Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στο USA. Συμφέρει να φέρεις κιθάρα επιστρέφοντας;


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω κατα την μπυροποσία, να μαθουμε όλοι το κόλπο του "Απο Αμερική πιο φτηνά, χωρίς άλλα κι άλλα"...

Όχι κύριος...εσύ και ο Audiokostas που είστε νόμιμοι, να πληρώσετε κανονικά...

 

και στη μπυροποσία δεν θα έρθω...θα έρθω στο studio σου την άλλη εβδομάδα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εάν πάντως σε ενδιαφέρουν και καλές μεταχειρισμένες, επειδή και ο χρόνος που γενικά έχεις σε υπερατλαντικά ταξίδια, είναι πιεσμένος, μπορείς να προετοιμαστείς. Να τους στείλεις ένα mail "για σας κύριοι, έρχομαι από Ελλάδα την τάδε του μηνός, έχω 1500$ στη τσέπη, τι έχετε να μου προτείνετε?"...έτσι πάς και λίγο διαβασμένος και δεν ψάχνεις και το γουρούνι στο σακί. Γιατί μπορεί να έχεις σταμπάρει στο site τους κάτι, που να μην υπάρχει στο μαγαζί όταν πάς...και δεν θα δουλέψει το "έλα θα το έχουμε σε 5 ημέρες".

Εγώ έτσι κάνω τουλάχιστον, πριν χώσω 1000-2000$

 

εγώ δε θα το πρότεινα αυτό. Αρπαχτή είμαστε γιαυτούς, δεν τους νοιάζουμε για πελάτες. Ούτε πρόκειται να γυρίσουμε εκεί ζητώντας τα ρέστα αν κάτι δεν έχει πάει καλά... ενημερώνοντάς τους, τους δίνεις άπλετο χρόνο να μοντάρουν αυτό που θέλουν, να ξηλώσουν ο,τι δε "φαίνεται" και να σου το αλλάξουνε με κατηγορίας Ψ κτλ. Σε γνωστή πόλη της επαρχίας είναι γνωστό ότι μεγάλο κατάστημα ξήλωνε και έραβε από κιθάρες πριν τις βγάλει βιτρίνα (πχ μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά) για να έχει να πουλάει και ακριβά παρεμφερή...

 

if ya kno' wha' mean... ;) ;) ;)

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γνωστή πόλη της επαρχίας είναι γνωστό ότι μεγάλο κατάστημα ξήλωνε και έραβε από κιθάρες πριν τις βγάλει βιτρίνα (πχ μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά) για να έχει να πουλάει και ακριβά παρεμφερή...

Μιλάς για την Αμερική? γιατί εκεί οι νόμοι δεν παίζουν, δεν θα διαμαρτηρηθείς στο κατάστημα για κάτι τέτοια, αλλά στη GibsonFender ξέρεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι έλεγα ποιος θα το σχολιάσει... ακριβώς έτσι είναι. Εμπορική αυτοκτονία είναι να στέλνεις μέιλ σε μαγαζί μεταχειρισμένων λέγοντας "έχω τόσα, τι παίρνω?". Όχι μόνο το τυχόν παζάρι σου πάει για βρούβες αλλά έχουν όλο το χρόνο να προετοιμαστούν για να σου μοσχοπουλήσουν μούφες. Δεν έχουμε όλοι έναν SF δίπλα μας για εκτίμηση...

 

Πολύ καλή συμβουλή...και να τον πιάσουν στον γυρισμό με το κλεμμένο...τον μισείς τόσο πολύ τον Alchemist?

Πορτλαντ είπε θέλει να πάει, όχι Γκουαντανάμο...

 

Χλωμό. Εγώ θα αγόραζα χωρίς κανέναν ενδοιασμό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αγόραζα κιθάρα ΜΕΓΑΛΗΣ αξίας χωρίς κάποιον που να έχει μάτι που κόβει. Εκεί είναι που παίζονται μεγάλα κέρδη και απάτες. Αν ήταν για καμιά βίντατζ Jaguar, Jazzmaster κλπ. παλεύεται το θέμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακο για το τιποτα.

 

Πας εδω

www.gbase.com

 

(εχει σχεδον το 90% των κιθαρομαγαζων της Αμερικης)

 

ψαχνεις για τις κιθαρες που σε ενδιαφερουν στην πολιτεια (η κοντα σε αυτη) που θα πας & οταν με το καλο πας εκει τις βλεπεις και απο κοντα.

 

Εναλλακτικα θα βρεις GUITAR CENTER ακομα και στο τελευταιο κολοχωρι (το οποιο θα εχει την τετραπλασια ποικιλια του μεγαλυτερου εγχωριου μαγαζιου)

 

Εχε μαζι σου ΜΕΤΡΗΤΟ κανει ΤΕΡΑΤΩΔΗ διαφορα στην τιμη.

 

Αν ήταν για καμιά βίντατζ Jaguar, Jazzmaster κλπ. παλεύεται το θέμα.

 

καλα ΕΚΕΙ ειναι που ΔΕΝ παλευεται πλεον το θεμα στα vintage οργανα,ακομα και εγω εχω ξεγελαστει μερικες φορες...... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για την Αμερική? γιατί εκεί οι νόμοι δεν παίζουν, δεν θα διαμαρτηρηθείς στο κατάστημα για κάτι τέτοια, αλλά στη GibsonFender ξέρεις...

 

Και στις Fender/Gibson να διαμαρτυρηθείς... τρέχα γύρευε... μήνες θα κρατήσει και αν ασχοληθούν και...και...και... για τέτοια είμαστε?

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν για καμιά βίντατζ Jaguar, Jazzmaster κλπ. παλεύεται το θέμα.

 

Aυτό το έγραψα γιατί οι τιμές τους ποτέ δεν απογειώθηκαν όπως στα δυο σταρ μοντέλα της Φέντερ ή τα άλλα πχ. της Γκίμπσον. Μια Τζάγκουαρ του 65 πχ. πιάνει γύρω στα 2μισι-3 χιλιάδες δολλάρια (1700 με 2000 ευρώ, με λίγες εξαιρέσεις που πιάνουν κάπως περισσότερο)... δεν ξέρω καθόλου για νοθείες κλπ. σε αυτές, αλλά τι κέρδος να υπάρξει όταν η τιμή μιας κιθάρας 45 ετών είναι τόσο χαμηλή?

 

 

(Εdit: έψαξα λίγο στο σάιτ που παρέπεμψε ο SF και υπάρχουν μερικά σπάνια finishes κοντά στα 10 χιλιάδες δολλάρια - 6800 ευρώ... εκεί ναι, υπάρχει χώρος για απάτη!)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου