Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμο εχετε στα στερεοφωνικα σας???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου συμμοριτη

Τα ηλεκτροστατικα εχουν μερικα καλα στοιχεια' date=' αλλα μιλαμε παντα για τον κατασκευασμενο και μαρκεταρισμενο HI-FI ηχο που πουλανε μερικοι εξυπνοι σε αρκετους χαζους που δεν εχουν ακουσει ποτε στην ζωη τους πως ακουγεται ενα Στραντιβαρι, ενα τυμπανο 2 μετρων η ενα μεγαλο εκκλησιαστικο οργανο!Και δεν αναφερω πως (δεν) μπορουν να αποδωσουν μια ολοκληρη πτερυγα πνευστων μια μετριας συμφωνικης ορχηστρας ας πουμε 80 μουσικων, σαν του χωριου μου!Απλα, δεν εχουν την δυναμικη που χρειαζεται και αν τους βαλεις λιιιγο παραπανω ισχυ απο αυτο που αντεχουν, τοτε θα πρεπει να τρως βρωμη για αρκετο καιρο για να εξοικονομισεις χρηματα προς επισκευην!Και στο επομενο λαθος, ξανα βρωμη.....!

Και σαν κερασακι στην τουρτα, σε ρωτανε οι εξυπνακιδες, αφου εχεις παρει δανειο για να τα αγορασεις, ποιο σουπερ subwoofer θα αγορασεις αν θελεις να ακουσεις ΚΑΙ μπασο?

Αυτα τα αποριπτουμε εμεις στην συμμορια μου εδω πανω και παμε παρακατω προς στην σωστη διευθυνση, δηλαδη τα surplus και τον σωστο παλιατζη!

Πως ειναι αυτα τα πραγματα?Υπαρχουν σιγουρα φωτογραφιες στο ιντερνετ, αν ψαξεις αυτα τα μοντελα που ανεφερα τοτε βρισκεις και φωτογραφιες, αλλοιως δεν ξερω πως μπορω να βαλω εικονες σε αυτο το φορουμ!

Η ελα να τα δεις και να τα ακουσεις στο σπιτι μου!

Χαιρετησματα

Σπιρος

ΥΓ:Τον διενεκες τον γνωριζω δια μεσου του Rundolf Hruska.[/quote']

 

Φαντάζομαι πως η απόδοση μιας συμφωνικής ορχήστρας, από πλευράς φυσικότητας, είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που μπορεί να ζητήσει κανείς από ένα ηχείο. Εγώ έμεινα άφωνος από τη φυσικότητα των ηλεκτροστατικών, πάντα σε σχέση με τα συμβατικά ηχεία. Φαντάζομαι με τα δικά σου θα μου πέσουν τ' αυτιά...

 

 

Και όσο για τους εξυπνάκηδες-guru που αναφέρεις, αυτό το λεγόμενο hype υπάρχει παντού! Στις κιθάρες να δεις τι "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" πουλιούνται...Απλά στο hi fi τα πράγματα ξεφεύγουν τελείως. από πλευράς κόστους...

 

 

Φωτογραφίες μπορείς να ανεβάσεις πηγαίνοντας στο My Uploads, που βρίσκεται στο μενού αριστερά στην οθόνη, στο My Stuff.

 

 

¶σχετο: Μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα για αυτοκίνητα; Σπύρο, τι κάνουν οι sud σου; Πόσες είναι πλέον; :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αlfasud, αυτός είναι ο ενισχυτής σου;

 

This much sought-after amplifier, became justly famous, as the first to offer point one (0.1%) harmonic distortion;all the more remarkable, when it is remembered that this was back in 1949.The amplifier uses KT66 tubes(triode connected) for a power output of 12 watts.Input sensitivity 160mV,output impedance 2,7-9,15-20 and 28-36 ohms.Frequency response 20Hz to 20kHz,signal to noise level 80dB at 10 watts.Feedback 26dB.The manufacturers,H.J.Leak leaktl12.jpg (10871 bytes)& Company of London, sold 731 TL/12 amplifiers to broadcasting authorities around the world in 1950,including the BBC,the South African B.C.,the Swiss B.C. and the Italian B.C.etc.It is a measure of the high quality of the amplifier and the respect accorded to it, that over half a century ago (1949), the price was in excess of $100 U.S.Dollars.A superb piece of audio history and an item which all serious collectors wish to possess.The price for the TL/12 amplifier, in original condition and working order is $975 U.S.Dollars,which includes the cost of air freight to the USA.

 

leaktl12.jpg

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σχετο: Διενεκές και Σπύρος γνωρίζεστε από το avforum ή μου φαίνεται;

 

ΥΓ:Τον διενεκες τον γνωριζω δια μεσου του Rundolf Hruska.

 

φιλε alfasud ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος πριν κατι χρονια ελιωνα ενα mirafiori!!! :lol: :lol: :lol: μεγαλος ερωτας με τα ιταλικα αυτοκινητα!!!

 

:lol: :lol: :lol:

 

Όλοι οι άρρωστοι μαζεμένοι εδώ!!

 

Gangster σύμφωνα με την τελευταία καταμέτρηση ήταν 4 αλλά μπορεί να έχει και καμμία ακόμα που να την κρύβει και να μη μου το λέει! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου συμμοριτη

Η αποδωση μιας συμφωνικης ορχηστρας ειναι αδυνατη με τεχνιτα μεσα!Ειναι τοσο πολλες συγκυριες που πρεπει να συμπιπτουν, αδυνατον να εκπληρωθουν με απλοικα ηχεια, μονο για να αποδωσεις την δυναμικη ΠΡΕΠΕΙ να εχεις κορνες και μαλιστα πολυ μεγαλης ευαισθησιας, μιλαμε για τεραστια κατασκευασματα!Μονο πηγαινε να ακουσεις μια φορα στο κονσερτχαουζ και μετα σκεψου οτι εχεις μπροστα σου ενα ζευγαρι ουτοπιες!

Ειναι για γελια!Οι ουτοπιες θα ακουγονται σαν τις κουκλες που λενε μαμα!

Οι Alfasud μου γινηκανε 3, μια πουληθηκε για 1 κορωνα, αλλα μονο για τυπικους λογους!Δηλαδη 4!

Ναι, αυτοι ειναι οι Leak μου, η τιμη απο τοτε που εχει γραφτει αυτο το αρθρο εχει αναιβει λιγακι, μερικα ζευγαρια τωρα τελευταια εχουν πουληθει στο ebay για 3.000$Ο ενας ειναι απο το 1950 και ο αλλος απο το 1953!

Υποψιν, δεν ειναι μουσειακα κειμηλια, αλλα ακομα και σημερα χτυπουν πολλους επωνυμους ενισχυτες!

Καλα, θα δω πως μπορω να αναιβασω εικονες, δεν ειμαι και ειδικος στους υπολογιστες!

Χαιρετησματα

Σπιρος

ΥΓ:Ηλια, ηταν Abarth το μιραφιορι σου?

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διενεκες, της εφοριας εισαι?Για πες μου γιατι ρωτας?

Ποιος ξερει, σε λιγες μερες θα ξερω αν θα γινω συνιδιοκτητης μιας Alfasud Giardinetta, ειναι αυτη που πουλιεται στην Δανια!Αναμενετε στο ακουστικο σας!

Διενεκες, σε λιγο φευγω για Κοπεγχαγη, εχει γεννεθλια ο Τουρε και θα παμε οικογενειακως!χοντα και Αλφασουντ επειδη ημαστε 6 ατομα!Λες να με περασει ο χοντας στην γεφυρα, χαχαχαχαχαχαχα?

θα δωσω χαιρετιαματα στον Τουρε και στην Κιρα!

Σπιρος

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διενεκες' date=' της εφοριας εισαι?Για πες μου γιατι ρωτας?

Ποιος ξερει, σε λιγες μερες θα ξερω αν θα γινω συνιδιοκτητης μιας Alfasud Giardinetta, ειναι αυτη που πουλιεται στην Δανια!Αναμενετε στο ακουστικο σας![/quote']

 

Ωχ, πάλι έξοδα! 8)

 

Διενεκες, σε λιγο φευγω για Κοπεγχαγη, εχει γεννεθλια ο Τουρε και θα παμε οικογενειακως!χοντα και Αλφασουντ επειδη ημαστε 6 ατομα!Λες να με περασει ο χοντας στην γεφυρα, χαχαχαχαχαχαχα?

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

θα δωσω χαιρετιαματα στον Τουρε και στην Κιρα!

 

Λάθος, χαιρετίσματα στον Τούρε και φιλιά στην Κίρα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ:Ηλια' date=' ηταν Abarth το μιραφιορι σου?[/quote']

 

μπα ενα απλο 1600αρι ηταν αλλα ηταν αρκετο να με πορωσει

(στην δανια να πατε απο δρομο με στροφες στον χοντακια θα του παρει μια μερα να ερθει)

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου συμμοριτη

Η αποδωση μιας συμφωνικης ορχηστρας ειναι αδυνατη με τεχνιτα μεσα!Ειναι τοσο πολλες συγκυριες που πρεπει να συμπιπτουν' date=' αδυνατον να εκπληρωθουν με απλοικα ηχεια, μονο για να αποδωσεις την δυναμικη ΠΡΕΠΕΙ να εχεις κορνες και μαλιστα πολυ μεγαλης ευαισθησιας, μιλαμε για τεραστια κατασκευασματα!Μονο πηγαινε να ακουσεις μια φορα στο κονσερτχαουζ και μετα σκεψου οτι εχεις μπροστα σου ενα ζευγαρι ουτοπιες!

Ειναι για γελια!Οι ουτοπιες θα ακουγονται σαν τις κουκλες που λενε μαμα!

[/quote']

 

Για άλλα είδη μουσικής, όχι τόσο απαιτητικά, δεν μπορούν να κάνουν δουλειά η ουτοπίες;

 

Αν και η πιστή αναπαράσταση της πραγματικότητας δε νομίζω να πραγματοποιείται...Υπάρχει όμως τεράστια διαφορά μεταξύ του να προσπαθείς να αναπαράγεις μια "ηλεκτρική συναυλία" και άλλο μια συμφωνική ορχήστρα, έτσι δεν είναι;

 

 

 

Την Giardinetta θα την πάρεις για συλλεκτικούς λόγους; Να με συμπαθάς, αλλά είναι τη βρίσκω άσχημη μπροστά στην "κανονική" sud... (ωχ, θα πέσει φωτιά να με κάψει :D )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου συμμοριτη

Οι Ουτοπιες, οπως και τα αλλα συμβατικα ηχεια ειναι κατασκευασματα των μαρκετιστων και μερικων που νομιζουν οτι ξερουν να κανουν ηχεια!Αυτοι οι τυποι δεν εχουν ακουσει, μαλλον, ποτε σωστα ηχεια, δηλαδη σωστες κορνες και η ημιμαθεια ειναι χειρωτερα της αμαθειας οπως λεμε!Το να δινεις την εντολη σε υπολογιστες να σου κανουν ηχεια, ειναι κατακριτεο για μενα!Μην ξεχναμε οτι τα Western Electric(Altec) εκεινης της εποχης, ειχαν εξελιχτει απο τους κορυφαιους τεχνικους εκεινης της εποχης και ειχαν σαν συμβουλους μουσικους που παιζανε σε συμφωνικες ορχηστρες!

Οπως καταλαβαινεις, το κυριο ειδος της μουσικης που ακουω εγω ειναι η κλασσικη και γιαυτο ειμαι "λιγακι" απολυτος!Σε ηλεκτρικα ηδη μουσικης τα πραγματα αλλαζουν, επειδη κανεις δεν ξερει, εκτος τον μουσικο που εκανε την ηχογραφιση πως ακουγοταν ο ηχος και αν πιστεψουμε και οτι και αυτος το ξερει αυτο!Αλλα και οι ηλεκτρικες ηχογραφισεις (rock, synthesizers, κλπ) ακουγονται ανωτερα στο συστημα μου(?)Μηπως μπορω εδω να επικαλεστω την ταπεινη γνωμη του διενεκες, που εχει ακουσει?

Χαιρετησματα

Σπιρος

ΥΓ:Η Giardinetta εχει μια ομορφια που μιλαει σε εμας τα γεροντια!

Αν την δεις απο κοντα, ανακαλυπτεις πολλα ομορφα σημεια που δεν μπορει να αναπαραγαγει μια δισδυαστατη φωτογραφια!Εξαλου ειναι και καταγωγη της!Εσωτερικα ειναι πανεμορφη, ειδικα ο χωρος φορτωσεως!

Ο Δανος την εχει στην κατοχη του 15 χρονια και την κυκλοφορει καθημερικα!!!Θελει να την ουλησει ΜΟΝΟ σε καποιοον(ους) που θα συνεχισουν αξιοπρεπως την καταχη της!Και εμεις οι δυο φιλοι εδω πανω μαλλον ειμαστε καταλληλοι για αυτο!Πραγματι, εχεις δει μια Giardinetta απο κοντα?

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λίγο περίεργα εξελίσσεται αυτή η κουβέντα...

Από hi-fi ξεκίνησε σε αυτοκίνητα πήγε και ταυτόχρονα σε μία μεγάλη ανάπτυξη του συστήματος του φίλου Alfasud.

Hej Alfasud!

Έχω παρατηρήσει κάποιες ατασθαλείες και ασυνέπειες στα γραπτά σου. Ελπίζω να έχουν να κάνουν με τα ελληνικά σου.

 

Από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα θυμάμαι ότι οι κόρνες είναι το ποιό ευαίσθητο μεγάφωνο και γι αυτό χρησιμοποιούνται στο P.A. αλλά και όπου θέλουμε υψηλές εντάσεις.

Από την παραμόρφωση όμως που διαθέτουν από κατασκεύης τους δεν φημίζονται και για τον ποιοτικό τους ήχο.

Δηλαδή αν θες ένταση = κόρνα.

Αν θες ακρίβεια και πιστότητα = dome tweeter, ribbon κλπ.

Παλαιότερα τα studio monitors όπως τα Urei πχ είχαν κόρνες που ξύριζαν τ' αυτιά του κουφού ηχολήπτη.

Με την πάροδο του χρόνου και την βελτίωση των υλικών στα domes και την αύξηση της ευαισθησίας τους (κοντά στα 90db), εξαφανίστηκαν οι κόρνες με αποτέλεσμα ν' ακούμε πολύ καλύτερες μείξεις σήμερα στη δισκογραφία.

 

¶λλο που παρατήρησα στα λεγόμενα σου είναι ότι αναφέρεις μονάδες.

Πως τις συνδέεις;

Τι matching κάνεις;

Με τι φίλτρα;

Πως μετράς το τελικό αποτέλεσμα του συνόλου;

 

Είμαι σίγουρος ότι κάποιος με αρκετές γνώσεις φυσικής, όργανα και μεράκι μπορεί να φτιάξει θαυμάσια ηχεία άλλά θα περίμενα περισσότερες θεωρητικές λεπτομέρεις παρά τύπους μεγαφώνων.

 

Επίσης είναι πολύ σημαντικό το ότι αντιπαραθέτεις το φυσικό άκουσμα με αυτό που βγαίνει από το σύστημα σου.

Μη ξεχνάς όμως ότι απευθύνεσαι σε μουσικούς...

Λίγο πολύ όλοι έχουμε κουφαθεί από πιατίνι που σκάει δίπλα μας. :lol: και εννοώ ότι έχουμε σημείο σύγκρισης.

 

Επίσης παρατηρώ ότι πηγή ήχου είναι το Playstation...

Αν υποθέσουμε ότι κάθε σπίτι έχει τουλάχιστον ένα (κι εγώ έχω δύο :lol: λόγω γιού) θα έλεγα ότι κάτι πρέπει να κάνεις γι αυτό. Είναι ακουστικά μη συγκρίσιμο με κάποια σχετικά σοβαρότερη κατασκεύη.

Δεν σου λέω να ξαμολυθείς να αγοράζεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το hi end hype.

Αλλά για λόγους τάξης και μόνο θέτω τα παραπάνω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου