Προς το περιεχόμενο

Συμπεριφορά στο φόρουμ


arpegios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Stevie Ray είναι κολοκύθας!

 

Ωχ' date=' μια και μπήκες στη λίστα των μελοθανάτων :) :) [/quote']

 

 

Απαιτώ την προστασία της forum-ικής μου ακαιρεότητας από τους moderators!!! :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

No offence pls...

 

None taken. Δεν είμαι πολύ επιθετικός. Στον γραπτό λόγο, όπως έχουν πει και άλλοι, μερικές φορές τα πράγματα παρεξηγούνται. Υπάρχει καλύτερη απόδειξη από τον LEYLA που νόμιζε ότι δύο άνθρωποι (που μάλιστα διαφωνούσαν μεταξύ τους εκείνη τη στιγμή) τον επικρίνουν; Γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε όλοι μας πιο υπομονετικοί. Υπόσχομαι και εγώ να προσέχω περισσότερο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κάνουν τα παιδιά στο πολυτεχνείο - και για να είμαι ειλικρινής' date=' δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι αυριανοί δημόσιοι υπάλληλοι [/quote']

 

Πολύ χοντρό αυτό...

Μακάρι οι δημόσιοι υπάλληλοι να ήταν του Πολύτεχνείου. Σαν κράτος θα είχαμε σωθεί.

 

Εμείς είμαστε τα κακά παιδιά. Εκείνοι που οι γονείς δεν θέλουν να κάνουν παρέα τα παιδιά τους διότι μπορεί να οδηγηθούν σε ακραίες τοποθετήσεις ζωής (όπως "τι να το κάνω το κωλοπτυχίο"' date=' ή "[i']θα πάω να πάρω μία κιθάρα και θα παίζω τα fucking blues[/i]", ή "σπάστη τη τηλεόραση, βάλε ένα δίσκο του Nick Cave" κλπ). Η ενασχόληση με τη μουσική μας έχει καταστρέψει, μας οδήγησε στο κάπνισμα, τις γκόμενες, το άσκοπο σεξ, τα περιτά ταξίδια, την ανάγνωση απαγορευμένων βιβλίων, την κατανάλωση αλκοόλ. Επίσης μας τρώει όλα μας τα λεφτά.

 

Πολύ χοντρό αυτό... Μάλλον δε στέκει αυτό που λές γιατί...

 

Εγώ είμαι καλό παιδί. Το πήρα το πτυχίο μου, αγοράζω synths για να οργιάζω και παίζω πιάνο για να γουστάρω, δεν σπάω την τηλεόραση, αλλά έχω μία plasma 42" για να βλέπω το "παρα5". Η ενασχόλησή μου με τη μουσική δεν μ'έχει καταστρέψει, δε μου δωσε κίνητρο για κάπνισμα, μέσα απο αυτήν γνώρισα εκπληκτικές κοπέλες, είμαι γιάπης, αμερικανάκι και υπέρμαχος του καπιταλισμού και της ελεύθερης οικονομίας, βγαίνω στα multiplex στις μουσικές σκηνές και στα Clubs!

Και όμως κύριοι, είμαι μέλος του noiz από πολύ παλιά...

 

Και είμαι μόνο εγώ εδώ μέσα;

 

Απο πότε κατηγοριοποιηθήκαμε;

 

Το 99% των ελλήνων μουσικών ΔΕΝ συμμετέχει στο noiz' date=' [/quote']

 

Αυτό είναι και το πιο σημαντικό που θα πρέπει να μας προβληματίσει! Φταίει το 99% των ελλήνων μουσικών που δε συμμετέχει εδώ ή μήπως το 1%;

 

Μάλλον χάνει το κύρος του το noiz όταν συζητήσεις καταστρέφονται από το χόμπυ μας: Να καυγαδίζουμε (βλ. δεν ξεκινάει το Nuedo... ή κάτι τέτοιο) ή όταν κράζουμε τον Lennon ή τον Vangelis ενώ όταν πρόκειται για noizόπουλα δηλώνουμε σχεδόν εξτασιασμένοι απο τις δημιουργίες των μελών μας, που τις περισσότερες φορές δεν είναι κάτι παραπάνω απο αυτοσχεδιασμούς πάνω σε μερικά ακκόρντα!

 

Αυτό σε κάποιον τρίτο μάλλον φαίνεται αστείο και γραφικό...

 

Το noizούλι μου το αγαπώ πάρα πολύ και δε θέλω να χαλάσει,

γι αυτό βοηθήστε να το προστατέψουμε.

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ειναι λιγο πυργος της βαβελ. Δεν μιλαμε ολοι την ιδια γλωσσα και αυτό νομιζω οτι συμβαινει επειδη εχουμε διαφορετικές αναγκες.

Αλλοι ειναι επαγγελματίες. αλλοι ερασιτεχνες, αλλοι ειναι μεσηλικες, αλλοι εφηβοι, αλλοι ειναι της πρακτικής παιδείας , αλλοι της ωδειακης παιδείας, άλλοι χομπιστες, αλλοι γραφουν για χαβαλε, αλλοι γιατι θέλουν να ενημερώσουν, αλλοι γιατι θελουν να ενημερωθουν και...

όλοι ειναι σιγουροι οτι ειναι σωστοι!

 

¶λλοι συμβουλευουν προτεινοντας το πιο φτηνο, αλλοι το πιο καλο, αλλοι το πιο αξιοπρεπές, και οι περισσότεροι προτείνουν μεσα απο φημες η γιατι θελουν να υποστηριξουν αυτο που αυτοι έχουν αγοράσει και...

όλα αυτά ταυτόχρονα για το ιδιο θεμα!

 

Φαινεται οτι η αγαπη μας για την μουσικη και την τεχνολογια δεν ειναι αρκετη για να υπαρχει κοινος δημιουργικός και ενημερωτικός τοπος.

 

- Αληθεια γιατι δεν χρησημοποιηται το chat room;

Ειναι οτι πρεπει για κουβεντουλα, χαβαλε, καυγα, και οτι ηθελε προκυψει.

Γιατι το forum πρεπει να μετατραπει σε chat?

- Προτεινω οι διαχειριστες να σβηνουν οσα ποστ κρινουν οτι ειναι ασχετα με το θεμα της εκαστοτε ενοτητας και να τα μεταφερουν στο chat room.

- Ας υπαρξει και ένας προβληματισμός απο τους διαχειριστές, για την δημιουργία professional κατηγοριας, ισως ετσι ξεκαθαρισουν καποιες συζητησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση σοβάρεψε βλέπω, τώρα που συμμετέχουν ο vangelissorfas και ο aiolos, οπότε θα σοβαρέψω και εγώ.

 

Προς vangelissorfas: φίλε μου κάνεις ένα λάθος, χρησιμοποιείς αποσπάσματα συζήτησης που έγινε με έναν άλλο σαν να απευθυνόντουσαν σε εσένα. Σου θυμίζω ότι τα ποστς δεν είναι δημοσιογραφικά άρθρα που χρήζουν σχολιασμού έξω από το πλαίσιο της συζήτησης στην οποία διατυπώθηκαν, η οποία με τη σειρά της έχει επηρρεαστεί από το ύφος εκείνων που συμμετείχαν σε αυτήν. Αυτά που είπα στον arpegios (ο οποίος εκείνη τη στιγμή υποστήριζε κάποια πράγματα που αντιτίθενται στην εμπειρία μου) τα είπα για να διαχωρίσω τη θέση μου από εκείνες τις νοοτροπίες. Προφανώς δεν είμαστε "κατεστραμένοι" εμείς που συμμετέχουμε στο noiz και προφανώς δεν καπνίζουμε όλοι. ΑΛΛΑ, υπάρχει μία τεράστια διαφορά ύφους και ήθους ανάμεσα στους μουσικούς και την πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας, και αυτή τη διαφορά προσπάθησα να καταδείξω κάνοντας λίγο χιούμορ. Εγώ επίσης πήρα τα πτυχία μου, δεν παίζω τα blues, μου αρέσει ο cave, με ενδιαφέρουν τα απαγορευμένα βιβλία, δεν καταναλώνω πολύ αλκοόλ αλλά ναι, η μουσική μου τρώει σχεδόν όλα τα λεφτά. Νομίζω ότι το χιούμορ δεν ήταν τόσο άστοχο όσο λες καθώς είμαι βέβαιος ότι περιγράφει (σχηματικά βέβαια) αρκετούς από αυτούς που βρίσκονται εδώ μέσα, είτε στη μία είτε στην άλλη φάση τους. Ας μας πουν αυτοί αν τους ενδιαφέρει. Χιούμορ λοιπόν, όσον αφορά αυτό το θέμα.

 

Καθόλου χιούμορ (εκ' μέρους μου) όσον αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους και αν σου φαίνεται χοντρό να πας να διαμαρτυρηθείς στις αντίστοιχες επιτροπές της ευρωπαϊκής ένωσης που δημοσιεύουν τις σχετικές μελέτες. Από εκεί και πέρα, φαντάζομαι ότι έχω το δικαίωμα να έχω τη γνώμη που θέλω απέναντι σε τέτοιους ανθρώπους, δεν μιλάμε για το MIT, για το Πολυτεχνείο μιλάμε. Ακόμη και έτσι, εννοείται πάντα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά δυστυχώς κάθε ομάδα ανθρώπων χαρακτηρίζεται από τις επιλογές τις πλειοψηφίας της (βλ. παπάδες, ταξιτζήδες κλπ).

 

Σε σχέση με αν φταίει το 99% ή το 1%, η δική μου απάντηση είναι ότι φταίει απλά ο διάχυτος τεχνολογικός αναλφαβητισμός της ελληνικής κοινωνίας καθώς και μία νοοτροπία υπεροψίας που υπάρχει μερικές φορές σε ειδικευμένους επαγγελματίες. Παρότι δηλώνεις γιάπης και υπέρμαχος του καπιταλισμού, βλέπω εδώ ότι σου διαφεύγουν σημαντικές ιδέες γύρω από το θέμα: αν υπήρχαν σοβαροί συζητητές, η παρουσία τους και η συμμετοχή τους θα αρκούσε για να εκτοπισθούν οι μη-σοβαροί συζητητές (αυτό είναι η ελεύθερη οικονομία, αμερικανάκι μου). ¶λλωστε, αν παρακολουθείς παράλληλες προσπάθειες με το noiz, θα έχεις ήδη επίγνωση του γεγονότος ότι οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτές είναι σχεδόν οι ίδιοι, παρότι εκείνες οι προσπάθειες δεν έχουν ακόμη πληγεί από καυγάδες και κόντρες. ¶ρα που είναι οι σοβαροί συζητητές - μήπως είναι εδώ ακριβώς που έπρεπε να είναι; Εγώ έχω πει ότι τρέφω την μεγαλύτερη δυνατή εκτίμηση σε όσους συμμετέχουν, ακριβώς διότι είναι το 1% και ακριβώς διότι δέχονται να συμμετέχουν σε μία ζύμωση, εκεί που οι άλλοι προτιμούν την βολή τους και το αραλίκι τους. Η δική σου θέση ποια είναι ακριβώς;

 

Βέβαια στην παραπάνω διαδικασία υπάρχουν πράγματι δυσκολίες, το οποίο μας φέρνει στο ποστ του aiolos. Έχεις δίκιο φίλε για το ότι είναι πύργος της βαβέλ. Εγώ πιστεύω ότι σαν πρώτο-πρώτο βήμα για την αποκατάσταση αυτού του προβλήματος, κάποιος θα πρέπει να δηλώνει την ηλικία του όταν πρωτομπαίνει στο φόρουμ. Εν' πάσει περιπτώσει, δεν είναι δα και προσωπικό δεδομένο να πει κάποιος ένα νούμερο βοηθώντας τους άλλους να σταθούν σωστά απέναντί του.

 

Η Βαβέλ και η σύγχυση σε επίπεδο γλώσας είναι χαρακτηριστικό όλης της κοινωνίας μας και δεν μπορούμε να γλυτώσουμε προς το παρόν από αυτό. Για την πρόταση που σχετίζεται με το τσατ συμφωνώ, αλλά για την professional κατηγορία - κάτι που έχει συζητηθεί και παλαιότερα - δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να γίνει. Αν κάποιος έχει κάτι καλό στο νου του ας το στείλει σαν ιδέα στον yameth.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι κάνουν τα παιδιά στο πολυτεχνείο - και για να είμαι ειλικρινής' date=' δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι αυριανοί δημόσιοι υπάλληλοι

[/quote']

 

Συγγνωμη που παρεμβαινω..αλλα νομιζω πως ηταν λιγο αστοχο αυτο... :roll:

 

Απο οτι καταλαβαινω προφανως δεν αναφερεσαι μονο σε αυτους που σπουδαζουν στο πολυτεχνειο..αλλα και σε αυτους που σπουδαζουν γενικοτερα και στο μελλον ισως οντως αποτελεσουν τους αυριανους δημοσιους υπαλληλους...

 

Θα ηθελα να πω λοιπον πως απο εμας ολους που σπουδαζουμε δεν θα καταληξουμε ΟΛΟΙ στο δημοσιο ετσι ουτε καν η πλειοψηφια που αναφερεις...

Δεν ειμαστε ΟΛΟΙ αυριανοι δημοσιοι υπαλληλοι..και στο κατω-κατω που ξερεις εσυ αν γινουμε εμεις οντως δημοσιοι υπαλληλοι αν θα κανουμε σωστα τη δουλεια μας??Εδω η πλειοψηφεια παιζει αλλα και παλι δεν μπορεις να θιγεις ετσι καποιον τον οποιο δεν ξερεις καν..

 

Στο Πανεπιστημιο περνουν καποιοι που αντι να ''ξυνονται'' στο σχολειο και να εχουν το μυαλο τους ΜΟΝΟ στο κατω κεφαλι διαβαζουν και εχουν υψηλους στοχους..ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ!!!

ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ λοιπον στον κοπο μας και τα ονειρα μας.. :evil:

 

Οποιος δεν εχει σπουδασει δεν σημαινει πως ειναι μαγκας γιατι περασε καλυτερα απο καποιους αλλους στην παιδικη του ηλικια...ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ ΒΕΒΑΙΑ!!

 

Απλα ενιωσα λιγο θιγμενος Wow! απο αυτο που ειπες..τιποτα παραπανω..

 

24 ετων φοιτητης Ιατρικης με καθαρα ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΚΗ ενασχοληση με την κιθαρα!!! :D (φαινεται και απο τις κατα καιρους ερωτησεις μου!! :oops: )

Οριστε... τα δηλωσα ολα για να με αντιμετωπισετε οπως μου αρμοζει!! :wink:

 

P.S. Ειμαι καλο παιδι!!δεν καπνιζω,δεν πινω,δεν ξενυχταω!!!Και καθε πρωι πινω ΟΛΟ μου το γαλα!!!χεχε... :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς vangelissorfas: φίλε μου κάνεις ένα λάθος' date=' χρησιμοποιείς αποσπάσματα συζήτησης [i']που έγινε με έναν άλλο [/i]σαν να απευθυνόντουσαν σε εσένα. Σου θυμίζω ότι τα ποστς δεν είναι δημοσιογραφικά άρθρα που χρήζουν σχολιασμού έξω από το πλαίσιο της συζήτησης στην οποία διατυπώθηκαν, η οποία με τη σειρά της έχει επηρρεαστεί από το ύφος εκείνων που συμμετείχαν σε αυτήν. Αυτά που είπα στον arpegios (ο οποίος εκείνη τη στιγμή υποστήριζε κάποια πράγματα που αντιτίθενται στην εμπειρία μου) τα είπα για να διαχωρίσω τη θέση μου από εκείνες τις νοοτροπίες.

 

Αν ηθελες να αναφερθεις ΜΟΝΟ στον arpegios θα επρεπε να πεις..''Δεν με ενδιαφερει τι ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ στο Πολυτεχνειο και ουτε ΕΣΥ που θα γινεις αυριανος Δημοσιος Υπαλληλος''... :wink:

Αν και απο οτι ανεφερε δεν ειναι Πολυτεχνιτης..

 

Ο σχολιασμος δεν ειναι ΜΕΣΑ στα πλαισια μιας συζητησης..ή οχι?? 8O

 

Δεν ξερω μπορει να καταλαβαμε και λαθος..αλλα μη μας βγαλεις και τρελλους!! 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλάμε για το MIT' date=' για το Πολυτεχνείο μιλάμε

[/quote']

 

Χαχα :lol: ...ξερεις ποσους στελνουμε εκει και στο Harvard και στο Princeton καθε χρονο??? :roll: :wink:

Τι νομιζες πως πανε τα Αμερικανακια εκει?? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι βέβαιος ότι περιγράφει (σχηματικά βέβαια) αρκετούς από αυτούς που βρίσκονται εδώ μέσα' date=' είτε στη μία είτε στην άλλη φάση τους. [/quote']

 

Κατάλαβα το ύφος του post σου βρε συ! Αλλά παρ'όλα αυτά η κατηγοριοποίηση έγινε! Μπήκαμε όλοι σ'ένα τσουβάλι...

 

Για αυτόν ακριβώς το λόγο και το δικό μου post περιγράφει (σχηματικά βέβαια) αρκετούς από αυτούς που βρίσκονται εδώ μέσα, είτε στη μία είτε στην άλλη φάση τους, ως επιχείρημα για να σου αποδείξω ότι δεν χμπορούμε να μπούμε όλοι σ'ένα τσουβάλι!

 

Anyway! Το δηλώνει και τ'όνομά μας: ΘΟΡΥΒΟΣ!!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω είμαι 16/5 και αυριο παίρνω και βαθμους και θα φανει ποσο κακο(μιλαμε για πολυ κακο ίσα με 7 βαθμους κατω απο το 20) κανει η μουσικη αλλα αυτη είναι όλη η μαγεια αν είναι να κάθομε να σπάω τα νεβρα για τον καθε άσχετο καθηγητη που το μονο που τον ενδιαφερει είναι να τελιώσει όσο πιο γρήγορα και άτσαλα γινετε την δουλεία του για να πάει σπιτι του από το να ακούω μουσικη δηλαδη οχι ας καταστραφω από αυτην όσο ποιο πολυ γίνετε (μην κάθεστε να μετρατε ορθογραφικα λάθοι θα βαρεθητε :D )

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου