Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στο USA. Συμφέρει να φέρεις κιθάρα επιστρέφοντας;


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ρωτησω και εγω κατι!!

 

Δηλωνεται η καταγραφεται καπου τι αποσκευες ειχες πριν? Δηλάδη αμα παω στο αμερικα στον θειο μου και μου χαρισει μια κιθαρα τι θα κανω?! (αν εχει συζητηθει κατι παρομοιο ας με παρακαμψει καποιος)

 

Φυσικά, σε κάθε χώρα (που δεν ανήκει στην ίδια οικονομική συνομοσπονδία κρατών), δηλώνεις κατά την είσοδο ό,τι πολύτιμο μεταφέρεις (π.χ. φωτογραφικές μηχανές, φορητούς υπολογιστές, κλπ). Κατά την έξοδό σου, μπορεί να σου ζητηθεί να το παρουσιάσεις.... ή τουλάχιστον θα έπρεπε.

 

Εννοείται επίσης ότι κατά την επάνοδό σου στην Ελλάδα (από Αμερική) θα σου ζητηθεί να δηλώσεις αν φέρνεις κάτι και έχουν δικαίωμα ελέγχου των αποσκευών σου.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μιας και θα πας Portland ευκαιρια να πας και σε εναν αγωνα των Trailblazers.

Καλη ομαδα (αν εισαι φαν του μπασκετ...)

Θα συμφωνησω και εγω πως στην Αμερικη μπορεις να βρεις φοβερα τεφαρικια στα μεταχειρισμενα! Εγω εκει θα κοιταγα παντως.

 

Και μην ξεχασεις να παρεις πολλα μπουφαν και ομπρελες.

Oregon & Washington ειναι πολυ κρυες και βροχερες!

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η κιθαρα που θα μου χαρισει καποιος στην αμερικη οταν παω να επιστρεψω υπαρχει περιπτωση να φορολογηθει(?)?

 

 

 

 

αν η αξια της ειναι πανω απο 430 ευρω θα φορολογηθεις

 

http://news.pathfinder.gr/world/eu/449158.html

 

Ως εξης:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170293.0

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα έτσι κι αλλιώς σκοπό να έχω αρκετά μετρητά μαζί μου και αν αυτό είναι πασπαρτού για καλύτερες τιμές, θα κοιτάξω να το χρησιμοποιήσω δεόντως! Ομολογώ πάντως ότι γενικώς σιχαίνομαι τα παζάρια και προφανώς δεν είμαι και πολύ καλός στο σπορ. :-[

 

Απλώς να επισημάνω ότι η έντεχνη διαπραγμάτευση (όχι χαζοπάζαρο) μέσα στους ευρύτερα αποδεκτούς όρους ευγενείας δεν είναι απλώς λογική και επόμενη αλλά ενίοτε και καλοδεχούμενη και από τις δύο πλευρές όταν νομίζουν ότι υπήρξε μία αμοιβαίως ικανοποιητική συναλλαγή.

Σε μερικές κουλτούρες θεωρείται κιόλας υποχρεωτική.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωσούλα (αν και το διαπιστώνει κανεις και μονος του):

Πρέπει να ειναι ((αξια + μεταφορικα) χ 1.035 δασμος) Χ 1.19 ΦΠΑ

ή ((αξια + μεταφορικα) + 3,5% δασμος) + 19% ΦΠΑ

Αλλιώς το ((αξια + μεταφορικα) χ 3,5% δασμος+) Χ 19% ΦΠΑ+ που εχει γραφτεί μοιάζει με 1100*3.5% αντί για 1100+3.5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν εχεις καταλαβει οτι αναφερομαι στο ποσο των ΔΑΣΜΩΝ και ΦΟΡΩΝ,αρα ειναι απολυτα σωστος ο "τυπος" μου (αλλωστε μετα το "3,5% δασμος" βαζω ενα + ακριβως για να καταλαβει καποιος οτι το ποσο αυτο προστιθεται στην αξια),απλα χρειαζεται να προσεχει αυτος που τον διαβαζει.... ;D

 

μοιάζει με 1100*3.5% αντί για 1100+3.5%

 

μα ακριβως 3,5% δασμο θα πληρωσει οποτε 1100*3,5% ειναι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ελπίζω όταν γυρίσει με το καλό ο Alchemist, να μας κάνει ένα travel review, και να μας πεί ποιές συμβουλές ακολούθησε για να αγοράσει τη κιθάρα του... ;D ;D

Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί ένας πληκτράς, θέλει μια κιθάρα και δη FenderGibson...δεν αγοράζεις βρε παιδί μου ένα Mac από εκεί? Να πιάσει τόπο!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αγοράζεις βρε παιδί μου ένα Mac από εκεί? Να πιάσει τόπο!!!

 

Στο πατάρι; Φυτεμένο στον κήπο; Στην κοίτη του Ασωπού;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου