Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι από περιέργεια (γιατί και εγω δεν ασχολούμαι και δεν έχω λογαριασμό)...πόσα ενεργά μέλη (περίπου) αριθμεί σήμερα?

 

Δεν ξέρω τον ακριβή αριθμό, αλλά αν αναλογιστείς το ύφος και την αντίδραση των ανθρώπων κατά την χρήση της πρότασης "Τι, δεν έχεις facebook????", αρκεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Στα σοβαρά τώρα, πρώτοι λόγοι που αποφεύγω το fb είναι η ακατάσχετη επιθυμία πολλών ανθρώπων να ασχολούνται με τους άλλους και να τους κουτσομπολεύουν ακατάπαυστα

 

Αμ έλα που δεν είναι του facebook ευθύνη αυτό; Οι άνθρωποι ανέκαθεν κουτσομπόλευαν μανιωδώς από το αν κουρεύτηκες μέχρι πολύ πιο σοβαρά πράγματα.

Απλά με το facebook δίνεις τη δυνατότητα να μπορεί να σε κουτσομπολεύει κάποιος χωρίς να σε πετύχει στην καφετέρια ή στο δρόμο για να δει το νέο σου κούρεμα.

Ή απλώς δεν ανεβάζεις φωτογραφία με το νέο κούρεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τον ακριβή αριθμό, αλλά αν αναλογιστείς το ύφος και την αντίδραση των ανθρώπων κατά την χρήση της πρότασης "Τι, δεν έχεις facebook????", αρκεί.

Δεν αρκεί, (γιατί εδώ θα πρέπει να δούμε και την ηλικία και την αγοραστική δύναμη, και, και...αυτών που κάνουν αυτή την ερώτηση...) απλά ξέροντας ότι (ας πούμε) το I Tunes έχει 120.000.000 ενεργούς χρήστες...μήπως μιλάμε για μία, από τις σταγόνες στον ωκεανό?

Μήπως μιλάμε για κάτι σαν...ποπο καυσαέρια...αλλά δεν μπορώ χωρίς αυτοκίνητο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κυβερνηση Blue δεν ανακαλει. Τοποθετειται σε σημεια :

 

1. Οι στοχευμενες διαφημισεις δεν με ενοχλουν, μαλλον με εξυπηρετουν. Το τι τρωω ομως μπορει να χρησιμοποιηθει απο μια ασφαλιστιτκη εταιρεια για να διαμορφωσει το υψος των ασφαλιστρων μου. Ουτε αυτο με πειραζει. Το οτι καποιος βγαζει λεφτα πουλωντας αυτη την πληροφορια με ενοχλει.

 

2. Δεν πειραζει να εχει αποψη ο καθενας στο Noiz για την περσονα blue. Δεν υπαρχει κατι κρυφο ή κατι που πρεπει να διαφυλαχθει, το προβλημα μου εντοπιζεται στην κακη διαχειριση της πληροφοριας απο ασχετους : εχω μαθει οτι υπαρχουν φωτογραφιες μου στο FB. Δεν εχω λογαριασμο εκει και ενοχλουμαι. Ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι οτι οι αμορφωτοι του ιντερνετ εχουν μαζευτει εκει και δεν ξερουν πως να φερονται. Γραφουν σαν να μιλανε στα κινητα τους και με εκθετουν. Δεν φταιει το facebook σε αυτο, αλλα η συσκευασια αθωοτητας που εχει εξαπατησει τους παραπανω ασχετους.

 

Η μάπα μου υπάρχει και στο νόιζ, όπως και το όνομά μου. Δεν ειναι το ίδιο πράγμα γιατί γίνεται από επιλογή μου και υπό άλλους όρους, που μου είναι πλήρως γνωστοποιημένοι. Αλλά όταν βλέπω οτι χρηστες fb μαζεύουν ιους επειδή ανοίγουν mail από bots με τιτλο "check this out" και attachment "fun.exe.jpeg" αποχωρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι καποιος βγαζει λεφτα πουλωντας αυτη την πληροφορια με ενοχλει.

Το ότι βγάζει λεφτά πουλώντας την πληροφορια ότι μια ομάδα με τάσεις σαν του κυβερνήτη Blue είναι κάπως, δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί.

Το ότι βγάζει λεφτά πουλώντας την πληροφορια ότι ο κυβερνήτης Blue είναι κάπως, θα έπρεπε να σε ενοχλεί και είναι και παράνομο.

 

 

Αλλά όταν βλέπω οτι χρηστες fb μαζεύουν ιους επειδή ανοίγουν mail από bots με τιτλο "check this out" και attachment "fun.exe.jpeg" αποχωρω.

Σου ζητώ να μείνεις, γιατί κάποιος, εγώ, θα σου μιλήσει για τα Mac.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ έλα που δεν είναι του facebook ευθύνη αυτό; Οι άνθρωποι ανέκαθεν κουτσομπόλευαν μανιωδώς από το αν κουρεύτηκες μέχρι πολύ πιο σοβαρά πράγματα.

Απλά με το facebook δίνεις τη δυνατότητα να μπορεί να σε κουτσομπολεύει κάποιος χωρίς να σε πετύχει στην καφετέρια ή στο δρόμο για να δει το νέο σου κούρεμα.

Ή απλώς δεν ανεβάζεις φωτογραφία με το νέο κούρεμα...

 

Οδηγίες χρήσης: η σοβαρότητα του ποστ μου μειώνεται εκθετικά.

 

Ακριβώς.

 

Το fb είναι η χαρά του κουτσομπόλη, το υπέρτατο όπλο τατιανοποίησης της σύγχρονης καταναλωτικής κοινωνίας μέσα από την ξεδιάντροπη παγκοσμιοποίηση των ανθρώπινων σχέσεων, υποβαθμίζοντας ουσιαστικά την αξία του χαμόγελου ενός μικρού παιδιού για να μπορούν να μας πουλάνε περισσότερα οι πολυεθνικές και τα τραστ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πιο πολλή αντίδραση θα περίμενα να ακούσω για τα κινητά, ή την υποχρέωση ακόμα και η καρτοκινητή να γίνεται με δήλωση προσωπικών στοιχείων. Σκεφθείτε ότι κουβαλάτε ένα μηχανηματάκι που δίνει τη δυνατότητα εντοπισμού σας ανά πάσα στιγμή :)

 

Παρεπιπτόντως επειδή έχασα τις εξελίξεις στο θέμα με την καρτοκινητή. Είναι υποχρεωτικό τελικά; Κάποιο μήνυμα μου είχε έρθει από την cosmote ότι η δήλωση στοιχείων ξεκίνησε κτλ.

 

Επίσης επειδή το αλλάζω το θέμα μπορείτε να το κόψετε ευχαρίστως από εδώ και πέρα, με τίτλο ο Έλληνας και το κινητό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω την εντυπωση πως ο χταποδης λεει το εξης απλο.Οτι απο τα διαφορα καταστηματα ναι μεν ξερουν το ρυζι που αγοραζω κλπ και αρα μπορουν να το εκμεταλλευτουν εμπορικα στελνοντας μου διαφημισεις κλπ.

Το φεισμπουκ απο την αλλη ειναι μια ακομη βαση δεδομενων που εχει ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ στοιχεια που αφορουν αλλες συνηθειες του καθε χρηστη και απ οτι καταλαβα με τους τροπους που αναφερει συνδυαζοντας το καθε μεμονωμενο στοιχειο μπορουν να βγουν συμπερασματα εντελως ασχετα με την συμπεριφορα/χαρακτηρα του καθε χρηστη.Πως θα σας φαινοταν λοιπον στο μελλον να εχει ο υποψηφιος εργοδοτης σας προσβαση σε τετοια στοιχεια?

Απο την αλλη και ο προβαιντερ μου μπορει να βγαλει αντιστοιχα στοιχεια απλα το φεισμπουκ τα εχει ολα συγκεντρωμενα.

 

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω φεισμπουκ, οχι για να μην με κατασκοπευσει ο αμερικανος και πουλησει τα στοιχεια μου, απλα δεν βρισκω το νοημα να εχω συγκεντρωμενα σε μια σελιδα φωτογραφιες, να γνωστοποιω στον καθενα την διαθεση μου, το αν εχω γκομενα κλπ.

Αυτοι που θελω να τα ξερουν, τα ξερουν.Απο την αλλη ισως ειμαι εγω ο αντικοινωνικος.

It can only be attributable to human error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω φεισμπουκ, οχι για να μην με κατασκοπευσει ο αμερικανος και πουλησει τα στοιχεια μου, απλα δεν βρισκω το νοημα να εχω συγκεντρωμενα σε μια σελιδα φωτογραφιες, να γνωστοποιω στον καθενα την διαθεση μου, το αν εχω γκομενα κλπ.

Αυτοι που θελω να τα ξερουν, τα ξερουν.Απο την αλλη ισως ειμαι εγω ο αντικοινωνικος.

 

Μα αυτό αντιλέγω κ εγώ τόση ώρα. Δεν υποχρεούσαι επειδή είσαι στο φεησμπουκ να δηλώσεις αν είσαι σε σχέση, να γνωστοποιήσεις τη διάθεσή σου ή ακόμα και να ανεβάσεις φωτογραφία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου