Προς το περιεχόμενο

μεταλάδες στην Ελλάς μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα πρόσφατα ένα πολύ καλό documentary για το Heavy Metal, φτιαγμένο από έναν οπαδό του κινήματος αυτή τη φορά: http://www.imdb.com/title/tt0478209/, και ο τύπος αφού εξιστορεί τα πάντα από την αρχή, πραγματεύται όλες τις πτυχές του metal, παίρνει συνεντεύξεις από τους πάντες για το τι είναι heavy metal, καταλήγει δείχνοντας σκηνές από το Wacken στην εξής φράση, με την οποία συμφωνώ απόλυτα:

 

"Why has Heavy Metal been consistently stereotyped, dismissed and condemned? Because Metal confronts what we'd rather ignore, it celebrates what we often deny, it indulges what we fear most, and that's why metal will always be a culture of outsiders..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτοί που αγαπούν το μέταλ, αφού το θεωρούν τόσο φοβερό, προφανώς και έχουν και λίγο μέσα τους την απορία γιατί δεν ακούει μέταλ όλος ο κόσμος. 8)

 

 

 

αυτοι που ξεκινανε με μεταλ , πολλες φορες το γυρνανε και στην jazz και στα fusion , τρανο παραδειγμα ποσοι κιθαριστες ξεκινανε με rg ή warlock και μετα τις πουλανε για να παρουν σκαφη.

 

Απο την αλλη οι "εκ γενετης" jazzιστες ειναι τοσο σνομπ και τοσο δηθεν που με τιποτα δεν ακουν οτιδηποτε διαφορετικο   :D

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλέχτε.......

 

Η το forum βρίσκεται σε χειμερία ή είστε ΛΑΚΗΔΕΣ . -

Με τέτοια ατάκα, άλλες εποχές θα είχε βουλιάξει ο server.

 

Και τώρα 21 ολόκληρα λεπτά;

 

Yπονοείς ότι αυτή η αφοριστική και ισοπεδωτική δήλωση που βασίζεται σε άγνοια επί του αντικειμένου (και που μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχω δει ποτέ κάτι παρόμοιο από εσένα) έγινε μόνο για να δημιουργηθούν flames? Ή για να παρακολουθήσεις αψιμαχίες δίνοντας τροφή στον νέο κόσμο που τριγυρίζει και δεν έχει συμμετάσχει σε κανένα εκ των σιχαμερά βαρετών πανομοιότυπων θρεντ του παρελθόντος?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος της μουσικής φαίνεται να έχει χωριστεί σε δύο κομμάτια. Αυτοί που ακούν μέταλ και νομίζουν ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι εναντίον τους και ψάχνουν να βρούν ευκαιρία να τους κοροιδέψουν και οι άλλοι που δεν ακούν μέταλ και υποστηρίζουν ότι οι μεταλάδες είναι ανώριμοι και ενοχλητικοί και ότι νομίζουν ότι ο θεός της μουσικής τους αποκάλυψε την chosen one μουσική σκηνή παγκοσμίως.

Αυτά συνήθως μέσα από τα μάτια των μεταλλάδων και των αντι-μεταλλάδων (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα?).

 

Αφήστε τον κόσμο να κάνει ότι γουστάρει.

 

Αα και για να μην ξεχνιώμαστε no οne appreciates irony.

 

Το να ρωτάς "Πιο πετάλι καλό για μεταλ;" είναι το ίδιο ανώριμο με το να ειρωνεύεσαι το "Πιο πετάλι καλό για μεταλ;"

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως την απόλυτη ατάκα για το Metal την έχει πει ο Θεός Νίκος Παπακώστας των Vice Human εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=166635.0 που μάλλον οι περισσότεροι το έχετε δει: «Το Heavy Metal  είναι μουσική για ανήλικους!»…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπονοείς ότι αυτή η αφοριστική και ισοπεδωτική δήλωση που βασίζεται σε άγνοια επί του αντικειμένου (και που μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχω δει ποτέ κάτι παρόμοιο από εσένα) έγινε μόνο για να δημιουργηθούν flames?

α) Το "άγνοια" δεν το στηρίζεις κάπου.

β) Το δεύτερο σκέλος εμπεριέχει μία από τις εντυπώσεις μου

γ) Το πρώτο επαληθεύεται μερικώς σε μερικές μεταλοεκφάνσεις που ανέφερε ο Ksekourdistos

δ) Είναι μία φράση που είχε χρησιμοποιήσει ο Μαλαθρώνας στο Ποπ & Ροκ στα 80's όταν έκανε κριτική σε δίσκο των Iron Maiden και τους συνέκρινε με τους Boney M. Το έχω ξαναπεί αλλά δεν με διαβάζεις προσεκτικά όπως επανελλειμένα έχω παρατηρήσει προς απογοήτευσή μου  ;)

ε) Οχι μόνο δεν είχα την πρόθεση αλλά ούτε προσέβαλλα κανέναν (και αν έχει τέτοια εντύπωση, κακώς) διότι αν νομίζεις κάποιος ότι προσβάλλεται η μέταλ με την σύγκριση με ποπ, αυτόματα ο ίδιος προσβάλλει την ποπ.

στ) Ούτως ή άλλως είχα την εντύπωση ότι μετά από τα δείγματα γραφής μου, η ειρωνία μου στις αφοριστικές προτάσεις, θα ήταν προφανής. Και η αντίδραση του Jase μου το επιβεβαίωσε.

 

Πάντως την απόλυτη ατάκα για το Metal την έχει πει ο Θεός Νίκος Παπακώστας των Vice Human εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=166635.0 που μάλλον οι περισσότεροι το έχετε δει: «Το Heavy Metal  είναι μουσική για ανήλικους!»…

Η για αιωνίως έφηβους.

Πως την λέγαν πρόσφατα την ταινία;

 

Α, ναι. Anvil.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος της μουσικής φαίνεται να έχει χωριστεί σε δύο κομμάτια. Αυτοί που ακούν μέταλ και νομίζουν ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι εναντίον τους και ψάχνουν να βρούν ευκαιρία να τους κοροιδέψουν και οι άλλοι που δεν ακούν μέταλ και υποστηρίζουν ότι οι μεταλάδες είναι ανώριμοι και ενοχλητικοί και ότι νομίζουν ότι ο θεός της μουσικής τους αποκάλυψε την chosen one μουσική σκηνή παγκοσμίως.

 

Συνηθως παντως οι μεταλλαδες είναι αυτοι που ντυνονται σαν ομαδα μπασκετ της Τρανσυλβανιας και ακουν την τσοζεν ουαν μουσικη σκηνη.

Και φυσικά υπάρχουν αρκετοι και στη τζαζ κτλ. Αλλα εκτος απο το ελληνικό μεταλ και την ελληνικη ρεγγε (χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα) ολοι οι αλλοι ντυνονται σαν Ελληνες :P

 

Ειναι αρκετα πιθανο παντως, αν μετα τα 25 συνεχίζεις να βγαζεις οργη στη μουσικη, κατι να πηγε στραβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη προειδοποίηση. Το μέταλ έχει πάρα πολύ καλό πράγμα και όχι μόνο γι αυτούς που θέλουν να ψάξουν. Εάν συνεχιστούν ισοπεδωτικά σχόλια ή οτι το θέμα είναι μόνο θέμα γουστου... Θα συμμετάσχω σοβαρά σε κουβέντα υπέρ ή κατά του μέταλ. (Και δεν είμαι κατά. Και έχω γαϊδουρινή υπομονή να το στηρίξω...)

 

Ο κόσμος της μουσικής φαίνεται να έχει χωριστεί σε δύο κομμάτια. Αυτοί που ακούν μέταλ και νομίζουν ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι εναντίον τους και ψάχνουν να βρούν ευκαιρία να τους κοροιδέψουν και οι άλλοι που δεν ακούν μέταλ και υποστηρίζουν ότι οι μεταλάδες είναι ανώριμοι και ενοχλητικοί και ότι νομίζουν ότι ο θεός της μουσικής τους αποκάλυψε την chosen one μουσική σκηνή παγκοσμίως.

 

Μόνο στον κόσμο της μουσικής στην Ελλάδα. Άλλη δουλειά δεν είχαμε.

 

Αα και για να μην ξεχνιώμαστε no οne appreciates irony.

 

Says who?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ) Είναι μία φράση που είχε χρησιμοποιήσει ο Μαλαθρώνας στο Ποπ & Ροκ στα 80's όταν έκανε κριτική σε δίσκο των Iron Maiden και τους συνέκρινε με τους Boney M. Το έχω ξαναπεί αλλά δεν με διαβάζεις προσεκτικά όπως επανελλειμένα έχω παρατηρήσει προς απογοήτευσή μου  ;)

 

εντάξει ... και επειδή κάποιος,κάποτε,κάτι έγραψε στο χειρότερο μουσικό έντυπο όλων των εποχών δεν το κάνει και αξίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα και για να μην ξεχνιώμαστε no οne appreciates irony.

 

Εδώ έχεις Λάθος

 

(με πρόλαβε η Εύη)

 

εντάξει ... και επειδή κάποιος,κάποτε,κάτι έγραψε στο χειρότερο μουσικό έντυπο όλων των εποχών δεν το κάνει και αξίωμα.

Παπούλη αυτό είχαμε, αυτό διαβάζαμε, αυτό βρίζαμε.  ;D

Α ναι. Και η βραχύβια Μουσική του Ντρενογιάννη.

 

Δεν το έβαλα ως αξίωμα.

Ως "απαξίωμα" των αποφθεγμάτων.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου