Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμο εχετε στα στερεοφωνικα σας???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι,εδω μενω και εδω ειναι & τα ηχεια,σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!

σορρυ αν ειπα βλακεια για τον ενισχυτη αλλα...ψαρωσα με τα τερατα που εχει ο γνωστος μου & νομισα οτι ο ενισχυτακος μου δεν θα τα βγαλει περα με τετοια θηρια :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ και να τα δει η γυναικα μου!! :lol: δεν τις εφταναν της καϋμενης τοσες κιθαρες & τοσοι ενισχυτες στο σαλονι,θα'χει τωρα και τα "ηχειακια" αυτα! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Δεν καταλαβα τι εννοεις με την συνδεση των μοναδων' date=' για να απντησω απλοικα, με καλωδια η εννοεις κατι διαφορετικο?

Matching, δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις, φιλτρα, εχω παθητικα οριγκιναλ Αλτεκ και ενα ηλεκτρονικο φιαγμενο απο εμενα για τα sub!

Το τελικο αποτελεσμα δεν το εχω μετρησει, αν εννοεις με οργανα, απλα ακουω με τα αυτια μου![/quote']

 

Όταν συνδιάζεις διάφορες μονάδες, όσο καλές κι αν είναι στο φάσμα που καλύπτουν, δημιουργούνται παρενέργειες που δεν τις περιμένεις.

¶λλοτε βυθήσεις και άλλοτε κορυφώσεις.

 

audio.jpg

Και όχι μόνο στα σημεία συνάντησης.

Τα φίλτρα ή crossovers που χρησιμοποιούνται πρέπει να σχεδιάζονται με γνώμονα τα μεγάφωνα που συνδιάζονται και όχι μεμονωμένα. (όπως πχ της Altec για το μεγαφωνο της).

Γι αυτό είναι πολύ σημαντικό να μετράς το αποτέλεσμα και όχι μόνο τις μονάδες.

Μία πολύ σημαντική εταιρία στο χώρο, η AR που τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει, έφτιαχνε τις δικές τις μονάδες, με τέτοιο τρόπο ώστε να μη χρειάζεται επέμβαση από φίλτρα για την αποκοπή συχνοτήτων στο σημείο crossover.

Δηλαδή έκανε matching στην ευαισθησία, στην αποκοπή, κλπ.

Είναι πολύ δύσκολο να γίνει, και ιδιαίτερα όταν συνδιάζεις διάφορες μάρκες μεγαφώνων.

 

Τα δε φίλτρα/crossover έχουν και αυτά τις παρενέργειές τους.

Ακόμα κι όταν είναι σωστά σχεδιασμένα, συχνά απαιτούνται συμβιβασμοί για να πετύχεις ομαλό αποτέλεσμα.

 

Πάντως βλέπω ότι ασχολείσαι κυρίως με ευαίσθητα στην διέγερση μεγάφωνα, κάτι που είναι αντιστρόφως ανάλογο με την πιστότητα στην φυσική. Και η Altec που αναφέρετε σαν εταιρία, ήταν γνωστή για τα μεγάφωνα που έπαιζαν δυνατά. Αυτό δεν τα έκανε και πιστά...

 

ΥΓ Τον ήχο του playstation ας μην τον σχολιάσω...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hej yameth

Τι εννοεις με μοναδες?τα μεγαφωνα η τα κουτια με τα μεγαφωνα μεσα?

Εχω κουτια 816 με 515 μεγαφωνα και κορνες 311 με 288/16G driver!

Φιλτρα N-500F

Ολα ειναι οριγκιναλ Αλτεκ!

Αυτα που αναφερεις τα εχουν φιαξει ετοιμα οι μηχανικοι της Αλτεκ!

Δεν με απασχολουν εμενα!Μονο αν θελω να πειραματιστω, αλλα προς το παρων δεν αισθανομαι για αυτο!Αυτο που φιαχνω τωρα ειναι κορνες τρακτριξ, αλλα θα δουλευουν με τα Αλτεκ μεγαφωνα και driver!

τα Electrovoice top tweeter τα συνδεω στον ενισχυτη με εναν πυκνωτη 2μF

και τα EV30W sub τα συνδεω με το δικο τους ηλεκτρονικο φιλτρο(70 κυκλοι) και τον δικο τους ενισχυτη κατευθειαν απο τον προενισχυτη!

Δυστυχως, λογω χωρου, δεν μπορω τα sub να τα κανω μηχανικα συμφασικα με το υπολοιπο συστημα!

Τα ευαισθητα μεγαφωνα δεν ειναι αντιστροφως αναλογα με την πιστοτητα!Τουλαχιστον ειναι τελειως καινουργιο σε εμενα οτι ετσι λεει η φυσικη!

Εδω οι γνωμες μας ειναι διαμετρικα αντιθετες!

τα Αλτεκ επαιζαν παντα καλα και παιζουν ακομα!Μιλαμε για τα ιδια Αλτεκ?

Ο ηχος του PS1 αντεχει καθε σχολιασμο!Προσεξε, αναφερομαι μονο στην εκδοση με τις επαφες απο πισω!

Σπιρος

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ και να τα δει η γυναικα μου!! :lol: δεν τις εφταναν της καϋμενης τοσες κιθαρες & τοσοι ενισχυτες στο σαλονι' date='θα'χει τωρα και τα "ηχειακια" αυτα! :lol:[/quote']

 

Mπορείς να μας χαρίσεις....ε, να μας πουλήσεις σε φιλική τιμή! :D

 

Μη σου πω ότι θα κάτσουμε κάτω απ' το μπαλκόνι σου και θα περιμένουμε να πετάξει η γυναίκα σου τα πράγματα! :D

 

 

Τι είναι οι κόρνες τρακτριξ και τι διαφορά έχουν με τις συμβατικές; Στο περίπου, δεν χρειάζομαι πολλές λεπρομέρειες...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Hej yameth

Τι εννοεις με μοναδες?τα μεγαφωνα η τα κουτια με τα μεγαφωνα μεσα?

Εχω κουτια 816 με 515 μεγαφωνα και κορνες 311 με 288/16G driver!

Φιλτρα N-500F

Ολα ειναι οριγκιναλ Αλτεκ!

 

Μονάδες = μεγάφωνα που συμπληρώνουν ένα ηχείο.

Οι κωδικοί τους δεν μου λένε κάτι...

 

Αυτα που αναφερεις τα εχουν φιαξει ετοιμα οι μηχανικοι της Αλτεκ!

 

Να σου πω ότι θα έπρεπε να είσαι λίγο πιό φειδωλός στους χαρακτηρισμούς σου. Την ίδια φυσική μαθαίνουν σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου, και η Altec/Lansing συγκεκριμμένα δεν χαίρει ιδιαίτερης εκτίμισης σε ότι αφορά την πιστότητα των ηχείων της. Πέρα από τα αμερικάνικα σαλόνια γεμίζει auditoriums και εκτελεί χρέη Public address system. (P.A.)

 

Αλλά με αυτού του είδους τις γενικεύσεις, και χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, πέρα από την υποκειμενική μας άποψη, δεν νοείται επιστημονική προσέγγιση σε κάποιο θέμα.

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Εύχομαι κάποια στιγμή να πειραματιστείς, σε άλλο στάδιο, (όπως μπορεί να έχουν κάνει κάποιοι εδώ μέσα), γιατί τώρα αυτό που περιγράφεις ότι κάνεις λέγεται DIY.

 

Και μια χαρά είναι που το κάνεις μπράβο σου, αλλά διαφέρει πολύ από αυτό που φυσικομαθηματικοί σε ανηχοϊκούς θαλάμους σχεδιάζουν με διαγράμματα αποδεικτικά και προδιαγραφές για κορυφαία μόνιτορς αναφοράς.

 

Το ίδιο ισχύει και για το playstation.

Μήπως γνωρίζεις ποιούς και πόσους D/A convertors χρησιμοποιεί? Που οφείλεται ο αναλογικός του ήχος?

Γιατί με στοιχεία αν θες το συζητάμε...

Βέβαια δεν γνωρίζω την επαγγελματική σου ιδιότητα, αλλά όπως είπες κι εσύ, οι μουσικοί (και είμαστε μουσικοί στο Noiz) έχουν ένα παραπάνω κριτήριο, και ιδιαίτερα όταν αυτό συνοδεύεται με σπουδές ήχου και ηχοληψίας.

Θα ήθελα πάντως να τα λέγαμε όλα αυτά πίνοντας μια μπύρα καθώς δεν θ' ακουγόντουσαν τόσο... σοβαρά! :D Αλλά είναι κι η ρημάδα η απόσταση...

 

ΥΓ. Ωραία η Alfasud! :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρατριξ, http://www.2dcurves.com/exponential/exponentialt.html

στα μαθηματικα!

Ο κυριος Voigt την δεκαετια του 20 πηρε πατεντα στην Αγγλια για την ομονυμη κορνα του, που βασιζοταν σε αυτην την γωνια!Μαλιστα εξηγει στην πατεντα του το πως η δικη του κορνα ΔΕΝ εχει τα μειωνεκτηματα των εξπονενσιαλ, καθαρως ακουστικα!

Μια μοντερνα τρακτριξ μπορει να μοιαζει ενα χωνι, αλλα τα χωνια κορνες δεν ειναι και τρακτριξ αν δεν ακολουθουν την γωνια τρακτριξ!

Οταν μπορεσω να καταλαβω πως στελνουνε φωτογραφιες σε αυτο το φορουμ, θα στειλω μερικες δικες μου για να δειτε τι ειναι τρακτριξ και μερικα ακομα απο αυτα που σας αναφερω!

Σπιρος

piros Agathagelidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου