Προς το περιεχόμενο

μεταλάδες στην Ελλάς μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) Το "άγνοια" δεν το στηρίζεις κάπου.

 

ε) Οχι μόνο δεν είχα την πρόθεση αλλά ούτε προσέβαλλα κανέναν (και αν έχει τέτοια εντύπωση, κακώς) διότι αν νομίζεις κάποιος ότι προσβάλλεται η μέταλ με την σύγκριση με ποπ, αυτόματα ο ίδιος προσβάλλει την ποπ.

 

στ) Ούτως ή άλλως είχα την εντύπωση ότι μετά από τα δείγματα γραφής μου, η ειρωνία μου στις αφοριστικές προτάσεις, θα ήταν προφανής. Και η αντίδραση του Jase μου το επιβεβαίωσε.

 

α) Από τη στιγμή που κάποιος δεν βάζει ένα σμάιλι ή δεν "νερώνει" κάπως την πρώτη εντύπωση από τα γραφόμενα, είναι αυταπόδεικτη.

 

ε) Και τα δυο είδη τα εκτιμώ πάρα πολύ, και δεν θα μπω στο παιχνίδι να υπερασπιστώ κανένα από αυτά γιατί όπως έχω ξαναπεί, κανένα τους δεν χρειάζεται υπεράσπιση.

 

στ) Ποτέ δεν είναι προφανής από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο και δεν έχουμε τον άλλο απέναντί μας, την φατσούλα του οποίου παραλληλίζουμε κατά τη διατύπωση του σχολίου με αυτά εδώ:  ;D :D :) :o :P :-* You should know better.

 

Και θα ήθελα να μου δώσεις μια σαφή απάντηση σε αυτό που ρώτησα προηγουμένως: http://www.noiz.gr/index.php?topic=173613.msg413680#msg413680 Σωστά ή λάθος, έδωσες την εντύπωση πως πέταξες μια φραστική μολότοφ για να κάνεις χάζι. Προσωπικά, στα τέτοια μου και το μέταλ, και η ποπ... Όμως αυτό δεν το επιθυμούμε εδώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως αστείο να παρατηρείς τις αντιδράσεις των μεταλοπατέρων όταν τους θίξουν την (το) μέταλ. Σαν να βλέπεις την Λουκά να απαντάει στην άποψη "Ο Χριστός δεν υπήρχε και ο Πανούσης είναι θεός".

 

Αυτό όμως δεν πάει να πει ότι το να προκαλούμε τέτοιες αντιπαραθέσεις απλά και μόνο για να κάτσουμε σε μια γωνιά και να γελάμε, είναι οκ. Ούτε να ειρωνεύομαστε τέτοιες συζητήσεις είναι ιδιαίτερα κομψό.

 

Και ναι, δυστυχώς αργά ή γρήγορα θα πιάσουμε τον εαυτό μας να σκέφτεται ότι οι χ οπαδοί/ακροατές της ψ μουσικής που δεν γουστάρουμε είναι μάλλον χαζοί, κάτι που όμως είναι προσωπική άποψη η οποία συνήθως δεν στηρίζεται κάπου γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να ασχοληθούμε με μια μουσική που δεν γουστάρουμε για να αποκτήσουμε και άποψη και ούτε είμαστε σε θέση να γνωρίσουμε μεγάλο κομμάτι της αντίστοιχης κοινωνικής κατηγορίας. Αυτομάτως έτσι η αρχική εκτίμηση χάνει μέρος από την όποια αξία της.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Sol omnibus lucet… σε απλά ελληνικά ο ήλιος λάμπει για όλους. Τι θα πει δηλαδή «καλύτερη μουσική» και «χειρότερη μουσική»; Ότι γουστάρει ο καθένας το ακούει… Και καραγκούνα αν ακούς και το γουστάρεις δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν..

@Audiokostas ωραίο το… tshirt, βγάνει με logo Manowar;

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εσεις δε γαργαλιεστε πουθενα?

 

Στις πατούσες μου αλλά μην το πείτε πουθενά  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος.

Οχι για το μπλουζ

Αλλά για την απάντησή μου.

 

Ok... αν και θα έπρεπε να με βάλεις στη θέση μου :)

 

Συνεχίζεις επίμονα να μεταφράζεις την ανησυχία μου για τεκμηριωμένα κριτήρια αξιολόγησης της οιασδήποτε μουσικής με το να πάρουμε την απλοική απόφαση ποιος ακούει την καλύτερη.

 

Όμως όλη η κουβέντα εδώ δεν είναι (ή δεν θα έπρεπε να είναι) για το αν είναι το μέταλ το καλύτερο ή οποιαδήποτε μουσική, αλλά το αν ένα είδος μουσικής είναι μάπα, με τα λίγα που ξέρει ο καθένας ή υποθέτει.

 

Το ποιό heavy metal μπλουζάκι που έχω φορέσει ποτέ μου είναι μία απομίμηση αυτού

http://www.dwarfstonedesign.com/images/t1-chainmail.jpg

Αν το βάλεις σε αποκριάτικη μπυροποσία, θα έρθω ντυμένη χόμπιτ (έχω και τυπωμένο μπλουζάκι με το white tree of Gondor (το έβαλα στη πρεμιέρα του return of the king... ασε...) και θα με φωνάζετε Pippin.

 

 

He has a BIG point  ;)

Not really μιας και δεν έχω ακούσει (ελληνική) ρεγγε... (νομίζω? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-* You should know better.

Να το εκλάβω ως sexual harassment ;  :) ;) :D ;D 8) :P :-\

 

Για τις φατσούλες μάλλον έχεις δίκιο αλλά δεν ήθελα safety net. Ηθελα dead pan. Μάλλον λάθος.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως αστείο να παρατηρείς τις αντιδράσεις των μεταλοπατέρων όταν τους θίξουν την (το) μέταλ. Σαν να βλέπεις την Λουκά να απαντάει στην άποψη "Ο Χριστός δεν υπήρχε και ο Πανούσης είναι θεός".

Σωστός.

Ακόμα και η Εύη χάνει απότομα το χιούμορ της.  ;D

 

Αυτό όμως δεν πάει να πει ότι το να προκαλούμε τέτοιες αντιπαραθέσεις απλά και μόνο για να κάτσουμε σε μια γωνιά και να γελάμε, είναι οκ. Ούτε να ειρωνεύομαστε τέτοιες συζητήσεις είναι ιδιαίτερα κομψό.

Αν είναι για μένα, δεν έκατσα.  ;)

Και δεν είναι θέμα αν είναι κομψό. Η λογική του politically correct δεν είναι η αγαπημένη μου. Ασε που δεν θα πειράζαμε / πειραζόμαστε εδώ μέσα. Και δεν θα ταν ωραία.

 

και θα με φωνάζετε Pippin.

Νόμιζα ότι αυτές οι προσφωνήσεις δεν σου άρεσαν ........Πιπίν  :o

 

 

 

Ελα παιδιά λίγες ανάσες.................διάφραγμα .................... και πάμε

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και η Εύη χάνει απότομα το χιούμορ της.  ;D

 

Χμμ.. δε με κατάλαβες πάντως έτσι;

Τέλος πάντων δεν πειράζει, χαμογελάκια, τι να συζητήσουμε όλοι καλά peace man (ελληνική ρεγγα)

 

Νόμιζα ότι αυτές οι προσφωνήσεις δεν σου άρεσαν ........Πιπίν  :o

 

 

ουπς... δε σκέφτηκα αυτή τη περίπτωση  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για μένα, δεν έκατσα.  ;)

Και δεν είναι θέμα αν είναι κομψό. Η λογική του politically correct δεν είναι η αγαπημένη μου. Ασε που δεν θα πειράζαμε / πειραζόμαστε εδώ μέσα. Και δεν θα ταν ωραία.

 

Φυσικά και δεν ήταν για 'σένα. Δεν μιλάω για politically correct συμπεριφορά (κι εγώ την σιχαίνομαι) , μαλλόν για κάτι σαν internetικό savoir vivre.

 

savoir%2Bvivre%2B2.jpg

 

Κάπως έτσι ένα πράγμα βρε αδερφέ...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

savoir%2Bvivre%2B2.jpg

Συγγνώμη αλλά απαγορεύεται το κάπνισμα σε φωτογραφίες κλειστού χώρου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου