Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμο εχετε στα στερεοφωνικα σας???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου yameth

θα σου προτεινα πρωτα να μαθεις τι σημαινουν αυτοι οι κωδικοι αριθμοι της Αλτεκ!Ειναι αξιοι να τους θυμασαι, γιατι ειναι οροσημα στην εξελιξη του ηχου!

Δεν καταλαβαινω ακομα γιατι λες οτι οι μηχανικοι μαθαινουν την ιδια φυσικη και μαθηματικα, οπουδηποτε και να σπουδαζουν στον κοσμο!Μηπως εγω ειπα το αντιθετο?Δεν το ειδα πουθενα αυτο!Η μηπως εννοεις την κριτικη που εκανα για το ουτοπια?Αφου αυτο το ηχειο δεν φτανει να με ικανοποιησει τοτε μπορω να κανω κριτικη και για αυτους που το κανανε!

Μαλλον θα πρεπει να διαβασεις λιγο παραπανω για την Αλτεκ, δεν ειναι μονο ΡΑ και σταδια!Η Αλτεκ, ειναι η παλαια Bell Lab και Western Electric!

Αυτωνων των επιστημονων που κανανε αυτα τα ηχεια και τα συστηματα ηχου τα συγγραμματα διαβαζουν στα πανεπιστημια οι σημερινοι σπουδαστες!Και τοτε δεν υπηρχαν μαρκετιστες σε αυτες τις εταιριες!Απλα κανανε οτι θελανε χωρις να σκεφτονται εμφανιση η κοστος!

ΕΠΙΜΕΝΩ οτι τα συστηματα της Αλτεκ και για να μην φανω απολυτος εδω και των αλλων εταιριων εκεινης της εποχης σε αυτο το επιπεδο ηταν κορυφαια και στεκουν ακομα και σημερα!

Στα μεσα της δεκαετιας του 70, τα μισα στουντιο σε ολο τον κοσμο χρησιμοποιουσαν σαν μοτιτορ τα coaxial της Αλτεκ!

Επιστημονικες αποδειξεις δεν μπορω δυστυχως να εχω επειδη δεν ειμαι επιστημονας, εχω αναφερει οτι ειμαι ενας απλος ραδιοτεχνιτης και μαλιστα παλαιας σχολης!Αυτο, ομως, δεν με περιοριζει να εχω τις αποψεις μου επειδη εχω ακουσει τοσο πολυ live μουσικη και τοσο διαφορετικα συστηματα!

Οπως εγραψα και παραπανω, τα κυριως ηχεια μου ειναι Αλτεκ κατασκευη και τα θεωρω σαν ολοκληρωμενες και εργοστασιακες κατασκευες και οχι DIY!

Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν κορυφαιοι μηχανικοι σημερα με τα ποιο εξελιγμενα οργανα και κανουν τα καλυτερα μονιτορ, αλλα απο αυτα δεν μπορεις να ακουσεις μουσικη!Απλα δες τα σαν ενα αποστηρωμενο εργαλειο που σου χρησιμευει στην δουλεια σου!Αυτο εγραψα εξαλλου και στην αναφορα μου για τα στουντιο!Αν τα ουτοπια ειναι τετοια εργαλεια τοτε καταλαβαινω, αλλα νομιζα οτι ηταν για σπιτι!

Δεν με ενδιαφερει τι D/A χρεισιμοποιει το playstation1 ουτε ξερω πως λεγονται!Απλα, πεταξα ολα τα CDplayer που ειχα και το ιδιο κανανε και μερικοι φιλοι!Σε τυφλα τεστ που καναμε, ολοι συμφωνουσαμε οτι το ποιο μουσικαλικο ηταν το PS1 και μαλιστα σε μια συγκεντρωση ειχα δανησθει και ενα Apogee απο ενα στουντιο!Εχω εναν γνωστο που μενει στο Hong-Kong και ειναι μελος στο δικο τους audiophileclub!Σε τυφλα τεστ που κανανε και αυτοι βγαλανε το PS1 σαν το καλυτερο CDplayer που υπηρχε αναμεσα σε αυτα που δοκιμασανε και δεν ηταν και φτηνα μηχανηματα εκει μεσα!Ο γνωστος αυτος εχει πουλησει τα Studer του και δεν ειναι ο μονος που το εχεικανει αυτο!

Ερωτησεις τωρα!

Εχεις ακουσει αυτα τα Αλτεκ που εχω σπιτι μου?

Εχεις ακουσει το PS1 σαν μηχανημα αναπαραγωγης?

Ακους τα μηχανηματα σου σαν μερος της δουλειας σου σε στουντιο η για να ευχαριστηθης την μουσικη?Κατα ποσον εχεις ακουσει κλασσικη μουσικη live?Εκκλησιαστικο οργανο?

Σπιρος

ΥΓ 1:Δεν πινω ποτε μπυρα ουτε κρασι ουτε αλλο ποτο!

ΥΓ 2:Εισαι καλοδεχουμενος να ακουσεις και το συστημα μου και αλλα ακομα ποιο σοβαρα συστηματα, δυστυχως μονο κορνες, μοναδες Altec, JBL, EV, TAD, να επισκεφτουμε μερικα στουντιο στο χωριο μου και να μιλησεις με συναδελφου σου, γιατι αν καταλαβα καλα εισαι επαγγελματιας στον ηχο!

ΥΓ 3:Οι Αλφασουντ μου σε ευχαριστουν για το κομπλιμαντ που τους εκανες!

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΥΓ 1:Δεν πινω ποτε μπυρα ουτε κρασι ουτε αλλο ποτο

 

Ούτε νερό;

 

Θα σας αποκαλύψω ότι πίνει γάλα. Μετράει αυτό για ποτό;

 

Eyeprotocol ξέρω αρκετούς που δεν πίνουν σχεδόν καθόλου νερό. Σαν αποτέλεσμα παρουσιάζουν τάσεις δυσκοιλιότητας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πινω νερο και πολυ δυνατο καφε, 10 κουταλιες βαρυ καφε προς ενα νερο!Χωρις ζαχαρη η γαλα φυσικα!

Δεν πινω ποτε κοκα κολα η αλλο αναψυκτικο!

Αυτα

Σπιρος

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol ξέρω αρκετούς που δεν πίνουν σχεδόν καθόλου νερό. Σαν αποτέλεσμα παρουσιάζουν τάσεις δυσκοιλιότητας. :)
Ναι, το έχω προσέξει και εγώ σε ορισμένες περιπτώσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ότι αστειεύεσαι.

 

:lol: :lol: :lol:

 

Συνταγή για καφέ (από το Λούκυ Λουκ):

 

Παίρνουμε ένα κατσαρόλι, καφέ και ένα πέταλο. Βάζουμε μέσα νερό και το αφήνουμε να βράσει.

 

Ρίχνουμε τον καφέ. Ρίχνουμε μέσα το πέταλο. Αν το πέταλο δεν επιπλέει, τότε χρειάζεται επιπλέον καφές.

 

Προσθέτουμε ανάλογα μέχρι το πέταλο να επιπλεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως με 10 κουταλιες καφε θα ειχα σπασει το σπιτι μου μαζι με τα στερεοφωνικα μου....

 

Στον alfasud φαίνεται ότι έχει την ακριβώς αντίθετη επίδραση, γιατί πιο ήρεμο άνθρωπο θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις (ακόμα και στη Σουηδία, για εδώ δεν το συζητάμε... 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου