100κυκλων και μεσουψηλες!

Αυτες, σε διαβεβαιω, δεν εχουν καθολου τα μειωνεκτηματα των εξπονενσιαλ και σε αυτες αναφερομαι οταν γραφω για σωστες!Παντα για αναπαραγωγη μουσικης!

Τα ηδη των tweeter που αναφερεις μπορει να εχουν καποια πιστοτητα, αλλα δεν εχουν δυναμικη και ο ηχος τους ειναι φιαχτος!(τουλαχιστον στα αυτια της δικη μας συμμοριας)!Αναμεσα σε εμας υπαρχουν και μουσικοι που παιζουν σε μια συμφωνικη ορχηστρα και ενα ανσαμπλ!

Η κατασκευη των στουντιο μονιτορς ειναι μια αλλη ιστορια!Οι μουσικοπαραγωγοι και οι τεχνικοι ηχου εχουν αλλες απαιτησεις, κατι εχω ακουσει για αυτο απο μερικους τετοιους που γνωριζω εδω πανω!

Δεν καταλαβα τι εννοεις με την συνδεση των μοναδων, για να απντησω απλοικα, με καλωδια η εννοεις κατι διαφορετικο?

Matching, δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις, φιλτρα, εχω παθητικα οριγκιναλ Αλτεκ και ενα ηλεκτρονικο φιαγμενο απο εμενα για τα sub!

Το τελικο αποτελεσμα δεν το εχω μετρησει, αν εννοεις με οργανα, απλα ακουω με τα αυτια μου!

Θεωρητικες λεπτομερειες δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω επειδη δεν τις καταιχω, ειμαι ενας απλος ραδιοτεχνιτης!Εχω μερικους ομως φιλους μηχανικους που εχουν σχεδιασει τις κορνες και διαφορες ηλεκτρονικες μοναδες που χρησιμοποιω!Εξαλλου, υπαρχει σημερα στο ιντερνετ οτι θεωρητικη πληροφορια θελεις!Αν εχεις φυσικα την ικανοτητα να τις εκμεταλευτεις!

Ναι, εμεις εχουμε σαν σκοπο να κανουμε τα μηχανηματα μας και ειδικα τα ηχεια μας οσο ποιο κοντα γινεται στην πραγματικοτητα!

καταλαβαινω ποσο πονανε τα αυτια απο τον υψηλο ηχο!Πολλες φορες καθομαι στο πρωτο καθισμα στο κονσερτχουσετ και σε ορισμενα μουσικα περασματα πονανε τα αυτια μου!Εξαλλου ο αδερφος της γυναικας μου, ενας μουσικαντης, ειναι σχεδον κουφος!

Το playstation ακουγεται σαν βυνιλιο, χωρις να εχει τα ελλατωματα του!

Γνωριζω τουλαχιστον δυο ατομα που ακριβοπουλησαν τα Studer τους και παιζουν τωρα με ενα playstation 1!Αλλα πρεπει να ειναι αυτο με τις RCA επαφες απο πισω, τα αλλα δεν ακουγονται καλα!

Χαιρετησματα

Σπιρος

ΥΓ 1: Υπαρχουν και ηχεια σωστα σε κλαση μεγεθους της ουτοπιας, αλλα ειναι κατασκευασμενα συμφωνα με την τρακτριξ γωνια!Και μαλιστα Ελληνικα!!!Πολυ ακριβα, ΑΛΛΑ αξιζουν τα λεφτα τους 120%!

ΥΓ 2: το ηχειο των sub μου ειναι ενα δωματιο απλα!

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alfasud μια και σε βρηκα,και μιας και ειμαι ασχετος απο hi fi,εχει ενας γνωστος μου δυο ΚΤΗΝΩΔΗ Altec Voice of theater τα οποια τα αγορασε απο ενα θεατρο που εκλεισε στη Νεα Υορκη.

Λενε τιποτα ή ειναι μπουρουχες?(τα πουλαει & σκεφτομαι να τα αγορασω αν και χλωμο το βλεπω να μπορει να τα οδηγησει ο Mission Cyrus που εχω....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alfasud μια και σε βρηκα' date='και μιας και ειμαι ασχετος απο hi fi,εχει ενας γνωστος μου δυο ΚΤΗΝΩΔΗ Altec Voice of theater τα οποια τα αγορασε απο ενα θεατρο που εκλεισε στη Νεα Υορκη.

Λενε τιποτα ή ειναι μπουρουχες?(τα πουλαει & σκεφτομαι να τα αγορασω αν και χλωμο το βλεπω να μπορει να τα οδηγησει ο Mission Cyrus που εχω....)[/quote']

 

Superfunk, μπουρούχες του κερατά είναι, δεν αξίζουν, χώρο θα σου πιάνουν, μπορώ όμως εύκολα να σε απαλλάξω εγώ, και σένα και το φίλο σου, πες μου που να έρθω να τα φορτώσω.

 

Ευχαριστώ. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΤΑ, αυθεντικα Α7 ειναι η ιδια η ιστορια του ηχου!

Υπαρχουν Γιαπωνεζοι που κανουν χαρακιρι μονο για να δουν στην πραγματικοτητα ενα ζευγαρι!Μια τετοια παραλλαγη εχω και εγω σπιτι!

Χαιρετησματα

Σπιρος

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΤΑ' date=' αυθεντικα Α7 ειναι η ιδια η ιστορια του ηχου!

Υπαρχουν Γιαπωνεζοι που κανουν χαρακιρι μονο για να δουν στην πραγματικοτητα ενα ζευγαρι!Μια τετοια παραλλαγη εχω και εγω σπιτι!

Χαιρετησματα

Σπιρος[/quote']

 

Να, τέτοια κάνεις και χαλάς την πιάτσα... :P :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ,δεν ηξερα οτι ειναι τοσο καλα!Ποσα λες να του δωσω? (δεν θελω να τον κλεψω γιατι ειναι φιλος),επισης αυτος τωρα τα οδηγει με εναν Audio Research SP6 & ενα κτηνωδη λαμπατο ενισχυτη Mark Levinson (αν & εχει και εναν αλλον phase κατι δεν θυμαμαι μαρκα τωρα,εξισου τεραστιο) θα μπορει να τα οδηγησει ο Cyrus?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κτηνωδη εννοεις?Εχεις καμμια φωτογραφια η μοντελο?

Μην μου πεις οτι ειναι τα 210?????????????????

Αυτα δεν αξιζουν, δωρησε τα στον διενεκες!

Δεν ξερω τι ειναι ο μισιον, αλλα αυτα οδηγουνται με εναν καλο 3 Βαττ ενισχυτη!Αν παιζεις πανω απο 1 Βαττ τοτε πρεπει να εχεις καλες σχεσεις με τους γειτονες σου!

Σπιρος

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου