Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στο USA. Συμφέρει να φέρεις κιθάρα επιστρέφοντας;


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... ισχύει και για κιθάρες?

Θα επαναλάβω, ότι όταν η Gibson μου, έφτασε (από US) Φραγκφούρτη, ο τελωνειακός τη σταμάτησε και ζήτησε απόδειξη...και ο φίλος που την έφερνε, είχε την καλή και του έκοβε!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα επαναλάβω, ότι όταν η Gibson μου, έφτασε (από US) Φραγκφούρτη, ο τελωνειακός τη σταμάτησε και ζήτησε απόδειξη...και ο φίλος που την έφερνε, είχε την καλή και του έκοβε!

 

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ να λες,αν ηταν Γερμανος πολίτης ο τελωνειακος θα τον περιμενε εχοντας στα χερια του ενα αντιγραφο της κινησης των  πιστωτικων/χρεωστικων του καρτων ;)

 

Στο Βερολινο οταν πηγα μια φορα με εναν φιλο μου να παραλαβουμε μια κιθαρα απο ΗΠΑ ,ο τελωνης ειχε αντιγραφο απο το PAYPAL & το  EBAY AUCTION που ειχε κερδισει,ο δε φιλος μου ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΔΙΑΝΟΟΥΝΤΑΝ να δηλωσει "ψευτικη" αξια..... (με αλλα λογια αν ΘΕΛΕΙ ενα κρατος "περιοριζει" πανευκολα τη δασμοφορολογοδιαφυγη)

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ βεβαια οτι ο τελωνης ηξερε ΤΑ ΠΑΝΤΑ γυρω απο το ΠΟΣΟ πρεπει να κανει μια κιθαρα.....

 

Αν γυρνατε απο ΗΠΑ μεσω  Γερμανιας (η αλλης πολιτισμενης Ευρωπαϊκης χωρας)  ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να κανετε "μαγκιες" (θα χασετε και την κιθαρα και θα πληρωσετε 2 φορες την αξια της σε προστιμα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λεπτό... εγώ ήξερα ότι το αφορολόγητο όριο αφορά τσιγάρα, καφέδες, ποτά, κρασιά και τέτοια... ισχύει και για κιθάρες?

 

για οτιδηποτε

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ βεβαια οτι ο τελωνης ηξερε ΤΑ ΠΑΝΤΑ γυρω απο το ΠΟΣΟ πρεπει να κανει μια κιθαρα.....

Μην μπερδεύουμε τα Ελληνικά τελωνεία με τα ξένα...έτσι όπως τα λέει ο Sf είναι. Εάν δεν έχεις ένα παραστατικό στοιχείο στα χέρια σου, θα σου βάλουν αυτοί τη τιμή που τους δίνουν οι online κατάλογοί τους...και θα προσθέσουν τον αντίστοιχο φόρο. Και εκεί δεν περνάνε, τα "ξέρετε είναι δώρο από τον θείο μου..."

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρετε είναι δώρο από τον θείο μου

 

ενταξει για να λεμε και του στραβου το δικιο ουτε εδω περνανε (αν βεβαια δεησει ο τελωνης να ασχοληθει μαζι σου....35 χρονια ταξιδευω εκτος ΕΕ και δεν με εχουν σταματησει ΠΟΤΕ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....35 χρονια ταξιδευω εκτος ΕΕ και δεν με εχουν σταματησει ΠΟΤΕ)

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θέλει (η παρανομία ;D) και στύλ και άνεση. Και ο φίλος μου (όπως εσύ φαντάζομαι), κουστουμάτος πέρασε... ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα για αλλο λογο περναω εγω..ΠΑΝΤΟΤΕ οι τελωνειακοι ΔΕΝ ειναι στη θεση τους αλλα πινουν φραπεδιες (η ακομα χειροτερα ζεστο νες...εναν τετοιο κραταγε ενας τετοιος χαμενος και περασε απο διπλα μου την ωρα που με σκαναρε..το γριπομηχανησμα και εδειξε.... 40 πυρετο!!!! ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ΠΑΝΤΟΤΕ οι τελωνειακοι ΔΕΝ ειναι στη θεση τους αλλα πινουν φραπεδιες...

Θα μου επιτρέψετε ένα μικρό off topic, σχετικό με τα Ελληνικά τελωνεία.

Τα παλιά καλά χρόνια που δεν ήμασταν Ευρώπη (το 1980), που πρωτοέφυγα για σπουδές στη Γαλλία, ότι πράγματα είχαμε έπρεπε να τα δηλώσουμε για να μπορέσουμε να τα ξαναβάλουμε μετά στην Ελλάδα. Η πρώτη μου έξοδος ήταν με αυτοκίνητο μέσω Ιταλίας και είχα πάρα πολλά συμπράγκαλα...μια Gibson, ένα πιάνο Roland, ένα μικρό synth Yamaha, φωτογραφικές μηχανές...Πήγα λοιπόν στο τελωνείο της Πάτρας να τα δηλώσω. Τα είδε η χοντρή κυρία τελωνειακός και έφριξε..."πώπω που να τα γράφω όλα αυτά"...μου είπε. Μου έδωσε λοιπόν το μικρό κίτρινο χαρτάκι με τη σφραγίδα του τελωνείου και μου είπε "γράψτα μόνος σου"...Τα έγραψα και εγώ αραιά-αραιά και...κράτησα και το στυλό!! Ότι καινούργιο λοιπόν αγόραζα στο Παρίσι τα επόμενα χρόνια, απλά το πρόσθετα στη λίστα....

Α, ρε Ελλαδάρααααααααααααααα!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δάσκαλος, ο Dirk και η άδεια βαλίτσα

Codename: Customshop

 

 

 

Συνεχίστε, θυμήθηκα μια παλιά νουβέλα...

 

 

8) 8) 8) 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............πάρα πολλά συμπράγκαλα...μια Gibson, ένα πιάνο Roland, ένα μικρό synth Yamaha, φωτογραφικές μηχανές............... Ότι καινούργιο λοιπόν αγόραζα στο Παρίσι τα επόμενα χρόνια, απλά το πρόσθετα στη λίστα....

 

Αχ ρουφιάνα ξενιτιά............

Ανάθεμα τη φτώχια που κοντά σου μας τραβά.

 

Δύσκολη η φοιτητική ζωή; ε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου