Προς το περιεχόμενο

Συνθ μουσικής από ελληνική εκπομπή δεκαετίας '80?


weberdcoe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

ειδα πως λεει παπαδακης για την μουσικη, αλλα με το που το ακουσα ειδα πως ειναι ολοιδιο με εκεινο το κομματακι (εκτος αν θυμαμαι λαθος) που εχει γραψει ο σπανουδκης και εχει πει -νομιζω- η πρωτοψαλτη και λεει ''φερτε γιρλαντες,φερτε μου χαντρες, φτανει ο καλος μου και ερχεται γιορτη....''

 

 

εντιτ.

το κομματι λεγεται πραγματι γιορτη αλλα δεν το βρισκω στο γιουτιουμπ!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχεις δίκαιο! Ψάχναμε το ίδιο πράγμα, ούτε εγώ μπορώ να το βρω. Το Youtube με παραπέμπει σε διάφορα του... Χατζηγιάννη..  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο! και έλεγα και γώ τι μου θυμίζει...

Σπανουδάκης!...

Θυμάμαι παλιά μια ελληνική εκπομπή στην τηλεόραση σχετικά με το συνθεσάιζερ...

Είχε παρουσιάσει και ο Σπανουδάκης το στούντιό του με τα όργανα κλπ...αυτό που θυμάμαι ήταν το PPG 2.3 που ήταν sampler και έσπασε ένα ποτήρι και μετά αναπαρήγαγε τον ήχο κλπ...δεν είχε πάρα πολλά όργανα απ'ότι θυμάμαι...αυτό και κάνα-δυό άλλα...

Στην ίδια εκπομπή ήταν και μια γυναίκα που έκανε μουσική με συνθεσάιζερ, αλλά δεν θυμάμαι τι είχε και ποιά ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Η μουσική για το "Ταξίδι στη χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα" ήταν όντως εκπληκτική, τη θυμάμαι σαν την ωραιότερη μουσική που έχω ποτέ ακούσει σε τίτλους εκπομπής, αλλά βάζω στοίχημα οτι ΔΕΝ ήταν Σπανουδάκης. Ο Σπανουδάκης δε θα μπορούσε με τίποτα να συνθέσει στο στυλ αυτό. Θυμάμαι τη μουσική πολύ καθαρά, και θα μπορούσα να σας την τραγουδήσω :-) εάν με ακούγατε.

 

Μακάρι να μπορούσε κάποιος να ποστάρει βίντεο στο youtube.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

ειδα πως λεει παπαδακης για την μουσικη, αλλα με το που το ακουσα ειδα πως ειναι ολοιδιο με εκεινο το κομματακι (εκτος αν θυμαμαι λαθος) που εχει γραψει ο σπανουδκης και εχει πει -νομιζω- η πρωτοψαλτη και λεει ''φερτε γιρλαντες,φερτε μου χαντρες, φτανει ο καλος μου και ερχεται γιορτη....''

 

 

εντιτ.

το κομματι λεγεται πραγματι γιορτη αλλα δεν το βρισκω στο γιουτιουμπ!

 

Έχεις δίκαιο! Ψάχναμε το ίδιο πράγμα, ούτε εγώ μπορώ να το βρω. Το Youtube με παραπέμπει σε διάφορα του... Χατζηγιάννη..  >:(

 

 

σορυ που νεκρανασταινω το θεμα, αλλα βρηκα το κομματακι της πρωτοψαλτη και οντως, τωρα που το ακουω εχει τεραστιες ομοιοτητες με το κομματακι απο την χιλιοποδαρουσα! :)

 

YouTube - Broadcast Yourself.

 

απο οτι βλεπω ειναι απο δισκο του 1989 με την πρωτοψαλτη και τον σπανουδακη!

θα με ενδιεφερε καθαρα φιλολογικα αν ξερει καποιος ποια χρονια περιπου επαιζε η σειρα!

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το θυμαμαι γυρω στο 1986 που το ψιλοεβλεπα.. Αλλα μαλλον απ οτι λενε οι παραπανω πρεπει να ειχε παιχτει και νωριτερα...

Το θυμαμαι πολυ καμενο παντως με γερες δωσεις σουρεαλισμου...

 

οφ τοπικ

Αυτο και το SAGMA (το μυστικο του ορυχαλκου), δε τα καταλαβαινα με τη καμια :P

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφου αναστήθηκε να δώσω και μια πιθανή απάντηση παρόλο που δεν θυμάμαι το θέμα ακριβώς.

 

Αν όμως ήταν λόγια σύνθεση σε συνθεσάιζερ, το πιό πιθανό είναι να προέρχεται από τον Μιχάλη Γρηγορίου ο οποιος συμμετείχε εκείνη την εποχή ως παραγωγός και επικεφαλής του τμήματος σοβαρής μουσικής της ΕΤ1. Είχα την τύχη να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο για την σύνθεση ήχου από τον Γρηγορίου γύρω στο 1980. Εξαιρετικός.

 

Η δε "κοπέλα" με τα συνθεσάιζερ πρέπει να ήταν η Θέσια Παναγιώτου. Την είχα γνωρίσει εκει στις αρχές του 80 σε μια αγοραπωλησία κάποιου synthesizer που κάναμε. Νομίζω ήταν ένα Juno 6. Γυναίκα όνειρο σε σπίτι με synthesizer!

 

Οσο για τα synthesizer της εποχής στην Ελλάδα, μην είστε πολύ σίγουροι πως δεν υπήρχαν. Γνωρίζω αρκετούς "ανώνυμους" που είχαν και έχουν στα χέρια τους PPG Wave, Minimoog και Prophet 8 που απλά ήταν εραστές της τέχνης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα synthesizer της εποχής στην Ελλάδα, μην είστε πολύ σίγουροι πως δεν υπήρχαν. Γνωρίζω αρκετούς "ανώνυμους" που είχαν και έχουν στα χέρια τους PPG Wave, Minimoog και Prophet 8. Απλά ήταν εραστές της τέχνης.

 

μεταξυ των οποιων και εγω....ολη την προκαταβολη απο την ΕΜΙ που ειχαμε παρει οταν υπογραψαμε την ξοδεψα σε ενα Roland Jupiter 8 & σε ενα ΟΒ8.... ;D,σαν αυθεντικος ΗΛΙΘΙΟΣ τα πουλησα μετα απο 10 χρονια για να αγορασω....digital synths που ηταν φυσικα ΠΟΛΥ καλυτερα..... :P

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν εχω.....τα εδωσα για να παρω DX7 (μια και ΟΛΟΙ αυτο εκαναν) το οποιο πριν απο μερικα χρονια το χαρισα σε εναν σκυλοαρμονιστα στην Σαντορινη.... ;D

 

παντως μπροστα στο Jupiter 8 το OB8 δεν επιανε μια... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου